Категорія №10.1
Іменем України
03 жовтня 2011 року Справа № 2а-7172/11/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Матвєєвої В.В.,
при секретарі: Захаровій Ю.О.,
за участю сторін:
представника позивача -
ЛОВ ФССТВП Виконавча дирекція: ОСОБА_1 (довіреність № 07-11-19 від
05.01.2011, дійсна до 31.12.2011),
представника відповідача -
Красно донське КП
«Зелене господарство»: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Краснодонського комунального підприємства «Зелене господарство» про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності в сумі 754,43 грн., -
19 серпня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Краснодонського комунального підприємства «Зелене господарство» про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності в сумі 754,43 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що відповідач - Краснодонське комунальне підприємство «Зелене господарство» зареєстроване в Краснодонській міській виконавчій дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 16.01.2002 за № 440250001783.
Згідно фінансового звіту про нараховані внески, перерахування та витрати, пов'язані з загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, форми 4-ФСС станом на 01.07.2011 за відповідачем рахується різниця простроченої заборгованості у розмірі 754,43 грн.
У зв'язку з несплатою відповідачем простроченої заборгованості по страховим внескам позивач звернувся з позовом до суду.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення аналогічні викладеному у позові, просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання повторно не з'явився, на адресу суду повернувся конверт з відміткою про закінчення терміну зберігання.
Відповідно до Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, відповідач зареєстрований за вищезазначеною адресою та відомості про зміну свого місця знаходження не надавав.
Відповідно до положень ч. 11 ст. 35 КАС України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Відповідно до статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) вважається, що юридична особа повідомлена про час та місце слухання справи, якщо судова повістка доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру.
При цьому, слід враховувати, що відповідно до частини першої статті 18 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” від 15 травня 2003 року №755-IV, якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
У зв'язку з тим, що будь-яких відомостей відносно зміни місця реєстрації відповідач державному реєстратору не надав, записи до реєстру не вносились, суд позбавлений можливості повідомити відповідача про розгляд даної справи за іншою адресою.
З огляду на вищезазначене, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином для реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів.
Суд вважає можливим розглянути справу за відсутності представника відповідача.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено та підтверджено матеріалами справи, що відповідач - Краснодонське комунальне підприємство «Зелене господарство» є юридичною особою, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи (а.с.16) та довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с.17), зареєстроване в Краснодонській міській виконавчій дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 16.01.2002 за № 440250001783, що підтверджується заявою про взяття на облік (а.с.14) та карткою страхувальника (а.с.15).
Станом на 01.07.2011 заборгованість відповідача по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності складає 754,43 грн., що підтверджується звітом за перше півріччя 2011 року (а.с.7) та довідкою про стан заборгованості відповідача (а.с.8), наданих позивачем до адміністративного позову.
Як вбачається з матеріалів справи, 18.05.2011 спеціалістами Краснодонської міської виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності було проведено позапланову перевірку відповідача на предмет повноти нарахування, утримання, перерахування страхових внесків за період з 01.07.2010 по 18.05.2011 (а. с.11-12).
Перевіркою були встановлені порушення Закону № 2240, а саме: несвоєчасна сплата страхових внесків та порушення порядку витрачання страхових коштів. На підставі акту перевірки, директором Краснодонської міської виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 14.06.2011 було прийнято рішення №91 про застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності у сумі 95,42 грн. -штраф 10 % від суми неповернутих коштів, пеня - 4,77 грн., всього 100,19 грн., яке 17.06.2011 було отримане особисто посадовою особою відповідача, про що свідчить підпис на зворотному боці рішення (а.с.9).
Як вбачається з матеріалів справи та підтверджено представником позивача, рішення №91 від 14.06.2011 відповідачем оскаржено не було, сума заборгованості по сплаті страхових внесків в добровільному порядку не сплачена.
Відповідно до ст. 23 Закону № 2240 страхувальники -роботодавці сплачують до Фонду різницю між нарахованими для роботодавців і найманих працівників страховими внесками та витратами, пов'язаними з наданням матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам відповідно до цього Закону.
Перерахування зазначених сум шляхом безготівкових розрахунків здійснюється страхувальниками-роботодавцями один раз на місяць - у день, встановлений для одержання в установах банку коштів на оплату праці за відповідний період.
У разі нестачі у страхувальників-роботодавців коштів для виплати заробітної плати та сплати страхових внесків у повному обсязі нарахування їх на заробітну плату і перерахування страхових внесків до Фонду провадиться пропорційно до сум заробітної плати.
У разі незабезпечення банківськими установами перерахування страхових внесків до Фонду одночасно з видачею коштів на виплату заробітної плати банківські установи сплачують за рахунок власних коштів до Фонду суму несплачених страхових внесків.
У відповідності зі ст. 27 Закону № 2240, страхувальники зобов'язані нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Якщо страхувальники несвоєчасно чи не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені статтею 30 Закону.
Згідно фінансового звіту про нараховані внески, перерахування та витрати, пов'язані з загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, форми 4-ФСС з ТВП, за перше півріччя 2011 року у відповідача є заборгованість по сплаті страхових внесків у сумі 754,43 грн.(а.с.7).
Згідно з довідкою про заборгованість Краснодонського комунального підприємства «Зелене господарство», станом на 01.07.2011 має прострочену заборгованість у сумі 754,43 грн. (а. с. 10)
Частинами 1, 2, 3 статті 30 Закону № 2240 передбачено, що страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.
За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів.
Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
08.07.2010 прийнято Закон України № 2464 від 08.07.2010 “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”(далі -Закон № 2464), який набрав чинності з 01.01.2011 року, регулює правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Відповідно до розділу п. 7 розділу VІІ Перехідних положень Закону № 2464, суми внесків, нарахованих на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, та суми нарахованого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування до 1 січня 2004 року, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, не сплачені станом на 1 січня 2011 року, підлягають сплаті в порядку, що діяв до 1 січня 2011 року.
Стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло па момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до акту перевірки від 18.05.2011 (а. с. 11-12), фактично борг підприємства утворився за період з 01.07.2010 по 18.05.2011.
З матеріалів справи вбачається, що заборгованість Краснодонського комунального підприємства «Зелене господарство» по сплаті страхових внесків в сумі 754,43 грн. в добровільному порядку не сплачена, рішення №91 від 14.06.2011 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів до Фонду протягом десяти календарних днів з дня отримання до Краснодонської міської виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності не оскаржувалося.
Суд вважає доводи позивача доведеними, тому позов Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Краснодонського комунального підприємства «Зелене господарство» про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності в сумі 754,43 грн. підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись Законом України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” № 2240-ІІІ від 18.01.2001, ст. ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Краснодонського комунального підприємства «Зелене господарство» про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності в сумі 754,43 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з Краснодонського комунального підприємства «Зелене господарство» (юридична адреса: 94400, Луганська область, м. Краснодон, вул. 1-го Травня, 1, ідентифікаційний код 21791827) на користь виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (юридична адреса: 91055, м. Луганськ, вул. Коцюбинського, 13, ідентифікаційний код 21785643, р/р 37172500100001 в УДК Луганської області, МФО 804013, код ЄДРПОУ 21785643) заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності в сумі 754,43 грн. (сімсот п'ятдесят чотири гривні 43 копійки).
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови складено та підписано 07 жовтня 2011 року.
СуддяВ.В. Матвєєва