Категорія №8.1.5
Іменем України
06 жовтня 2011 року Справа № 2а-8139/11/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі
судді: Петросян К.Є.
при секретарі: Зацепіній Ю.В.,
за участю представників
позивача: ОСОБА_1.(дов. № 14007/10/10-013 від 15.08.2011),
відповідача: ОСОБА_2 (дов. № 03/05-336 від 12.08.2011),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську до державного підприємства «Луганськвугілля» про стягнення бюджетної заборгованості з податкового боргу на загальну суму 3 870 441,00 грн., -
14 вересня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську до державного підприємства «Луганськвугілля» про стягнення бюджетної заборгованості з податкового боргу на загальну суму 3 870 441,00 грн.
Позивач в обґрунтування своїх позовних вимог посилається на те, що відповідач - державне підприємство «Луганськвугілля» зареєстрований управлінням державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради від 09.04.2003 за реєстраційним №25370169Ю0043256.
Відповідач взятий на податковий облік Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Луганську 06.06.2003, про що видана довідка № 13.
Відповідач узгодив податкові зобов'язання з податку на додану вартість підприємств на загальну суму 3 870 441,00 грн., подавши до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську податкові декларації з податку на додану вартість № 9003404887 від 20.05.2011 та № 9004274955 від 20.06.2011 на суму 3 870 441,00 грн.
Таким чином, у зв'язку з несплатою у встановлені законом терміни узгоджених сум податкових зобов'язань з податку на додану вартість, загальна сума податкового боргу складає 3 870 441,00 грн.
З метою погашення податкового боргу з податку на додану вартість Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Луганську на адресу відповідача було надіслано:
першу податкову вимогу № 1/16 від 30.07.2011 та другу податкову вимогу № 2/22 від 05.09.2011.
Враховуючи наявність податкового боргу з податку на додану вартість, у відповідності до ст. 89 Податкового кодексу України, активи ДП «Луганськвугілля» згідно акту опису майна від 17.03.2011 за № 8/24-016 та від 04.04.2011 № 13/24-016 були передані у податкову заставу, що підтверджується витягом № 30936146 від 05.04.2011 з Державного реєстру обтяжень рухомого майна.
Враховуючи те, що прийняті Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Луганську заходи, спрямовані на погашення відповідачем податкового боргу, позитивних результатів не надали, позивач просить стягнути з державного підприємства «Луганськвугілля» суму податкового боргу на прибуток підприємств у розмірі 3 870 441,00 грн.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові, просив стягнути з державного підприємства «Луганськвугілля» кошти в рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 3 870 441,00 грн.
Представник відповідача у судовому засіданні надав відзив на адміністративний позов, в якому вказав про визнання позовних вимог у повному обсязі та просив встановити порядок та спосіб виконання рішення по справі шляхом відстрочення та розстрочення терміну виконання рішення відповідно до графіків погашення податкового боргу.
У обґрунтування заявленого клопотання зазначив, що відповідач є планово-збитковим підприємством, коштів від реалізації вугільної продукції не вистачає для оплати всіх необхідних видатків, в зв'язку з чим вважає, що борг утворився з об'єктивних причин, однак підприємство не має можливості здійснити погашення даного боргу одним платежем.
Відповідно до ч.1 ст.136 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд прийшов до такого.
Судом встановлено, що Державне підприємство «Луганськвугілля» зареєстровано в якості суб'єкта господарювання - юридичної особи управлінням державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради від 09.04.2003 за реєстраційним № 25370169Ю0043256 (а.с.5).
Відповідач - державне підприємство «Луганськвугілля» взятий на податковий облік Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Луганську 06.06.2003 за № 13 (а.с.7).
Відповідач узгодив податкове зобов'язання з податку на додану вартість підприємств на загальну суму 3 870 441,00 грн., подавши до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську податкову декларацію з податку на додану вартість № 9003404887 від 20.05.2011 та № 9004274955 від 20.06.2011 (а.с.19-22).
Таким чином, в зв'язку з несплатою у встановлені законом терміни узгоджених сум податкових зобов'язань з податку на додану вартість, загальна сума податкового боргу складає 3 870 441,00 грн.
З метою погашення податкового боргу з податку на прибуток Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Луганську на адресу відповідача було надіслано:
першу податкову вимогу № 1/16 від 30.07.2011 та другу податкову вимогу № 2/22 від 05.09.2011 (а.с.17-18).
Станом на 04.04.2011 активи ДП «Луганськвугілля» згідно акту опису майна від 17.03.2011 за № 8/24-016 та від 04.04.2011 № 13/24-016 були передані у податкову заставу, що підтверджується витягом № 30936146 від 05.04.2011 з Державного реєстру обтяжень рухомого майна (а.с.15).
Відповідно до пункту 30 статті 2 Бюджетного кодексу України органи стягнення - податкові, митні та інші державні органи, яким відповідно до закону надано право стягнення до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших надходжень.
Відповідно до ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно п.п. 16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового Кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до статті 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право, серед інших, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до вимог п.49.16 ст. 49 Податкового Кодексу України, платник податків зобов'язаний сплатити податкове зобов'язання, яке самостійно визначене ним у такій податковій декларації, протягом строків, установлених Кодексом.
Сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений Податковим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання визнається сумою податкового боргу платника податків.
Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно п. 95.4 ст. 95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, у зв'язку з тим, що відповідачем узгоджене податкове зобов'язання з податку на додану вартість у встановлені законодавством строки у добровільному порядку не сплачено, за підприємством утворився податковий борг у сумі 3 870 441,00 грн.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача про стягнення з відповідача податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 3 870 441,00 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Частиною 1 ст. 136 КАС України визначено, що позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи. Судове рішення у зв'язку з відмовою від адміністративного позову, визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 112 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову повністю або частково, а відповідач - визнати адміністративний позов повністю або частково.
Відповідач визнав позовну заяву, про що виклав у письмовому зверненні до суду.
Суд вважає за можливе задовольнити клопотання представника відповідача та встановити порядок та споіб виконання судового рішення шляхом відстрочення та розстрочення сплати щомісячно суми боргу починаючи з липня 2012 року строком на 84 місяці згідно графіків погашення податкового боргу, з огляду на наступне.
Представником відповідача надано до суду баланс підприємства станом на 30.06.2011; звіт про фінансові результати, з яких вбачається, що існують виключні обставини, які унеможливлюють одноразове, без надання відстрочення та розстрочення, виконання рішення суду. Крім того, зазначені обставини виникли з незалежних від підприємства причин.
Представники позивача проти заявленого клопотання не заперечували.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.
З урахуванням клопотання представника відповідача та відсутністю заперечень позивачів, суд вважає за необхідне відповідно до ч.1 ст.257 КАС України встановити спосіб та порядок виконання судового рішення шляхом відстрочення та розстрочення державному підприємству «Луганськвугілля» сплати в доход Державного бюджету України податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 3 870 441,00 грн. строком на 84 місяці.
Враховуючи вимоги ч.4 ст.94 КАС України, а також те, що позивач від сплати державного мита (судового збору) звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі ч.3 ст.160 КАС України в судовому засіданні 06 жовтня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 07 жовтня 2011 року, про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч.4 ст.167 КАС України.
Керуючись ст.ст.9, 10, 11, 17, 18, 71, 94, 158-163, 257 КАС України, суд,-
Адміністративний позов Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську до державного підприємства «Луганськвугілля» про стягнення бюджетної заборгованості з податкового боргу на загальну суму 3 870 441,00 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з державного підприємства «Луганськвугілля» (код ЄДРПОУ 32473323, р/р 2600833384767 філія ЛЦО ПІБ, МФО 304308, місцезнаходження: 91022, м. Луганськ, вул. Лермонтова, 1В) в доход Державного бюджету України кошти в рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 3 870 441,00 грн. (три мільйони вісімсот сімдесят тисяч чотириста сорок одна гривня).
Встановити порядок та спосіб виконання рішення шляхом відстрочення та розстрочення Державному підприємству «Луганськвугілля» сплати податкового боргу з податку на додану вартість підприємств у розмірі 3 870 441,00 грн. строком на 84 місяці рівними частинами з липня 2012 року згідно наступного графіку:
2012 рік: липень 2012 року в сумі 46076,68 грн. - граничний термін сплати 20.07.2012; серпень 2012 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.08.2012; вересень 2012 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.09.2012; жовтень 2012 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.10.2012; листопад 2012 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.11.2012; грудень 2012 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.12.2012.
2013 рік: січень 2013 року в сумі 46076,68 грн. - граничний термін сплати 20.01.2013; лютий 2013 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.02.2013; березень 2013 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.03.2013; квітень 2013 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.04.2013; травень 2013 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.05.2013; червень 2013 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.06.2013; липень 2013 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.07.2013; серпень 2013 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.08.2013; вересень 2013 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.09.2013; жовтень 2013 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.10.2013; листопад 2013 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.11.2013; грудень 2013 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.12.2013.
2014 рік: січень 2014 року в сумі 46076,68 грн. - граничний термін сплати 20.01.2014; лютий 2014 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.02.2014; березень 2014 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.03.2014; квітень 2014 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.04.2014; травень 2014 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.05.2014; червень 2014 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.06.2014; липень 2014 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.07.2014; серпень 2014 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.08.2014; вересень 2014 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.09.2014; жовтень 2014 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.10.2014; листопад 2014 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.11.2014; грудень 2014 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.12.2014.
2015 рік: січень 2015 року в сумі 46076,68 грн. - граничний термін сплати 20.01.2015; лютий 2015 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.02.2015; березень 2015 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.03.2015; квітень 2015 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.04.2015; травень 2015 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.05.2015; червень 2015 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.06.2015; липень 2015 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.07.2015; серпень 2015 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.08.2015; вересень 2015 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.09.2015; жовтень 2015 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.10.2015; листопад 2015 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.11.2015; грудень 2015 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.12.2015.
2016 рік: січень 2016 року в сумі 46076,68 грн. - граничний термін сплати 20.01.2016; лютий 2016 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.02.2016; березень 2016 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.03.2016; квітень 2016 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.04.2016; травень 2016 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.05.2016; червень 2016 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.06.2016; липень 2016 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.07.2016; серпень 2016 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.08.2016; вересень 2016 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.09.2016; жовтень 2016 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.10.2016; листопад 2016 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.11.2016; грудень 2016 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.12.2016.
2017 рік: січень 2017 року в сумі 46076,68 грн. - граничний термін сплати 20.01.2017; лютий 2017 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.02.2017; березень 2017 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.03.2017; квітень 2017 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.04.2017; травень 2017 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.05.2017; червень 2017 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.06.2017; липень 2017 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.07.2017; серпень 2017 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.08.2017; вересень 2017 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.09.2017; жовтень 2017 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.10.2017; листопад 2017 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.11.2017; грудень 2017 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.12.2017.
2018 рік: січень 2018 року в сумі 46076,68 грн. - граничний термін сплати 20.01.2018; лютий 2018 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.02.2018; березень 2018 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.03.2018; квітень 2018 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.04.2018; травень 2018 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.05.2018; червень 2018 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.06.2018; липень 2018 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.07.2018; серпень 2018 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.08.2018; вересень 2018 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.09.2018; жовтень 2018 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.10.2018; листопад 2018 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.11.2018; грудень 2018 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.12.2018.
2019 рік: січень 2019 року в сумі 46076,68 грн. - граничний термін сплати 20.01.2019; лютий 2019 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.02.2019; березень 2019 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.03.2019; квітень 2019 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.04.2019; травень 2019 року в сумі 46076,68 грн. - до 20.05.2019; червень 209 року в сумі 46076,56 грн. - до 20.06.2019.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови складено та підписано 07.10.2011 року .
СуддяК.Є. Петросян