Категорія №9
Іменем України
07 жовтня 2011 року Справа № 2а-8166/11/1270
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Каюда А.М., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Прокурора м.Луганська в інтересах держави в особі Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства «Промінь» про стягнення суми штрафної санкції в розмірі 17000,00грн., -
14 вересня 2011 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Прокурора м.Луганська в інтересах держави в особі Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства «Промінь» про стягнення суми штрафної санкції в розмірі 17000,00грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, відповідачем порушено вимоги чинного законодавства про цінні папери, а саме: вимоги ст..40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №1591 від 19.12.2006 року, затвердженого в Міністерстві юстиції України 05.02.2007 року за № 37/13364. Так річну інформацію за 2010 рік відповідач в офіційному друкованому виданні в термін передбачений положенням, опубліковано не було. Такі дії ВАТ «Промінь» підпадають під правопорушення, відповідальність за яке передбачена п.5 ч.11 ст.11 ЗУ «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» - не опублікування інформації. Обставин, що пом'якшують відповідальність не встановлено. Обставиною, що обтяжує відповідальність, є наявність повторного вчинення протягом року однорідного правопорушення. За таких обставин просив стягнути суму штрафної фінансової санкції в розмірі 17 000,00грн.
Ухвалою від 16 вересня 2011 року справу призначено до розгляду у порядку скороченого провадження.
У встановлений судом строк відповідачем не подано ані заперечень проти позову, ані заяви про визнання позовних вимог.
Ухвала про відкриття скороченого провадження направлена відповідачу на адресу: 94800, Луганська область, м.Свердловськ, вул..Гайдара,1 повернулись до суду з відміткою пошти: «за закінченням терміну зберігання». Відповідач зареєстрований за вищезазначеною адресою та відомості про зміну свого місця знаходження державному реєстратору не надавав. Відповідно до положень ч. 11 ст.35 КАС України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином. З огляду на вищезазначене, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином для реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів (а.с.16).
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з таких підстав.
Відповідно до ст.5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в України» від 30.10.96 №448, державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Iнші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Статтею 6 вищезазначеного Закону передбачено, що державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи.
Склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регулярної, особливої інформації та інформації про іпотечні цінні папери, сертифікати фонду операцій з нерухомістю та інформації в повідомленні про проведення загальних зборів (далі - Інформація) емітентами цінних паперів та подання її до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку регулює Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого рішенням ДКЦПФР №1591 від 19.12.2006, зареєстрованого в МЮУ 05.02.2007 за № 97/13364 ( далі -Положення).
Відповідно розділу IV Правил розгляду справ про правопорушення на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням ДКЦПФР від 11.12.2007 №2272 (далі -Правила) уповноважена особа при виявленні правопорушення виносить постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
Відповідно до Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 №448/96 та Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених Рішенням державної комісії з цінних паперів та фондового ринку 11.12.2007 № 2272, Луганське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку здійснює державний контроль за дотриманням вимог законодавства на ринку цінних паперів та при виявленні фактів порушень законодавства про цінні папери уповноважені особи складають акти про правопорушення на ринку цінних паперів, які в подальшому є підставою для винесення постанови про накладення штрафних санкцій.
08 червня 2011 року уповноваженою особою Комісії було винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів з якої вбачається що Луганським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку було виявлено порушення відповідачем вимог чинного законодавства про цінні папери - в порушення вимог ст.40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та глави 7 розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів , затвердженого рішенням ДКЦПФР №1591 від 19.12.2006, зареєстрованого в МЮУ 05.02.2007 за № 97/13364, а саме у термін зазначений в Положенні відповідачем не було опубліковано річну інформацію за 2010 рік в офіційному друкованому виданні. (а.с.6) Зазначена постанова була направлена на адресу відповідача 08.06.2011 року (а.с.7)
Уповноваженою особою позивача 17.06.2011 року було складено акт №140-ЛУ про правопорушення на ринку цінних паперів. Представник відповідача на підписання акту не з'явився, що кваліфіковано як відмова від підписання акту (а.с.8). Акт про правопорушення на ринку цінних паперів №140-ЛУ від 17.06.2011 року та постанова про розгляд справи була направлена на адресу товариства (а.с.9,10).
19.07.2010 року у відношенні відповідача було винесено постанову про накладення санкцій №173-ЛУ за порушення вимог законодавства про цінні папери - не опублікування річної інформації за 2009 рік в офіційному друкованому виданні, за таких обставин на відповідача накладено санкцію у вигляді штрафу в розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян - 850,00грн. (а.с.11)
Пункт 5 ч.1 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачає, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції, зокрема, неопублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Постановою №140-ЛУ від 30.06.2011 року про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, а саме за неопублікування відповідачем річної інформації за 2010 рік в офіційному друкованому виданні в термін передбачений Положенням, застосована санкція у вигляді накладання штрафу у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян - 17000грн., який слід перерахувати в дохід Державного бюджету України. Обставиною, що обтяжує відповідальність є наявність повторного вчинення протягом року однорідного правопорушення (постанова про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №173-ЛУ від 19.07.2010р.). Постанова № 140-ЛУ була направлена відповідачу 01.07.2011(а.с.13).
Постанова №140-ЛУ від 30.06.2011 року у встановленому законодавством порядку відповідачем не оскаржувалась, копії платіжних документів до Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку не надходило, що свідчить про несплату суми штрафу в Держбюджет.
Частиною 3 ст.11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що штрафи, накладені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, стягуються у судовому порядку.
Відповідно до статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 71, 94, 158-163, 167, 183-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позовні вимоги Прокурора м.Луганська в інтересах держави в особі Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства «Промінь» про стягнення суми штрафної санкції в розмірі 17000,00грн задовольнити повністю.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Промінь», 94800, Луганська область, м.Свердловськ, вул..Гайдара,1, код 00414575 суму штрафних фінансових санкцій в розмірі 17 000,00грн. (сімнадцять тисяч гривень 00коп.) в дохід Державного бюджету України - р/р 31116106700072 в ГУДКУ в Луганській області, МФО 804013, код 24048566, код бюджетної класифікації 21081100.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
СуддяА.М. Каюда