Постанова від 17.08.2011 по справі 2а-6293/11/1270

Категорія №10.2.4

ПОСТАНОВА

Іменем України

17 серпня 2011 року Справа № 2а-6293/11/1270

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді Смішливої Т.В.,

при секретарі Любімовій Г.Ю.,

за участю представників сторін

представника позивача: ОСОБА_1 (дов. № 03/5-276 від 11.07.2010),

представника відповідача: не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Луганськвугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта "Черкаська" до Управління пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області про визнання нечинним рішення № 45 від 20.05.2011 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску, -

ВСТАНОВИВ:

29 липня 2011 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому зазначив, що рішенням Управління пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області № 45 від 20.05.2011 до Державного підприємства "Луганськвугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта "Черкаська" застосовано штрафні санкцій у сумі 355,36 грн. та нарахована пеня - 31,98 грн. за період з 21.03.2011 року до 30.03.2011 року.

Вважав вказане рішення незаконним, тому що відокремлений підрозділ "Шахта "Черкаська" Державного підприємства "Луганськвугілля" не є юридичною особою. Заробітна плата сплачується по мірі надходження коштів від Державного підприємства "Луганськвугілля" та державної підтримки на собівартість, яка надається не в повному обсязі. Кошти надходять не своєчасно, у зв'язку з чим виникає затримка у перерахуванні зборів до Пенсійного фонду, власних коштів відокремлений підрозділ "Шахта "Черкаська" немає.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги повністю та пояснив, що у зв'язку з відсутністю коштів позивач не має можливості своєчасно сплатити страхові внески, що призводить до нарахуванням пені та штрафних санкцій Зазначив, що в оглянутій у судовому засіданні картці особового рахунку вірно вказана дата сплати єдиного внеску за лютий 2011 року - 30.03.2011. Факт несвоєчасності сплати єдиного внеску позивачем не оскаржується.

У судове засідання 17.08.2011 представник відповідача не з'явився, про місце, дату та час розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи за його відсутністю, а також надіслав факсом розрахунок штрафних санкцій та пені, а також картку особового рахунку позивача.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та додані сторонами докази, встановивши фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відокремлений підрозділ "Шахта "Черкаська" Державного підприємства "Луганськвугілля" (і.к. 26410818) є філією Державного підприємства «Луганськвугілля» (код без права юридичної особи, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 287594. (а.с. 14) та положенням про відокремлений підрозділ «Шахта «Черкаська» Державного підприємства «Луганськвугілля» (а.с.8-13)

Відокремлений підрозділ "Шахта "Черкаська" Державного підприємства "Луганськвугілля" зареєстровано Управлінням пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області у якості платника єдиного внеску. Даний факт сторонами у справі не оскаржується, а тому, відповідно до ч. 3 ст. 72 КАС України, не потребує доказування.

Рішенням Управління пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області № 45 від 20.05.2011 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну (несвоєчасно перерахування) єдиного внеску до Державного підприємства "Луганськвугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта "Черкаська" застосовано штрафні санкцій у сумі 355,36 грн. та нарахована пеня - 31,98 грн. за період з 21.03.2011 року до 30.03.2011 року. (а.с. 15).

08.06.2011 позивач оскаржив рішення Управління пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області № 45 від 20.05.2011 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Луганській області (а.с.16).

Рішенням ГУПФУ в Луганській області №4824/09-10 від 01.07.2011 залишено без змін рішення Управління пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області № 45 від 20.05.2011, а скаргу позивача без задоволення (а.с.17).

У відповідності до ч. 4 ст. 99 КАС України якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то для звернення до адміністративного суду встановлюється місячний строк, який обчислюється з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.

За таких обставин строк звернення до суду з даним позовом позивачем не пропущено.

Як вбачається з розрахунку штрафних санкцій затримка у сплаті страхових внесків за період з 21.03.2011 року до 30.03.2011 року становить 9 днів. (а.с. 26)

Факт перерахування єдиного внеску за лютий 2011 року лише 30.03.2011 підтверджено карткою особового рахунку (а.с. 27), визнано представником позивача у судовому засіданні, крім того, факт несвоєчасності сплати єдиного внеску позивачем взагалі не оскаржується.

З 1 січня 2011 року набрав чинності Закон України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” № 2464 від 08.07.2010, який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

З 1 січня 2011 року набрав чинності Закон України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” № 2464 від 08.07.2010, який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Статтею 1 вказаного Закону передбачено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно ст. 4 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” № 2464 (далі - Закон № 2464) від 08.07.2010 підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Так, пунктом 6.8.3 Положення про відокремлений підрозділ "Шахта "Черкаська" Державного підприємства "Луганськвугілля" передбачено, що підрозділ самостійно нараховує та сплачує всі податки та інші обов'язкові платежі до бюджету та фондів відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до п. 8 ст. 9 Закону № 2464 від 08.07.2010 платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

Частиною 12 ст. 9 Закону України № 2464 передбачено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

З матеріалів справи вбачається, що позивач перерахував суму єдиного внеску за лютий 2011 року з порушенням строку, встановленого Законом, а саме 30.03.2011.

Згідно п.2 ч. 11 ст.25 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Відповідно до ч. 10. ст.25 Закону України № 2464 на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Як вбачається з Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою постанова правління Пенсійного фонду України 27.09.2010 № 21-5 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 за № 994/18289, розрахунок зазначеної фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників.

Крім того, ч. 16 ст. 25 вищезазначеного Закону передбачено, що строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.

Таким чином, посилання позивача на неможливість сплати єдиного внеску через фінансові труднощі, суд вважає необґрунтованими, оскільки, частиною 12 ст. 9 Закону України № 2464 передбачено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 70 КАС України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до уваги докази, які не стосуються предмету доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

За таких обставин, враховуючи, що під час розгляду справи встановлено факт несвоєчасності сплати позивачем єдиного внеску за лютий 2011 року, суд вважає, що позовні вимоги Державного підприємства "Луганськвугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта "Черкаська" документально та нормативно не обґрунтовані та є такими, що не підлягають задоволенню.

Згідно ст. 94. Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа), а у випадку часткового задоволення позову - відповідно до задоволених вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 18, 71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі Відокремленого підрозділу шахта «Черкаська» до Управління Пенсійного фонду України у Слов'яносербському районі Луганської області про визнання нечинним рішення № 45 від 20.05.2011 про застосування фінансової санкції та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску відмовити за необґрунтованістю.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанову в повному обсязі складено та підписано 22 серпня 2011 року.

Суддя Т.В. Смішлива