26 липня 2011 р. Справа № 2965/10
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді: Улицького В.З.
суддів: Багрія В.М., Заверухи О.Б.
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Галицької РДА на постанову Галицького районного суду Івано-Франківської області від 15.06.2009 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Галицької РДА про зобов'язання виплатити заборгованість по допомозі по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,-
встановила:
У травні 2009 року позивач звернулася з позовом до відповідача про зобов'язання виплатити заборгованість по допомозі по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2006-2007 роки.
Позивач свої позовні вимоги мотивувала тим, що вона є матір'ю малолітньої дитини та відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», їй як особі яка здійснює догляд за малолітньою дитиною до досягнення нею трирічного віку повинна виплачуватися допомога в розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років до рівня не менше прожиткового мінімуму на місяць з 09.07.2007 року.
Оскаржуваною постановою позов задоволено частково. Зобов'язано відповідача зробити перерахунок належної позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку згідно Рішення Конституційного Суду від 09.07.2007 року.
Постанову суду оскаржив відповідач. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Управління соцзахисту зокрема посилається на те, що статтею 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи те, що особи які беруть участь в справі в судове засідання не прибули, хоча належним чином були повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів вважає доцільним розглядати справу відповідно до ст. 197 КАС України в порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія судді приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід задоволити з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач є матір'ю є матір'ю малолітньої дитини що підтверджується свідоцтвом про народження та відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (в редакції від 09.07.2007 року) має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (в редакції від 09.07.2007 року), допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі встановленому прожитковим мінімумом для дітей віком до шести років.
Відповідно до ст. ст. 21, 22 Конституції України права та свободи людини є невідчужуваними, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.
Що стосується вимог позивача за 2006 рік, то суд першої інстанції вірно прийшов до висновку, що такі задоволенню не підлягають, оскільки така допомога проводилась відповідачем у відповідності до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідно до змін, внесених Законом України «Про Державний бюджет України на 2006 рік», який на предмет конституційності не розглядався, у встановленому порядку неконституційним визнаний не був та своєї чинності не втратив, а тому відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог в цій частині.
Статтею 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що у 2007 році щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачена у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
З наведеного вбачається, що доводи апеляційної скарги, заслуговують на увагу, а у задоволенні позову слід відмовити
Керуючись ст. ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів -
постановила:
Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Галицької РДА задоволити. Скасувати постанову Галицького районного суду Івано-Франківської області від 15.06.2009 року та прийняти нову постанову, якою відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.
На постанову протягом двадцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: В. Улицький
Судді: В. Багрій
О. Заверуха