13 вересня 2011 р. Справа № 72154/09/9104
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого-судді: Сапіги В.П.,
суддів: Онишкевича Т.В., Попка Я.С.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Новоушицькому районі Хмельницької області на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.02.2009 р. у справі за позовом ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України, управління Пенсійного фонду України в Віньковецькому районі Хмельницької області про стягнення заборгованості,-
Позивач звернувся в суд першої інстанції з адміністративним позовом про визнання дій відповідачів щодо недоплати до пенсії як дитині війни неправомірними, зобов'язати Міністерство фінансів України та Державне казначейство України виділити для управління Пенсійного фонду України в Віньковецькому районі Хмельницької області кошти погашення щомісячної недоплати до пенсії, як дитині війни в сумі 1442,70 грн. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Віньковецькому районі Хмельницької області надалі здійснювати йому таку доплату.
Судом першої інстанції встановлено, що управління Пенсійного фонду України в Віньковецькому районі Хмельницької області, Державне казначейство України та Міністерство фінансів України не є належними відповідачами, а тому проведено заміну на належного відповідача - управління Пенсійного фонду України в Новоушицькому районі Хмельницької області.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.02.2009 р. позовні вимоги задоволено частково, зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Новоушицькому районі Хмельницької області провести нарахування та виплату за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року на користь позивача підвищення пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком на підставі положень ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції управління Пенсійного фонду України в Новоушицькому районі Хмельницької області оскаржило його в апеляційному порядку покликаючись на неправильне застосування ст..6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», вважає постанову суду прийнятою з порушенням норм матеріального права та просить постанову суду першої інстанції скасувати, в позові відмовити.
У відповідності до ч.1 ст. 197 КАС України, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач є дитиною війни, а відтак має право на встановлене ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” підвищення до пенсії.
Задовольняючи частково позовні вимоги позивачки, суд першої інстанції правомірно виходив з того, що остання має право на підвищення до пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до вимог ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», оскільки рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року визнано такими, що не відповідають Конституції України і є неконституційними положення п.12 ст.71 та ст.111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», якими зупинено дію ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Тобто рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 має перспективну дію та преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними та є обов'язковим до виконання на території України, є остаточним і не може бути оскаржене.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, щодо виплати на користь позивача невиплаченого підвищення до пенсії з 09.07.2007 року, оскільки ч.2 ст.152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Положення ч.3 ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», на думку колегії суддів не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) до обрахування інших пенсій чи доплат пов»язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого крім передбаченого ч.1 цієї статті мінімального розміру пенсії за віком.
За таких обставин, колегія суддів приходить до переконання про підставність позовних вимог позивача в частині зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Новоушицькому районі Хмельницької області провести нарахування та виплату на її користь підвищення до пенсії за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, а також правомірність задоволення цих вимог судом першої інстанції.
Оскільки функції з призначення, нарахування та виплати пенсії позивачу здійснює Пенсійний фонд України в особі управління Пенсійного фонду України в Новоушицькому районі Хмельницької області, обов'язок щодо нарахування і виплати спірної допомоги правильно покладено на відповідача у справі.
Достатніх правових підстав чи застережень щодо неможливості підвищення пенсії позивачці у передбаченому ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» розмірі колегія суддів не вбачає.
Колегія суддів також звертає увагу, що відсутність бюджетного фінансування на виплату, передбаченого Законом України «Про соціальний захист дітей війни» підвищення до пенсії, не може бути причиною невиконання відповідним суб'єктом владних повноважень покладених на нього зобов'язань, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України»).
Згідно ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
З врахуванням вище наведеного суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а постанова відповідає нормам матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. 160, ст..195, ч.1 ст. 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, ст.205, ст.206, ст. 254 КАС України, колегія суддів,
апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Новоушицькому районі Хмельницької області залишити без задоволення, постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.02.2009 р. у справі №2а-530/09- без змін.
Ухвала набирає законної сили через п"ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя : В.П.Сапіга
Судді: Т.В.Онишкевич
Я.С.Попко