26 липня 2011 р. Справа № 10606/11
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого Довгополова О.М.,
суддів: Коваля Р.Й, Гуляка В.В.,
при секретарі судового засідання Рибак О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Дрогобичі Львівської області на постанову Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 21 січня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Дрогобичі Львівської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -
У грудні 2010 року позивач звернулася до суду з позовом, у якому просила визнати незаконною бездіяльність відповідача, зобов'язати його виконати перерахунок пенсії відповідно до чинного законодавства, а саме відповідно до показника середньої заробітної плати, виплатити недоплачену суму пенсії та виплатити компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за віком. Вимоги обґрунтовані тим, що на її звернення із заявою про перерахунок пенсії відповідачем було перераховано пенсію відповідно до стажу її роботи, а не відповідно до показника середньої заробітної плати; на її звернення про обрахунок пенсії з урахуванням такого показника відповідачем було відмовлено з посиланням на лист Міністерства праці та соціальної політики і Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року. Вважає, що відповідно до статей 1, 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" від 19.10.2000 року № 2050-ІІІ має право на таку компенсацію у зв'язку з неправильним перерахунком пенсії.
Постановою Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 21 січня 2011 року позов задоволено: визнано неправомірними дії відповідача щодо перерахунку пенсії за віком; зобов'язано здійснити перерахунок пенсії позивача на підставі заяви, додаткових документів про стаж роботи та даних персоніфікованого обліку відповідно до вимог частини 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія або за періоди страхового стажу, зазначені у частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік; зобов'язано виплатити недоплачену суму пенсії та виплатити компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за віком.
В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати постанову, відмовивши у задоволенні позову. Вимоги обґрунтовані неправильним застосуванням Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, яким визнано неконституційними окремі положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року, та статей 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Крім того, зазначає, що компенсація втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати допускається у разі нарахування таких доходів.
Заслухавши суддю-доповідача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про часткове її задоволення, враховуючи наступне.
Установлено, що позивач є працюючим пенсіонером, у якої на час звернення до відповідача виникло право на перерахунок пенсії за віком. На її звернення про перерахунок пенсії у зв'язку зі збільшенням стажу відповідачем у такому відмовлено, мотивуючи тим, що у зв'язку із ухваленням Конституційним Судом України Рішення від 22.05.2008 року до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до підпункту 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) враховується для обчислення пенсії за 2007 рік - 1197,91 грн.
З таким висновком відповідача обґрунтовано не погодився суд першої інстанції з огляду на таке.
Згідно з підпунктом 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" від 28.05.2008 року № 530 у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону (тобто Закону № 1058-IV) продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.
Отже, позивач має право на перерахунок пенсії, визначений згідно з третім реченням вказаного підпункту постанови Кабінету Міністрів України із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009 рік.
Наведене обґрунтовано враховано судом першої інстанції, що є підставою для залишення без змін постанови у частині визнання дій відповідача неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії та виплатити недоплачену суму пенсії.
Частиною 2 статті 152 Конституції України встановлено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Враховуючи, що згідно з Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року у справі № 1-28/2008 визнано неконституційними, зокрема, положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року щодо змін, внесених у статті 40, 42 Закону № 1058-IV (у яких встановлено порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії і правила проведення індексації та перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, прожиткового мінімуму та страхового стажу), вказані положення Закону від 28.12.2007 року втратили чинність з 22.05.2008 року, у зв'язку з чим автоматично відновлено дію зазначених статей Закону № 1058-IV.
Доводи відповідача про відсутність законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати на час звернення позивача є безпідставними з огляду на вищевказане.
Щодо позовної вимоги про виплату компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за віком колегією суддів ураховано наступне.
Відповідно до положень статей 1, 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" від 19.10.2000 року № 2050-III (далі - Закон № 2050-III) підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів, зокрема пенсії, у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Отже, компенсації підлягають лише доходи, щодо яких мало місце порушення встановлених строків їх виплати та які були нарахованими.
Покладаючи на відповідача обов'язок виплатити позивачеві компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за віком, судом першої інстанції не було враховано відсутність умов для здійснення такої, оскільки не мало місце порушення встановлених строків виплати пенсії за віком, і, відповідно, сума недоплати пенсії позивачеві не нараховувалася, як це обумовлено у Законі № 2050-III.
Таким чином, позивач не має права на зазначену компенсацію.
Неправильне застосування норм матеріального права у цій частині позовних вимог має наслідком скасування постанови суду щодо цих вимог та прийняття нової про відмову у їх задоволенні.
Керуючись статтями 160, 195, 196, 198, 200, 202, 205 ч. 2, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Дрогобичі Львівської області задовольнити частково, постанову Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 21 січня 2011 року у справі № 2-а-74/11 у частині зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м. Дрогобичі Львівської області виплатити ОСОБА_2 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за віком - скасувати та у цій частині прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог; у решті постанову залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: О.М. Довгополов
Судді: В.В. Гуляк
Р.Й. Коваль
Повний текст рішення виготовлено 29.07.2011 року.