30 серпня 2011 р. Справа № 6464/09/
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого Довгополова О.М.,
суддів: Глушка І.В., Гуляка В.В.,
при секретарі судового засідання Рибак О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу Закритого акціонерного товариства «Агрофірма «Авіс» на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 22 січня 2009 року у справі за позовом Закритого акціонерного товариства «Агрофірма «Авіс» до Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення № 0000312343/0 від 06.05.2008 року, -
У вересні 2008 року позивач звернувся до суду з позовом, у якому просив скасувати прийняте відповідачем податкове повідомлення-рішення № 0000312343/0 від 06.05.2008р., яким зменшено суму бюджетного відшкодування в розмірі 166666,67 грн. Вимоги обґрунтовані тим, що здійснюючи будівництво нової птахофабрики та сплативши суму податку на додану вартість, позивач має право на загальних засадах отримувати бюджетне відшкодування цього податку.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 22 січня 2009 року у задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі позивач просить скасувати постанову, задовольнивши позов. Вимог обґрунтовані неправильним застосуванням п. 1.8 ст. 8, п.п. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7, ч. 2 п.п. 11.21. ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість», постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 1999 р. № 805 «Про затвердження Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі», постанови Кабінету Міністрів України № 271 від 26.02.1999 року «Про Порядок акумуляції та використання коштів, які нараховуються сільськогосподарськими товаровиробниками - платниками податку на додану вартість щодо операцій з продажу товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлених на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини».
Погоджуючись з висновками суду першої інстанції, у письмовому запереченні відповідач просить залишити скаргу без задоволення, а постанову - без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, представників відповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та заперечень на неї, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення скарги, виходячи з наступного.
За результатами проведеної відповідачем виїзної позапланової перевірки з питань достовірності нарахування позивачем суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок у банку за період з 01.01.2008р. по 29.02.2008р. установлено порушення пп. 7.7.1, 7.7.2 п. 7.7 ст. 7, п. 11.21, п. 11.29 ст. 11 Закон України „Про податок на додану вартість" від 03.04.1997р. № 168/97-ВР (зі змінами та доповненнями), п. 1.2 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 30.07.1997р. № 166 (у редакції наказу від 15.06.2005р. № 213) та зареєстрованої в Мінюсті України 30.06.2005р. за № 702/10982, п.1, п.12 Постанови Кабінету Міністрів України „Про Порядок нарахування, виплати і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продай ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі" № 805 від 12.05.1999р., із змінами ті доповненнями, п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України „Про порядок акумуляції та використання коштів, як: нараховуються сільськогосподарськими товаровиробниками - платниками податку на додану вартість щодо операції з продажу товарів (робіт, послуг) власного виробництва, продукцію (крім підакцизних товарів, виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини" № 271 від 26.02.1999 року із змінами та доповненнями, позивачем завищено залишок_талишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду за лютий 2008 року в розмірі 386554 грн. Крім того, в порушення п.11.21, п. 11.29 ст. 11 Закону України „Пре податок на додану вартість" від 03.04.1997р. №168/97-ВР (зі змінами та доповненнями), п.1.2 Порядку заповнених та подання податкової декларації з податку на додану вартість, п.п. 1, 12 Постанови Кабінету Міністрів Україні „Про порядок нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі" та п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України „Про Порядок акумуляції та використання коштів, які нараховуються сільськогосподарськими товаровиробниками - платниками податку на додану вартість щодо операції з продажу товарів (робіт, послуг) власного виробництва, продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини" № 271 від 26.02.1999 року позивачем у січні 2008 року завищено суму позитивного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту, що відображається у скороченій декларації відповідно до п. 11.21 ст. 11 Закону України „Про податок на додану вартість" в розмірі 936130,00 грн. та в розмірі 156267,00 грн., суму позитивного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту, що відображається у скороченій декларації відповідно до п.11.29 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість». У лютому 2008 року занижено суму позитивного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту, що відображається у скороченій декларації (відповідно до п. 11.21 ст. 11 Закону України „Про податок на додану вартість" у розмірі 85525,00 грн. та занижено суму від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту, що відображається у скороченій декларації відповідно до п. 11.29 ст. 11 Закону України „Про податок на додану вартість" у розмірі 156267,00 грн.
Відповідач вважає, що у розділі 10.1 „Придбання (виготовлення, будівництво, спорудження) з податком на додану вартість на митній території України товарів (послуг) та основних фондів з метою їх використання у межах господарської діяльності платника податку для здійснення операцій, які підлягають оподаткуванню за ставкою 20 відсотків та нульовою ставкою" розділ II загальної декларації з податку на додану вартість №5788 від 20.03.2008 року позивачем неправомірно віднесено до податкового кредиту загальної декларації суму податку на додану вартість в розмірі 166667,00 грн. в зв'язку з попередньою оплатою за роботи по будівництву птахокомплексу, призначеного для здійснення операцій у виробництві продукції птахівництва - яйця курячого. Сума ПДВ в розмірі 166667,00 грн. сплачена платником за роботи по будівництву птахокомплексу, що використовується і буде використовуватися для виробництва власної сільськогосподарської продукції має відображатися, як податковий кредит в спеціальній податковій декларації з податку на додану вартість (скорочена), що складається на підставі п. 11.29 ст. 11 Закону України „Про податок на додану вартість". Зазначено, що формування податкового кредиту згідно придбаних позивачем основних фондів проводиться відповідно до тієї діяльності, в якій використовуються чи будуть використовуватися такі фонди. Таким чином, позивачем неправомірно заявлено до відшкодування з державного бюджету, включивши до податковою кредиту загальної податкової декларації суму ПДВ сплаченого у розмірі 166667,00 грн. В акті перевірки зроблено висновок, що в результаті вищезазначених порушень позивачем неправомірно відображено суму від'ємного значення в розмірі 166667,00 грн. та занижено позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту у розмірі 259428,00 грн. у загальній декларації з податку на додану вартість за лютий 2008 року, неправомірно відображено суму від'ємного значення в розмірі 543251,00 грн. та занижено позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту у розмірі 85525,00 грн. у скороченій декларації з податку на додану вартість за лютий 2008 року, від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту з ПДВ у податковій декларації з ПДВ (скороченій, п. 11.29 Закону) за лютий 2008 р. збільшено на 156367,00 грн.
На підставі наведеного відповідачем складено акт № 80323421332083 від 23.04.2008 року та прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000312343/0 від 06.05.2008р., яким зменшено бюджетне відшкодування у сумі 166666,67 грн.
Унаслідок адміністративного оскарження зазначене податкове повідомлення-рішення залишено без змін.
З такими висновками відповідача обґрунтовано погодився суд першої інстанції з огляду на таке.
Виробництво яєць віднесено до підкласу 01.24.0 класу 01.24 „Розведення птиці" групи 01.2 „Тваринництво", розділу 01 „Сільське господарство, мисливство та пов'язані з ним послуги" Державного класифікатора України ДК 009-96 „Класифікація видів економічної діяльності" (КВЕД).
Установлено, що позивач є сільськогосподарським підприємством та сільськогосподарським товаровиробником, яке займається розведенням птиці і перебуває на спеціальному режимі сплати та використання податку на додану вартість, встановленому п.п. 11.21 та 11.29 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість", згідно з яким суми податку на додану вартість, призначені до сплати, не перераховуються до бюджету, а залишаються у власному розпорядженні для їх цільового використання.
Перебування позивача на спеціальному режимі оподаткування податком на додану вартість підтверджується звітами, поданими до управління статистики за 2007 рік: форма № 50/СГ «Основні економічні показники роботи с/г підприємств», позивач підтвердив статус сільськогосподарського товаровиробника (виробництво та реалізація продукції тваринництва - яєць); даними статистичної звітності за формою № 50/сг «Основні економічні показники роботи с/г підприємств» встановлено, що питома вага обсягу реалізації сільгосппродукції власного виробництва (яєць) становить 96,2 % від загального доходу підприємства.
Установлено, що позивачем було подано до відповідача два види податкових декларацій з податку на додану вартість за січень-лютий 2008 року: № 1 (скорочена) відповідно до п. 11.21 ст. 11 Закону України „Про податок на додану вартість" (надалі - Закону), яким передбачено, що сума податку на додану вартість, яка підлягає сплаті до бюджету сільськогосподарським підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також за молочну продукцію та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, повністю залишаються в розпорядженні цих сільськогосподарських підприємств і спрямовується на підтримку власного виробництва тваринницької продукції та продукції птахівництва. Механізм застосування даної норми визначено постановою Кабінету Міністрів України № 805 від 12.05.1999 року „Про порядок нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі" та № 3 загальна декларація.
Згідно з п. 11.29 ст. 11 Закону України „Про податок на додану вартість" зупинено дію п. 7.7 ст. 7, п.п. 10.1 та 10.2 ст.10 цього Закону в частині сплати до бюджету податку на додану вартість щодо операцій з поставки товарів (робіт, послуг) власною виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизні» товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини, за винятком операцій з поставки переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою, що здійснюються сільськогосподарськими товаровиробниками незалежно від організаційно-правової форми і форми власності, в яких сума, одержана від поставки сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки за попередній звітний (податковий) рік становить не менше 50 відсотків загальної суми валового доходу підприємства. Зазначені кошти залишаються в розпорядженні сільськогосподарських товаровиробників і використовуються ними на придбані матеріально-технічних ресурсів виробничого призначення. У разі нецільового використання акумульованих коштів вони стягуються до Державного бюджету України в безспірному порядку.
Порядок акумуляції та використання зазначених коштів визначається Кабінетом Міністрів Україна Порядок акумуляції та використання сільськогосподарськими товаровиробниками сум ПДВ, що не підлягаю" сплаті до бюджету, затверджено постановою Кабінету України Міністрів України від 26.02.1999 року №271 «Про Порядок акумуляції та використання коштів, які нараховуються сільськогосподарськими товаровиробниками - платниками податку па додану варті щодо операцій з продажу товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини" та постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1999 року №805 «Про порядок нарахування, виплат і використання коштів спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємством молоко та м'ясо в живій вазі».
Таким чином, судом першої інстанції правильно зазначено, що реалізовуючи продукцію сільськогосподарського виробництва, позивач не повинен сплачувати податок на додану вартість до бюджету, а декларувати податкові зобов'язання за спеціальною податковою декларацією, використовуючи кошти за вказаними в попередньому абзаці порядками.
Податковий кредит з податку на додану вартість, сформований за операцією з попередньої оплати за будівельні роботи по спорудженню птахокомплексу, що використовується у сільськогосподарському виробництві, має відноситися до цієї ж податкової декларації та відповідно зменшувати податкове зобов'язання за цією декларацією, тобто виключень щодо формування податкового кредиту не передбачено. Сплачена сума ПДВ за будівельні роботи по спорудженню птахокомплексу (основні засоби), що використовуються і будуть використовуватися для виробництва власної сільськогосподарської продукції повинна відображатись як податковий кредит в спеціально декларації з податку на додану вартість.
Сільськогосподарським підприємствам, діяльність яких підпадає під дію п. 11.21 та 11.29 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість», встановлено іншу форму декларацій з ПДВ, затверджену наказом ДПА України від 30.05.1997р. (у редакції наказу ДПА України від 15.06.2005р. № 213), відповідно до якої позитивна різниця „вихідної" та „вхідної" суми ПДВ не перераховується до Державного бюджету, а від'ємна не відшкодовується з бюджету.
Позитивна різниця між сумою ПДВ, одержана сільськогосподарськими товаровиробниками від покупців, та сумою цього податку, сплаченою ними постачальникам по операціях, що підпадають під дію норм п. 11.29 ст. 11 Закону у терміни, передбачені для перерахування суми ПДВ до бюджету, перераховується сільськогосподарськими товаровиробниками з поточного рахунку на окремий рахунок, відкритий в установі банку, для відповідного цільового використання.
Водночас від'ємна різниця між сумою ПДВ, одержаною сільськогосподарськими товаровиробниками під покупців, та сумою ПДВ, сплаченою ними постачальникам по операціях, що підпадають під дію норм п. 11.29 ст. 11 Закону, зараховується сільськогосподарським товаровиробникам на зменшення податкових зобов'язань наступних звітних періодів із зазначеного виду діяльності.
Враховуючи те, що позитивна різниця між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту не перераховується до державного бюджету, а від'ємна не відшкодовується з бюджету (враховується в декларації з ПДВ наступного звітного періоду), то для сільськогосподарських товаровиробників, діяльність яких підпадає під дію п. 11.29 ст. 11 Закону, встановлено іншу форму декларації з ПДВ, затверджену наказом ДПА України від 23.10.1998 року № 499 „Про внесення змін до податкової звітності по податку на додану вартість" (зареєстровано в Мін'юсті України 10.11.1998 року за № 715/3155), яка має назву «декларація з ПДВ скорочена».
Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що здійснивши попередню оплату ТОВ «Моноліттрансбуд» за будівельно-монтажні роботи по спорудженню птахокомплексу, позивач зобов'язаний був відобразити податковий кредит у спеціальну декларацію, яку він щомісяця подає до податкового органу, а не в загальну декларацію (розрахунки з бюджетом), оскільки формування податкового кредиту по оплаті будівельно-монтажних роботах птахокомплексу (основних фондах) здійснюється відповідно до тієї діяльності, в якій використовуються такі фонди.
Отже, відмова у задоволенні позову є законною та обгрунтованою.
Правильність і повнота встановлених судом першої інстанції обставин справи з правильним застосуванням норм матеріального права при додержанні процесуальних правових норм є підставою для залишення постанови суду без змін.
Доводи позивача висновків суду не спростовують.
Керуючись статтями 160 ч. 3, 195, 196, 198, 200, 205 ч. 1, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Апеляційну скаргу Закритого акціонерного товариства «Агрофірма «Авіс» залишити без задоволення, постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 22 січня 2009 року у справі № 2-а-6468/08- без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: О.М. Довгополов
Судді: В.В. Гуляк
І.В. Глушко
Повний текст рішення виготовлено 30.08.2011 року.