"06" жовтня 2011 р.
Справа № 5024/1332/2011
Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Л.В. Поліщук,
суддів Г.П. Разюк (на підставі розпорядження голови суду № 580 від 04.10.2011р.), В.Б. Туренко,
при секретарі судового засідання -О.О. Довбиш,
за участю представників сторін:
від позивача: Р.А. Іванов,
від відповідача: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного підприємства «Автотранспортне підприємство «Укртранс»
на рішення господарського суду Херсонської області від 04.08.2011р.
у справі № 5024/1332/2011
за позовом Приватного підприємства «Автотранспортне підприємство «Укртранс»
до Генічеської районної державної адміністрації
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки,
встановив:
Приватне підприємство «Автотранспортне підприємство «Укртранс»звернулося з позовом до Генічеської районної державної адміністрації про внесення змін до укладеного між сторонами договору оренди землі від 24.07.2009 р. №4АА002202-040972000207 шляхом викладення абзацу першого пункту 9 цього договору в наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та трикратному розмірі земельного податку, що, з урахуванням коефіцієнту індексації на 2011 рік, становить 26 533 (двадцять шість тисяч п'ятсот тридцять три) гривні 16 копійок за 19,0 га щороку».
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що абзацом першим пункту 9 договору сторонами врегульований розмір орендної плати, який складає 354 843,24 грн. за 19,0 га щороку. З метою приведення умов договору у відповідність до положень Податкового кодексу України стосовно визначення розміру орендної плати, ПП «Автотранспортне підприємство «Укртранс»направило Генічеській райдержадміністрації пропозицію щодо зміни умов договору оренди. Однак, відповідач відмовив позивачу у внесенні змін до договору у зв'язку з тим, розмір орендної плати відповідає діючому законодавству, оскільки підприємству надано в оренду земельну ділянку на конкурентних засадах. Позивач, вважаючи відмову райдержадміністрації незаконною з тих підстав, що підприємство у якості орендаря було визначено не на конкурентних засадах, звернувся з відповідним позовом до суду.
Рішенням господарського суду Херсонської області від 04.08.2011 р. у задоволенні позову відмовлено з тих мотивів, що розмір орендної плати, який погоджено сторонами при підписанні договору оренди землі, відповідає статті 288 Податкового кодексу України та відсутні підстави для внесення змін до нього стосовно зменшення розміру орендної плати, оскільки факт отримання позивачем земельної ділянки в оренду на конкурсних засадах є доведеним, у зв'язку з чим до правовідносин мають бути застосовані правила статті 288.5.3 Податкового кодексу України, відповідно до якої розмір орендної плати може бути вищим, ніж межі, що зазначені статтею 288.5.2 цього кодексу.
Не погодившись з рішенням суду, ПП «Автотранспортне підприємство «Укртранс»звернулося із апеляційною скаргою, в якій просило рішення скасувати, позов задовольнити, посилаючись на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи; невідповідність висновків, що викладені у рішенні суду, обставинам справи; порушення судом норм матеріального права. Апеляційна скарга мотивована тим, що право оренди земельної ділянки здобуте за результатами конкурсів, які проведені згідно із розпорядженням голови Генічеської райдержадміністрації від 13.11.2006 р. № 940, відповідно до пункту 1.4 додатку № 2 якого переможцем конкурсу вважається той учасник, який запропонував найкращі умови забудови земельної ділянки та подальшої експлуатації об'єкту, більшу суму інвестиції для розв'язання соціально-економічних проблем району, найвищу плату за набуття права оренди земельної ділянки, проте розмір щомісячної орендної плати не був предметом конкурсів та не визначався на конкурсних засадах, а тому відмова відповідача у внесенні змін до договору оренди у зв'язку із зміною розміру податку на землю з підстав отримання позивачем земельної ділянки в оренду на конкурсних засадах є незаконною. Також скаржник зазначає, що він вимагає зміни суми орендної плати без зміни структури її розрахунку.
Відповідач про дату, час та місце розгляду апеляційної скарги повідомлений належним чином, однак не скористався своїм правом участі в судовому засіданні апеляційної інстанції.
Заслухавши представника скаржника, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, апеляційна інстанція встановила наступне.
24.07.2009 р. між Генічеською райдержадміністрацією (орендодавцем) та Приватним підприємством «Автотранспортне підприємство «Укртранс»(орендарем) укладено договір оренди землі, відповідно до пунктів 1, 2 якого орендодавець на підставі розпорядження голови обласної державної адміністрації від 20.01.2009 р. № 46 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки, надання її в оренду та встановлення розміру орендної плати за користування нею»зобов'язався надати, а орендар прийняти в строкове платне користування земельну ділянку площею 19 га із земель запасу рекреаційного призначення, яка розташована за межами населеного пункту села Щасливцеве Генічеського району Херсонської області, на території Щасливцевської сільської ради для розміщення бази відпочинку (а.с.13-17).
Відповідно до пункту 5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 835 164 грн. згідно із технічною документацією з нормативної грошової оцінки земельної ділянки несільськогосподарського призначення, виготовленої приватним підприємством «Експерт-Центр»та висновку державної експертизи землевпорядної документації від 02.07.2009 р. № 994.
Згідно із статтею 9 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та трикратному розмірі земельного податку, що з урахуванням коефіцієнту індексації на 2009 рік становить 354 843,24 грн. за 19 га щороку.
Пунктом 12 договору визначено умови перегляду розміру орендної плати, відповідно до якого розмір орендної плати переглядається щороку у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України»№ 2756- VІ від 02.12.2010 р. внесено зміни до статті 21 Закону України «Про оренду землі», у зв'язку з чим частина 2 цієї статті викладена у такій редакції: «Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України)».
Відповідно до статті 288.5. Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:
288.5.1. не може бути меншою:
для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
288.5.2. не може перевищувати:
а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки;
б) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки;
З метою приведення умов договору у відповідність до положень Податкового кодексу України 08.02.2011 р. позивач звернувся до відповідача з листом за вих.№08-02/11 з пропозицією про зміну розміру орендної плати за вказаним договором (а.с.25). Позивач зазначив, що на момент укладення договору оренди розмір земельного податку регламентувався Законом України «Про плату за землю», відповідно до якого податок на земельні ділянки несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, на землях природно-заповідного та іншого природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико - культурного призначення, наданих у тимчасове користування, становить 50% від грошової оцінки одиниці площі ріллі по області. Відповідно до листа Головного управління Держкомзему у Херсонській області від 28 серпня 2009 року 03/2-05/2009 грошова оцінка одиниці площі ріллі по Херсонської області з урахуванням коефіцієнта індексації станом на 1 січня 2009 року становила 12450,64 гривень за 1 га, у зв'язку з чим сума орендної плати, яка дорівнює розміру земельного податку, становила 6225 гривень 32 копійки щороку. Таким чином, орендна плата за земельну ділянку загальною площею 19 га. згідно із договором склала на момент його укладення 354 843 грн. 24 коп. щорічно. Однак, статтею 274.1. Податкового кодексу України встановлено ставку податку на земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, у розмірі 1 відсотка від її грошової оцінки, а тому в даному випадку ставка податку складає 8 844,39 грн., а розмір орендної плати, що складає трикратний розмір земельного податку, становить 26 533,16 грн.
Відповідач, розглянувши вказану пропозицію про зміну розміру орендної плати, листом від 14.02.2011 р. за № 02.6.3-400/284 повідомив позивача про те, що встановлення орендної плати у розмірі 26 533,16 грн. не відповідає чинному законодавству, оскільки підприємством отримано земельну ділянку в оренду на конкурентних засадах, тоді як відповідно до статті 288.5.3 Податкового кодексу України розмір орендної плати за землю може бути більшим граничного розміру орендної плати, ніж зазначено у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурсних засадах (а.с.26).
У зв'язку з відмовою відповідача вносити зміни щодо розміру орендної плати позивач звернувся з відповідним позовом.
Загальний порядок зміни господарських договорів визначений у статті 188 Господарського кодексу України. Вказаною статтею передбачено, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Загальні підстави для зміни договорів, передбачені статтями 651, 652 Цивільного кодексу України.
Відповідно до статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення умов договору другою стороною та в інших випадках, встановлених законом або договором; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (стаття 652 Цивільного кодексу України).
Тобто, якщо між сторонами не досягнуто згоди щодо зміни договору, він може бути змінений в судовому порядку і лише за наявності визначених договором або законом підстав.
Як зазначено вище, сторонами у договорі визначено орендну плату у розмірі 354 843,24 грн., виходячи із 835 164 грн. нормативної грошової оцінки земельної ділянки станом на момент укладення договору -24.07.2009 р.
Пунктом 4.5. рішення VІІІ сесії Генічеської районної ради Херсонської області VІ скликання від 13.04.2011 р. № 100 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, наданої ПП «Автотранспортне підприємство «Укртранс», яка склала 835 164 грн. (а.с.46).
Отже, сплачувана позивачем сума орендної плати у розмірі 354 843,24грн. перевищує визначений пунктом 288.5.2. Податкового кодексу України максимальний розмір орендної плати, що у даному випадку складає 100 219,68грн.
Проте, згідно із пунктом 288.5.3. Податкового кодексу України річна сума платежу може бути більшою граничного розміру орендної плати, ніж зазначений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах.
Постановою Запорізького апеляційного господарського суду від 14.04.2010 р. у справі № 15/183-пд-09 встановлено, що згідно з витягів з протоколів засідання комісії набуття права оренди на конкурентних засадах №5 з протокору № 7 від 14.09.2006 р., № 59 з протоколу № 4 від 20.04.2007 р. Приватним підприємством «Автотранспортне підприємство «Укртранс»земельна ділянка загальною площею 19 га була отримана на конкурентних засадах, тобто шляхом проведення конкурсу (а.с.50-52).
Відповідно до статті 35 Господарського процесуального кодексу України факти, встановлені рішенням господарського суду під час розгляду іншої справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.
Враховуючи вищенаведене, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про те, що факт отримання позивачем земельної ділянки в оренду на конкурсних засадах є доведеним, у зв'язку з чим до правовідносин мають бути застосовані правила статті 288.5.3 Податкового кодексу України, відповідно до якої розмір орендної плати може бути вищим, ніж межі, що зазначені статтею 288.5.2 цього кодексу.
Доводи скаржника про те, що розмір орендної плати не був предметом конкурсів та не визначався на конкурсних засадах, а тому відмова відповідача у внесенні змін до договору оренди у зв'язку із зміною розміру податку на землю з підстав отримання позивачем земельної ділянки в оренду на конкурсних засадах є незаконною, апеляційна інстанція відхиляє, оскільки застосування пункту 288.5.3. Податкового кодексу України, яким встановлено підвищений граничний розмір орендної плати у разі визначення орендаря на конкурентних засадах, не залежить від критеріїв визначення орендаря переможцем конкурсу.
Таким чином, позивачем не доведено існування обставин, з якими закон пов'язує підстави для внесення змін до умов договору, а тому місцевим господарським судом прийнято законне та обґрунтоване рішення про відмову в позові, у зв'язку з чим його слід залишити без змін, а апеляційну скаргу -без задоволення.
Керуючись ст.ст. 99, 103, 105 Господарського процесуального кодексу
України, суд -
постановив:
Рішення господарського суду Херсонської області від 04.08.2011 р. у справі № 5024/1332/2011 залишити без змін, а апеляційну скаргу -без задоволення.
Постанова апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з дня набрання постанови законної сили.
Головуючий суддя Л.В. Поліщук
Суддя Г.П. Разюк
Суддя В.Б. Туренко
Повний текст постанови підписано 10.10.2011 р.