01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 235-24-26
"22" вересня 2011 р. Справа № 7/093-11
Господарський суд Київської області у складі судді Антонової В.М., розглянувши справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Привокзальний ринок», Київська область, м. Березань,
до Березанської міської ради Київської області, Київська область, м. Березань,
про зобов'язання вчинити дії
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1. -представник за довіреністю б/н від 04.07.2011 року,
ОСОБА_2. -представник за довіреністю б/н від 04.07.2011 року
від відповідача: ОСОБА_3. -представник за довіреністю б/н від 17.08.2011 року,
секретар судового засідання: Мельничук Л.М.
Обставини справи:
26.07.2011 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Привокзальний ринок»звернулось до господарського суду Київської області з позовною заявою вих. №59 від 26.07.2011 року (вх. №2960 від 26.07.2011 року) до Березанської міської ради Київської області про зобов'язання вчинити дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що згідно укладених між сторонами тимчасових договорів оренди земельної ділянки №47 від 21.04.2008 року та №73 від 07.12.2009 року йому надане право користування земельною ділянкою загальною площею 1,3178га, яка розташована за адресою: м. Березань, вул. Привокзальна, 18 та відповідно надане пріоритетне право приватизації (викупу) даної орендованої земельної ділянки. З метою викупу орендованої земельної ділянки Товариство з обмеженою відповідальністю «Привокзальний ринок»зверталось з відповідним клопотанням до Березанської міської ради, якою, як стверджує позивач, всупереч положень ст. 128 Земельного кодексу України подане клопотання розглянуто не було та відповідного рішення з даного питання не прийнято. У зв'язку з наведеним, позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність Березанської міської ради Київської області та зобов'язати Березанську міську раду Київської області розглянути на найближчій сесії клопотання від 06.12.2010 року Товариства з обмеженою відповідальністю «Привокзальний ринок», код ЄДРПОУ 30048696, щодо викупу земельної ділянки загальною площею 1,3178 га з цільовим призначенням комерційне, кадастровий номер 3210400000:02:001, яка знаходиться в адміністративних межах Березанської міської ради Київської області за адресою: м. Березань, вул. Привокзальна, 18 та надати відповідь відповідно до закону.
Ухвалою господарського суду Київської області від 26.07.2011 року було порушено провадження у справі №7/093-11 та призначено розгляд справи на 18.08.2011 року.
У зв'язку з неявкою у судове засідання 18.08.2011 року представників відповідача та беручи до уваги подане відповідачем клопотання №9-20-1435 від 17.08.2011 року (вх. №11447 від18.08.2011 року) про відкладення розгляду спору, розгляд справи було відкладено на 08.09.2011 року.
У судове засідання 08.09.2011 року представники сторін з'явились, представником відповідача був поданий відзив №9-20-1542 від 07.09.2011 року на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позову повністю та зазначає, що відповідно до Регламенту роботи Березанської міської ради на засіданнях постійних депутатських комісій міської ради неодноразово розглядалось звернення позивача щодо викупу земельної ділянки, однак жодна із комісій не винесла проекту рішення на розгляд сесії міської ради, а тому, на думку відповідача, твердження про бездіяльність ради є безпідставними та необґрунтованими. Поданий відзив разом з доданим Регламентом роботи Березанської міської ради залучені судом до матеріалів справи.
У судовому засіданні 08.09.2011 року господарським судом у відповідності до ч. 3 ст. 77 ГПК України було оголошено перерву до 22.09.2011 року.
19.09.2011 року через загальний відділ господарського суду від позивача надійшло клопотання б/н від 19.09.2011 року (вх. №12800 від 19.09.2011 року) про залучення до матеріалів справи додаткових документів, а саме копію листа Держкомзему, яке господарським судом задоволене та залучене разом з доданими документами до матеріалів справи.
У судовому засіданні 22.09.2011 року представники позивача у справі підтримали позовні вимоги, вважають їх правомірними та обґрунтованими, а тому просили суд задовольнити позов повністю.
Представник відповідача у справі у судовому засіданні 22.09.2011 року заперечив проти задоволення позову повністю з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.
Господарським судом у судовому засіданні 22.09.2011 року на підставі ст. 85 ГПК України було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення і доводи представників сторін, дослідивши та оцінивши наявні докази в їх сукупності, господарський суд встановив:
21.04.2008 року між Березанською міською радою (орендодавець за договором, відповідач у справі) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Привокзальний ринок»(орендар за договором, позивач у справі) було укладено тимчасовий договір оренди земельної ділянки №47, відповідно до п. 1.1. якого орендодавець на підставі рішення Березанської міської ради №254-18-У від 10.12.2007 року надає, а орендар приймає в строкове, платне володіння і користування на умовах оренди земельної ділянки, яка знаходиться в м. Березань, вул. Привокзальна, 18, загальною площею 1,3178 га, згідно з планом землекористування, і межі якої перенесені в натурі.
Згідно п. 2.1. договору, він укладається до укладення постійного договору, але не більше ніж на 1 рік.
Земельна ділянка передається в оренду з метою несільськогосподарського використання, для комерційних потреб. (п. 4.1. договору).
В подальшому, право оренди Товариства з обмеженою відповідальністю «Привокзальний ринок»на земельну ділянку, яка знаходиться в м. Березань, вул. Привокзальна, 18, загальною площею 1,3178 га, було оформлене шляхом укладання 07.12.2009 року Березанською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Привокзальний ринок»тимчасового договору оренди земельної ділянки №73. Укладений договір 02.12.2010 року був зареєстрований Березанським міським відділом Київської обласної філії ДП «Центр ДЗК»за №041096000013.
Як передбачено п. 1.1. договору, орендодавець на підставі рішення Березанської міської ради №479-36-У від 07.12.2009 року надає, а орендар приймає в строкове, платне володіння і користування на умовах оренди земельної ділянки, яка знаходиться в м. Березань, вул. Привокзальна, 18, загальною площею 1,3178 га, згідно з планом землекористування, і межі якої перенесені в натурі. Визначена грошова оцінка земельної ділянки складає 1 175 925,26 грн.
У відповідності до п. 2.1. договору №73 від 07.12.2009 року, він укладається терміном на 1 рік.
Господарським судом з урахуванням дати проведення державної реєстрації договору оренди земельної ділянки №73 встановлено, що термін дії тимчасового договору оренди земельної ділянки №73 від 07.12.2009 року становить до 02.12.2011 року, що також підтверджується листом Державного комітету України із земельних ресурсів, наданого позивачем до клопотання від 19.09.2011 року.
Земельна ділянка передається в оренду з метою несільськогосподарського використання, для комерційної діяльності. (п. 4.1. договору №73 від 07.12.2009 року).
Господарським судом встановлено, що пунктами 9.4. укладених сторонами договорів №47 від 21.04.2008 року та №3 від 07.12.2009 року надано орендарю пріоритетне право приватизації (викупу) землі, що орендується.
Як вбачається з наявного в матеріалах справи договору купівлі-продажу №1 від 15.08.2001 року, на земельній ділянці, наданій позивачу в користування, та яка розташована в м. Березань, вул. Привокзальна, 18, загальною площею 1,3178 га, знаходиться нерухоме майно, що належить на праві власності Товариству з обмеженою відповідальністю «Привокзальний ринок», а саме ремонтна майстерня, будинок та інші об'єкти.
06.12.2010 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Привокзальний ринок»на підставі ст. ст. 128, 134 Земельного кодексу України (далі -ЗК України), звернулось до Березанської міської ради з клопотанням (вх. №9.26-877) щодо викупу земельної ділянки загальною площею 1,3178 га, яка розташована в м. Березань, вул. Привокзальна, 18.
До даного клопотання Товариством з обмеженою відповідальністю «Привокзальний ринок»було додано документ, що посвідчує право користування даною земельною ділянкою (тимчасовий договір оренди земельної ділянки від 07.12.2009 року); документ, що посвідчує право власності на нерухоме майно (будівлі та споруди), розташоване на цій земельній ділянці (договір купівлі-продажу №1 від 15.08.2001 року) та копію установчих документів.
Однак, як вбачається з наявних матеріалів справи та не заперечено відповідачем, у місячний строк Березанська міська рада Київської області подане позивачем клопотання не розглянула та не прийняла за його результатами відповідного рішення.
У зв'язку з не розглядом відповідачем клопотання позивача щодо викупу поза конкурсом земельної ділянки загальною площею 1,3178 га, яка розташована в м. Березань, вул. Привокзальна, 18, Товариство з обмеженою відповідальністю «Привокзальний ринок»зверталось до Березанської міської ради з клопотаннями вих. №8 від 09.03.2011 року (вх. №9-18-176 від 09.03.2011 року) та №22 від 17.05.2011 року (вх. №9-16-418 від 17.05.2011 року) про розгляд на найближчому засіданні сесії Березанської міської ради клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Привокзальний ринок»щодо викупу земельної ділянки площею 1,3178 га, розташованої за адресою: м. Березань, вул. Привокзальна, 18.
Господарським судом встановлено, що 24.05.2011 року звернення ТОВ «Привокзальний ринок»було включено до порядку денного засідання постійної комісії з питань комунальної власності, тарифів ЖКГ, благоустрою та реклами Березанської міської ради.
З наявного в матеріалах справи Протоколу №5 від 24.05.2011 року засідання постійної комісії з питань комунальної власності, тарифів ЖКГ, благоустрою та реклами Березанської міської ради судом встановлено, що по питанню ТОВ «Привокзальний ринок»щодо викупу земельної ділянки комісія постановила: «Інформацію про звернення ТОВ «Привокзальний ринок»щодо викупу земельної ділянки прийняти до відома. В разі винесення питання про викуп земельної ділянки ТОВ «Привокзальний ринок»на розгляд сесії Березанської міської ради проінформувати депутатів про розбіжності поглядів членів комісії».
Відтак, Березанська міська рада всупереч Земельному кодексу України у визначений строк не розглянула на засіданні сесії ради клопотання позивача щодо викупу земельної ділянки та відповідно не прийняла рішення ні про згоду на продаж, ні про відмову в продажу земельної ділянки, що і стало підставою для звернення позивача з даним позовом до суду.
Відповідно до статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Згідно пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Пунктами б), з) ч. 1 ст. 12 ЗК України передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу.
Як передбачено ч. 1-2 ст. 78 ЗК України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.
Згідно п. а) ч. 1 ст. 82 ЗК України юридичні особи (засновані громадянами України або юридичними особами України) можуть набувати у власність земельні ділянки для здійснення підприємницької діяльності у разі придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами.
Частиною 1 ст. 116 ЗК України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу.
При цьому, згідно ч. 1 ст. 134 ЗК України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 134 ЗК України не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.
Органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) громадянам, юридичним особам та іноземним державам на підставах та в порядку, встановлених цим Кодексом. (ч. 1ст. 127 ЗК України).
Порядок продажу земельних ділянок комунальної власності юридичним особам закріплений ст. 128 ЗК України, відповідно до частин 1-3 якої продаж громадянам і юридичним особам земельних ділянок державної (крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації) та комунальної власності для потреб, визначених цим Кодексом, провадиться місцевими державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування в межах їх повноважень. Продаж громадянам і юридичним особам земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, здійснюється державними органами приватизації у порядку, що затверджує Кабінет Міністрів України.
Громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради чи державного органу приватизації. У заяві (клопотанні) зазначаються місце розташування земельної ділянки, її цільове призначення, розміри та площа, а також згода на укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
До заяви (клопотання) додаються:
а) документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою (у разі його наявності), та документи, що посвідчують право власності на нерухоме майно (будівлі та споруди), розташоване на цій земельній ділянці (у разі наявності на земельній ділянці будівель, споруд);
б) копія установчих документів для юридичної особи, а для громадянина - копія документа, що посвідчує особу.
Орган державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим або орган місцевого самоврядування у місячний строк розглядає заяву (клопотання) і приймає рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови.
Відповідно до п.34 ст.26, ч. 2 ст. 77 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»питання регулювання земельних відносин (у тому числі надання земельної ділянки в оренду та поновлення договору оренди земельної ділянки) вирішується виключно на пленарних засіданнях ради - сесії, а спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.
Таким чином, законодавством передбачено, що способом волевиявлення ради, яка здійснює право власності від імені відповідної територіальної громади, щодо регулювання земельних відносин є прийняття відповідного рішення.
Частиною 1 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» унормовано, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Аналогічне положення закріплено і у Регламенті роботи Березанської міської ради (далі -Регламент), відповідно до п. 1 ст. 7 якого міська рада проводить роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Пунктом 1 ст. 16 Регламенту закріплено, що робота ради планується на півріччя. Пропозиції щодо питань для розгляду на пленарних засіданнях ради вносяться міським головою за власною ініціативою, постійними комісіями ради, депутатськими групами, депутатами, виконавчим комітетом, відділами, управліннями, іншими виконавчими органами ради.
При цьому, згідно ч. 1-2, 4-5 ст. 16 Регламенту перелік питань для розгляду на сесії ради формується міським головою на підставі орієнтованого переліку питань для розгляду на сесіях, пропозицій постійних комісій, депутатів, виконавчого комітету ради. Він доводиться до депутатів, населення не пізніше як за 10 днів до сесії. Пропозиції до переліку питань для розгляду на сесії вносяться секретареві ради органами, зазначеними в пункті 1, не пізніше як за 15 днів до пленарного засідання. Секретар ради організовує їх попередній розгляд та інформує про це міського голову. Пропозиції щодо кожного питання, яке пропонується включити до порядку денного сесії, подаються із супровідною запискою та проектом рішення сесії з цього питання. Попередній розгляд питань, які вносяться до порядку денного сесії, здійснюється постійними комісіями і іншими органами ради за дорученням міського голови.
Враховуючи вищезазначене, господарський суд звертає увагу, що згідно з пунктом 34 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування»до виключної компетенції міської ради належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, які розглядаються на пленарному засіданні ради -сесії.
Беручи до уваги затверджений Регламент роботи Березанської міської ради та приписи Земельного кодексу України, Закону України «Про місцеве самоврядування», господарський суд зазначає, що розгляд та прийняття відповідного рішення по клопотанню Товариства з обмеженою відповідальністю «Привокзальний ринок»щодо викупу земельної ділянки повинно здійснюватись саме на пленарному засіданні Березанської міської ради, а не лише опрацювання даного клопотання на засіданні постійної комісії ради. При чому, кінцевим результатом розгляду клопотання ТОВ «Привокзальний ринок»згідно ст. 128 ЗК України на пленарному засіданні ради мало бути відповідне мотивоване рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови.
Однак, Березанська міська рада Київської області у визначений Земельним кодексом України місячний строк відповідне рішення не прийняла, що свідчить про наявність її протиправної бездіяльності.
Згідно п.1 ч. 3 ст. 152 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів.
Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 16 ЦК України способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
При цьому, господарський суд бере до уваги положення п. 1.3. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин»від 17.05.2011 року №6, відповідно до якого у порядку господарського судочинства вирішенню підлягають спори про визнання незаконними рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування з питань передачі земельних ділянок у власність чи надання їх у користування, припинення права власності на земельні ділянки, вилучення цих ділянок з користування і про зобов'язання названих органів залежно від характеру спору виконати певні дії, як цього вимагають приписи чинного законодавства.
У п. 2.14. вищенаведеної постанови також закріплено, що за наслідками розгляду справ за позовами до органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування господарський суд залежно від характеру спору може зобов'язати названі органи виконати певні дії, як цього вимагають приписи чинного законодавства, зокрема розглянути в установленому для даного органу порядку питання, яке стосується предмета спору.
Відтак, господарський суд зазначає, що способи захисту порушеного права позивача відповідають наявному порушенню та сприяють його усуненню, зміст позовних вимог відповідає призначенню позову як інструменту захисту порушеного права, межам правової охорони інтересів суб'єктів господарюванню на оформлення права на земельну ділянку. Аналогічна правова позиція міститься в постанові Вищого господарського суду України від 01.09.2010 року у справі №2-7/6217-2009.
Згідно з приписами статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна із сторін повинна довести обставини, на які вона посилається в обґрунтування своїх вимог чи заперечень.
За таких обставин, господарський суд дійшов висновку про правомірність та обґрунтованість позовних вимог про визнання незаконною бездіяльності Березанської міської ради Київської області та зобов'язання Березанську міську раду Київської області розглянути на найближчій сесії клопотання від 06.12.2010 року Товариства з обмеженою відповідальністю «Привокзальний ринок», код ЄДРПОУ 30048696, щодо викупу земельної ділянки загальною площею 1,3178 га з цільовим призначенням комерційне, кадастровий номер 3210400000:02:001, яка знаходиться в адміністративних межах Березанської міської ради Київської області за адресою: м. Березань, вул. Привокзальна, 18 та надати відповідь відповідно до закону, а відтак позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати відповідно до ст. 44, 49 ГПК України покладаються відповідача.
Керуючись ст. ст. 44, 49, ст. ст. 82-85 ГПК України, господарський суд,-
вирішив:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати незаконною бездіяльність Березанської міської ради Київської області.
3. Зобов'язати Березанську міську раду Київської області (07540, Київська область, м. Березань, вул. Фрунзе, 1, код ЄДРПОУ 22202046) розглянути на найближчій сесії клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Привокзальний ринок»(07541, Київська область, м. Березань, вул. Привокзальна, 18, код ЄДРПОУ 30048696) вх. №9.26-877 від 06.12.2010 року щодо викупу земельної ділянки загальною площею 1,3178 га з цільовим призначенням комерційне, кадастровий номер 3210400000:02:001, яка знаходиться в адміністративних межах Березанської міської ради Київської області за адресою: м. Березань, вул. Привокзальна, 18 та надати відповідь відповідно до закону.
4. Стягнути з Березанської міської ради Київської області (07540, Київська область, м. Березань, вул. Фрунзе, 1, код ЄДРПОУ 22202046)) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Привокзальний ринок»(07541, Київська область, м. Березань, вул. Привокзальна, 18, код ЄДРПОУ 30048696) судові витрати: 85 (вісімдесят п'ять) грн. 00 коп. державного мита, 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
5. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду Київської області набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його належного оформлення і підписання та може бути оскаржено в апеляційному порядку.
Суддя В.М. Антонова
Повне рішення складено 27.09.2011 року