Іменем України
13.05.08 року. Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі головуючого судді Квітки О.М. при секретарі Пономаренко А.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Олександрії адміністративний позов ОСОБА_1 на дії Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради, -
Позивач просить стягнути з відповідача - управління праці та соціального захисту населення міської Ради - 2200 грн. 00 коп. щорічної допомоги на оздоровлення за 2007 рік.
Вимоги мотивує тим, що він перебуває на обліку в Олександрійському управлінні праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС IΙ категорії.
Згідно з ч. 4 ст. 48 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи», має право на щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі 5 мінімальних заробітних плат, що визначається на момент виплати.
Однак, за 2007 рік відповідач ухилився від виконання цього закону, виплативши компенсацію на оздоровлення виходячи з суми 100 грн.. а тому стягненню підлягає недоплачена йому сума коштів на оздоровлення.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав. Пояснив, що кошти на оздоровлення виплачувались відповідно до Постанови КМУ №562 за 12.07.05 року, згідно з якою виплати учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС IΙ категорії передбачені в розмірі 100 грн.
Дослідивши матеріали справи, доводи позивача суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Позивач дійсно перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту Олександрійської міської ради як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС IΙ категорії, що підтверджується пенсійним посвідченням та довідкою з Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради.
Згідно зі ст. 48 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи», інвалідам, що стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, передбачена щорічна виплата на оздоровлення в розмірі 5 мінімальних заробітних плат, що визначається на момент виплати.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
У період, за який заявлені вимоги про стягнення виплат на оздоровлення, розмір мінімальної заробітної плати був таким:
Згідно ст. 76 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2007 рік» розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2007 року 400 гривень на місяць, з 1 квітня 2007 року - 420 гривень, з 1 липня 2007 року - 440 гривень та з 1 жовтня 2007 року - 460 гривень на місяць.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, виключно законами визначаються, зокрема основи соціального захисту, а ст. 75 Конституції встановлено, що єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент - Верховна Рада. Конституція не надає права парламенту делегувати свої повноваження іншим державним органам, а останнім - своїми нормативно-правовими актами змінювати положення законів.
Верховною Радою України дія ст. 48 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» протягом 2001-2005 років не призупинялась.
Таким чином, зі змісту вимог закону України про встановлення розмірів мінімальних заробітних плат не вбачається будь-яких обмежень щодо можливостей застосування розміру мінімальної заробітної плати з метою реалізації норми статті 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Верховна Рада в 2006 році доповнила Закон «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» ст. 71, в якій встановлено, що дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього закону (закон №231-V від 5.10.06 року).
Верховною Радою дія ст. 48 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» протягом 2007 року призупинялась, але визнана неконституційною.
За таких обставин та з урахуванням вимог ст. 48 ЗУ №796-11, Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради повинно виплатити позивачу щорічну допомогу на оздоровлення виходячи із суми мінімальної заробітної плати, що відповідно до ч. 7 ст. 48 зазначеного закону визначається на момент виплати. Оскільки позивач має право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення за кожен рік, для розрахунку необхідно прийняти розмір мінімальної заробітної плати який діяв за останній місяць року.
Виплата повинна становити - 460х5=2300 грн. Позивачу сплачено 100 грн. 00 коп., а тому необхідно сплатити 2200 грн.
З відповідача необхідно стягнути витрати на правову допомогу в розмірі 400 грн. 00 коп.
На підставі ст.ст. 19,92 Конституції України, ст. 48 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи», керуючись ст.ст. 160-163, 181 Кодексу Адміністративного Судочинства України суд, -
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради на користь ОСОБА_1 2200 грн. щорічної допомоги на оздоровлення та судові витрати та витрати за надання правової допомоги у розмірі 400 грн. 00 коп.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження через Олександрійський міськрайонний суд.
Головуючий: