Копія
Справа № 2270/9078/11
28 вересня 2011 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіШевчука О.П.
при секретарі Заїці О.В.
за участі:представника позивача
представника відповідачаОСОБА_3
Ганова О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом < в особі > < в чиїх інтересах > ОСОБА_5 < 3-тя особа > до Рівненської обласної державної адміністрації третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головного управління Держкомзему у Рівненській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_5 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить визнати протиправною бездіяльність Рівненської обласної державної адміністрації щодо прийняття відповідного рішення в результаті розгляду його заяви від 12 квітня 2011 року про продаж земельної ділянки, площею 0,3347 га, яка необхідна для обслуговування артсвердловини № 8 та будівлі скважини № 8, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 та надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення цієї земельної ділянки та зобов'язати Рівненську обласну державну адміністрацію розглянути заяву від 12.04.2011 року та прийняти відповідне рішення щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою для відведення мені земельної ділянки, площею 0,3347 га, яка необхідна для обслуговування артсвердловини № 8 та будівлі скважини № 8, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1.
В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені вимоги, підтвердив зазначені в позовній заяві обставини.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти заявленого позову та просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Третя особа на стороні відповідача - Головне управління Держкомзему у Рівненській області направило до суду письмове клопотання про слухання справи у відсутності його представника, позовні вимоги не визнає.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази по справі , суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до договору купівлі-продажу цілісного майнового комплексу від 28 травня 2008 року, посвідченого приватним нотаріусом Рівненського міського нотаріального округу ОСОБА_7, реєстраційний номер 3447, позивачем придбано артсвердловину №8 та будівлю скважини №8, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. Право власності на будівлю скважини №8 зареєстровано позивачем в реєстрі прав власності на нерухоме майно, що підтверджується витягом про реєстрацію прав власності на нерухоме майно від 17.06.2008 року №19201907.
Судом встановлено, що 12 квітня 2011 року ОСОБА_5 звернувся до Рівненської обласної державної адміністрації в особі її голови Берташа В.М. в якій просив прийняти рішення про продаж йому земельної ділянки, площею 0,3347 га, яка необхідна для обслуговування артсвердловини №8 та будівлі скважини №8, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення цієї земельної ділянки. До заяви від 12.04.2011 року позивачем додано : нотаріально посвідчену копію договору купівлі-продажу від 28.05.2008 року, копію витягу про реєстрацію права власності на будівлю скважини №8 та копію свого паспорта.
Листом від 12 травня 2011 року №05-06-1546 Головне управління Держкомзему у Рівненській області повідомило заявника та Рівненську облдержадміністрацію, що для вирішення порушеного в заяві питання громадянину ОСОБА_5 необхідно додатково надати: довідку управління Держкомзему у Рівненському районі про облік, склад угідь і категорію земель, за рахунок яких відводиться вищезгадана земельна ділянка; викопіювання з плану території Шпанівської сільської ради в масштабі 1 : 10000 з нанесенням земельної ділянки, наміченої для відведення, її розміру та об'єктів нерухомості, розміщеній на ній; обґрунтування площі та конфігурації земельної ділянки, наміченої для відведення.
Рівненська обласна державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади, а тому згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України зазначений орган виконавчої влади та її посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним Кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами, що передбачено ч.2 ст.3 Земельного кодексу України.
Нормою статті 17 Земельного Кодексу України, визначено повноваження місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин.
Так, до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить: а) розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом; б) участь у розробленні та забезпеченні виконання загальнодержавних і регіональних (республіканських) програм з питань використання та охорони земель; в) координація здійснення землеустрою та державного контролю за використанням та охороною земель; г) підготовка висновків щодо надання або вилучення (викупу) земельних ділянок; ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб у межах, визначених законом; д) підготовка висновків щодо встановлення та зміни меж сіл, селищ, районів, районів у містах та міст; е) здійснення контролю за використанням коштів, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, пов'язаних із вилученням (викупом) земельних ділянок; є) координація діяльності державних органів земельних ресурсів; ж) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Відповідно до ч.2 ст.128 вказаного Кодексу, громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради чи державного органу приватизації. У заяві (клопотанні) зазначаються місце розташування земельної ділянки, її цільове призначення, розміри та площа, а також згода на укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
До заяви (клопотання) додаються: а) документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою (у разі його наявності), та документи, що посвідчують право власності на нерухоме майно (будівлі та споруди), розташоване на цій земельній ділянці (у разі наявності на земельній ділянці будівель, споруд); б) копія установчих документів для юридичної особи, а для громадянина - копія документа, що посвідчує особу.
Крім того, ч.3 ст.128 Земельного Кодексу України, визначено, що орган державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим або орган місцевого самоврядування у місячний строк розглядає заяву (клопотання) і приймає рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідачем не доведено, а судом не встановлено правомірності в бездіяльності Рівненської обласної державної адміністрації щодо розгляду заяви ОСОБА_5 від 12 квітня 2011 року, оскільки позивачем виконано всі вимоги передбачені ч.2 ст.128 ЗК України. Проте, відповідачем в порушення вимог ч.3 ст.128 ЗК України не прийнято відповідне рішення по результатах розгляду заяви позивача.
Відповідно до листа Верховного Суду України від 29.10.2008 року № 19-3767/0/8-08, з метою недопущення використання судових рішень задля неправомірного набуття права власності на земельні ділянки, права користування землею тощо, а саме в пункті 14 зазначено, що при розгляді справ за адміністративним позовом до органів державної влади чи органів місцевого самоврядування про визнання неправомірною бездіяльність щодо не розгляду заяви про надання земельної ділянки в оренду, про передачу земельної ділянки у власність, суди вправі зобов'язати відповідний орган розглянути зазначене питання, а не приймати рішення про надання в оренду (передачу у власність), що не належить до компетенції суду.
Враховуючи вищенаведене суд вважає, що звернення позивача належним чином відповідачем не розглянуто, відповідачем не прийнято рішення, щодо задоволення або відмови в задоволенні заяви позивача у відповідності до вимог ст.128 Земельного кодексу України, а тому з огляду на вищевикладене позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158 -163, 186,254 КАС України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_5 задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Рівненської обласної державної адміністрації щодо неприйняття відповідного рішення в результаті розгляду заяви ОСОБА_5 від 12 квітня 2011 року про продаж земельної ділянки, площею 0,3347 га, яка необхідна для обслуговування артсвердловини № 8 та будівлі скважини № 8, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 та надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення цієї земельної ділянки.
Зобов'язати Рівненську обласну державну адміністрацію в установленому порядку розглянути питання щодо продажу ОСОБА_5 земельної ділянки, площею 0,3347 га, для обслуговування артсвердловини № 8 та будівлі скважини № 8, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 та надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення цієї земельної ділянки та прийняти відповідне рішення.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Повний текст постанови виготовлено 30 вересня 2011 року
< чи набрала законної сили > < Дата набрання законної сили >
Суддя/підпис/О.П. Шевчук
"Згідно з оригіналом" СуддяО.П. Шевчук