Постанова від 28.09.2011 по справі 2893/11/2170

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" вересня 2011 р.

09 год.57 хв.Справа № 2-а-2893/11/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді: Дубровної В.А.,

при секретарі: Корнієнко Я.В.,

за участю представників сторін :

позивача - Кушнір Г.А., Лобунченко О.П.

відповідача - 1 - Мкртчян Л.С., Оксененко Н.В.,

відповідача - 2 - Решетко В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства " Херсонський суднобудівний завод" до Державної податкової інспекції у м. Херсоні, Головного управління Державного казначейства України в Херсонській області про стягнення надміру сплачених грошових коштів ,

встановив:

Відкрите акціонерне товариство « Херсонський суднобудівний завод» ( надалі- позивач, ВАТ «Херсонський суднобудівний завод») звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Херсоні ( надалі - відповідач-1, ДПІ), Головного управління Державного казначейства України в Херсонській області ( надалі - відповідач-2 ), в якому просить стягнути з Державного бюджету України надміру сплачені грошові кошти у рахунок сплати податку на прибуток у сумі 3 487 908,90 грн., зобов'язати Головне управління Державного казначейства України в Херсонській області перерахувати 3 487 908,90 грн. з Державного бюджету на користь ВАТ «Херсонський суднобудівний завод».

Ухвалою суду від 18 травня 2011 р. провадження в адміністративній справі відкрито.

Позовні вимоги мотивовані тим, що у період з 30 серпня 2006 року по 26 листопада 2010 року ВАТ « Херсонський суднобудівний завод » перерахувало до бюджету в рахунок сплати податку на прибуток 4 114 923,00 грн., із якої надмірно сплачена сума склала 3 487 908,90 грн. За таких обставин, позивач у лютому 2011 року звернувся до відповідача - 1 з заявою про повернення надмірно сплаченої суми податку на прибуток, однак його заява останнім була залишена без задоволення. Посилаючись на ст. 43 Податкового кодексу України, позивач вважає порушенням його прав, як платника податку у разі неповернення надмірно сплачених грошових зобов'язань з державного бюджету при дотриманні ним умов для їх повернення і тому просить стягнути вказані кошти в судовому порядку.

Відповідач-1 проти задоволення позову заперечує та вказує, що відповідно до ст. 4 Закону України « Про державну податкову службу в України » та телеграми ДПС України від 09.02.2011 року за № 3538/7/99-1 ДПІ не має повноважень на повернення позивачу надміру сплаченої суми з податку на прибуток без відповідного погодження з ДПС України, що також підтверджується листом ДПА у Херсонській області від 10.02.2011 року за № 1161/1/15/15-131 щодо дотримання вимог зазначеної телеграми. При цьому відповідач-1 підтвердив наявність в обліковій картці ВАТ « Херсонський суднобудівний завод » з податку на прибуток станом на 31.05.2011 року надмірну сплату грошових зобов'язань в сумі 3 487 908,90 грн.

В своїх запереченнях проти позову представник відповідача-2 зазначає, що органи Державного казначейства України здійснюють повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів обов'язкових платежів платникам податків на підставі отриманих висновків від органу державної податкової служби України. Враховуючи відсутність такого висновку у ГУДКУ у Херсонській області не має законних підстав для безспірного повернення надмірно сплаченого податку на прибуток.

У судовому засіданні позивач уточнив позовні вимоги та просить суд стягнути з Державного бюджету України надміру сплачені грошові кошти у рахунок сплати податку на прибуток у сумі 3 168 108,90 грн., оскільки позивач отримав частково з бюджету вказані грошові кошти в розмірі 319 800,00 грн.

Представники відповідачів у судовому засіданні підтримали свої позиції з підстав, викладених у запереченнях проти адміністративного позову.

Суд, вивчивши матеріали справи, проаналізувавши доводи позову та заперечення на нього, вислухавши пояснення представників сторін, приходить до висновку щодо задоволення позову з наступних підстав.

Відкрите акціонерне товариство « Херсонський суднобудівний завод » зареєстровано, як юридична особа, виконавчим комітетом Херсонської міської ради 25 грудня 2003 року, про що видане Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи та здійснений запис про включення відомостей про юридичну особу до ЄДР 1 499 120 0000 001112.

Згідно довідки ДПІ про взяття на облік платника податків від 25.04.2005 р. за № 565 ВАТ « Херсонський суднобудівний завод » узятий на облік ДПІ у м. Херсоні 19.04.1994 року за № 2449.

Як вбачається із матеріалів справи, позивач за період з 30 серпня 2006 року по 26 листопада 2010 року перерахував до бюджету авансові платежі та платежі з податку на прибуток на загальну суму 4 114 923,00 грн.

Станом на 31.05.2011 року по особовому рахунку ВАТ « Херсонський суднобудівний завод » з податку на прибуток обліковується переплата в сумі 3 487 908,90 грн., яка утворилась за рахунок надміру сплачених сум грошових зобов'язань згідно -

- платіжного доручення № 73 від 07.04.2008 р. в сумі 32 365,90 грн.

- платіжного доручення № 121287 від 31.07.2008 р. в сумі 1 331 058,00 грн.

- платіжного доручення № 121448 від 12.08.2008 р. в сумі 81 145,00 грн.

- платіжного доручення № 1312 від 30.04.2009 р. в сумі 100 000,00 грн.

- платіжного доручення № 1978 від 30.04.2009 р. в сумі 300 000,00 грн.

- платіжного доручення № 5315 від 26.11.2010 р. в сумі 1 587 740,00 грн.

- висновку ДПІ у м. Херсоні від 30.11.2010 р. за № 368/931 щодо зарахування надміру сплачених сум ПДВ в рахунок сплати податку на прибуток в сумі 55 600,00 грн.

Вказані обставини підтверджується наявними у справі документами, зокрема, копіями платіжних доручень, витягом з облікової картки ВАТ « Херсонський суднобудівний завод » з податку на прибуток станом на 31.05.2011 року, довідкою ДПІ станом на 12.04.2011 року, листом ДПІ у м. Херсоні від 01.06.2011 року за № 6620/8/19-123.

Представником відповідача-1 у судовому засіданні додатково надані документи, з яких вбачається, що 22 липня 2011 року позивач звернувся до ДПІ з заявою щодо перенесення суми переплати з платежу по податку на прибуток в розмірі 400 000,00 грн. в рахунок сплати податку з доходів фізичних осіб. В результаті здійсненого перекиду суми коштів з податку на прибуток в рахунок сплати податку на доходи фізичних осіб ВАТ " Херсонський суднобудівний завод" в сумі 300 000,00 грн., залишок надмірної сплати грошових зобов'язань з податку на прибуток склав 3 187 908,90 грн., що підтверджується листом ДПА у Херсонській області від 24.06.2011 року за № 5212/7/15-131, висновками ДПІ у м. Херсоні від 24.06.2011 року, 30.06.2011 р., 19.07.2011 року, платіжними дорученнями № 2815 від 24.06.2011 року на суму 70 000,00 грн., № 2860 від 30.06.2011 року на суму 60 000,00 грн., № 2861 від 30.06.2011 року на суму 10 000,00 грн., № 3056 від 20.07.2011 року на суму 160 000,00 грн., а також витягом з облікової картки платника податку за платежем податок на прибуток станом на 25.07.2011 року.

З метою офіційного з'ясування всіх обставин по справі та об'єктивного вирішення справи по суті суд зобов'язав сторони здійснити звірку розрахунків за платежем податок на прибуток.

Згідно наданого ДПІ акту від 27.09.2011 року, складеного між ДПІ у м. Херсоні та ВАТ « Херсонський суднобудівний завод », вбачається, що за період з 01.01.2011 року по 27.09.2011 року позивачу повернуто з державного бюджету надмірно сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток в сумі 319 800,00 грн., при цьому залишок надмірно сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток складає 3 168 108,90 грн.

Визначення надміру сплачені грошові зобов'язання та умови їх повернення передбачено Податковим кодексом України від 02.12.2010 р., № 2755-VI ( надалі ПК України).

Пунктом 14.1.115. ст. 14 ПК України визначено, що надміру сплачені грошові зобов'язання це суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Статтею 43 ПК України визначені умови повернення помилково сплачених грошових зобов'язань, зокрема помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові Державного казначейства України.

На підставі отриманого висновку орган Державного казначейства України протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому Державним казначейством України.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі Державному казначейству України для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

На виконання статі 43 ПК України спільним наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 21.12.2010 р. № 974/1597/499, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 29.12.2010 року за № 1386/18681, затверджений Порядок взаємодії органів державної податкової служби, місцевих фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань. ( надалі - Порядок № 974/1597/499).

Відповідно до п.п. 5-6 Порядку № 974/1597/499 повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених податковим законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Заява подається платником податку до органу державної податкової служби за місцем перебування на податковому обліку в довільній формі.

11 лютого 2011 року позивач звернувся до Державної податкової інспекції у м. Херсоні з заявою про повернення надміру сплаченого до бюджету податку на прибуток підприємств у сумі 3 487 908,90 грн., яка залишилась без задоволення.

На день розгляду справи судом встановлено, що залишок надмірно сплаченого до бюджету податку на прибуток підприємств складає 3 168 108,90 грн., який позивачу з державного бюджету не повернуто та не заперечується представниками відповідача-1 та відповідача -2.

Враховуючи зазначене, суд вважає безпідставною відмову відповідача -1 у поверненні позивачу надмірно сплаченої суми коштів з податку на прибуток підприємства, з посиланням на відсутність повноважень без відповідного погодження з ДПС України, оскільки вказані посилання не передбачені нормами діючого законодавства, до якого не відноситься телеграма ДПС України від 09.02.2011 року за № 3538/7/99-1.

Відповідно до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011, № 845, органи казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів для повернення надмірно та/або помилково сплачених податків і зборів; стягувачі, на користь яких прийняті судові рішення про стягнення надходжень бюджету, подають до органу казначейства, на рахунки в якому зараховані надходження бюджету, документи, зазначені у пункті 7 цього Порядку, крім випадків, передбачених пунктом 23 цього Порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що ДПІ не довела обґрунтованість доводів щодо не повернення надміру сплаченого позивачем до бюджету податку на прибуток підприємств у сумі 3 168 108,90 грн.

Оцінивши за правилами ст. 86 КАС України наявні у матеріалах справи докази та пояснення сторін, надані під час розгляду справи, суд вважає, що заявлений адміністративний позов є таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Таким чином, судові витрати, понесені позивачем на сплату судового збору в сумі 1 700,00 грн. підлягають відшкодуванню з бюджету.

Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд

постановив:

Позов відкритого акціонерного товариства " Херсонський суднобудівний завод " до Державної податкової інспекції у м. Херсоні, Головного управління Державного казначейства України в Херсонській області про стягнення надміру сплачених грошових коштів задовольнити.

Стягнути з Державного бюджету України ( ррахунок 31116009700002 в УДК в Херсонській області, код ЗКПО 24104230, МФО 852010, код доходу 14010200 ) на користь Відкритого акціонерного товариства " Херсонський суднобудівний завод " ( 73019, м. Херсон, Карантинний острів, 1, пр 260024721 у ВАТ ХОД " Райффайзен Банк Аваль", МФО 352093, код ЄДРПОУ 14308500) надміру сплачені грошові кошти у рахунок сплати податку на прибуток у сумі 3 168 108,90 ( три мільйони сто шістдесят вісім тисяч сто вісім грн. 90 коп.) грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства " Херсонський суднобудівний завод " витрати зі сплати судового збору у розмірі 1 700 (тисяча сімсот) гривень.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 07 жовтня 2011 р.

Суддя Дубровна В.А.

кат. 8.2.3