Постанова від 23.08.2011 по справі 2-а-719/11

ПОСТАНОВА

Іменем України

Справа № 2-а-719/11

23.08.2011 м.Іршава

Суддя Іршавського районного суду Закарпатської області Сойма М.М. розглянувши в порядку скороченого провадження в залі суду м. Іршава адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Іршавському районі про визнання протиправною бездіяльності управління Пенсійного фонду України в Іршавському районі та зобов»язання провести нарахування недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги як дитині війни,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України у Іршавському районі про поновлення пропущеного строку для звернення до суду та нарахування недоплаченої соціальної державної допомоги як дитині війни.

Свої позовні вимоги мотивує тим, що він ІНФОРМАЦІЯ_1 та є пенсіонером і має статус «Діти війни». Згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» йому до пенсії повинна виплачуватись щомісячна соціальна допомога у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком. 04 серпня 2011 року він звернувся з письмовим зверненням до відповідача з вимогою здійснити нарахування, соціальної державної допомоги як дитині війни з 01.01.2010 року. Однак, йому відмовлено і таку відмову вважає незаконною з тих підстав, що рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року визнано дії держави (порушення його права та невиплату 30% надбавки) неконституційними, а своїм рішенням № 26-рп/08 від 27.11.2008 року по справі № 1-37/08 офіційно розтлумачив Кабінету Міністрів, що законами про державний бюджет не можна вносити зміни до чинних законів, зупиняти їх чи скасовувати, або встановлювати інше правове регулювання правовідносин, які є предметом інших законів, адже держава не може відмовлятись від гарантованих Конституцією та визначених фінансових зобов»язань по забезпеченню прав людини, скасувати їх чи обмежувати. За таких обставин, коли вимоги ст.. 6 закону України № 2195 -4 від 18.11.2004 року є чинними, а положення бюджетних законів на 2006-2008 роки чи п.8 постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року, що стосуються виплат 30% надбавки дітям війни у 2009,2010 та 2011 роках, є неконституційними. Відповідно до ч.2 ст.46 ЗУ «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування ат ст.. 87 ЗУ України «Про пенсійне забезпечення», що неодержана з вини відповідача підвищена пенсія з урахуванням 30% надбавки, яка згідно ч.2 ст.46 Конституції України, визначена цим законом, повинна виплачуватись за минулий час без обмеження будь-якими строками. Просить суд, визнати причини пропущення строку для звернення до суду поважними та поновити пропущений строк з поважних причин, визнати протиправною бездіяльність Іршавського управління Пенсійного фонду України та зобов»язати відповідача нарахувати на його користь недоплачену йому як дитині війни щомісячну державну соціальну допомогу за період з 01 січня 2010 року по 31 липня 2011 року.

Представник відповідача надіслав суду письмове заперечення, в якому відповідач позовні вимоги заперечив повністю, посилаючись на те, що Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" було зупинено на 2007 рік дію статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" від 18.11.2004 року №2195-ІУ, у відповідності з якою дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, яка виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 було визнано таким, що не відповідає Конституції положення п. 12 ст. 71 "Про Державний бюджет України на 2007 рік", якими було зупинено на 2007 рік дію статті 6 Закону 2195, з урахуванням статті 111 Закону України "Про держбюджет України на 2007 рік". Стаття 7 Закону 2195 передбачає, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій (за цим Законом) здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Бюджет Пенсійного Фонду України щорічно затверджується Кабінетом Міністрів України. Пункт 9 Положення про Пенсійний Фонд України передбачає вичерпний перелік напрямів використання коштів Пенсійного фонду, які використовуються виключно за призначенням і вилученню не підлягають. На підставі ст. 6 Конституції України органи виконавчої влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України. Стаття 19 Конституції України передбачає, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, згідно яких ніхто не може бути вимушений робити те, що не передбачено законодавством. Одночасно, дана норма встановлює, що органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Враховуючи те, що Законом 2195 передбачено, що фінансування виплат по даному закону проводиться із Державного бюджету України, який затверджує Верховна Рада України, а не з бюджету Пенсійного фонду України, тому будь-які порушення з боку саме Пенсійного фонду відсутні. Зважаючи на те, що законом не визначено механізму розрахунку підвищення, передбаченого вищезгаданою статтею, отже немає підстав для задоволення вимог щодо стягнення з відповідача недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги, таким чином в 2006 році виплата соціальної допомоги «дітям війни»не проводилась у зв»язку з відсутністю механізму їх проведення та коштів передбачених у Державному бюджеті України, а в 2007 році таке підвищення проводилось тільки тим дітям війни, які визнані інвалідами, що встановлено ст. 111 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік», також 23 квітня 2008 року КМУ прийнято постанову «Про порядок надання пільг, компенсацій та гарантій», якою встановлено, що пільги, компенсації та гарантії зазначені в пунктах 22, 38, 40, 41, 45, 49, 52, 61, 67, 68, 72, 77, 78, 82, 84, 94 розділу 2 ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», надаються у порядку, що діяв до набрання чинності цією постановою, тобто чіткого механізму надання пільг дітям війни не встановлено, ЗУ «Про державний бюджет на 2009-2011»роки чіткого механізму надання пільг дітям війни , так і не встановлено, оскільки позивач не є інвалідом, отже згадане підвищення пенсії за період з 01.01.2010 року по 31.07.2011 року на сьогоднішній день не може виплачуватись. З 06 липня 2011 року за № 745 Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», якою встановлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»та «Про жертви нацистських переслідувань») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у розмірі 49.80 гривні. Просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Вважаю, що в порядку ст. 183-2 ч.4 КАС України справу слід розглянути без виклику сторін в порядку скороченого провадження.

Ухвалою Іршавського районного суду від 23 серпня 2011 року позовну заяву ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Іршавському районі про нарахування недоплаченої державної соціальної допомоги за період з 01 січня 2010 року по 05 лютого 2011 року залишено без розгляду.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

У відповідності до ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», який набув чинності з 1 січня 2006 року, дитиною війни визнається особа , яка є громадянином України та якій на час закінчення ( 2 вересня 1945 року ) Другої світової війни було менше 18 років.

Відповідно до ст.ст. 6, 7 вказаного Закону дітям війни пенсії підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок Державного бюджету України.

Позивач ОСОБА_1 є ІНФОРМАЦІЯ_1, отримує пенсію за віком, що стверджується даними її паспорту громадянина України та пенсійного посвідчення, тобто, є дитиною війни і має право на пільги, передбачені Законом України «Про соціальний захист дітей війни».

Реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань судом не може бути прийняте до уваги , оскільки у справі «Кечко проти України»Європейський Суд з прав людини констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Посилання відповідача на неврегульованість питання обчислення розміру пенсії дітям війни чинним законодавством не приймається судом до уваги, так як ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»визначено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком. З огляду на наведене, дане питання врегульоване чинним законодавством України.

Відповідно до п. 1, 3, 15 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою КМУ від 24.10.2007 року Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України , одним з основних завдань якого є забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством. Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Законом України «Про Державний бюджет на 2010 рік»дія ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»не зупинялася.

Щодо виплати щомісячної державної допомоги «дітям війни»у 2011 році, слід зазначити , що на виконання пункту 7 Закону України від 14 червня 2011 року № 3491-VI «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову від 06липня 2011 року № 745, яка набула чинності 23.07.2011 року, про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету. Згідно статті 6 Постанови КМУ № 745 від 06.07.2011 року -установлено , що дітям війни (крім тих, на які поширюється дія Законів України «Про статус ветеранів війни , гарантії їх соціального захисту та «Про жертви нацистських переслідувань») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії підвищення проводиться у розмірі 49,8 гривні. Таким чином починаючи з 23.07.2011 року підвищення до пенсії «дітям війни»повинно виплачуватися у порядку та розмірах встановлених Кабінетом Міністрів України.

Зважаючи на те, що суд не вправі виконувати функції суб'єкта владних повноважень, покладені на нього законом та питання щодо здійснення перерахунку пенсії відносяться до компетенції органів Пенсійного фонду України, суд вважає необхідним зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Іршавському районі здійснити перерахунок щомісячного підвищення до пенсії позивачу, починаючи з 05 лютого 2011 року по 22 липня 2011 року відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»та здійснити її виплату.

Керуючись ч.2 ст.152 Конституції України, ст.ст. 1, 6, 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст.ст. 6 , 11 ,71 ,72, 122 ч.3, 158-163, 183-2 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Іршавському районі Закарпатської області провести перерахунок та виплату недоплаченого підвищення пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, як це передбачено ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 05 лютого 2011 року по 22 липня 2011 року.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Іршавський районний суд Закарпатської області шляхом подання апеляційної скарги десяти днів з дня її проголошення або з дня отримання копії постанови.

Суддя: Сойма М.М.