Постанова від 06.07.2011 по справі 2а-1246/11

Справа № 2а -1246/11

ПОСТАНОВА

Іменем України

06.07.2011 року. м. Козятин

КОЗЯТИНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

В складі: головуючого судді Городівського А.А.

при секретарі Блащук Н.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Козятин

справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Козятин Вінницької області про визнання незаконними дій відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов'язання провести перерахунок пенсії відповідно до закону,

ВСТАНОВИВ:

В червні 2011 року ОСОБА_1 звернулась в суд з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Козятин Вінницької області про визнання протиправними дій посадових осіб управління Пенсійного фонду України в м. Козятин Вінницької області щодо відмови йому у здійсненні перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за рік, що передує року звернення за даним перерахунком та зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м. Козятин провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 40 та ч.4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2008 рік з 15.05.2009 року до 01.05.2011 року з урахуванням раніше отриманої суми пенсії та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату йому пенсії починаючи з 01.05.2011 року з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2010 рік.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що він з 26.12.2002 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Козятині Вінницької області отримую пенсію за віком. Після призначення пенсії він продовжую працювати та є застрахованою особою в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Відповідно до ч. 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, визначеного в частині 1 статті 40 цього Закону.

15.05.2009 року йому було зроблено перерахунок пенсії, проте як він дізнався пізніше при перерахунку пенсії невірно застосовується показник заробітної плати (за 2007 рік, а не за рік, що передував зверненню за перерахунком, тобто за 2008 рік).

В 13 травня 2011 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про черговий перерахунок пенсії після відпрацювання двох років з часу попереднього перерахунку пенсії та за роз'ясненням яким чином йому проведено перерахунок пенсії. З отриманої відповіді ( вих. №649 / х-1/ від 24.05.2011 року) йому стало відомо, що про те, що перерахунок здійснено неправомірно, із розрахунку заробітної плати в середньому по народному господарству за 2007 рік.

Посилання Управління Пенсійного фонду в м. Козятині Вінницької області, викладене в листі відповіді на його заяву на те, що питання перерахунку працюючим пенсіонерам пенсії на даний час на законодавчому рівні не врегульоване, а тому, перерахунок працюючим пенсіонерам пенсії здійснюється відповідно до положень постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року, якими передбачено, що тимчасово, на період стабілізації фінансово-економічної ситуації в країні, при перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам в 2009-2011 роках застосовується середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2007 рік, а не за рік, що передує року звернення за перерахунком, є, на його думку надуманим, та таким, що суперечить чинному законодавству.

Відповідно до статей 147, 152 Конституції України єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні є Конституційний Суд України, рішення якого набирають чинності з дня його ухвалення, тому прийняття Верховною Радою України додаткового рішення щодо набрання чинності положень ст.ст. 40. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в старій редакції до внесення в нього змін визнаних неконституційними нічим не передбачено, якщо зміни визнані неконституційними, значить вони вважаються такими, що не вносились, і юридично їх не існує.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 цього Закону заробітна плата для обчислення пенсії за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року враховується за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Відповідно до частини 2 цієї ж статті заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою : Зп = Зс х (Ск : К), де Зс -середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

Тобто, при визначенні заробітної плати для перерахунку пенсії застосовується середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком.

Всупереч положенням ч. 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»відповідачем було проведено йому перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік, а не за 2008 рік, як це вказано у вищезазначеній нормі. Крім того на його заяву в 2011 року про перерахунок пенсії, в травні 2011 року було перераховано пенсію знову ж таки не із показника середньої заробітної плати по господарству за 2010 рік, а з показника середньої заробітної плати по народному господарству в 2007 році. Враховуючи, що середня заробітна плата в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні у 2008 році та 2010 році становила більшу суму ніж у 2007 році , то і відповідно після перерахунку пенсії її розмір мав би збільшитись.

Таким чином, проведення йому перерахунку пенсії в 2009 році та в травні 2011 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки в цілому по Україні за 2007 рік, є неправомірним, оскільки суперечить вищевказаним вимогам Закону.

Крім цього, слід зазначити, що відповідно до підпункту 3 пункту 11 Постанови КМУ №530 від 28 травня 2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Також п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України передбачено, що виключно законами визначаються, зокрема, основи соціального захисту, а ст. 75 встановлено, що єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент - Верховна Рада України. Конституція не надавала права парламенту делегувати свої повноваження іншим державним органам, а останнім -своїми нормативно-правовими актами змінювати положення законів. Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2 ст. 99 КАСУ для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Про порушення свого права позивач дізнався в травні 2011 року і тому вважає, що не пропустив строк позовної давності, оскільки пенсія є періодичним платежем, виплата якої за загальними правилами не обмежуються в часі.

При цьому позивач посилається на положення ст. 19 Конституції України, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», рішення Конституційного Суду України № 10-рп2008 від 25 травня 2008 року, ст. ст. 99, 100, 104, 105, 106, 159, 160, 161, 163, 167КАС України.

В судове засідання позивач не з'явився, подав заву про слухання справи у його відсутність в якій позовні вимоги підтримав.

Представник відповідача - управління Пенсійного фонду України в м. Козятин Вінницької області в судове засідання не з'явився, надав письмову заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги не визнав, підтримав позицію, викладену в наданих письмових запереченнях проти позову.

В наданих суду письмових запереченнях проти позову начальник управління Пенсійного фонду України в м. Козятин зазначив, що на даний час немає правових підстав для задоволення позову, оскільки положення щодо застосування середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, що міститься у ч.2 ст. 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», застосовуються при призначенні пенсії, а не її перерахунку. Просить відмовити в задоволенні позову.

Взявши до уваги письмові заяви позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги необхідно задовольнити повністю.

Так, судом встановлено, що позивач є пенсіонером, що підтверджується пенсійним посвідченням серії ААА № 778370 (а. с. 6).

Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»позивач є застрахованою особою в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування і перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Козятин Вінницької області.

Як пенсіонер, який продовжував працювати після призначення пенсії, позивач згідно ч. 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»має право на перерахунок пенсії з більшого стажу та заробітку.

Це право позивача відповідачем не оспорюється.

15 травня 2009 року та 13 травня 2011 року позивач звертався до відповідача із відповідними заявами про проведення чергових перерахунків пенсії (а. с. 11).

Відповідачем такі перерахунки пенсії позивачеві було проведено. Проте, як вбачається із відповіді відповідача № 649/х-1 від 24.05.2011 року позивачеві на його останнє звернення щодо перерахунку пенсії, такі перерахунки було проведено із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки в цілому по Україні за 2007 рік(а. с. 7-8).

Відповідно до ч. 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, визначеного в частині 1 статті 40 цього Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 цього Закону заробітна плата для обчислення пенсії за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року враховується за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Відповідно до частини 2 цієї ж статті заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою : Зп = Зс х (Ск : К), де Зс -середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

Тобто, при визначенні заробітної плати для перерахунку пенсії застосовується середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком.

Таким чином, проведення позивачеві перерахунків пенсії в 2009 та 2011 році із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки в цілому по Україні за 2007 рік, є неправомірним, оскільки суперечить вищевказаним вимогам Закону.

Посилання відповідача у відповіді на звернення позивача на те, що питання перерахунку працюючим пенсіонерам пенсії на даний час на законодавчому рівні не врегульоване, є надуманим.

Так, 28.05.2008 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», проте, в даній постанові немає вказівки на те, що порядок перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам відмінний від порядку, встановленого вищевказаним Законом.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

А тому, з метою захисту прав позивача, відмову посадових осіб управління Пенсійного фонду України в м. Козятині Вінницької області у перерахунку позивачеві пенсії в 2009 році із застосуванням показників середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2008 рік необхідно судовим рішенням визнати неправомірними та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії позивачеві відповідно до ч. ч. 1 і 2 ст. 40 та ч.4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2008 рік за період з 15.05.2009 року до 01.05.2011 року та виплатити ОСОБА_1 суму недоотриманої пенсії внаслідок її перерахунку з 15.05.2009 року до 01.05.2011 року з урахуванням раніше отриманої суми пенсії за цей період.

Крім того, слід визнати незаконними дії посадових осіб управління Пенсійного фонду України в м. Козятині Вінницької області пов'язаних з відмовою в перерахунку ОСОБА_1 пенсії у 2011 році у відповідності до частини 1, 2 статті 40 та частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2010 рік та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Козятині Вінницької області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01 травня 2011 року згідно поданої заяви у відповідності до частини 1, 2 статті 40 та частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2010 рік та виплатити ОСОБА_1 суму недоотриманої пенсії внаслідок її перерахунку з 01 травня 2011 року з урахуванням раніше проведених виплат.

Керуючись ст.. 40 ч.1, ч.2, ст..42 ч.4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.158 - 163 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги позивача задовольнити повністю.

Визнати незаконними дії посадових осіб управління Пенсійного фонду України в м. Козятині Вінницької області пов'язаних з відмовою в перерахунку ОСОБА_1 пенсії у 2009 році у відповідності до частини 1, 2 статті 40 та частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2008 рік.

Визнати незаконними дії посадових осіб управління Пенсійного фонду України в м. Козятині Вінницької області пов'язаних з відмовою в перерахунку ОСОБА_1 пенсії у 2011 році у відповідності до частини 1, 2 статті 40 та частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2010 рік.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Козятині Вінницької області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 15.05.2009 року до 01.05.2011 року у відповідності до частини 1, 2 статті 40 та частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2008 рік та виплатити ОСОБА_1 суму недоотриманої пенсії внаслідок її перерахунку з 15.05.2009 року до 01.05.2011 року з урахуванням раніше отриманої суми пенсії за цей період.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Козятині Вінницької області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01 травня 2011 року згідно поданої заяви у відповідності до частини 1, 2 статті 40 та частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2010 рік та виплатити ОСОБА_1 суму недоотриманої пенсії внаслідок її перерахунку з 01 травня 2011 року з урахуванням раніше проведених виплат.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Козятинський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя: підпис.

З оригіналом вірно: Суддя Секретар

Дата документу 06.07.2011