Справа № 2а-921 /11
Іменем України
05 липня 2011 року
Козятинського міськрайонного суду Вінницької області
В складі головуючого судді - Крейдіна О.О.,
при секретарі Савіцькій О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні розглянув справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Козятинському районі Вінницької області про визнання дій відповідача протиправними, зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату недоплаченої 30% надбавки як дитині війни за період з 09.07.2007 року до набрання постановою законної сили
01 червня 2011 року позивачка, ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом в якому просить поновити строк звернення до суду, визнати дії управління Пенсійного фонду України в Козятинському районі протиправними, зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату недоплаченої 30% надбавки як дитині війни за період з 09.07.2007 року до набрання постановою законної сили.
Свої вимоги позивачка мотивує тим, що вона народилася 1940 року і має статус “дитина війни” та відповідно до ст. 6 ЗУ “Про соціальний захист дітей війни” має право на отримання 30% надбавки від мінімальної пенсії за віком проте відповідачем дані надбавки виплачуються частково, в розмірі 10 %, чим порушуються її права.
Ухвалою Козятинського міськрайсуду від 05 липня 2011 року позовні вимоги позивачки поза строком давності звернення до суду залишені без розгляду.
Позивачка в судзасідання не з'явилася, подала заяву про слухання справи в її відсутність, позовні вимоги підтримала.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був належним чином повідомлений.
Суд, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 має статус “дитина війни” (а.с.8) та відповідно до ст. 6 ЗУ “Про соціальний захист дітей війни” від 18.11.2004 року за № 2195-ІY має право на отримання надбавки у вигляді 30% мінімальної пенсії за віком у вигляді надбавки до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії. Відповідно до положень вказаного Закону пенсія позивачці повинна виплачуватись із збільшенням її на 30 % мінімальної пенсії за віком, проте відповідачем пенсія виплачується із збільшенням тільки на 10% (а.с. 6).
До 01.01.2004 року, тобто до набрання чинності Законом України від 09.07.2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", мінімальний розмір пенсії за віком визначався на рівні мінімального споживчого бюджету (частина 3 статті 19 Закону України від 05.11.91 року N 1788-XII "Про пенсійне забезпечення"). Відповідно до абзацу восьмого статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальна пенсія - державна соціальна гарантія, розмір якої визначається цим Законом. Згідно частини першої статті 28 зазначеного Закону мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Вимоги частини третьої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" про встановлення мінімального розміру пенсії за віком абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом, не можуть бути легітимною підставою для застосування мінімальної пенсії за віком в розмірі, меншому за розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, оскільки це суперечить вимогам статті 17 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" та статті 2 Закону України "Про прожитковий мінімум".
Відповідно до частини 7 статті 9 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад прав (аналогія права).
На підставі наведеної норми суд виходить з того, що розмір мінімальної пенсії за віком визначається розміром прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Таким чином суд приходить до висновку, що поняття та розмір мінімальної пенсії за віком для виплати підвищення пенсій дітям війни згідно статті 6 Закону України від 18.11.2004 року N 2195-IV "Про соціальний захист дітей війни" визначений частиною першою статті 28 Закону України від 09.07.2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
В статті 7 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни»зазначено, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється тільки за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно з п. п. 3,4 п. 2.1 Положення про управління Пенсійного фонду України затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 N 8-2, управління Пенсійного фонду в районах, містах і районах у містах відповідно до покладених на нього завдань призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, допомогу на поховання та інші соціальні виплати відповідно до чинного законодавства.
Частиною 4 З У від 14.06.2011 року «Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" , який набрав чинності 19.06.2011 року встановлено, що у 2011 році норми і положення статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень не довів правомірність прийнятого рішення про відсутність підстав для нарахування 30 % надбавки до пенсії.
Оскільки відповідач порушив норми права, що регулюють спірні відносини, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача зробити ОСОБА_1 перерахунок надбавки до пенсії як дитині війни в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком згідно ст. ст. 3, 6, 7 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, за період з 01 грудня 2010 року по 18 червня 2011 року включно з урахуванням положень ч 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із розрахунку мінімального розміру пенсії за віком.
Керуючись ст. 28 ч 1 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, ст. 3,6,7 ЗУ “Про соціальний захист дітей війни”, ч. 2 ст. 11, ст. ст. 158-164, 256 КАС України, суд, -
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Козятинському районі Вінницької області щодо відмови ОСОБА_1 здійснити нарахування та виплату 30% державної соціальної допомоги як дитині війни.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Козятинському районі Вінницької області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 державної соціальної допомоги як дитині війни, з урахуванням раніше виплачених їй сум, в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком згідно ст. ст. 3, 6, 7 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” на підставі положень ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із розрахунку мінімального розміру пенсії за віком за період з 01 грудня 2010 року по 18 червня 2011 року включно.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Вінницького адміністративного апеляційного суду через Козятинський міськрайонний суд в 10 денний строк з дня отримання копії постанови сторонами .
Суддя:
Дата документу 05.07.2011