2а-1415/11
05.07.2011 року
Козятинський міськрайонний суд Вінницької області
в складі головуючого - судді Сєчко В.Л.
при секретарі Паращенко Л.І.
у відкритому судовому засіданні в м. Козятині
розглянув справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Козятинському районі Вінницької області про визнання дій неправомірними у зв'язку з відмовою в перерахунку пенсії, -
Позивачка ОСОБА_1, звернулася в суд з позовною заявою до управління Пенсійного фонду України в місті Козятині про оскарження дій щодо перерахунку пенсії.
В обґрунтування своїх вимог позивачка зазначила, що перебуває як пенсіонер на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Козятинському районі Вінницької області. 18.02.2010 року позивачка звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», так як після призначення пенсії пропрацювала 24 місяці. Управління Пенсійного фонду України в Козятинському районі провело перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік. В результаті проведених перерахунків її пенсія значно зменшилась. Вважає дії працівників управління Пенсійного фонду України в Козятинському районі протиправними, і просить зобов'язати провести перерахунок пенсії у відповідності до ч 1,2 ст. 40 та ч 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2009 рік та продовжувати на майбутнє виплату пенсії в розмірі, який буде визначено після даного перерахунку.
Позивачка в судове засідання не з'явилася, суду надала заяву в які просить розглядати справу без її участі.
Управління Пенсійного фонду України в Козятинському районі Вінницької області подало письмові заперечення, представник в судове засідання не з'явився. Неявка представника не являється перешкодою для розгляду справи по суті, оскільки відповідач належним чином повідомлений про час і місце слухання справи.
Дослідивши докази суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_1., перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду в Козятинському районі Вінницької області як працюючий пенсіонер і має право на проведення перерахунку пенсії.
18.02.2010 року позивачка звернулася з відповідною заявою до відповідача. Управління Пенсійного фонду України в Козятинському районі направило відповідачці відповідь, що перерахунок пенсії проводився з 01.03.2010 року, застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік у розмірі 1197,91 грн.
Відповідно до ст. 1, ч. 2 ст. 6 Конституції України, Україна є правовою державою; органи виконавчої влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.
За приписом частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України .
28.12.2007 року Верховною Радою України був прийнятий ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», N 107-VI, яким в ст. 40, 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»були внесені зміни.
Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 65 розділу І, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу ІІ, пункту 3 розділу ІІІ Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України“ і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 67 розділу І, пунктів 1-4, 6-22, 24-100 розділу ІІ Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України“ (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) N 10-рп/2008 зміни, внесені Законом України від 28.12.2007 р. N 107-VI в ст. 40, 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними). Частиною 2 ст. 152 Конституції України та частиною 2 ст. 73 Закону України «Про Конституційний Суд України»від 16.10.96 р. № 422/96-ВР визначено, що визнані неконституційними закони, інші правові акти або їх окремі положення втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність.
Таким чином, у зв'язку з втратою чинності положень закону, якими були внесені зміни до законодавчих актів, останні діють в редакції, що існувала до внесення змін, визнаних такими що не відповідають Конституції.
28.05.2008 року КМ України прийняв постанову № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», п. 11 якої встановлено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону. Дану постанову доповнено пунктом 141 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.04.2009 р. N 355, відповідно до якого встановлено, що починаючи з 1 січня 2009 року для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" застосовується величина оцінки одного року страхового стажу 1,35 відсотка.
Рішенням Конституційного суду України у справі за конституційним поданням 59 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 10 Постанови Кабінету Міністрів України „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян“№19-рп/2009 конституційний суд зазначив, що згідно із ч 3 ст. 4, ч 2 ст. 5 ЗУ „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування“ умови, норми та порядок пенсійного забезпечення передбачаються законами про пенсійне забезпечення порядок визначення розмірів пенсійних виплат встановлюється лише цим Законом.
Таким чином, закріплюючи у пункті 10 Постанови граничні розміри пенсійного забезпечення для окремих категорій громадян‚ Кабінет Міністрів України втрутився у сферу виключної компетенції законодавця всупереч положенням частини другої статті 6, частини другої статті 8, частини другої статті 19, пункту 3 частини першої статті 85, пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України. Також було зазначено, що рішення є преюдиціальним. Преюдиціамльність - юридичне правило, за яким установлені судом у якійсь справі обставини й правові відносини, викладені у вироку, судовому рішенні, що набрали законної сили, повинні прийматися без доведення і не можуть бути спростовані під час розгляду судами інших справ.
На підставі аналізу нормативних актів суд приходить до висновку, що під час розгляду заяви ОСОБА_1, управління Пенсійного фонду України в Козятинському районі , виходячи із пріоритетності законодавчих актів, повинно було керуватися ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». За правилами частини четвертої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону. Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії вираховується за спеціальною формулою, де враховується середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Право на перерахунок пенсії у позивачки виникло з 01.03.2010 року, тому при перерахунку пенсії позивачці, має застосовуватись показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік, а не за 2007 рік, а тому дії посадових осіб управління Пенсійного фонду України в Козятинському районі є неправомірними.
Відповідно до ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Дослідивши докази, суд приходить до висновку, що позивачка звертаючись до суду не навела поважних причин пропуску строку звернення до суду , а також не заявила клопотання про поновлення пропущеного строку. Тому адміністративний позов в частині проведення перерахунку пенсії з 01.03.2010 по 20.12.2010 залишений без розгляду
З огляду на положення статей 21, 105, 162 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання незаконними рішення, дії чи бездіяльності відповідача, зобов'язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконним рішенням, дією чи бездіяльністю. Встановивши, що відповідач порушив норми права, які регулюють спірні правовідносини, суд повинен визнати такі дії незаконними та зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату належних сум відповідно до закону, а тому суд не може приймати рішення на майбутнє.
Керуючись ст. 40, 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 158-164 КАС України, суд, -
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати неправомірною відмову посадових осіб управління Пенсійного фонду України в Козятинському районі Вінницької області, в перерахунку ОСОБА_1 пенсії у відповідності до ч. 1,2 ст. 40 та ч. 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Козятинському районі Вінницької області з 20.12.2010 року, провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 у відповідності до ч. 1,2 ст. 40 та ч. 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Вінницького адміністративного апеляційного суду через Козятинський міськрайонний суд в 10 денний строк з дня отримання копії постанови.
Суддя - підпис- Сєчко В.Л.
З оригіналом згідно:
Суддя
Секретар
Дата документу 05.07.2011