2а-324/11
Постанова
Іменем України
20 червня 2011 року Козятинський міськрайонний суд
В складі головуючого - судді: Проця В. А.
при секретарі Медик Л.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Козятині справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Козятинському районі, Вінницької області про оскарження дій,-
Встановив:
Позивачка -ОСОБА_1 звернулась в суд з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Козятинському районі, Вінницької області про оскарження дій.
В обґрунтування позову вказала, що відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також, в старості та в інших випадках передбачених законом.
Відповідно до преамбули Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»основні положення, принципи, засади і механізми призначення, перерахунку та виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формується за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені та закріплені в цьому Законі, а зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього закону.
На момент прийняття Верховною Радою України зазначеного Закону ч. 4 ст. 42 цього Закону була частиною 3 з наступним змістом: «у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, визначеного в частині 1 статті 40 цього Закону». В свою чергу п. 5 ч. 1 і ч. 2 ст. 40 Закону встановлюють, що при визначенні заробітної плати для перерахунку пенсії застосовується середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком.
З 24.11.2007 року вона є пенсіонером і Управління Пенсійного фонду України в Козятинському районі їй призначено пенсію за віком, однак, вона продовжує працювати.
Згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»вона є застрахованою особою в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, сплачує страхові внески до Пенсійного фонду.
18 лютого 2011 року вона звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Козятинському районі із заявою про здійснення перерахунку пенсії з більшого стажу та заробітку, так як вона пропрацювала після призначення пенсії 24 місяці. До заяви було додано відомості про застраховану особу в системі персоніфікованого обліку.
Всупереч нормам Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме, ч. 4 ст. 42, Управлінням було проведено їй перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік, а не за 2010 рік, як це вказано у вищезазначеній нормі. Враховуючи, що середня заробітна плата в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні у 2010 році становила більшу суму ніж у 2007 році, то і відповідно після перерахунку пенсії, її розмір збільшиться.
18 лютого 2011 року вона звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Козятинському районі з вимогою надати пояснення щодо застосування показника середньої заробітної плати за 2007 рік, а не за 2010 рік, як такого, що передував року, в якому відбувся перерахунок пенсії.
Управлінням надано відповідь, в якій зазначається, що в зв'язку із правовою колізією норм, які регулюють дані правовідносини та до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2011 році будуть проводитися із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2007 рік.
Вважає свої права порушеними і просить їх захистити за судовим рішенням.
В судове засідання позивачка -ОСОБА_1. не з?явилась,однак подала на адресу суду письмову заяву, в якій просить справу слухати у її відсутність, позовні вимоги підтримує.
Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Козятинському районі в судове засідання, також, не з'явився, однак, від представника - Пузиря О.Д. надійшла письмова заява до суду, в якій він просить слухати справу у його відсутність позов не визнає.
Суд ухвалив, справу слухати в письмовому провадженні.
Дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов необхідно задовольнити.
Судом встановлено, що з 24.11.2007 року позивачка є пенсіонером і Управління Пенсійного фонду України в Козятинському районі їй призначило пенсію за віком, однак, вона продовжує працювати.
Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»позивачка є застрахованою особою в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування і перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Козятинському районі.
Як пенсіонер, який продовжував працювати після призначення пенсії, позивачка, згідно ч. 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»має право на перерахунок пенсії з більшого стажу та заробітку, що відповідачем не оспорюється.
18 лютого 2011 року вона звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Козятинському районі із заявою про здійснення перерахунку пенсії з більшого стажу та заробітку, так як вона пропрацювала після призначення пенсії 24 місяці. До заяви було додано відомості про застраховану особу в системі персоніфікованого обліку.
На повторне усне звернення позивачки в лютому 2011 року щодо перерахунку пенсії, позивачці надали відповідь, з якої вбачалось, що позивачці такий перерахунок було проведено із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки в цілому по Україні за 2007 рік, а не за 2010 рік, тобто, рік, який передував зверненню за перерахунком.
Відповідно до ч. 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, визначеного в частині 1 ст. 40 цього Закону.
Згідно до ч. 1 ст. 40 цього Закону заробітна плата для обчислення пенсії за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року враховується за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Відповідно до частини 2 цієї ж статті заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою : Зп = Зс х (Ск : К), де Зс -середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Тобто, при визначенні заробітної плати для перерахунку пенсії застосовується середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком.
Таким чином, проведення позивачці перерахунку пенсії в лютому 2011 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки в цілому по Україні за 2007 рік, є неправомірним, оскільки суперечить вищевказаним вимогам Закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
А тому, з метою захисту прав позивачки, відмову посадових осіб Управління Пенсійного фонду України в Козятинському районі у перерахунку позивачці пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2010 рік необхідно судовим рішенням визнати неправомірною та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії позивачці відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 40 та ч. 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2010 рік за період з 01 березня 2011 року та продовжувати виплату пенсії в розмірі, який буде визначено після даного перерахунку.
Керуючись ч. 4 ст. 42, п. 5 ч. 1 і ч. 2 ст. 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 158 - 163 КАС України, -
Постановив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Козятинському районі щодо застосування при перерахунку пенсії ОСОБА_1 Постанови КМУ від 28.05.208 р. № 530 «Діякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Козятинському районі провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії з 1 березня 2011 року з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії та виплатити суму недоотриманої пенсії внаслідок її перерахунку з 01 березня 2011 року та продовжувати на майбутнє виплату пенсії в розмірі, який буде визначено після даного перерахунку.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Козятинський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя: (підпис)
Згідно оригіналу.
Суддя:
Секретар:
Дата документу 20.06.2011