73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
17.07.2008 Справа № 8/375-АП-08
Господарський суд Херсонської області у складі судді Хом'якової В.В. при секретарі Шульженко Г. М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом сільськогосподарського багатофункціонального кооперативу "Світанок"
до Каховської об'єднаної державної податкової інспекції
про зобов'язання списати податковий борг.
за участю представників сторін:
від позивача - ГДПІ Кубатко Ю.В., дов. №125/10/10 від 09.01.07.
від відповідача - голова Бєла Л.К., пас. МО 044816 выд 28.11.95 р.
Сільськогосподарський багатофункціональний кооператив “Світанок» (позивач) звернувся до суду з позовом про спонукання Каховську об'єднану державну податкову інспекцію Херсонської області (відповідач) списати безнадійну податкову заборгованість в сумі 352337 грн. 67 коп. по прибутковому податку та податку з доходів фізичних осіб, посилаючись на приписи підпункту “в» пп.18.2.1 ст.18 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», за яким підлягає списанню безнадійний податковий борг, стосовно якого минув строк позовної давності, встановлений цим Законом. В судовому засіданні представником позивача підтримано позовні вимоги.
Каховська об'єднана державна податкова інспекція Херсонської області (відповідач) не визнає зазначені вимоги з посиланням на відсутність податкового боргу позивача за даними обліку податкової інспекції. Наказом ДПА України від 3 листопада 2004 року № 629 “Про внесення змін до Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків» встановлено списання податкового боргу лише за даними карток особових рахунків. Позивач як податковий агент надає податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум утриманого з них податку, який не є податковою декларацією. Податковий борг може виникнути внаслідок несплати зобов'язання, нарахованого податковим органом за актом документальної перевірки, а не внаслідок несвоєчасного перерахування до бюджету утриманого прибуткового податку.
Згідно до положень статті 6 Прикінцевих та Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до початку діяльності окружного адміністративного суду адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішуються відповідним господарським судом за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд -
Сільськогосподарський багатофункціональний кооператив “Світанок» є юридичною особою й платником податків, зареєстрований у Каховській об'єднаній державній податковій інспекції як платник податків. Відповідно до Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» кооператив здійснював нарахування, утримання та перерахування до бюджету прибуткового податку та податку з доходів фізичним особам -по зарплаті та платі за оренду землі. Позивачем було нараховано та утримано податок з зарплати працівників підприємства та доходів громадян по орендній платі за користування земельними паями, але до бюджету податок не перерахований в повному обсязі у зв'язку з форс-мажорними обставинами на протязі декількох років. Станом на 01.01.2004 заборгованість кооперативу за прибутковим податком складала 226253 грн. За 2004 рік нараховано до сплати 123490 грн. 18 коп. податку з доходів фізичних осіб, в тому числі за 1-й квартал 2004 року 6272 грн. 84 коп., у 2-му кварталі 2004 року -11995 грн. 80 коп., 3-му кварталі 2004 року - 13718 грн. 12 коп., у 4-му кварталі 2004 року -91503 грн. 42 коп., сплачено 2300 грн., за 1-й квартал 2005 року нараховано 4894 грн. 49 коп. податку з доходів фізичних осіб. Таким чином, документально підтверджено та відповідачем не заперечується наявність станом на 01.04.2005 заборгованості кооперативу з утриманого , але не сплаченого до бюджету прибуткового податку та податку з доходів фізичних осіб у загальній сумі 352337 грн. 67 коп.
04.02.2008 та 30.05.2008 кооператив звертався до Каховської об'єднаної державної податкової інспекції із заявами про списання заборгованості по податку з доходів фізичних осіб у зв'язку зі сплином строку позовної давності. Але у списанні було відмовлено з посиланням на відсутність податкової заборгованості по податку з доходів фізичних осіб в картці особового рахунку СБК «Світанок», відсутність законодавчих підстав проведення списання боргу з даного податку тільки на підставі бухгалтерського обліку.
Суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню за наступних підстав.
Базовим законодавчим актом щодо сплати податків сільськогосподарськими товаровиробниками, в тому числі при настанні форс-мажорних обставин, є Закон України від 21.12.00 N 2181-III “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», згідно з яким органам державної податкової служби надано право розстрочувати та відстрочувати платникам податків терміни сплати податкових зобов'язань, а у випадку виникнення податкового боргу внаслідок обставин непереборної сили списувати борг як безнадійний, у тому числі пеню, нараховану на такий податковий борг, а також штрафні санкції.
Підпункт «в»пп. 18.2.1 п. 18.1 ст. 18 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000 передбачає, що підлягає списанню безнадійний податковий борг, у тому числі пеня, нарахована на такий податковий борг, а також штрафні санкції. Під терміном "безнадійний" в даному випадку законодавець розуміє, зокрема, податковий борг юридичних та фізичних осіб, стосовно якого минув строк позовної давності, встановлений ст. 15 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме - 1095 днів.
Тільки орган податкової служби має право списувати безнадійні податкові борги, як це передбачено Законом “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та Порядком списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердж. наказом Державної податкової адміністрації України від14.03.2001 N 103,. Визначення сум безнадійного податкового боргу, що підлягає списанню, здійснюється за даними карток особових рахунків платників податків, які ведуться в органах державної податкової служби в установленому порядку згідно з Інструкцією про порядок ведення державними податковими інспекціями оперативного обліку податків і неподаткових платежів, затвердженою наказом ДПА України від 02.04.99 р. за № 174. за станом на день прийняття рішення про списання безнадійного податкового боргу. Згідно з п.2.2 цієї Інструкції, документами, на підставі яких здійснюється облік платежів до бюджету шляхом занесення інформації про податкові зобов'язання платника в базу даних по податкових зобов'язаннях, які самостійно визначаються платником, є податкові декларації (розрахунки)... та інші документи, що надаються в податкові органи в порядку і строки, встановлені податковим законодавством, на підставі якого здійснюється зарахування платежів; по податкових зобов'язаннях, розрахованим органом податкової служби, у числі інших також і акт документальної перевірки з питань повноти нарахування, утримання і сплати прибуткового податку з громадян. Пунктом 1.11 ст.1 Закону № 2181-ІІІ визначено поняття податкової декларації як документу, який подається платником податку до контролюючого органу у строки та по формі, встановленої законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування і (або) сплата податку, збору (обов'язкового платежу). Щоквартально відповідач подає до податкового органу податковий розрахунок по податку з доходів фізичних осіб , в якому у встановленому порядку декларує свої зобов'язання по перерахуванню до бюджету нарахованого і утриманого податку з доходів фізичних осіб по заявленій сумі. Податковою службою факт одержання встановленої звітності, існування та розмір податкового зобов'язання та сплив строку давності не заперечується. Протягом 2002-2005 рр. позивачем відповідачу надавались щоквартальні відомості про нараховані та виплачені фізичним особам суми доходів та утриманих із них податків за формами № 8 ДР, № 1 ДФ. Крім того, відповідач мав можливість здійснити перевірки своєчасності та повноти нарахування та сплати даного податку.
Що стосується відсутності визначення боргу по прибутковому податку у даних карток особового рахунку платника податку, ця обставина не є перепоною для списання боргу. Пунктом 4.6 Порядку № 103 визначений окремий порядок списання як безнадійного боргу по податку на доходи фізичних осіб, який відображається за даними бухгалтерського обліку платника податку та відсутній в картках особового рахунку платника. Визначення сум безнадійного податкового боргу, що підлягає списанню органами державної податкової служби, здійснюється не тільки за даними карток особових рахунків платників податків, що ведуться в органах державної податкової служби в установленому порядку, за станом на день виникнення безнадійного податкового боргу; а також за даними довідки відповідного контролюючого органу про наявність безнадійного податкового боргу на день виникнення безнадійного податкового боргу. Довідка про наявність безнадійного податкового боргу податковий орган оформлює за формою згідно з додатком 1 до вищевказаного Порядку, у довідці обов'язково вказується дата виникнення безнадійного податкового боргу.
Орган ДПС повинен був, виходячи з фактичних обставин справи і поданих доказів, зробити висновок, чи є податковий борг безнадійним, як це передбачено Законом № 2181 та Порядком списання, а не відмовляти позивачу у проведенні списання за формальних обставин. Ухилення податкової інспекції від розглядання питання про списання безнадійного податкового боргу суперечить вимогам законодавства.
З огляду на вищевикладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, доведеними правові підстави для спонукання ДПІ до прийняття рішення про списання безнадійного податкового боргу по прибутковому податку та податку з доходів фізичних осіб, для стягнення якого сплинув строк примусового стягнення (1095 днів) на день подання позову.
Суд задовольняє позовні вимоги. Судові витрати відносяться на позивача.
Представникам сторін оголошено вступну та резолютивну частину постанови та повідомлено час виготовлення постанови в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 94, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, України, суд -
1. Позов задовольнити. Зобов'язати відповідача -Каховську об'єднану державну податкову інспекцію Херсонській області прийняти рішення про списання сільськогосподарському багатофункціональному кооперативу «Світанок» безнадійного податкового боргу по прибутковому податку та податку з доходів фізичних осіб в сумі 352337 грн. 67 коп. за період 2002 р. -1 квартал 2005 року.
2. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
3. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя В.В. Хом'якова
Постанову складено у повному обсязі
та підписано 21.07.2008р.