Справа № 2а- 12778/11/2070
Україна
про відмову у відкритті провадження
30 вересня 2011 р. м . Харків
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Волошин Д.А., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Прокуратури Харківської області про зобов"язання вчинити певні дії ,-
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1, з адміністративним позовом до Прокуратури Харківської області в якому просив суд зобов'язати прокуратуру Харківської області надати позивачу повні письмові обґрунтовані відповіді на скарги №12/Б-267 від 28.03.2011 року, №12/Б-269 від 28.03.2011 року; зобов'язати прокуратуру Харківської області провести службове розслідування та встановити хто конкретно із працівників прокуратури повинен був розглянути скарги позивача та направити обґрунтовані письмові відповіді.
В обґрунтування позову вказано, що позивач звернувся 28.03.2011 року вих. №12/Б-267 зі Слідчого ізолятора м. Харкова зі скаргою до Генеральної прокуратури України на протиправні дії працівників УСБУ при проведенні виїмки речей, що належать позивачу. Зазначена скарга була направлена для розгляду в Прокуратуру Харківської області. Однак відповіді позивач не отримав. Окрім того з подібною скаргою позивач звернувся до Прокуратури Харківської області за вих. №12/Б-269 від 28.03.2011 року , відповіді на яку теж не отримав. З таких підстав відповідачем не розглянуто скаргу в установленому порядку.
Суддя, розглянувши позовну заяву та додані до неї документи, вважає, що поданий позов не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно з ч.2 цієї статті до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією та законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно ч.2 ст.4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
При визначенні юрисдикції справи, необхідно виходити з характеру спірних правовідносин, прав та інтересів, за захистом яких звернувся позивач, суб'єктного складу сторін, предмету спірних правовідносин.
Відповідно до положень п.2 ч.3 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові спори, що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства.
Згідно п. 4.2 рішення Конституційного суду України № 6-рп/2001р. від 23.05.2001р. по справі щодо конституційності статті 248-3 ЦПК України, передбачено, що відповідно до статті 1 Кримінально-процесуального кодексу України діяльність органів дізнання, попереднього слідства і прокуратури, суду щодо порядку провадження у кримінальних справах регламентується цим Кодексом. Кримінальне судочинство - це врегульований нормами КПК України порядок діяльності органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду (судді) щодо порушення, розслідування, розгляду і вирішення кримінальних справ, а також діяльність інших учасників кримінального процесу - підозрюваних, обвинувачених, підсудних, потерпілих, цивільних позивачів і відповідачів, їх представників та інших осіб з метою захисту своїх конституційних прав, свобод та законних інтересів.
Відповідно п.1 ч.1 ст.101,ст..102, ч.1 ст.103, ст.110 КПК України на правоохоронні органи покладено обов'язок вжити необхідні оперативно-розшукові, слідчі заходи з метою виявлення ознак злочину і осіб, що його вчинили, у справах підслідність яких визначена відповідно до ст. 112 КПК України. Постанови органів дізнання можуть бути оскаржені прокуророві. В разі надходження скарги прокурор зобов'язаний розглянути її протягом десяти днів і рішення по скарзі повідомити скаржникові. Дії і постанови органів дізнання можуть бути оскаржені до суду.
Як вбачається зі змісту позовної заяви та доданих до неї матеріалів, позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, оскільки прокуратурою Харківської області, на думку позивача не прийняті законні рішення по факту порушення службовими особами Служби безпеки України прав людини при здійсненні виїмки, тобто при проведенні процесуальних дій цими особами.
З огляду на наведений характер правовідносин у зазначеній справі, суд приходить до висновку, що пред'явлений позов не є адміністративним, оскільки заявлені ним вимоги не стосуються захисту її прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, а пов'язані із оскарженням окремих процесуальних дій органів дізнання. Їх розгляд можливий лише у порядку, встановленому Кримінально-процесуальним кодексом України, оскільки діяльність посадових осіб, як і діяльність суду, має свої особливості, не належить до сфери управлінської діяльності.
Отже, вирішення наявного у справі спору не належить до юрисдикції адміністративних судів, що виключає розгляд справи в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст.109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі зазначеного, керуючись ст.ст. 2, 3, 17, п.1.ч.1 ст. 109, ст. ст.165, 185, 186 КАС України, суд,-
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Прокуратури Харківської області про зобов"язання вчинити певні дії
Роз'яснити позивачу, що розгляд справи за поданою заявою відноситься до юрисдикції місцевого суду.
Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Роз'яснити позивачу, що повторне звернення до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом не допускається.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Якщо апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, ухвала набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Волошин Д.А.