Постанова від 19.09.2011 по справі 12744/10/2070

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Харків

19 вересня 2011 р. Справа № 2-а- 12744/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі колегія суддів:

Головуючого - судді Супрун Ю.О.,

Суддів - Біленського О.О., Заічко О.В.,

при секретарі судового засідання - Ахвердян Р.А.,

за участю:

представників позивача - Фурсової О.Ю., Таранова О.В.,

представника відповідача - Черніченко І.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом Державного підприємства "Новопокровський КХП" до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Харкові за участю Прокуратури Харківської області про визнання не чинним рішення про застосування штрафних санкцій, -

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернулось Державне підприємство "Новопокровський КХП" з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові за участю Прокуратури Харківської області, в якому просить суд: визнати не чинним та скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові № 0001390854 від 03.09.2010 року за порушення норм регулювання обігу готівки в розмірі 20 222 157,65 грн..

В судовому засіданні представники позивача зазначили, що порушення законодавства з питань дотримання, касової дисципліни податковими органами на власний розсуд тлумачено поняття «оприбуткування готівки».

З п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 року № 637 не випливає однозначний висновок, що коли виручку отримано підприємством (відокремленим підрозділом, що веде касову книгу), яке застосовує РРО (РК), то в день надходження її суму крім обліку в КОРО повинно бути записано ще і у касову книгу. Цей висновок підтверджується нормами зазначеного Положення № 637:

- п. 4.3 - якщо бухгалтерія та касир юридичної особи не працюють у вихідні та святкові дні, а її відокремлений підрозділ, що застосовує РРО (РК) і не веде касову книгу, у ці дні працює, то записи в касовій книзі юридичної особи здійснюються наступного робочого дня юридичної особи;

- п. 4.2 - відокремлені підрозділи, які здійснюють готівкові розрахунки і застосуванням РРО або РК та веденням КОРО, але не приймають (не видають) готівку за касовими ордерами, касову книгу не ведуть. А оскільки п. 2.8 Положення № 637 дозволяє відокремленим підрозділам здавати виручку прямо в банк, то в касовій книзі юридичної особи сума виручки не відобразиться.

Добросовісне виконання правил Положення № 637 не призводить до штрафу за не оприбуткування виручки. Тобто виконання дій і оприбуткування виручки, зазначених в одному з абзаців п. 2.6 Положення № 637 - або в другому, або в третьому, - вже є оприбуткуванням. А те, що виручку на підставі п. 4.2, 4.3 Положення № 637 ураховано в РРО (РК) КОРО, але записано в касову книгу пізніше (або взагалі не записано), не говорить про те, що виручку несвоєчасно оприбутковано або не оприбутковано.

Також представники позивача зазначили, що контролювати строки здачі виручки до банку (або використання її на госппотреби) підприємство зобов'язують вимоги Положення № 637 про дотримання ліміту каси.

В п.2.8 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затверджене Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 року за № 40/10320 зазначено, що підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установленний ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб. За відсутності банків готівкова виручка (готівка) для переказу на банківські рахунки підприємства може здаватися до операторів поштового зв'язку та небанківських фінансових установ, які мають ліцензію Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України на здійснення переказу коштів.

Здавання готівкової виручки (готівки) здійснюється самостійно (у тому числі із застосуванням програмно-технічних комплексів самообслуговування) або через відповідні служби, яким згідно із законодавством України надане право на перевезення валютних цінностей та інкасацію коштів.

Здавання готівкової виручки (готівки) може здійснюватися для зарахування на будь-який банківський рахунок підприємства (підприємця) на його вибір.

Таким чином, на думку представників позивача, рішення про застосування штрафних санкцій безпідставне та не відповідає вимогам діючого законодавства.

Представник відповідача Черніченко І.Ю. в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечувала та повідомила, що підставою для прийняття оскаржуваного рішення з'явилося порушення позивачем вимог п. 2.6, п. 4.2 Положення про проведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637, а саме: торгівельна виручка від реалізації цукру, яку матеріально відповідальні особи самостійно здавали в банківські установи (всього - 4 044 431,53 грн.), не була оприбуткована в касу ДП «Новопокровський комбінат хлібопродуктів».

Суд, заслухавши представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, встановив наступне.

На підставі направлень від 25.06.2010 року № 240, від 26.07.2010 року № 285, виданих Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Харкові, згідно із ч. 1 ст. 11-1 Закону України від 4 грудня 1990 року № 509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні»та відповідно до плану-графіка проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання проведена планова виїзна перевірка Державного підприємства «Новопокровський комбінат хлібопродуктів»Державного комітету України з державного матеріального резерву (скорочене найменування суб'єкта господарювання відповідно до установчих документів ДП «Новопокровський КХП») з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009 року по 31.03.2010 року відповідно до затвердженого плану перевірки.

Направлення № 240 вручене 25.06.2010 року під розписку Шолудько В.О., головному бухгалтеру ДП «Новопокровський КХП».

Наказ про подовження термінів планової виїзної перевірки № 405 від 21.07.2010 року вручений 26.07.2010 року під розписку Шолудько В.О., головному бухгалтеру ДП «Новопокровський КХП».

Направлення № 285 вручене 26.07.2010 року під розписку Шолудько В.О., головному бухгалтеру ДП «Новопокровський КХП».

ДП «Новопокровський КХП»проінформоване про проведення планової виїзної перевірки письмовим повідомленням від 08.06.2010 року № 43, яке отримано 09.06.2010 року головним бухгалтером ДП «Новопокровський КХП»Шолудько В.О.

Перевірка проводилась з 25.06.2010 року по 13.08.2010 року.

Термін проведення перевірки продовжувався з 26.07.2010 року по 13.08.2010 року на підставі наказу СДПІ по роботі з ВПП у м. Харкові від 23.07.2010 року № 405.

ДП «Новопокровський КХП»зареєстровано 20.03.1988 року Чугуївською районною державною адміністрацією Харківської області, реєстраційний номер 55, номер запису в ЄДР 1 472 107 0003 000305. Свідоцтво про державну реєстрацію серії А00 № 680981, дата зміни свідоцтва про державну реєстрацію 17.08.2007 року (код за ЄДРПОУ 00953042), місцезнаходження: Харківська область, Чугуївський район, смт. Новопокровка, вул. ім. В.В. Вєсіча, 1.

Взято на податковий облік в органах державної податкової служби 15.06.1995 року за № 64, станом на 20.08.2010 року перебуває на обліку в СДПІ по роботі з ВПП у м. Харкові.

У періоді, який перевірявся, ДП «Новопокровський КХП»було платником: податку на прибуток; податку на додану вартість; податку з доходів найманих працівників; комунального податку; збору за забруднення навколишнього природного середовища; податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів; земельного податку, частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності в 2008 році; збору за спеціальне використання природних ресурсів; збору за використання радіочастотного ресурсу України.

Перевіркою встановлено порушення ДП «Новопокровський КХП»:

1. п. 1.31 ст. 1;п.п. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4; п. 5.1, п.п. 5.2.1 п. 5.2, п.п. 5.3.9 п. 5.3, п.п. 5.6.1 п. 5.6, п.п. 5.7.1 п. 5.7 ст. 5 Закону України від 28.12.1994 року № 334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств»(із змінами та доповненнями, в редакції Закону від 22.07.1997 року № 283/97-ВР), в результаті чого занижено податок на прибуток всього у сумі 685 786,0 грн., у тому числі: за 1 квартал 2009 року в сумі 43 827,0 грн., за 2 квартал 2009 року в сумі 318 455,0 грн., за 3 квартал 2009 року в сумі 310 146,0 грн., ¦за 4 квартал 2009 року в сумі 13 358,0 грн.;

в результаті чого завищено від'ємне значення об'єкта оподаткування податком на прибуток всього у сумі 133 944,0 грн., у тому числі: за 1 квартал 2010 року в сумі 133 944,0 грн.

2. п.п. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3; п.п. 7.3.1 п. 7.3, абзац 1, 2 п.п. 7.4.1, п.п. 7.4.4, п.п. 7.4.5 п. 7.4 ст. 7 Закону України в редакції від 03.04.1997 року № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість»зі змінами та доповненнями, в результаті чого занижено податок на додану вартість всього у сумі 1 578 834,0 грн., у тому числі: за січень 2009 року в сумі 2 014,0 грн.; за лютий 2009 року в сумі 4 025,0 грн.; за березень 2009 року в сумі 6 686,0 грн.; за квітень 2009 року в сумі 8 148,0 грн.; за травень 2009 року в сумі 11 431,0 грн.; за червень 2009 року в сумі 721 979,0 грн.; за липень 2009 року в сумі 775 450,0 грн.; за вересень 2009 року в сумі 30 170,0 грн.; за жовтень 2009 року в сумі 3 470,0 грн.; за листопад 2009 року в сумі 3 437,0 грн.; за грудень 2009 року в сумі 3 779,0 грн.; за січень 2010 року в сумі 3 208,0 грн.; за лютий 2010 року в сумі 5037,0 грн.

3. п.п. 6.2. п. 6 Інструкції про порядок нарахування та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України та ДПА України від 19.07.1999 року № 162/379 із змінами та доповненнями, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 09.08.1999 року за № 544/3837, в результаті чого занижено збір за забруднення навколишнього природного середовища всього у сумі 993,58 грн., у тому числі за 1 квартал 2010 року - 993,58 грн.

4. п.2.6, п.4.2 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 року за № 40/10320 зі змінами і доповненнями, в результаті чого несвоєчасно оприбутковано в касі підприємства готівку у сумі 4 044 431,53 грн.

Результати планової виїзної перевірки Державного підприємства "Новопокровський КХП" до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Харкові були оформлені Актом від 20.08.2010 року № 3139/23-106/00953042.

На підставі зазначеного Акту Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у місті Харкові винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 03.09.2010 року № 0001390854, яким визначено суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 20 222 157,65 грн..

Судом встановлено, що на підставі обрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі підприємства, підписаного 12.01.2009 року керівником підприємства Гусаровим В.М. та старшим бухгалтером Молчановою В.С., ДП «Новопокровський комбінат хлібопродуктів»встановлений ліміт залишку готівки в касі підприємства у сумі 197 108,98 грн..

Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.08.2009 року № 952-Р "Про здійснення додаткових заходів щодо стабілізації ситуації, що склалася на внутрішньому ринку цукру" підприємствам, що належать до сфери управління Держкомрезерву, забезпечити реалізацію цукру населенню безпосередньо на продовольчих ринках з державного матеріального резерву.

Листом Державного комітету України з державного матеріального резерву № 4466/0/4-09 від 17.08.2009 року було повідомлено ДП "Новопокровський КХП" про те, що на виконання Розпорядження Кабінету Міністрів України № 952-р від 12.08.2009 року необхідно здійснити заходи щодо стабілізації ситуації на ринку цукру.

При цьому, ДП "Новопокровський КХП" визначено оператором із забезпечення цукром населення Харківської та Донецької областей. Відповідно до розподілу цукру між регіонами України Мінекономіки для забезпечення потреб населення Харківської області з Державного матеріального резерву виділяється 160,0 тон цукру, який зберігається на ДО "Комбінат "Світанок" (м. Харків). Для забезпечення потреб населення Донецької області виділено 2726,0 тон цукру, який зберігається на ДО "Комбінат "Новий" (м. Докучаєвськ Донецької області). Реалізація цукру здійснюється виключно на продовольчих ринках.

ДП "Новопокровський КХП" на виконання Розпорядження Кабінету Міністрів України № 952-р від 12.08.2009 року, розпорядження Державного комітету України з державного матеріального резерву № 4466/0/4-09 від 17.08.2009 року та окремого доручення Голови Держкомрезерву від 18.08.2009 року видало наказ № 310юр від 18.08.2009 року.

Згідно цього наказу для проведення виїзної торгівлі цукром на об'єктах ринкової торгівлі в Донецькій області були направлені відповідні бригади працівників ДП "Новопокровський КХП", з якими укладені договори на повну матеріальну відповідальність. Отримання цукру відбувалось на ДО "Комбінат "Новий", отриманий цукор транспортувався до місць об'єктів ринкової торгівлі Донецької області. В наказі зазначено, що виручку за реалізацію цукру з Державного матеріального резерву здавати щоденно згідно діючого законодавства.

Згідно наказу підприємства № 319 від 20.08.2009 року «Про організацію роботи з реалізації цукру державного резерву»у п. 9 зазначено: Головному бухгалтеру щоразу при виїзді торгівельної бригади для торгівлі цукром державного матеріального резерву проводити інструктаж згідно з існуючими правилами виїзної торгівлі та забезпечувати необхідним пакетом нормативних документів. В наказі зазначено наступне: «Забезпечити явку бухгалтера для оформлення первинних документів виїзної торгівлі і контролю ведення реєстраційно-розрахункових операцій та своєчасне приймання торговельної виручки касиром комбінату».

ДП "Новопокровський КХП" під час реалізації цукру на об'єктах ринкової торгівлі згідно відповідних наказів виділяло працівників, а саме:

- для продажу цукру - продавців;

- для транспортування та отримання цукру - водіїв автомобілів, менеджерів;

- для проведення інструктажу про правила виїзної торгівлі та надання юридичної допомоги - головний бухгалтер та юрисконсульт;

- для супроводження та реалізації цукру - відповідних працівників ДП "Новопокровський КХП" тощо.

Для забезпечення схоронності матеріальних цінностей, які належать ДП "Новопокровський КХП", були укладені договори про повну матеріальну відповідальність між ДП "Новопокровський КХП" та його працівниками, а саме:

- ОСОБА_8 - продавець продовольчих товарів (договір про повну матеріальну відповідальність від 19.08.2009 року);

- ОСОБА_9 - продавець продовольчих товарів (договір про повну матеріальну відповідальність від 19.08.2009 року);

- ОСОБА_10 - продавець продовольчих товарів (договір про повну матеріальну відповідальність від 19.08.2009 року);

- ОСОБА_11 - продавець продовольчих товарів (договір про повну матеріальну відповідальність від 02.09.2009 року);

- ОСОБА_12 - продавець продовольчих товарів (договір про повну матеріальну відповідальність від 11.09.2009 року);

- ОСОБА_13 - продавець продовольчих товарів (договір про повну матеріальну відповідальність від 21.09.2009 року);

- ОСОБА_14 - продавець продовольчих товарів (договір про повну матеріальну відповідальність від 17.09.2009 року);

- ОСОБА_15 - продавець продовольчих товарів (договір про повну м відповідальність від 11.09.2009);

- ОСОБА_16 - продавець продовольчих товарів (договір про повну матеріальну відповідальності від 11.09.2009 року);

- ОСОБА_17 - продавець продовольчих товарів (договір про повну матеріальну відповідальність від 11.09.2009 року).

Судом були досліджені звіти матеріально-відповідальних осіб, товарно-грошові звіти, квитанції про зарахування торгівельної виручки за цукор, корінці квитанцій прибуткових ордерів, звіти про залишки товарів, накладні, товарно-транспортні накладні, сертифікати якості та відповідності.

ДП "Новопокровський КХП" з метою реалізації цукру зареєструвало реєстратори розрахункових операцій та відповідні до них книги обліку розрахункових операцій, а саме:

- РРО Міпі-500.02 МЕ з фіскальним номером № 2043001587, Автомобіль МАЗ 533605 №АХ5498АХ, причеп МАЗ 837810 №АХ1563ХТ;

- РРО Міnі-500.02 МЕ з фіскальним номером №2043001586, Автомобіль Камаз 43101 №АХ6459АА;

- РРО Міnі-500.02 МЕ з фіскальним номером №2043001582, Автомобіль МАК 18.410 №АХ9560ХХ;

- РРО Міnі-500.02 МЕ з фіскальним номером №2043001584, Автомобіль Камаз 5410 №13356ХА;

- РРО Міnі-500.02 МЕ з фіскальним номером №2043001583, Автомобіль Камаз 5410 №18506ХА;

- РРО Міnі-500.02 МЕ з фіскальним номером №2043001579, Автомобіль Камаз 5320 №18508ХА;

- РРО Міnі-500.02 МЕ з фіскальним номером №2043001589, Автомобіль Маз 837810 №АХ5498АХ;

- РРО Міnі-500.02 МЕ з фіскальним номером №2043001578, Автомобіль МАЗ 533605-221 №АХ1563ХТ.

ДП "Новопокровський КХП" під час реалізації цукру Держкомрезерву здійснювало роздрукування z-звітів на вищенаведених РРО, в яких було вказано номер та дата денного звіту, сума службового внесення, службової видачі, в сейфі готівкою та загальна сума продаж. Звіти про використання вищевказаних РРО та КОРО ДП "Новопокровський КХП" надавало до Чугуївської ОДПІ форма № ЗВР-1 у серпні, вересні та жовтні 2009 року. РРО з фіскальним номером № 2043001578 та КОРО до нього було вкрадено.

З матеріалів справи вбачається, що до Сніжнянського відділу ГУМВС України в Донецькій області було подано заяву ОСОБА_20 менеджера ДП "Новопокровський КХП" по факту крадіжки касового апарата та КОРО до нього. Даний факт зареєстрований в ЖРЗСП № 3419 від 02.09.2009 року.

Згідно звітів про використання РРО та КОРО форма № ЗВР-1 за серпень, вересень 2009 року, які були надані до Чугуївської ОДПІ, та звітів відповідних матеріальних осіб було встановлено наступне:

- загальна сума розрахунків по РРО з фіскальним номером № 2043001578 за серпень склала 414 681,70 грн.;

- загальна сума розрахунків по РРО з фіскальним номером № 2043001578 за вересень склала 75 119,40 грн.

При співставленні загальної суми розрахунків по вкраденому РРО, що вказані в звітах, які надавались до Чугуївської ОДПІ, зі звітами матеріально-відповідальних осіб, до яких додавались квитанції банківських установ про зарахування коштів та корінці прибуткових касових ордерів, відхилень під час перевірки не встановлено.

При реалізації цукру ДП "Новопокровський КХП" застосувалися РРО та відповідні КОРО до них у серпні, вересні та жовтні 2009 року.

Судом були досліджені: касова книга за 2009 рік, z-звіти РРО за кожен день, звіти матеріальних відповідальних осіб та первинні документи до них, інші документи. На підставі вищевказаних первинних документів встановлено наступне:

- загальна сума службової видачі від реалізації цукру склала - 7 057 126,28 грн.;

- загальна сума виручки від реалізації цукру (рахунок 309/1), яка була оприбуткована у касовій книзі склала 3 012 694,75 грн..

В робочі дні, отриману торгівельну виручку від реалізації цукру матеріально-відповідальні особи самостійно здавали до банківської установи для зарахування на банківський рахунок ДП "Новопокровський КХП", що підтверджується банківськими квитанціями про зарахування коштів на розрахунковий рахунок.

Оприбуткування готівки в касу підприємства оформлювалось прибутковими касовими ордерами. У день оприбуткування готівки від реалізації цукру у касі підприємства (у загальній сумі 3 012 694,75 грн.) працівники, які здавали таку готівку, знаходились у відрядженні, про що свідчать звіти про відрядження.

В касі ДП "Новопокровський КХП" у період реалізації цукру з 20.08.2009 року по 03.10.2009 року оприбуткована виручка від реалізації інших ТМЦ (робіт, послуг) - виручка магазинів, їдальні за надані послуги по лабораторному аналізу зерна, інші, а саме:

- загальна сума виручки від реалізації (рахунок 377/4) - 14 322,41 грн.;

- загальна сума виручки від реалізації (рахунок 361/1)- 469 901,06 грн.;

- загальна сума виручки від реалізації (рахунок 301/7)- 418 784,75 грн.;

- загальна сума виручки від реалізації (рахунок 703) - 1 179,68 грн.;

- загальна сума виручки від реалізації (рахунок 361/11)- 34 000,00 грн.;

- загальна сума виручки від реалізації (рахунок 301/8)- 47 114,00 грн.;

- загальна сума виручки від реалізації (рахунок 372) - 14 725,29 грн.;

- загальна сума виручки від реалізації (рахунок 301/11)- 688 335,80 грн.;

- загальна сума виручки від реалізації (рахунок 313/1) - 239 000,00 грн.;

- загальна сума виручки від реалізації (рахунок 361/2)- 139 766,05 грн.;

- загальна сума виручки від реалізації (рахунок 377/4 к) - 336,09 грн.;

- загальна сума виручки від реалізації (рахунок 361/6) - 66,00 грн.;

- загальна сума виручки від реалізації (рахунок 377/3) - 143,66 грн.;

- загальна сума виручки від реалізації (рахунок 652) - 756,00 грн.

Встановлено, що підприємством готівкові кошти, отримані від реалізації цукру проведені через РРО і у КОРО на підставі фіскальних звітних чеків. Торгівельна виручка від реалізації цукру, яку матеріально відповідальні особи самостійно здавали в банківські установи (всього 4044431,53 грн.), не була оприбуткована в касу ДП "Новопокровський КХП".

Таким чином, не було відображено в касі ДП "Новопокровський КХП" оприбуткування виручки від реалізації цукру з Державного комітету України з державного матеріального резерву у загальній сумі 4044431,53 грн..

П. 2.6 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті України», затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 року за № 40/10320 передбачено:

«Уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися»;

«Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів»;

«У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням реєстратора розрахункових операцій (РРО) або використанням розрахункової книжки (РК) оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій (КОРО) на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК)»;

«Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах».

Згідно з п. 4.2. "Положення про ведення касових операцій у національній валюті України", затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637 "Усі надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображають у касовій книзі".

Таким чином, підприємством в порушення п.2.6, п.4.2 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 року за № 40/10320 несвоєчасно оприбутковано в касі готівку у сумі 4 044 431,53 грн.

У відповідності до ст. 1 Указу Президента України від 12.06.1995 року № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»передбачено застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу за не оприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі не оприбуткованої суми.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 07.12.2010 року по справі була призначена судово-економічна експертиза, на вирішення якої поставлено питання: чи підтверджуються документально висновки перевірки про результати планової виїзної перевірки Державного підприємства "Новопокровський комбінат хлібопродуктів" Державного комітету України з державного матеріального резерву (код за ЄДРІПОУ 00953042) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2009 року по 31.03.2010 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009 року по 31.03.2010 року спеціалізованою Державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Харкові щодо несвоєчасного оприбуткування готівки в розмірі 4 044 431,53 грн.

У Висновку комісійної судової економічної експертизи № 1940 від 28.04.2011 року зазначено, що в обсязі наданих на дослідження документів висновки акту СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Харкові № 3139/23-106/00953042 від 20.08.2010 року в частині недотримання ДП «Новопокровськкий КХП»вимог п. 2.6. п.4.2 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»від 15.12.2004 року № 637 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 року за № 40/10320 зі змінами та доповненнями, при оприбуткуванні готівки у сумі 4 044 431,53 грн. законодавчо необґрунтовані та наданими на дослідження документами не підтверджуються.

Представники позивача, в обґрунтування своєї позиції, наводили аргументи, що бригади, які здійснювали виїзну торгівлю цукром належать до категорії відокремленого підрозділу, також здавання готівкової виручки бригадами, які здійснювали виїзну торгівлю цукром, може здійснюватися для зарахування на будь-який банківський рахунок підприємства на його вибір.

Зазначені доводи представників позивача суд не бере до уваги з наступних підстав:

Відповідно до преамбули Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637 - це Положення розроблено відповідно до статті 33 Закону України "Про Національний банк України", визначає порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою.

Відповідно до п. 1.2 Положення відокремлені підрозділи - філії, представництва, відділення та інші структурні підрозділи, що наділяються частиною майна господарських організацій, здійснюючи щодо цього майна право оперативного використання чи інше речове право, передбачене законодавством України.

Відокремлений підрозділ у розумінні зазначеного Положення повинен мати наступні ознаки: бути структурним підрозділом підприємства; цей структурний підрозділ наділяється частиною майна підприємства; структурний підрозділ здійснює щодо цього майна право оперативного використання чи інше речове право, передбачене законодавством України.

Слід зазначити, що бригади, які здійснювали виїзну торгівлю цукром не можуть належати до відокремленого підрозділу з огляду на положення ст. 64 Господарського кодексу України, де зазначено, що підприємство може складатися з виробничих структурних підрозділів (виробництв, цехів, відділень, дільниць, бригад, бюро, лабораторій тощо), а також функціональних структурних підрозділів апарату управління (управлінь, відділів, бюро, служб тощо). Також підприємство має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, погоджуючи питання про розміщення таких підрозділів підприємства з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Такі відокремлені підрозділи не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством.

Суд звертає увагу, що в ході розгляду справи судом не встановлено, а представниками позивача не доведено факту у законодавчо передбаченому порядку створення відокремлених підрозділів, а за таких обставин суд не погоджується з висновком комісійної судової економічної експертизи № 1940 від 28.04.2011 року.

Щодо оприбуткування готівкової виручки, то відповідно до пункту 2.6 Положення, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 нього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням реєстратора розрахункових операцій або використанням розрахункової книжки оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

Згідно з пунктом 4.1 Положення для забезпечення здійснення розрахунків готівкою підприємства повинні мати касу (приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків), а усі надходження і видачу готівки в національній валюті відображати у касовій книзі (пункт - 4.2 Положення).

Таким чином, оприбуткуванням готівки в касі підприємства, яке проводить готівкові розрахунки із застосуванням РРО (використання РК), є здійснення обліку такої готівки у книзі обліку розрахункових операцій (на підставі фіскальних звітних чеків РРО або даних РК) 72 відображення надходження цієї готівки у касовій книзі підприємства.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що у задоволенні позовних вимог Державного підприємства "Новопокровський КХП" до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Харкові за участю Прокуратури Харківської області про визнання не чинним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові № 0001390854 від 03.09.2010 року за порушення норм регулювання обігу готівки в розмірі 20 222 157,65 грн. слід відмовити в повному обсязі.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 2, 8-14, 24, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Державного підприємства "Новопокровський КХП" до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Харкові за участю Прокуратури Харківської області про визнання не чинним рішення про застосування штрафних санкцій - відмовити в повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, встановлених законом, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 03.10.2011 року.

Головуючий суддя Супрун Ю.О.

Суддя Біленський О.О.

Суддя Заічко О.В.