Копія< >
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
"10" серпня 2011 р. Справа № 2а-5792/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді - Сагайдак В.В.,
за участю:
секретаря судового засідання - Шевченка І.С.,
представника позивача - Орел О.Є.,
представника позивача - Лейба С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Куп'янської об'єднаної державної податкової інспекції до Куп'янського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства про стягнення податкового боргу ,-
Позивач, Куп'янська об'єднана державна податкова інспекція, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Куп'янського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства, в якому просить суд стягнути з Куп'янського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства в рахунок погашення його податкового боргу суму в розмірі 981 073,22 грн.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 10.08.2011 позовну заяву в частині стягнення 249787,22 грн. з Куп'янського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства залишено без розгляду, у зв'язку з чим, на час розгляду справи сума, яку Куп'янська об'єднана державна податкова інспекція просить стягнути з відповідача складає 731286, 00 грн.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що відповідач є платником податків і зборів, передбачених Законом України “Про систему оподаткування”. Відповідач не виконував обов'язок сплачувати податки і збори в розмірах, у строки та в порядку, визначені законодавством. За вказані порушення законами встановлена відповідальність у вигляді штрафу. Відповідач самостійно не сплатив суми податків, а також суми штрафів, накладених на нього Куп'янською ОДПІ. Внаслідок цього у відповідача виник податковий борг, який станом на дату звернення до суду з позовом складає 731286, 00 грн. з податку на додану вартість. У зв'язку з тим, що вказана податкова заборгованість погашена не була, дану суму позивач просить стягнути з відповідача у судовому порядку.
Представники позивача в судовому засіданні позов підтримали та просили задовольнити його у повному обсязі.
Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення, у судові засідання не прибув, про причини неявки, всупереч вимогам ч.2 ст.40 КАС України, суд не повідомив.
Згідно з ч.4 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Ці ж наслідки застосовуються у разі повторного неприбуття за таких самих умов відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень.
Враховуючи зазначене, суд вважає можливим розглянути справу за відсутності відповідача на підставі наявних у ній доказів.
Суд, заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідач - Куп'янське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства - зареєстрований як юридична особа виконавчим комітетом Купянської міської ради Харківської області, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію.
Згідно зі ст.ст.4, 5 Закону України «Про систему оподаткування» відповідач є платником податків і зборів та перебуває на податковому обліку в Куп'янській об'єднаній державній податковій інспекції Харківської області з 30.01.1992 року за №17 відповідно до довідки про взяття на облік платника податків.
Згідно з п.2, 3 ч.1 ст.9 Закону України «Про систему оподаткування»(тут і далі нормативно-правові акти в редакції, чинній на момент виникнення відповідних правовідносин), платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Підпунктами 16.1.1-16.1.4, 16.1.11 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків зобов'язаний: стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України; вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи; повідомляти контролюючі органи про зміну місцезнаходження юридичної особи та зміну місця проживання фізичної особи -підприємця.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.14 Закону України «Про систему оподаткування»та п.п.9.1.1 ст.9 Податкового кодексу України, до загальнодержавних належать такі податки, як податок на прибуток та додану вартість.
Відповідно до ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують такі функції, як здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); здійснення контролю за своєчасністю подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів; забезпечення застосування та своєчасного стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, а також стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, допущені посадовими особами підприємств, установ, організацій та громадянами; подання до судів позовів до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Підпунктом 4.1.1 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»та п. 54.1 ст.54 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
Про виникнення та існування у відповідача заборгованості з податку на додану вартість в сумі 731286,00 грн. свідчать наступні обставини:
- 30.01.2011 р. по декларації №9006357301 від 20.01.2011 р. нараховано податкові зобов'язання у розмірі 214235,00 грн., термін сплати яких 30.01.2011 р. ;
- 30.01.2011 р. нараховано відповідачем самостійно штрафні санкції по вищевказаній декларації у розмірі 360,00 грн., термін сплати яких 30.01.2011 р.;
- 02.03.2011 р. по декларації №9000584087 від 20.02.2011 р. нараховано податкові зобов'язання у розмірі 131307,00 грн., термін сплати яких 02.03.2011 р.;
- 02.03.2011 р. нараховано відповідачем самостійно штрафні санкції по вищевказаній декларації у розмірі 750,00 грн., термін сплати яких 20.02.2011 р.;
- 30.03.2011 р. по декларації №9000969713 від 15.03.2011 р. нараховано податкові зобов'язання у розмірі 229835,00 грн., термін сплати яких 30.03.2011 р.;
- 30.04.2011 р. по декларації №9002231265 від 19.04.2011 р. нараховано податкові зобов'язання у розмірі 154799,00 грн., термін сплати яких 30.04.2011 р.
Вказане підтверджується копіями декларацій з податку на додану вартість, довідкою № 493/19-037 про суми податкового боргу платника податків, зворотнім боком облікової картки платника.
Згідно з вимогами п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»та п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого законом для подання податкової декларації.
Штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»та статтями глави 11 Податкового кодексу України.
Порядок нарахування пені визначено ст.16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»та статтями глави 12 Податкового кодексу України.
Таким чином, на підставі ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та ст. 54 Податкового кодексу України податкове зобов'язання є узгодженим та вважається податковим боргом.
Відповідно до п.п. 1.3 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(далі - Закон № 2181) та п. 14.1.175 ч. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України : податковий борг - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Відповідно до пп.6.2.1 п.6.2 ст.6 Закону № 2181 та ч. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законом строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення - рішення.
Таким чином, у зв'язку з несплатою узгодженої суми податкового зобов'язання у встановлені строки, Куп'янською ОДШ, в порядку ст. 6 Закону Закон України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-111 від 21.12.2000 року чинного на момент виникнення боргу, 05.10.01 р. посадовій особі підприємства було вручено першу податкову вимогу № 1/31 від 05.10.01р. про сплату податкового боргу, в якій було повідомлено про суму узгодженого податкового боргу. 12.11.2001 р. було складено другу податкову вимогу № 2/31, яку було вручено керівнику підприємства 19.12.2001 р.
Таким чином, судом встановлено, що відповідач не сплатив суми податку, а також фінансові санкції у повному обсязі, станом на дату розгляду справи податковий борг відповідача становить 731286,00 грн., що підтверджується вищевказаними матеріалами справи та обліковою карткою платника.
Враховуючи, що на момент розгляду справи відповідачем сума податкового боргу не була сплачена у повному обсязі, суд приходить до висновку, що вимоги позивача щодо стягнення вказаної суми боргу є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.2, 11, 71, 86, 159-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов Куп'янської об'єднаної державної податкової інспекції до Куп'янського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства про стягнення податкового боргу -задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Куп'янського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства, місцезнаходження юридичної особи: 63705, Харківська область, м. Куп'янськ, вул. Леніна, буд. 110, в рахунок погашення його податкового боргу суму боргу в розмірі 731286.00 грн. (сімсот тридцять одна тисяча двісті вісімдесят шість грн.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
У повному обсязі постанову складено 15 серпня 2011 року.
Суддя (підпис)< > В.В.Сагайдак
З оригіналом згідно. Постанова не набрала законної сили. Оригінал постанови знаходиться в матеріалах справи.< >
Суддя< > В.В.Сагайдак< >