Комінтернівський районний суд м.Харкова
Справа № 2а-29/11
27 вересня 2011 року
Комінтернівський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді Фатєєвої Н.І.
при секретарі Єськовій О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель у Харківській області (Держземінспекції), Управління Державної інспекції з контролю за використаням та охороною земель у Харківській області, Головного Управління Державного комітету із земельних ресурсів у Харківській області про скасування акту перевірки та припису, про визнання незаконними дій та бездіяльності, про стягнення суми у відшкодування моральної шкоди,
Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель у Харківській області, Управління Державної інспекції з контролю за використаням та охороною земель у Харківській області, Головного Управління Державного комітету із земельних ресурсів у Харківській області про скасування акту перевірки та припису, про визнання незаконними дій та бездіяльності, про стягнення суми у відшкодування моральної шкоди, де просила визнати протиправною діяльність та бездіяльність Держземінспекції у Харківській області щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 29.10.2009 р. та щодо проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства, визнати незаконними та скасувати акт перевірки та припис № 008575 Держземінспекції від 29.10.2009 р., що були складені відносно ОСОБА_1, стягнути з Держбюджету України на користь ОСОБА_1 кошти у сумі 1600 грн. у відшкодування моральної шкоди, а також 3,40 грн. та 85,00 грн. судових витрат.
У судовому засіданні позивачка підтримала заявлені позовні вимоги.
Представники відповідачів в судове засідання не з»явились, про час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином.
Суд, заслухавши пояснення позивачки, дослідивши матеріали справи, прийшов до наступного.
Частиною 1 статті 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб»єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч.2 ст. 18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією із сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених КАСУ та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач оскаржує незаконні, як на її думку, дії Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель у Харківській області щодо винесеного припису про порушення земельного законодавства.
Згідно з п.1 Положення про Державну інспекцію з контролю за використанням і охороною земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1958 від 25 грудня 2002 року Державна інспекція з контролю за використанням і охороною земель є урядовим органом державного управління, який діє у складі Державного комітету України по земельних ресурсах і йому підпорядковується.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 05.08.2009 р. № 844 постановлено Державному комітету із земельних ресурсів утворити в центральному апараті та в територіальних органах структурні підрозділи на базі Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель та її територіальних органів, які ліквідуються і забезпечити відповідно до законодавства здійснення заходів, пов»язаних з ліквідацією.
Згідно доповнень, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 26.08.2009 р. № 901, що вносяться до пункту 7 Положення про державний комітет України із земельних ресурсів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.2008 р. № 224, встановлено, що державна інспекція з контролю за використанням і охороною земель є структурним підрозділом центрального апарату Держкомзему та має територіальні підрозділи у складі територіальних органів Держкомзему в АРК, областях, містах Києві та Севастополі. Окрім того, зазначеною постановою визнана такою, що втратила чинність Постанова Кабінету Міністрів України № 1958 від 25 грудня 2002 року «Про утворення Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель».
Аналіз вищезазначених норм свідчить, що державний інспектор Держземінспекції у Харківській області є службовою (посадовою) особою органу державного управління, а Державна інспекція з контролю за використанням та охороною земель у Харківській області (Держземінспекції), що нині ліквідована, є органом державної влади, вони є суб»єктами владних повноважень, які здіснюють владні управлінські функції на основі законодавства.
Таким чином суд приходить висновку, що вказана адміністративна справа підсудна не місцевому адміністративному суду, яким є Комінтернівський районний суд м.Харкова, а окружному адміністративному суду Харківської області.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 22 КАС України суд передє адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо відкрито провадження у справі, яка предметно підсудна іншому суду.
З огляду на вищенаведене, керуючись ст.22 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель у Харківській області (Держземінспекції), Управління Державної інспекції з контролю за використаням та охороною земель у Харківській області, Головного Управління Державного комітету із земельних ресурсів у Харківській області про скасування акту перевірки та припису, про визнання незаконними дій та бездіяльності, про стягнення суми у відшкодування моральної шкоди передати на розгляд окружного адміністративного суду Харківської області.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя - Н. І. Фатєєва