Копія< >
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
"18" серпня 2011 р. Справа № 2а-4224/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді - Мельникова Р.В.
за участю: секретаря судового засідання - Вороніної І.О.,
представника позивача - Мазур Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення допомоги по безробіттю, -
Позивач, Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_2, в якому просить суд стягнути з ОСОБА_2 на користь Харківського міського центру зайнятості виплачену допомогу по безробіттю в сумі 183,33 грн.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 02.07.2009 р. ОСОБА_2 звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Дзержинського районного центру зайнятості, де був зареєстрований як шукаючий роботу з відкриттям персональної картки. Під час реєстрації з пам'яткою "Ваші права - Ваші обов'язки" був ознайомлений, про що свідчить підпис в Додатку № 1. За заявою ОСОБА_2 від 02.07.2009 р. наказом від 08.01.2010 р. надано статус безробітного, і відповідно до п. 4 ст. 32, п. 1 ст. 33 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п.п. 4.3, 4.4 "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності" призначена виплата допомоги по безробіттю залежно від страхового стажу.
Позивачем було встановлено, що ОСОБА_2 не повідомив центр зайнятості про те, що під час перебування на обліку як безробітного, він працював в ДВНЗ "Харківський коледж текстилю і дизайну" з 17.06.2010 р. та отримував дохід.
Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, то суми здійснених виплат з дня їх призначення повертаються особою відповідно до пункту 7 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним.
Представник позивача - Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Копія ухвали про відкриття провадження була надіслана відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення. 08.06.2011 р. та 20.07.2011 р. конверт із судовими документами повернувся до суду з поміткою “за закінченням терміну зберігання”.
З урахуванням положень ч.11 ст.35 КАС України, відповідач належним чином повідомлений про наслідки неподання до суду заперечень проти позову або заяви про визнання позову.
Відповідач, ОСОБА_2, у судове засідання не з'явився, відзив на позов не надав, правом участі в судовому засіданні не скористався.
Суд вважає, що неявка відповідача в судове засідання не перешкоджає розгляду справи за наявними в ній матеріалами.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.
02.07.2009 р. ОСОБА_2 звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Дзержинського районного центру зайнятості, де був зареєстрований як шукаючий роботу з відкриттям персональної картки № НОМЕР_2.
Відповідно до положень ст.22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" №1533-ІІІ від 02 березня 2000 року, застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу. Допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості. Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років.
Згідно зі ст.23 зазначеного закону допомога по безробіттю виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру: перші 90 календарних днів - 100 відсотків; протягом наступних 90 календарних днів - 80 відсотків; у подальшому - 70 відсотків.
Згідно поданої заяви, наказом №НТ 090702 від 02.07.2009 року, ОСОБА_2 було надано статус безробітного як застрахованій особі залежно від страхового стажу відповідно до п.п. 1, 3, 4 ст.22 та п.1 ст.23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", п.п.2.1 Порядку надання допомоги по безробіттю у тому числі, одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, та з 02.07.2009 р. було розпочато нарахування та виплату допомоги по безробіттю, що підтверджується Витягом із наказів про прийняття рішень щодо відповідача (а.с. 6).
27.06.2010 р. виплату допомоги по безробіттю було припинено у зв'язку з отриманням безробітним права на пенсію відповідно до п.п. 7 п. 1 ст. 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
Згідно Акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” № 253-ДПА від 23.02.2011 року встановлено, що безробітний ОСОБА_2 приховав дані про те, що працював в ДВНЗ "Харківському коледжі текстилю і дизайну" з 17.06.2010 р. згідно наказу № 1-111 від 17.06.2010 р., тобто той факт, що він є зайнятою особою.
На підставі виявлених правопорушень з боку ОСОБА_2 директором Харківського міського центру зайнятості винесено наказ про повернення коштів, виплачених як матеріальне забезпечення на випадок безробіття ОСОБА_2 № 199 від 15.03.2011 року.
В наказі передбачено вжиття заходів по поверненню коштів, виплачених ОСОБА_2 як матеріальне забезпечення ан випадок безробіття за період з 17.06.2010 р. по 26.06.2010 р. у сумі 183,33 грн. (а.с. 7).
16.03.2011 року відповідачу був направлений лист-претензія №4135 про вирішення питання повернення коштів, отриманих незаконним шляхом, як допомогу по безробіттю (а.с. 8).
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" від 01 березня 1991 року № 803-ХІІ безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Частиною 3 ст.1 Закону України "Про зайнятість населення" встановлено, що в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, та зокрема ті громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство".
Таким чином, що відповідач в період з 17.06.2010 р. по 26.06.2010 р. відносився до зайнятого населення та не мав підстав набути статус безробітного.
Пунктом 2 ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до абз.1 ч.3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п. 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 357 від 20 березня 2006 року (далі -Порядок), у разі встановлення центрами зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Якщо відомості про доходи особи, на підставі яких призначено матеріальне забезпечення, є недостовірними з вини роботодавця, центри зайнятості проводять перерахунок страхових виплат з дня їх призначення. Суми незаконно виплачених коштів відшкодовуються роботодавцем. Виплата коштів, недоотриманих особою внаслідок заниження суми страхових виплат, здійснюється за рахунок коштів Фонду. Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених з дня призначення виплат стягуються з такої особи відповідно до пункту 7 цього Порядку.
Відповідно до п.7 Порядку Рішення про повернення коштів особою та відшкодування коштів роботодавцем приймається директором центру зайнятості і оформляється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення про відшкодування коштів роботодавцем центр зайнятості надсилає роботодавцю повідомлення про необхідність відшкодування незаконно виплачених особі коштів протягом 10 календарних днів після отримання повідомлення. Повернення коштів особою здійснюється протягом 10 робочих днів після її ознайомлення під особистий підпис з прийнятим рішенням про повернення коштів. У разі відмови особи повернути кошти або відмови роботодавця відшкодувати кошти, а також у разі неповернення (невідшкодування) їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
Розрахунок коштів, які підлягають поверненню, виплачених безробітному ОСОБА_2, свідчить, що відповідачу за вказаний період була нарахована та виплачена допомога по безробіттю в сумі 183,33 грн.
Враховуючи, що на момент розгляду справи відповідачем сума коштів, отриманих незаконним шляхом, як допомога по безробіттю, не була сплачена, суд приходить до висновку, що вимоги позивача щодо стягнення з ОСОБА_2 на користь Харківського міського центру зайнятості незаконно отриманої допомоги по безробіттю в сумі 183, 33 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.2, 11, 71, 86, 159-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення допомоги по безробіттю - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості (юридична адреса: 61013, м.Харків, вул.Шевченка, буд. 137-А, р/р 37177300802007 в ГУДК у Харківській області, МФО 851011, ЄДРПОУ 36224721) допомогу по безробіттю в сумі 183, 33 грн. (сто вісімдесят три грн. 33 коп.) < Текст >.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
У повному обсязі постанову складено 26 серпня 2011 року.
Суддя (підпис)< > Р.В. Мельников
З оригіналом згідно. Оригінал постанови знаходиться в матеріалах справи.< >
Суддя< > Р.В. Мельников< >