копія
29 вересня 2011 р. Справа № 2a-1870/5796/11
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кравченка Є.Д.,
за участю секретаря судового засідання - Єреп Ю.В.,
представника позивача - Мельник Л.О.,
представника відповідача - Шульги М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства "Сумський м'ясокомбінат" до Державної податкової інспекції в місті Суми про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
Відкрите акціонерне товариство "Сумський м'ясокомбінат" (далі по тексту - позивач, ВАТ "Сумський м'ясокомбінат") звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в м. Суми (далі по тексту - відповідач, ДПІ в м. Суми) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ДПІ в м. Суми від 02 серпня 2011 року № 0007181502/0/61419, яким ВАТ "Сумський м'ясокомбінат" збільшено грошове зобов'язання за платежем - орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної форм власності на суму 333717,75 грн та нарахована штрафна (фінансова) санкція в сумі 1 грн.
Свої вимоги мотивує тим, що підставою для прийняття оскаржуваного повідомлення-рішення став акт про результати документальної невиїзної перевірки ВАТ "Сумський м'ясокомбінат" з питання дотримання вимог податкового законодавства за період січень-травень 2011 року, в якому вказано, що ВАТ "Сумський м'ясокомбінат" в періоді, що перевірявся, допущено порушення пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, внаслідок чого занижено податкове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на суму 333717,75 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що між ВАТ "Сумський м'ясокомбінат" та Сумською міською радою укладено договори:
- договір оренди земельної ділянки від 04.02.1997 р. № 126, яка знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Харківська, 103, площею 149145 кв.м., терміном на 50 років;
- договір оренди земельної ділянки від 29.11.1997 р. № 169, яка знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Харківська, 105, площею 2814 кв.м., терміном на 25 років;
- договір оренди земельної ділянки від 29.11.1997 р. № 170, яка знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Охтирська, 17, площею 1946 кв.м., терміном на 25 років;
- договір оренди земельної ділянки від 29.05.2007 р., яка знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Кірова, 146/1, площею 148 кв.м., терміном до 06.03.2012 р.
Відповідно до умов даних договорів розмір орендної плати на рік становить 1%, 0,03%, 2% та 0,03% від нормативної грошової оцінки землі відповідно.
Виконуючи умови договору, ВАТ "Сумський м'ясокомбінат" систематично сплачує орендну плату, визначену договорами оренди даних земельних ділянок.
Відповідно до абз. 8 ч. 1 ст. 31 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі припиняється в разі набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці.
Виконавчим комітетом Сумської міської ради прийнято рішення № 574 від 15.09.2010 про затвердження акту прийняття-передачі до комунальної власності територіальної громади міста Суми гуртожитку, розташованого за адресою: м. Суми, вул. Охтирська, 17, від відкритого акціонерного товариства "Сумський м'ясокомбінат", та оформлення права власності на дане нерухоме майно з видачею свідоцтва про право комунальної власності за територіальною громадою міста Суми.
Отже, у зв'язку з припиненням Договору № 170 від 29.11.1997 р. підстави для нарахування орендної плати за користування земельною ділянкою по вул. Охтирська, 17, м. Суми, ВАТ "Сумський м'ясокомбінат" взагалі відсутні.
Відповідно до пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Зазначена норма Закону була введена в дію з 01.01.2011 року.
Статтею 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Податковий кодекс України прийнятий після укладення ВАТ "Сумський м'ясокомбінат" договорів оренди землі, які на час звернення до суду є дійсними, зміни щодо орендної плати не приймалися.
Відповідно до ч. 1 ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Податковий кодекс України не містить вимог щодо приведення умов раніше укладених договорів оренди землі (в частині розміру орендної плати) у відповідність з цим Кодексом.
У свою чергу в силу ст. 57 Конституції України норма пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України не має зворотньої дії до спірних орендних правовідносин, оскільки стосується договорів оренди, укладених після набрання ним чинності.
Крім того, постановою господарського суду Сумської області від 15.04.2010 р. у справі № 12/133-09 ВАТ "Сумський м'ясокомбінат" (40007, м. Суми, вул. Харківська, 103, код 05496017) визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру та призначено ліквідатора.
Відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" вимоги за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури. Під час ліквідаційної процедури не виникають будь-які нові зобов'язання, що можуть бути заявлені в порядку ст. 23 цього Закону.
У зв'язку з цим за результатами документальної невиїзної перевірки ДПІ в м. Суми ВАТ "Сумський м'ясокомбінат" було безпідставно збільшено грошове зобов'язання за платежем - орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної форми власності - на суму 333717,75 грн, та нарахована штрафна (фінансова) санкція в сумі 1 грн.
Відповідач позов не визнав, зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є правомірним та прийняте відповідно до норм чинного законодавства. Крім того, ДПІ в м. Суми неодноразово повідомляла позивача про необхідність приведення умов договору землі до вимог чинного законодавства та внести до нього відповідні зміни в частині визначення розміру орендної плати за землю.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд їх задовольнити.
У судовому засіданні представник відповідача позов не визнав, просив у задоволенні позову ВАТ "Сумський м'ясокомбінат" відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи й оцінивши докази по справі, суд вважає, що позовні вимоги необґрунтовані та не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
На підставі рішень Сумської міської ради від 19.05.1994 р., 26.11.1997 р. та 06.03.2007 р. між ВАТ "Сумський м'ясокомбінат" та Сумською міською радою укладено договір оренди земельної ділянки від 04.02.1997 р. № 126, яка знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Харківська, 103, площею 149145 кв.м. та терміном на 50 років; договір оренди земельної ділянки від 29.11.1997 р. № 169, яка знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Харківська, 105, площею 2814 кв.м. та терміном на 25 років; договір оренди земельної ділянки від 29.11.1997 р. № 170, яка знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Охтирська, 17, площею 1946 кв.м. та терміном на 25 років; та договір оренди земельної ділянки від 29.05.2007 р., яка знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Кірова, 146/1, площею 148 кв.м. та терміном до 06.03.2012 р. (а.с. 16, 17, 18, 19-22).
25.07.2011 р. посадовою особою ДПІ в м. Суми проведена документальна невиїзна перевірка товариства з обмеженою відповідальністю "Сумський м'ясокомбінат" з питання дотримання вимог податкового законодавства за період січень-травень 2011 року, якою встановлено порушення підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, внаслідок чого занижено податкове зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за січень-травень 2011 року на суму333717,75 грн. За наслідками проведеної перевірки складено Акт від 25.07.2011 р. № 5641/152/05496017 (а.с. 11-12).
За наслідками проведеної перевірки на підставі Акту від 25.07.2011 р. № 5641/152/05496017 ДПІ в м. Суми було прийнято податкове повідомлення-рішення від 11.07.2011 р. № 0006361502/0/54742, яким ВАТ "Сумський м'ясокомбінат" збільшено суму грошового зобов'язання за платежем - орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної форм власності на суму 333717,75 грн та нарахована штрафна (фінансова) санкція в сумі 1 грн (а.с. 13).
Суд вважає, що дане податкове повідомлення-рішення є обґрунтованим та прийняте у повній відповідності з нормами чинного законодавства, з огляду на наступне.
Відповідно до вимог п. 288.1 та п. 288.4 ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, у якому встановлюється розмір та умови внесення орендної плати.
З акту перевірки вбачається, що позивачем сплачується орендна плата за земельні ділянки по вул. Харківська, 103, м. Суми, вул. Харківська, 105, м. Суми, вул. Охтирська, 17, м. Суми, та по вул. Кірова, 146/1, м. Суми, у відповідності до умов договорів оренди цих ділянок від 04.02.1997 р., 29.11.1997 р. та 29.05.2007 р., укладених між ВАТ "Сумський м'ясокомбінат" і Сумською міською радою.
В той же час, позивачем не враховано, що відповідно до вимог пп 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: … для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу.
Згідно з пп. 288.5.2 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може перевищувати для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки.
Відповідно до пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Тому, враховуючи, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності відноситься до загальнодержавного податку, то з 01.01.2011 року позивач повинен сплачувати орендну плату в сумі не меншій ніж 3 відсотки нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Актом перевірки встановлено, що ВАТ "Сумський м'ясокомбінат" занизило орендну плату за землю за січень-травень 2011 рік на 333717,75 грн.
Таким чином відповідачем обґрунтовано прийнято податкове повідомлення-рішення № 0007181502/0/61419, яким визначено суму грошового зобов'язання за платежем - орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності з юридичних осіб у розмірі 333717,75 грн.
Посилання позивача на розмір орендної плати, визначеної у договорі оренди земельної ділянки, є безпідставним, виходячи з наступного.
Згідно зі ст. 271 Податкового кодексу України базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII цього кодексу, а у разі, якщо нормативну грошову оцінку земельних ділянок не проведено - площа земельних ділянок.
Відповідно до п.п. 14.1.125 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XIII, глави 2 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначені Законом України "Про оцінку земель" від 11 грудня 2003 року N 1378-IV.
Згідно з ч. 5 ст. 5 вказаного Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди.
Відповідно до ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Згідно зі ст. 13 Закону України "Про оренду землі" від 6 жовтня 1998 року N 161-XIV договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Статтею 654 Цивільного кодексу України встановлено, що зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Істотні умови договору оренди землі визначені статтею 15 Закону України "Про оренду землі", однією з яких є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Порядок зміни орендної плати встановлено статтею 23 цього Закону, відповідно до орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.
Типовий договір оренди землі затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 220 від 03.03.2004 р.
Форми розрахунку розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких не проведена, і розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2006 р. N 1724.
Пунктом 9 Типового договору оренди землі встановлено, що розмір орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності вноситься у грошовій формі з зазначенням відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки або розміру земельного податку.
Розмір орендної плати переглядається у разі зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом (пункт 13 Типового договору оренди землі).
Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Тобто, у зв'язку зі зміною розміру орендної плати за земельну ділянку згідно з пп. 288.5.2 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України та встановлення її розміру, який не може перевищувати - 3 відсотки нормативної грошової оцінки, ВАТ "Сумський м'ясокомбінат" повинно було самостійно розрахувати розмір орендних платежів на поточний рік з урахуванням вимог, встановлених чинним Податковим кодексом України.
Що стосується посилань позивача на відсутність підстав для нарахування орендної плати за користування земельною ділянкою по вул. Охтирська, 17, м. Суми, у зв'язку з припиненням Договору оренди земельної ділянки № 170 від 29.11.1997 р., суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 654 Цивільного кодексу України встановлено, що зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Як зазначив представник відповідача та вбачається з матеріалів справи (а.с. 56-57) договори оренди земельних ділянок, укладені між Сумською міською радою і ВАТ "Сумський м'ясокомбінат", зокрема і договір оренди земельної ділянки по вул. Охтирська, 17, м. Суми, площею 1946 кв.м. (договір від 29.11.1997 р., зареєстрований у Сумському міськвиконкому 29.11.1997 р. за № 170), є чинними, оскільки в Управлінні Держкомзему у місті Суми не зареєстровані договори щодо розірвання (припинення дії) договорів оренди земельних ділянок ВАТ "Сумський м'ясокомбінат" в межах міста Суми.
Позивач зазначає, що ДПІ в м. Суми безпідставно донараховано ВАТ "Сумський м'ясокомбінат" податкове зобов'язання по орендній платі за землі державної і комунальної власності за січень-травень 2011 року на загальну суму 333718,75 грн ще й тому, що останнього визнано банкрутом, а на підставі Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" вимоги за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури. Під час ліквідаційної процедури не виникають будь-які нові зобов'язання, що можуть бути заявлені в порядку ст. 23 цього Закону.
Проте суд не може погодитися з таким твердженням позивача з огляду на таке.
Відповідно до ч. 4 ст. 55 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання - господарські організації, які діють на основі права власності, права господарського відання чи оперативного управління, мають статус юридичної особи, що визначається цивільним законодавством та цим Кодексом.
Відповідно до ст. 91 Цивільного кодексу України цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Відповідно до ст. 59 Господарського кодексу України підставою для вилучення суб'єкта господарювання з державного реєстру є скасування його державної реєстрації. Суб'єкт господарювання вважається ліквідованим з дня внесення до державного реєстру запису про припинення його діяльності. Такий запис вноситься лише після затвердження ліквідаційного балансу відповідно до вимог цього Кодексу.
На підставі ч. 1 ст. 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 14 травня 1992 року N 2343-XII прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури допускає підприємницьку діяльність банкрута, яка завершується закінченням технологічного циклу з виготовлення продукції у разі можливості її продажу, передбачає можливість укладення угод тощо.
У даному випадку позивач самостійно визначив суму податкового зобов'язання в поданій ним податковій декларації на 2011 рік від 27.01.2011 р. (а.с. 23).
Тобто ухвалення постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури не позбавляють суб'єкта господарювання здатності мати цивільні права та обов'язки.
За таких обставин суд вважає вимоги позивача необґрунтованими, у зв'язку з чим у задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову Відкритого акціонерного товариства "Сумський м'ясокомбінат" до Державної податкової інспекції в місті Суми про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) Є.Д. Кравченко
З оригіналом згідно
Суддя Є.Д. Кравченко
Повний текст постанови складено та підписано 04.10.2011.