Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"20" вересня 2011 р. Справа № 5023/5718/11
вх. № 5718/11
Суддя господарського суду Жигалкін І.П.
при секретарі судового засідання Бережанова Ю.Ю.
за участю представників сторін:
позивача - ОСОБА_1 (дов. № 5363/01-17/03-16 від 03.12.2010 р.)
3-ї особи < Текст > відповідача - ОСОБА_2 (дов. № 1153 від 05.04.2011 р.) 3-ї особи < Текст >
розглянувши справу за позовом Державної екологічної інспекції в Харківській області, м. Харків 3-я особа < Текст >
до Комунального підприємства каналізаційного господарства "Харківкомуночиствод", м.Харків 3-я особа < Текст >
про стягнення 33 464,39 грн.
Позивач, Державна екологічна інспекція в Харківській області, звернувся до господарського суду Харківської області з позовною заявою про стягнення з Комунального підприємства каналізаційного господарства "Харківкомуночиствод" (надалі - Відповідач) "Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності", шкоду, заподіяній державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства в розмірі 33 464,39 грн.
Представника Позивача у судовому засіданні підтримує заявлені позовні вимоги та просить суд задовольнити їх у повному обсязі. Надає додаткові документи, які суд долучає до матеріалів справи.
Представник Відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечує та просить суд відмовити у їх задоволенні. Також надає додаткові документи, які суд долучає до матеріалів справи.
Судом виконано процесуальний обов'язок щодо повідомлення учасників процесу про дату, час та місце розгляду справи відповідно до вимог пункту 3.5.11 Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженої наказом Вищого господарського суду України від 10.12.2002 р. № 75 (з подальшими змінами), а тому суд вважає можливим розглядати справу за наявними в ній матеріалами, як це передбачено статтею 75 Господарського процесуального кодексу України.
Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною в позовній заяві (роз'яснення Президії Вищого Арбітражного суду України від 18.09.97 № 02 - 5/289 із змінами “Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України”).
Крім того, в інформаційному листі Вищого господарського суду України від 14.08.2007р. № 01-8/675 “Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у першому півріччі 2007 року” (пункт 15) зазначено, що відповідно до пункту 2 частини другої статті 54 Господарського процесуального кодексу України позовна заява повинна містити, зокрема, місцезнаходження сторін (для юридичних осіб).
Відповідно до вимог ст. 75 Господарського процесуального Кодексу України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами. Проаналізувавши зібрані по справі докази, суд дійшов висновку про достатність матеріалів справи для її розгляду по суті за відсутності представника відповідача та його відзиву на позовну заяву.
З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, заслухавши пояснення представників сторін та всебічно і повно дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
В період 29-31 березня, 01-02, 05-09, 12-16 квітня 2010 року проведена планова перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства Комплексом біологічної очистки «Безлюдівський» Комунального підприємства каналізаційного господарства «Харківкомуночиствод» за адресою: м. Харків, пр. Гагаріна 354 відповідно до ст. 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та згідно з наказом Державної екологічної інспекції в Харківській області від 26.03.2009 року № 209/01-26. Комплекс біологічної очистки «Безлюдівський» є структурним підрозділом Комунального підприємства каналізаційного господарства «Харківкомуночиствод» згідно статуту № 14801050009010649 від 20.02.2009.
За результатами перевірки був складений акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 00244 від «29-31 березня, 01-02, 05-09, 12-16 квітня 2010 року».
При проведенні перевірки 06 квітня відділом інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції в Харківській області були відібрані проби стічних вод в місці їх скидання після очистки в р. Уди. Результати аналізів (протокол вимірювань від 12.04.2010 № 66-бп/114) засвідчили: перевищення встановлених в дозволі на спец водокористування Укр. № 4565 А/Хар нормативів ГДС забруднюючих речовин в складі стічних вод, які скидаються до р. Уди - по фосфатам, азоту амонійному, цинку, сульфатам, нітратам. Згідно журналу первинного обліку водовідведення за формою ПОД - 13 було встановлено, що 08.04.2010 року лабораторією підприємства були здійснені аналізи стічних вод на скиді їх в р. Уди. По результатам аналізів перевищень нормативів ГДС забруднюючих речовин встановлених в дозволі на спецводокористування Укр. № 4565 А/Хар не виявлено. Підсумовуючи середні фактичні концентрації забруднюючих речовин, що були скинуті в складі стічних вод до р. Уди, за період з 06 по 08 квітня 2010 року мають місце перевищення встановлених нормативів ГДС по азоту амонійному, фосфатам, цинку. Обсяг стічних вод, які були скинуті з очисних споруд до р. Уди за період з 06 по 08 квітня 2010 року становив - 546600 м3.
В ході перевірки 09.04.2010 р. відділом інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції в Харківській області повторно відібрані проби стічних вод в місці їх скидання після очистки в р. Уди. Результати аналізів (протокол вимірювань від 14.04.2010 № 68-бп/116) засвідчили: перевищення встановлених в дозволі на спец водокористування Укр. № 4786 А/Хар нормативі ГДС забруднюючих речовин в складі стічних вод, які скидаються до р. Уди - по фосфатам, азоту амонійному, нітратам. Згідно представленого журналу первинного обліку водовідведення за формою ПОД - 13 було встановлено, що 13.04.2010 року лабораторією підприємства були здійснені аналізи стічних вод на скиді їх в р. Уди. По результатам аналізів перевищень нормативів ГДС забруднюючих речовин встановлених в дозволі на спец водокористування Укр. № 4786 А/Хар не виявлено. Підсумовуючи середні фактичні концентрації забруднюючих речовин, що були скинуті в складі стічних вод до р. Уди, за період з 09 по 13 квітня 2010 року мають місце перевищення встановлених нормативів ГДС по азоту амонійному, фосфатам, нітратам. Обсяг стічних вод, які були скинуті з очисних споруд до р. Уди за період з 09 по 13 квітня 2010 року становив - 917900 м3.
Таким чином, КБО «Безлюдівський» КП КГ «Харківкомуночиствод» були порушені вимоги ст. ст. 44, 48 Водного кодексу України.
Для усунення порушень природоохоронного законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища виявленнях під час здійснення перевірки Державною екологічною інспекцією в Харківській області був наданий припис від 21 квітня 2010 № 10-25-41.
В зв'язку з виявленими порушенням посадовими особами Позивача, було з урахуванням норм передбачених «Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 389 від 20.07.2009 р., розраховано суму шкоди та складено претензію № 91 від 31.05.2010, щодо добровільного відшкодування шкоди заподіяної державі в розмірі 33464,39 грн. Після отримання претензії та розрахунку шкоди відповідачем шкода заподіяна державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства добровільно сплачена не була.
За наслідками виявлених порушень природоохоронного законодавства інспектором Державної екологічної інспекції в Харківські області, були складені протокол про адміністративне правопорушення № 000917 від 30 квітня 2010 року та постанова про накладення адміністративного стягнення № 10-26-183 від 07 травня 2010 року, згідно яких за забруднення поверхневої водойми р. Уди внаслідок скиду до неї стічних вод з очисних споруд біологічної очистки стічних вод КБО «Безлюдівський» КП КГ «Харківкомуночиствод» з перевищенням встановлених нормативів ГДС - головного технолога КБО «Безлюдівський» КП КГ «Харківкомуночиствод» Трусову Людмилу Павлівну було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 59 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 85,00 грн. Даний штраф був сплачений у добровільному порядку, згідно з квитанцією № 032Кп20 від 13 травня 2010. Навіть у протоколі у графі пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності головний технолог написала «згодна».
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, повністю, всесторонньо, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, оцінивши надані сторонами докази та надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам справи з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог учасників судового процесу, користуючись принципом об'єктивної істини, принципами добросовісності, розумності та справедливості суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно ст. 1 Водного Кодексу України, водокористування - це використання води (водних об'єктів) для задоволення потреб населення, промисловості, сільського господарства, транспорту та інших галузей господарства, включаючи право на забір води, скидання стічних вод та інші види використання вод (водних об'єктів).
Згідно ст. 1 Водного Кодексу України, вода стічна - це вода, що утворюється в процесі господарсько-побутової і виробничої діяльності (крім шахтної, кар'єрної і дренажної води), а також відведена з забудованої території, на якій вона утворилася внаслідок випадіння атмосферних опадів.
Відповідно до ч. 3 ст. 44 Водного Кодексу України, водокористувачі зобов'язані дотримуватись встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин, лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.
Відповідно до ч. 1 ст. 48 Водного Кодексу України, спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними вода із застосуванням каналів.
Відповідно до ст. 44 Водного Кодексу України, водокористувачі зобов'язані: дотримуватись встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та лімітів скидання забруднюючих речовин та санітарних вимог; здійснювати заходи щодо запобігання забрудненню водних об'єктів стічними водами; здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Згідно ст. 49 Водного Кодексу України, спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу, який видається органами охорони навколишнього природного середовища. У дозволі на спеціальне водокористування встановлюються ліміти скидання забруднюючих речовин.
Відповідно до ст. 70 Водного Кодексу України, скидання стічних вод у водні об'єкти допускається за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.
Відповідно до ст. 110 Водного Кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи , винні у: забрудненні та засміченні вод, недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.
Згідно ст. 111 Водного Кодексу України, підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Відповідно до ч. 4, 5 ст. 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
Згідно ст. 69 даного Закону “Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.”
Згідно п 1.6 Роз'яснень Вищого Господарського суду України - “Вирішуючи спір про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, господарському суду слід виходити з презумпції вини правопорушника. Отже позивач не повинен доводити наявність вини відповідача у заподіянні шкоди навколишньому природному середовищу, навпаки, відповідач повинен довести, що у діях його працівників відсутня вина у заподіянні шкоди.
Відповідно до п. „з” ст. 20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, п. 5.9. „Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі”, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України 19.12.2006 року № 548, до повноважень Держекоінспекції, як спеціально уповноваженого органу державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів, належить „подання позовів про відшкодування втрат і збитків, заподіяних внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища”.
Відповідно до ч. 4, 5 ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Згідно ст. 69 даного Закону, шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Відповідно до ст. 43 Закону України “Про відходи”, підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України.
Згідно ст. 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Згідно п.1.6 Роз'яснень Вищого Господарського суду України № 02-5/744 від 27.06.2001 року «Про деякі питання вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього середовища, -«Вирішуючи спір про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, господарському суду слід виходити з презумпції вини правопорушника. Отже позивач не повинен доводити наявність вини відповідача у заподіянні шкоди навколишньому природному середовищу».
Виходячи з положень ст. 20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, п. 5 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 548 від 19.12.2006р., до повноважень Державної екологічної інспекції як спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, її органів на місцях належить подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Частина 1 ст. 43 ГПК України, Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Суд доходить до висновку про те, що при вирішенні спору про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, слід виходити з презумпції вини правопорушника. Відповідач повинен довести, що в його діях (діях його працівників) відсутня вина у заподіянні шкоди.
Відповідачем не доведено суду відсутності своєї вини у завданні шкоди з його боку, а докази останнього не спростовують доказів позивача по справі.
На підставі п. 27 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21.01.1993 р. № 7-93 "Про державне мито", розділу II Постанови Кабінету Міністрів України від 21.12.2005р. № 1258 "Про затвердження порядку оплати витрат з інформаційно-технічного забезпечення судових процесів, пов'язаних з розглядом цивільних та господарських справ, та їх розмірів" Державна екологічна інспекція в Харківській області звільняється від сплати державного мита та витрат з інформаційно-технічного забезпечення судового процесу.
Відповідно до статей 44-49 Господарського процесуального кодексу України, у разі задоволення позовних вимог, витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача, оскільки спір з його вини доведено до суду.
Враховуючи викладене та керуючись ст. 14 Конституції України, ст. 43 Закону України „Про відходи", ст.ст. 20, 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 1166 Цивільного кодексу України, ст.ст. 1, 44, 48, 49, 70, 110, 111, Водного кодексу України, ст.ст. 1, 4, 12, 33, 43, 44-49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, - < Текст >
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Комунального підприємства каналізаційного господарства «Харківкомуночиствод» (61031, м. Харків, вул. Шевченка, 2) на користь місцевого бюджету, р/р 33115331700004, УДК Київському району, м. Харкова, код ЄДРПОУ 24134573, банк одержувача ГУ ДКУ в Харківській області, МФО 851011, символ звітності 331 для зарахування по коду бюджетної кваліфікації 24062100 «Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності», шкоду, заподіяну державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства в розмірі 33 464,39 гривень (тридцять три тисячі чотириста шістдесят чотири грн. 39 коп.).
Стягнути з Комунального підприємства каналізаційного господарства «Харківкомуночиствод» (61031, м. Харків, вул. Шевченка, 2)на користь державного бюджету України (відділення державного казначейства м. Харкова, код ЄДРПОУ 24134490, рахунок 31110095700002 в Управління державного казначейства у Харківський області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095) - 334, 64 грн. державного мита.
Стягнути з Комунального підприємства каналізаційного господарства «Харківкомуночиствод» (61031, м. Харків, вул. Шевченка, 2) на користь державного бюджету України (одержувач коштів - УДК у м. Харкові, № рахунку 31219264700002, код ЄДРПОУ 24134490, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку 264, банк одержувача - ГУДКУ у Харківській обл., МФО 851011) - 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Суддя (підпис< Текст > Жигалкін І.П.
Повний текст рішення підписаний 21 вересня 2011 року
по справі № 5023/5718/11.