Рішення від 30.08.2011 по справі 25/219

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.08.2011 р. Справа №25/219

за позовом 1.Товариства з обмеженою відповідальністю "Полтавські телекомунікаційні системи", вул. Нікітченко, 9, м. Полтава, 36023

2. Товариства з обмеженою відповідальністю "Телесвіт", бульвар Л. Українки, 26, 5 поверх, к.527, м. Київ, 01133

до Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, вул. Зигіна, 1, м. Полтава, 36000

про визнання недійсним акту державного органу

Суддя Босий В.П.

Представники сторін:

від позивача: 1. ОСОБА_1, дов. Від 01.11.2010 р.

2. ОСОБА_2, дов. від 01.12.2010 р.

від відповідача: не з'явився

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення у відповідності до вимог ст.85 ГПК України.

Обставини справи: розглядається позовна заява про визнання недійсним рішення Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу" № 2/107-рш від 24.09.2009 р. у справі № 2-02-50/24-2009 р.

10.02.2011 р. позивач подав заяву про виправлення технічної помилки (описки), яка була допущена в позовній заяві в частині однієї із складових реквізитів оспорюваного рішення, а саме: року його прийняття (замість 2010 року вказано 2009 рік).

Суд прийняв вказану заяву до розгляду.

Відповідач у відзиві на позовну заяву проти позову заперечує, посилаючись на правомірність спірного рішення.

Ухвалою господарського суду Полтавської області від 10.02.2011 р. було призначено технічну експертизу, проведення якої доручено Київському науково-дослідному інституту судових експертиз (03057, м. Київ, вул. Смоленська, 6).

На вирішення експерту було поставлено наступні питання: "чи є подібними за показниками взаємозамінності послуги доступу до телепрограм (програмні послуги), які надають провайдери програмної послуги при використанні телекомунікаційних мереж (як комплексу технічних засобів телекомунікацій та споруд), зокрема:

- системи кабельного телебачення (аналоговий формат)

- системи кабельного телебачення (цифровий формат)

- системи супутникового телебачення (аналоговий формат)

- системи супутникового телебачення (цифровий формат)

- системи прийому багатоканального ефірного телебачення (МІТРІС, ММDS) аналоговий та цифровий формат

- системи колективного прийому супутникового телебачення (DVB-Т), враховуючи, що вони мають забезпечувати якість телевізійного сигналу, зображення та звукового супроводу відповідно до діючих технічних стандартів?".

Згідно ст. 42 ГПК України Висновок судового експерта для господарського суду не є обов'язковим і оцінюється господарським судом за правилами, встановленими статтею 43 цього кодексу.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін суд встановив:

24 вересня 2010 року адміністративною колегією Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (Відповідач) у справі № 2-02-50/24-2010 було прийнято рішення № 2/107-рш про порушення законодавства про захист економічної конкуренції.

Приймаючи Рішення, Відповідач постановив:

1. Визнати, що суб'єкт господарювання, до складу якого входили, зокрема, приватне підприємство „Телерадіокомпанія „Поіск-ТВ" (м. Полтава, ідентифікаційний код 30152217) та товариство з обмеженою відповідальністю „Київ Глобал Телеком" (код за ЄДРПОУ 5370590), з 1 січня 2009 року приватне підприємство „Телерадіокомпанія „Поіск-ТВ та товариство з обмеженою відповідальністю „Телесвіт" (м. Київ, код за ЄДРПОУ 33103969), з 1 липня 2009 року товариство з обмеженою відповідальністю „Полтавські телекомунікаційні системи" (м. Полтава, ідентифікаційний код 35360006), приватне підприємство „Телерадіокомпанія „Поіск-ТВ", товариство з обмеженою відповідальністю „Телесвіт", а з 19 жовтня 2009 року входять товариство з обмеженою відповідальністю „Полтавські телекомунікаційні системи" та товариство з обмеженою відповідальністю „Телесвіт", за результатами діяльності з 1 червня 2008 року, у 2009 році та у 2010 році (на сьогодні), займає монопольне (домінуюче) становище на ринку програмної послуги, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі, в межах території міста Полтава та села Розсошенці, де розташована багатоканальна кабельна телемережа, що використовується зазначеним суб'єктом господарювання для надання програмної послуги.

2. Визнати, що суб'єкт господарювання, до складу якого входять, зокрема, приватне підприємство „Телерадіокомпанія „Поіск-ТВ", товариство з обмеженою відповідальністю „Полтавські телекомунікаційні системи", товариство з обмеженою відповідальністю „Телесвіт", встановивши такі ціни (тарифи) на програмну послугу, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі в місті Полтаві та в селі Розсошенці, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку, вчинив порушення, передбачене пунктом 1 частини другої статті 13 та пунктом 2 статті 50 Закону України „Про захист економічної конкуренції", у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку програмної послуги, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі.

3. За порушення, визначене у пункті 2 цього рішення, накласти на товариство з обмеженою відповідальністю „Полтавські телекомунікаційні системи" штраф у розмірі 5000 (п'ять тисяч) грн.

4. За порушення, визначене у пункті 2 цього рішення, накласти на товариство з обмеженою відповідальністю „Телесвіт" штраф у розмірі 5000 (п'ять тисяч) грн.

5. Зобов'язати Суб'єкта господарювання, в особі товариства з обмеженою відповідальністю „Полтавські телекомунікаційні системи" та товариства з обмеженою відповідальністю „Телесвіт", ціни (тарифи) на програмну послугу, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі, привести до економічно обґрунтованого рівня.

6. Провадження у справі №2-02-50/24-2009 в частині дослідження дій щодо одностороннього припинення надання частині абонентів міста Полтави послуг доступу до телепрограм у “соціальному пакеті” аналогового телебачення, як порушення, передбаченого пунктом 2 статті 50, частиною першою статті 13 Закону України “Про захист економічної конкуренції”, закрити.

Відповідно до частини першої статті 60 Закону України від 11.01.2001р. № 22ІО НІ “Про захист економічної конкуренції” заявник, відповідач, третя особа мають право оскаржити рішення органів Антимонопольного комітету України повністю або частково до господарського суду у двомісячний строк з дня одержання рішення.

Як вбачається з матеріалів справи Позивач-1 одержав оспорюване Рішення 28 вересня 2010 року. Позивач-2 одержав оспорюване Рішення 01 жовтня 2010 року. Отже, двомісячний строк оскарження Рішення, передбачений частиною першою статті 60 Закону України № 22ІО НІ, обліковується із вказаних вище дат.

Позивачі вважають, що Рішення Відповідача у справі № 2-02-50/24-2009 є протиправним, оскільки прийняте за неповного з'ясування обставин, які мають значення для справи, недоведення обставин, які мають значення для справи і які було визнано встановленими, а також із порушенням норм матеріального права, а саме: ч.2 ст. 19 Конституції України, ч. 1 ст. 23 Закону України “Про Антимонопольний комітет України”, ст. 13 Закону України “Про захист економічної конкуренції”, пунктів 2.1, 3.3, 5.1, 6.1 та 7.1 Методики, що призвело до прийняття неправильного рішення, а тому, відповідно до статті 59 Закону України “Про захист економічної конкуренції” повинно бути визнаним недійсним.

Позивачі вважають, що оспорюване Рішення має бути визнаним недійсним на підставі частини першої статті 59 Закону України “Про захист економічної конкуренції”, оскільки суб'єкт господарювання, стосовно якого Відповідач визнав порушення, встановлений без належного дослідження та з порушенням норм матеріального прав.

Крім того, позивачі вказують, що при прийнятті Рішення Відповідач порушив норми матеріального права, а саме: положення статті 1 Закону України “Про захист економічної конкуренції” і пунктів 2.1.1 та 3.3 Методики визначення монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання на ринку, а також не застосував критеріїв вирішального впливу одного суб'єкта господарювання на іншого, визначених у пункті 3.7 Додатку 5 до Положення про концентрацію, тому безпідставно визначив обставину входження Позивачів до складу групи, яку визнав єдиним суб'єктом господарювання.

Згідно з абз. 3 ст. 50 Закону України “Про захист економічної конкуренції” порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, окрім іншого, є зловживання монопольним (домінуючим) становищем.

Частиною першою ст. 13 Закону України “Про захист економічної конкуренції” передбачено, що таке зловживання визначено як дії чи бездіяльність суб'єкта господарювання, який займає монопольне (домінуюче) становище на ринку, що призвели або можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, або ущемлення інтересів інших суб'єктів господарювання чи споживачів, які були б неможливими за умови існування значної конкуренції на ринку.

Тобто, кваліфікація дій як порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем застосовується до суб'єктів господарювання, щодо яких встановлено таке становище - в порядку, передбаченому законом.

Такий порядок встановлений Законом України “Про Антимонопольний комітет України”, Законом України “Про захист економічної конкуренції”, Методикою визначення монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання на ринку, затвердженою розпорядженням АМК України від 05.03.2002 р. № 49-р і зареєстрована Міністерством юстиції України 01.04.2002 р. за №317/6605, Правилами розгляду заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, затверджені розпорядженням Антимонопольного комітету України від 19.04.1994 р. №5 і зареєстровані Міністерством юстиції України 06.05.1994р. № 90/299. Відповідач порушив норми зазначених вище правових актів.

Також, позивачі вказують, що всупереч положенням пункт 5.1 Методики товарні межі досліджуваного ринку Відповідачем були визначені неправильно.

Приймаючи Рішення (арк. 5, абз. 1-2), Відповідач дійшов висновку що “.. послуг, взаємозамінних з програмною послугою, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі, немає.

Враховуючи наведене, товарними межами досліджуваного ринку є програмна послуга, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі”

Визначивши в оспорюваному Рішенні товарні межі ринку, як “програмна послуга, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі”, Позивач вважає, що Відповідач безпідставно звузив поняття товарних меж ринку, чим порушив пункт 5.1 Методики.

Позивачі також стверджують, що внаслідок порушення пункту 6.1 Методики Відповідач неправильно визначив територіальні межі ринку, який досліджувався, а саме: оспорюваним Рішенням Відповідач не встановив конкретних територіальних (географічних) меж досліджуваного ринку, а безпідставно розширив це поняття шляхом запровадження додаткового критерію - “розташування кабельної телемережі”, відтак, порушив пункт 6.1 Методики.

Внаслідок невстановлення територіальних (географічних) меж ринку Відповідач порушив порядок визначення монопольного (домінуючого) становища, передбачений пунктом 2.1 Методики.

Крім того, Позивачі стверджують, що внаслідок порушення пункту 7.1 і 7.2 Методики Відповідач неправильно визначив часові межі ринку, який досліджувався; всупереч пунктам 7.1 і 7.2 Методики Рішення Відповідача не містить певний, чітко визначений, часовий проміжок, який досліджувався, тому воно прийняте за неповного з'ясування та не доведення обставин, які мають значення для справи.

До того ж, Позивачі зазначають, що відсутність у Рішенні АМК результатів розрахунків, проведених за Методикою щодо визначення частки Позивачів на ринку доступу до телепрограм в межах міста Полтави та села Розсошенці, є порушенням пункту 8 Методики. Оскільки, в оспорюваному Рішенні АМК не зазначено частку Позивачів на ринку програмної послуги в місті Полтаві та селі Розсошенці, і не аналізувались та не оцінювались за спеціальними формулами зазначені вище характеристики цього ринку, висновок Відповідача про те, що становище на ринку програмної послуги Позивачів є монопольним (домінуючим), зроблений з порушенням пункту 8 Методики, а тому не міг враховуватись Відповідачем при визначені становища Позивачів на ринку як монопольного (домінуючого).

Також, в обґрунтування позовних вимог Позивачі посилаються на те, що висновок Відповідача про те, що Позивачі начебто вчинили порушення у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем не ґрунтується на порівнянні цін та встановленні факту або ризику негативного впливу на конкуренцію чи порушення прав третіх осіб, тому зроблений із порушенням положень статті 13 Закону України “Про захист економічної конкуренції”.

Також, Позивачі стверджують, що аналізуючи рівень рентабельності господарської діяльності Позивача-2 та спосіб встановлення Позивачем-1 цін на власні програмні послуги, Відповідач вийшов за межі наданої йому компетенції.

З огляду на вищевикладене, позивачі звернулися до суду з вимогою про визнання недійсним рішення Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу" № 2/107-рш від 24.09.20010 р. у справі № 2-02-50/24-2009 р.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази суд дійшов до висновку відмовити в позові, виходячи з наступного:

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України "Про захист економічної конкуренції" суб'єкт господарювання займає монопольне (домінуюче) становище на ринку товару, якщо:

- на цьому ринку у нього немає жодного конкурента;

- не зазнає значної конкуренції внаслідок обмеженості можливостей доступу інших суб'єктів господарювання щодо закупівлі сировини, матеріалів та збуту товарів, наявності бар'єрів для доступу на ринок інших суб'єктів господарювання, наявності пільг чи інших обставин.

Монопольним (домінуючим) вважається становище суб'єкта господарювання, частка якого на ринку товару перевищує 35 відсотків, якщо він не доведе, що зазнає значної конкуренції (ч. 2 ст. 12 Закону України "Про захист економічної конкуренції").

Розроблена відповідно до ст. 12 зазначеного Закону та затверджена розпорядженням Антимонопольного комітету України від 05.03.2002 р. № 49-р Методика визначення монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання на ринку встановлює порядок визначення монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання на ринку і призначена для аналізу діяльності суб'єктів господарювання, груп суб'єктів господарювання та споживачів з виробництва, реалізації, придбання товарів, надання послуг, виконання робіт на загальнодержавних та регіональних ринках.

Згідно з пунктом 1.2 Методики об'єктами для визначення монопольного (домінуючого) становища є: суб'єкти господарювання; групи суб'єктів господарювання - декілька суб'єктів господарювання, які діють на ринку в певних товарних та територіальних (географічних) межах; обставини, які визначають на відповідному товарному ринку умови здійснення господарської діяльності з виробництва, реалізації, придбання товарів, надання послуг, виконання робіт, а також умови придбання та використання зазначених товарів, робіт, послуг.

Пунктом 2.1 Методики передбачено, що визначення монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання може включати в себе такі дії:

- встановлення об'єктів аналізу щодо визначення монопольного (домінуючого) становища, а саме суб'єкта господарювання (групи суб'єктів господарювання), конкретного товару (продукції, роботи, послуги), який випускається, постачається, продається, придбавається (споживається, використовується) цим (цими) суб'єктом (суб'єктами) господарювання;

- складання переліку товарів (робіт, послуг), щодо яких має визначатися монопольне (домінуюче) становище суб'єкта господарювання і які мають ознаки одного товару, товарної групи;

- складання переліку основних продавців (постачальників, виробників), покупців (споживачів) товарів (товарних груп);

- визначення товарних меж ринку;

- визначення територіальних (географічних) меж ринку;

- встановлення проміжку часу, стосовно якого має визначатися становище суб'єктів господарювання на ринку - визначення часових меж ринку;

- визначення обсягів товару, який обертається на ринку;

- розрахунок часток суб'єктів господарювання на ринку;

- складання переліку продавців (постачальників, виробників), покупців (споживачів) товару (товарної групи) - потенційних конкурентів, покупців, які можуть продавати (постачати, виробляти), придбавати (споживати, використовувати) той самий або/та аналогічний товар (товарну групу) на ринку;

- визначення бар'єрів вступу на ринок та виходу з ринку для суб'єктів господарювання, які продають (постачають, виробляють), придбавають (споживають, використовують) або можуть продавати (постачати, виробляти), придбавати (споживати, використовувати) той самий або/та аналогічний товар (товарну групу) на ринку;

- встановлення монопольного (домінуючого) становища суб'єкта (суб'єктів) господарювання на ринку.

Враховуючи вищенаведене суд відзначає наступне:

Відповідач в оспорюваному рішенні дійшов висновку, що суб'єкт господарювання, до складу якого входили, зокрема, приватне підприємство „Телерадіокомпанія „Поіск-ТВ" (м. Полтава, ідентифікаційний код 30152217) та товариство з обмеженою відповідальністю „Київ Глобал Телеком" (код за ЄДРПОУ 5370590), з 1 січня 2009 року приватне підприємство „Телерадіокомпанія „Поіск-ТВ та товариство з обмеженою відповідальністю „Телесвіт" (м. Київ, код за ЄДРПОУ 33103969), з 1 липня 2009 року товариство з обмеженою відповідальністю „Полтавські телекомунікаційні системи" (м. Полтава, ідентифікаційний код 35360006),приватне підприємство „Телерадіокомпанія „Поіск-ТВ", товариство з обмеженою відповідальністю „Телесвіт", а з 19 жовтня 2009 року входять товариство з обмеженою відповідальністю „Полтавські телекомунікаційні системи" та товариство з обмеженою відповідальністю „Телесвіт", за результатами діяльності з 1 червня 2008 року, у 2009 році та у 2010 році (на сьогодні), займає монопольне (домінуюче) становище на ринку програмної послуги, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі, в межах території міста Полтава та села Розсошенці, де розташована багатоканальна кабельна телемережа, що використовується зазначеним суб'єктом господарювання для надання програмної послуги.

У редакції статуту, затвердженого 15 лютого 2008 року за № 1588105000401267, частка у статутному капіталі приватного підприємства "Телерадіокомпанія "Поіск-ТВ" (надалі - ПП "ТРК "Поіск-ТВ") товариства з обмеженою відповідальністю "СІГМАБЛЕЙЗЕР УКРАЇНА" (надалі - ТОВ "СІГМАБЛЕЙЗЕР УКРАЇНА") становила 100 відсотків.

За даними ТОВ "СІГМАБЛЕЙЗЕР УКРАЇНА", що містяться у листі від 5 листопада 2009 року № 190/11, у період з 4 грудня 2007 року до 26 лютого 2008 року частка закритої акціонерної компанії з обмеженою відповідальністю "ОІСІВ ЛІМІТЕД" (OISIW LIMITED) у статутному капіталі ТОВ "СІГМАБЛЕЙЗЕР УКРАЇНА" становила понад 91 відсоток, а з 26 лютого 2008 року частка компанії "SB International Holdings B.V." (Нідерланди) у статутному капіталі ТОВ "СІГМАБЛЕЙЗЕР УКРАЇНА" становила 98 відсотків.

Компанія "SB International Holdings B.V." була пов'язана відносинами контролю у розумінні статті 1 Закону України "Про захист економічної конкуренції" із закритою акціонерною компанією з обмеженою відповідальністю "ОІСІВ ЛІМІТЕД" (OISIW LIMITED),що підтверджується даними у Відомостях про концентрацію суб'єктів господарювання, наданих останнім суб'єктом господарювання до Антимонопольного комітету України (вх. від 14 серпня 2007 року) та у рішенні Антимонопольного комітету України "Про надання дозволу на концентрацію" від 27 травня 2008 року № 307-р.

Зокрема, за даними, що містяться у Відомостях про концентрацію суб'єктів господарювання, наданих закритою акціонерною компанією з обмеженою відповідальністю "ОІСІВ ЛІМІТЕД" (OISIW LIMITED) до Антимонопольного комітету України, частка компанії "SB International Holdings B.V." у статутному капіталі закритої акціонерної компанії з обмеженою відповідальністю "ОІСІВ ЛІМІТЕД" (OISIW LIMITED) становила 98,0 відсотка.

Відповідно до статуту, зареєстрованого 29 липня 2008 року за № 1588105000601267, частка закритої акціонерної компанії з обмеженою відповідальністю "ОІСІВ ЛІМІТЕД" (OISIW LIMITED) в статутному капіталі ПП "ТРК "Поіск-ТВ" становила 100 відсотка.

За інформацією товариства з обмеженою відповідальністю "Полтавські телекомунікаційні системи" (надалі - ТОВ "ПТС"), наданою у листі від 28 жовтня 2009 року № 260, ПП "ТРК "Поіск-ТВ" реорганізоване шляхом приєднання до ТОВ "ПТС", яке є правонаступником усіх прав та зобов'язань ПП "ТРК "Поіск-ТВ" (дата проведення державної реєстрації - 19 жовтня 2009 року).

Учасники ТОВ "ПТС": закрита акціонерна компанія з обмеженою відповідальністю "ОІСІВ ЛІМІТЕД" (OISIW LIMITED), частка у статутному капіталі ТОВ "ПТС" якої становить 75 відсотків та товариство з обмеженою відповідальністю "Телекомунікаційні системи -Менеджмент", частка якого становить 25 відсотків.

У листі від 3 серпня 2009 року № 69 ТОВ "ПТС" повідомило, що "...з 1.07.2009 р. ТОВ "ПТС" обслуговує абонентів, яким таку послугу до 30.06.2009 р. надавало ПП "ТРК "Поіск-ТВ".

ПП "ТРК "Поіск-ТВ", надаючи програмну послугу здійснювало формування пакетів програм та забезпечувало на договірних засадах абонентам можливість їх перегляду (до 1 липня 2009 року), з 1 липня 2009 року до дати прийняття рішення, цю діяльність здійснювало ТОВ "ПТС".

У 2008 році ПП "ТРК "Поіск-ТВ" надавало програмну послугу, що надається з використанням телекомунікаційних мереж, які орендувало у товариства з обмеженою відповідальністю "Київ Глобал Телеком" (надалі - ТОВ "Київ Глобал Телеком").

Товариством з обмеженою відповідальністю "Телесвіт" (надалі - ТОВ "Телесвіт"), ПП "ТРК "Поіск-ТВ" та ТОВ "ПТС" 30 червня 2009 року підписана додаткова угода до Договору оренди телекомунікаційних мереж № 0101-09/8 від 1 січня 2009 року, відповідно до умов якої, сторони домовились, що у зв'язку з процедурою приєднання ПП "ТРК "Поіск-ТВ" до ТОВ "ПТС", останнє з 1 липня 2009 року приймає на себе всі права та обов'язки орендаря за основним договором.

Тобто, у період з 1 березня 2008 року до 1 січня 2009 року програмну послугу, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі, ПП "ТРК "Поіск-ТВ" надавало, орендуючи мережі у ТОВ "Київ Глобал Телеком", а з 1 січня 2009 року, орендуючи мережі у ТОВ "Телесвіт" (м. Київ, код за ЄДРПОУ 33103969) відповідно до договору оренди від 1 січня 2009 року № 0101-09/8 та Акту приймання-передачі від 1 січня 2009 року. З 1 липня до 31 грудня 2009 року ТОВ "ПТС" програмну послугу, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі, надавало відповідно до додаткової угоди від 30 червня 2009 року до Договору оренди телекомунікаційних мереж № 0101-09/8 від 1 січня 2009 року.

1 січня 2010 року ТОВ "Телесвіт" та ТОВ "ПТС" уклали договір оренди телекомунікаційних мереж № 01/10-8 ОС, до якого було укладено додаткові угоди № 1-7.

Учасники ТОВ "Телесвіт": закрита акціонерна компанія з обмеженою відповідальністю "ОІСІВ ЛІМІТЕД" (OISIW LIMITED) з часткою у статутному капіталі понад 99 відсотка та товариство з обмеженою відповідальністю "Телекомунікаційні системи - Менеджмент" з часткою до 1 відсотка.

Частка у статутному капіталі закритої акціонерної компанії з обмеженою відповідальністю "ОІСІВ ЛІМІТЕД" (OISIW LIMITED) ТОВ "Київ Глобал Телеком" становила 95 відсотків і більше.

ТОВ "Телесвіт" є правонаступником всіх прав та обов'язків приєднаного до нього ТОВ "Київ Глобал Телеком" (відповідно до статуту ТОВ "Телесвіт", зареєстрованого 9 червня 2009 року за № 107105002001293).

Відповідно до статті 1 Закону України “Про захист економічної конкуренції” суб'єктом господарювання визнається група суб'єктів господарювання, якщо один або декілька з них здійснюють контроль над іншими.

Підпунктом 3.7.2 пункту 3.7 Положення про порядок подання заяв до Антимонопольного комітету України про попереднє отримання дозволу на концентрацію суб'єктів господарювання, затвердженого розпорядженням Антимонопольного комітету України від 19.02.02 № 33-р та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 21.03.02 за № 284/6572 з наступними змінами та доповненнями, визначено, що вирішальний вплив одного суб'єкта господарювання на іншого суб'єкта господарювання виникає, зокрема, у випадках, коли суб'єкти господарювання прямо або опосередковано підпорядковані суб'єкту господарювання з певних питань згідно з правами, зафіксованими в установчих документах.

Оскільки, згідно установчих документів, засновником з часткою понад 90 відсотків у ПП "ТРК "Поіск-ТВ", ТОВ "Полтавські телекомунікаційні системи", ТОВ "Київ Глобал Телеком" та ТОВ "Телесвіт" була закрита акціонерна компанія з обмеженою відповідальністю "ОІСІВ ЛІМІТЕД" (OISIW LIMITED), то ці суб'єкти господарювання пов'язані відносинами контролю у розумінні статті 1 Закону України "Про захист економічної конкуренції" і входять до складу групи, що визнається суб'єктом господарювання (надалі - Суб'єкт господарювання).

У справі № 2-02-50/24-2009 досліджувалось становище Суб'єкта господарювання, який надає програмну послугу, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі.

Оскільки, ТОВ "Телесвіт" входить до складу зазначеного Суб'єкта господарювання, то діяльність ТОВ "Телесвіт" з надання ПП "ТРК "Поіск-ТВ" та ТОВ "ПТС" в оренду телекомунікаційної мережі, яка необхідна для надання програмної послуги, в такому випадку, розглядається як діяльність в єдиному технологічному ланцюзі надання однієї телекомунікаційної послуги.

Отже, як досліджено судом, монопольне становище Суб'єкта господарювання у складі ПП "ТРК "Поіск-ТВ", ТОВ "Полтавські телекомунікаційні системи", ТОВ "Київ Глобал Телеком" та ТОВ "Телесвіт" склалось у зв'язку із реалізацією контролю закритої акціонерної компанії з обмеженою відповідальністю "ОІСІВ ЛІМІТЕД" (OISIW LIMITED), що визначено в установчих документах.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачі вказують про невірне визначення відповідачем меж товарного ринку.

Дані посилання позивачів суд не оцінює як правомірні з огляду на наступне:

Відповідно до п. 5.1, п. 5.2 Методики товарні межі ринку визначаються шляхом формування групи взаємозамінних товарів (товарних груп), у межах якої споживач за звичайних умов може легко перейти від споживання одного товару до споживання іншого. Формування групи взаємозамінних товарів (товарних груп) здійснюється із переліку товарів, які мають для продавців (постачальників, виробників, покупців (споживачів, користувачів) ознаки одного (подібного, аналогічного) товару (товарної групи), за показниками взаємозамінності. При цьому показниками взаємозамінності є : подібність призначення, споживчих властивостей, умов використання тощо; подібність фізичних, технічних, експлуатаційних властивостей і характеристик, якісних показників тощо; наявність спільної групи споживачів товару (товарної групи); відсутність суттєвої різниці в цінах; взаємозамінність товарів (товарної групи) з точки зору їх виробництва, тобто здатності виробників запропонувати нові товари на заміну існуючих. При проведенні дослідження необхідно враховувати, що взаємозамінні товари належать до групи однорідних товарів (товарних груп), які розглядаються споживачем як один і той же товар (товарна група), і які можуть бути стандартизовані або диференційовані.

Розповсюдження сигналів може здійснюватися засобами багатоканального ефірного телебачення, багатоканального цифрового ефірного телебачення, цифрового ефірного телебачення, цифрового супутникового телебачення, Інтернет-телебачення, кабельного телебачення.

Як вбачається зі спірного рішення, відповідач визначив товарні межі ринку з дотриманням п. 5.1, п. 5.2 Методики.

Так, відповідачем встановлено, що забезпечення можливості перегляду програм може здійснюватись з використанням багатоканальних телемереж (ефірних (зокрема MMDS, типу МІТРІС) або кабельних).

За інформацією Державного підприємства "Український науково-дослідний інститут радіо і телебачення" (лист від 24 жовтня 2008 року № 1759/10), середовище, взаємозамінне з середовищем систем кабельного телебачення для користувачів великих міст в районах з багатоквартирною забудовою, відсутнє.

Так, доступ до телепрограм, що забезпечується з використанням системи цифрового супутникового або мікрохвильового мовлення, не є взаємозамінним з послугою кабельного телебачення, оскільки в багатоквартирних будинках у великих містах доступ до великої кількості (кілька сотень) програм може бути забезпечений тільки для окремих користувачів.

Зазначене пояснюється тим, що при забезпеченні доступу до телепрограм, що здійснюється з використанням системи цифрового супутникового або мікрохвильового мовлення (з використанням телемереж MMDS та типу МІТРІС), має значення розташування будинку відносно джерела прийому сигналу. В окремих випадках прийом сигналу взагалі неможливий через наявність перешкод, зокрема такою перешкодою може бути будинок, в якому розташоване окреме домогосподарство.

Ефірне телебачення - це передача сигналу для глядачів за допомогою наземних передавачів, які встановлюють на телевежах, що обмежує можливість прийому сигналу у місцях, віддалених від веж. Чим більша відстань до телевежі, тим сигнал слабший, що негативно впливає на якість зображення та звуку. Кількість каналів, що передається за допомогою ефірного телебачення обмежена частотним ресурсом. Отже, доступ до телепрограм за допомогою ефірних багатоканальних телемереж, а також застосування абонентами індивідуальних та колективних приймальних приладів або систем для забезпечення доступу до телепрограм з ефіру не є взаємозамінним за споживчими властивостями, умовами споживання тощо з програмною послугою, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі.

Як зазначалось вище, забезпечення можливості перегляду програм може здійснюватись з використанням, крім багатоканальних кабельних телемереж, телемереж MMDS, типу МІТРІС, супутникових багатоканальних телемереж.

Так, товариство з обмеженою відповідальністю "ММДС-Україна" забезпечує доступ до телепрограм з використанням ресурсу багатоканальної телемережі MMDS (у 2008 році та протягом 2009 року послуги в місті Полтаві не надавало), товариство з обмеженою відповідальністю "ВІЖН ТБ" (надалі - ТОВ "ВІЖН ТБ") забезпечує доступ до телепрограм з використанням ресурсу супутникової багатоканальної телемережі, товариство з обмеженою відповідальністю "Фірма "Екран" (надалі - ТОВ "Фірма "Екран") - з використанням ресурсу багатоканальної телемережі типу МІТРІС (у 2008 році та протягом 2009 року послуги в місті Полтаві не надавало).

Доступ споживачів до телепрограм з використанням супутників забезпечують також товариство з обмеженою відповідальністю "Нові телевізійні технології" (надалі - ТОВ "Нові телевізійні технології") і товариство з обмеженою відповідальністю "Поверхность ТВ" (надалі -ТОВ "Поверхность ТВ").

Вартість обладнання, необхідного для підключення до послуг, що надають суб'єкти господарювання з використанням телемережі типу МІТРІС та супутникової багатоканальної телемережі, або вартість послуг цих суб'єктів господарювання суттєво відрізняються від вартості обладнання, необхідного для підключення до програмної послуги, або вартості послуги, що надається Суб'єктом господарювання з використанням багатоканальної кабельної телемережі.

За інформацією Національної комісії з питань регулювання зв'язку України (лист від 14 квітня 2009 року № 1-1277/113), рівень розвитку телекомунікаційних мереж фіксованого телефонного зв'язку, мереж мобільного (рухомого) зв'язку та мереж доступу до мережі Інтернет в Україні, не дозволяє забезпечення абонентам доступу до телепрограм належної якості та достатнього асортименту. Це можливо лише на окремих фрагментах мереж для обмеженої кількості абонентів. Забезпечення оператором або провайдером телекомунікацій всім своїм абонентам можливості отримання програм універсальної послуги окремим пакетом потребує модернізації діючих або розгортання нових мереж, які повинні бути спроектовані для надання переліку сучасних інтерактивних послуг через IP-мережі (послуга цифрового інтерактивного телебачення в мережах передачі даних по IP-протоколу (IPTV), перегляд відео по запиту (VoD), сервіс персонального відеомагнітофону (NPVR), віртуальний кінозал (NVoD), тощо. Це вимагає проведення певних організаційно-технічних заходів, спрямованих на збільшення ресурсів мереж (пропускної спроможності, продуктивності комутаційного обладнання, захисту інформаційного ресурсу, тощо) та додаткових фінансових витрат.

Отже, рівень розвитку телекомунікаційних мереж в Україні, зокрема їх пропускна спроможність, на сьогодні не дозволяє забезпечувати доступ до телепрограм на тому рівні, який забезпечується при користуванні програмною послугою, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі.

Програмна послуга, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі, не є взаємозамінною з доступом до телевізійних програм, що знаходяться у ресурсі мережі Інтернет, оскільки споживчі властивості програмної послуги та доступу до телепрограм з використанням мережі Інтернет є різними, зокрема у зв'язку з тим, що для забезпечення доступу до телепрограм через Інтернет необхідно користуватись іншим обладнанням, ніж для користування програмною послугою, тобто комп'ютером, а не телевізором.

За результатами опитування, проведеного ІП "ГФК Юкрейн", встановлено, що для користувачів кабельного телебачення супутникове ТБ, системи MMDS і МІТРІС не є повністю взаємозамінними із кабельним телебаченням...", на думку опитаних домогосподарств кабельне телебачення забезпечує кращий доступ до рейтингових українських каналів, набори тематичних каналів дещо відрізняються для абонентів супутникового і кабельного телебачення, кабельне телебачення зручніше в користуванні, "... Для користувачів кабельного телебачення просте ефірне не є взаємозамінним із кабельним", кабельне телебачення дає можливість доступу до більшої кількості каналів, кращу якість зображення та звуку.

Отже, за результатами проведеного дослідження встановлено, що послуг, взаємозамінних з програмною послугою, що надається з використанням багатоканальної телемережі, немає.

Враховуючи наведене, товарними межами досліджуваного ринку є програмна послуга, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі.

Пунктом 6.1 Методики встановлено, що територіальні (географічні) межі ринку певного товару (товарної групи) визначаються шляхом установлення мінімальної території, за межами якої з точки зору споживача придбання товарів (товарної групи), що належать до групи взаємозамінних товарів (товарної групи), є неможливим або недоцільним. При цьому, зокрема, можуть враховуватися: фізичні і технічні характеристики товару (товарної групи); технологічні зв'язки між виробниками і споживачами; можливості щодо технічного, гарантійного, абонентського обслуговування; співвідношення цін, зокрема рівень співвідношення цін на певні товари (товарні групи) в межах цього ринку, прийнятний для виробників чи споживачів; можливості щодо переміщення попиту на товар (товарну групу) між територіями, які за припущенням входять до одного географічного ринку, зокрема можливість збереження рівня якості і споживчих властивостей товару (товарної групи) при транспортуванні; рівень транспортних витрат, включаючи особливості транспортування товару (товарної групи); наявність торгових, складських приміщень, зручностей виконання вантажно-розвантажувальних робіт, можливостей виконання передпродажної підготовки; наявність знаків для товарів і послуг; наявність на відповідній території та рівень бар'єрів на вивезення чи ввезення товару (товарної групи), а саме: адміністративних бар'єрів; економічних й організаційних обмежень; впливу вертикальної (горизонтальної) інтеграції; бар'єрів, що пов'язані з ефектом масштабу виробництва; бар'єрів, що базуються на абсолютній перевазі рівня витрат; бар'єрів, пов'язаних з розмірами капітальних витрат або обсягів інвестицій, що необхідні для вступу на певний товарний ринок; обмежень щодо попиту; екологічних обмежень; бар'єрів, що перешкоджають виходу з ринку, тощо; місце розташування специфічних груп споживачів; рівень цін на певні товари (товарні групи) на відповідних суміжних територіях, можливість переміщення пропозиції товару (товарної групи) між цими територіями. При остаточному визначенні територіальних (географічних) меж ринку визначальною є менша здатність до переміщення або попиту, або пропозиції.

На виконання вказаної норми відповідач дослідив, що Багатоканальна кабельна телемережа, з використанням якої Суб'єкт господарювання надає програмну послугу, розташована у місті Полтава та в селі Розсошенці.

Основним критерієм вибору споживачем провайдера програмної послуги, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі, є наявність в останнього технічної можливості надання доступу до своїх мереж (насамперед, наявність цих мереж в окремих будинках), конкуренція між провайдерами програмної послуги може мати місце лише за наявності в будинках паралельних багатоканальних кабельних телемереж, тобто за наявності технічної можливості підключення споживачів до таких мереж.

На території міста Полтава та села Розсошенці за межами розташування багатоканальної кабельної телемережі, що використовується Суб'єктом господарювання для надання програмної послуги, користування послугами, що надаються Суб'єктом господарювання, неможливе.

Враховуючи наведене, територіальними межами ринку програмної послуги, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі, на якому здійснює діяльність Суб'єкт господарювання, є територія міста Полтави та села Розсошенці, де розташована багатоканальна кабельна телемережа, що використовується для надання програмної послуги.

Таким чином, визнання суб'єкта господарювання монополістом відбулося з дотриманням порядку такого встановлення, передбаченого Методикою, а тому у відповідача були підстави у відповідності до п.10 Методики встановлювати монопольне становище.

Щодо встановлення монопольного (домінуючого) становища суд зазначає наступне:

Як вбачається з матеріалів справи до березня - червня 2008 року програмну послугу, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі у місті Полтава надавали 7 суб'єктів господарювання: науково-виробниче товариство з обмеженою відповідальністю "ПОІСК", центр кабельного телебачення "Сателіт" та дочірнє підприємство "Алгоритм" ЦКТ "Сателіт", приватне підприємством "ГАЛА-НЕТ", товариство з обмеженою відповідальністю "АІР", приватне підприємство "Скайнет", приватний підприємець ОСОБА_3..

Крім цього, приватний підприємець ОСОБА_3 та приватне підприємство "Скайнет" надавали програмну послугу, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі, у селі Розсошенці.

За умовами договорів-доручень, укладених з вищеназваними суб'єктами господарювання, ПП "ТРК "Поіск-ТВ" зобов'язувалось повідомити абонентів "довірителей" про припинення надання телекомунікаційних послуг та намір розірвати раніше укладені договори зі своїми абонентами з 1 березня 2008 року.

З 1 березня 2008 року ПП "ТРК "Поіск-ТВ" почало надавати програмну послугу, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі, абонентам, яким, до вказаної дати, цю послугу надавали ДП "Алгоритм", НВ ТОВ "Поіск", ЦКТ "Сателіт", ПП "ГАЛА-НЕТ".

З 1 травня 2008 року ПП "ТРК "Поіск-ТВ" надавало програмну послугу, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі, абонентам, які були абонентами ТРК "АІР".

З 1 червня 2008 року, у зв'язку з припиненням діяльності ПП ОСОБА_3 та ПП "Скайнет", ПП "ТРК "Поіск-ТВ" надавало програмну послугу, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі, абонентам, які користувались послугами цих суб'єктів господарювання.

Крім ПП "ТРК "Поіск-ТВ" та ТОВ "ПТС" протягом досліджуваного періоду ліцензіями провайдера програмної послуги, що надає право надавати послугу у місті Полтава володіли:

товариство з обмеженою відповідальністю "ПТК-Системи" (надалі - ТОВ "ПТК-Системи") (фактична кількість абонентів, які отримували програмну послугу, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі у місті Полтаві цим товариством станом на 1 січня 2009 року та протягом 2009-2010 років (по теперішній час) була незначною);

товариство з обмеженою відповідальністю "Велтон Телеком" (програмну послугу, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі у місті Полтава не надавало, про що повідомило у листі від 1 грудня 2009 року).

Кількість абонентів програмної послуги, що надається Суб'єктом господарювання з використанням багатоканальної кабельної телемережі, ПП "ТРК "Поіск-ТВ", а з 1 липня 2009 року ТОВ "ПТС", станом на 1 липня 2008 року становила 69 440 абонентів, станом на 1 січня 2009 року становила 67 396 осіб, на 1 липня 2009 року - 59 454 абонентів, станом на 1 жовтня 2009 року - 56 509 абонентів.

Кількість абонентів програмної послуги, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі ТОВ "ПТС", станом на 1 січня 2010 року - 56 349 абонентів, а станом на 01 вересня 2010 року - 56 195 абонентів.

Програмну послугу, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі, у селі Розсошенці протягом досліджуваного періоду надавали тільки ПП "ТРК "Поіск-ТВ", а з 1 липня 2009 року до цього часу - ТОВ "ПТС".

Станом на 1 січня 2009 року частка споживачів програмної послуги, що надавалась ПП "ТРК «Поіск-ТВ»з використанням багатоканальної кабельної телемережі, у загальній кількості споживачів програмної послуги, що надавалась з використанням багатоканальної кабельної телемережі у місті Полтава, не була значною і становила 0,23 відсотка.

Станом на 1 липня 2009 року, на 1 жовтня 2009 року та на 1 січня 2010 року частка споживачів програмної послуги, що надавалась ТОВ "ПТК-Системи" з використанням багатоканальної кабельної телемережі, у загальній кількості споживачів програмної послуги, що надавалась з використанням багатоканальної кабельної телемережі у місті Полтава становила близько 6,5 відсотка, 9,9 відсотка та 14,5 відсотка відповідно.

Станом на 1вересня 2010 року частка споживачів програмної послуги, що надається ТОВ "ПТК-Системи" з використанням багатоканальної кабельної телемережі, у загальній кількості споживачів програмної послуги, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі у місті Полтава становить близько 15, 1 відсотка.

Відповідно до Ліцензії Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення ТОВ "ПТК-Системи" має право надавати програмну послугу, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі, не більше, ніж в 318 будинках, розташованих у місті Полтава.

ПП "ТРК "Поіск-ТВ" надавало програмну послугу, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі у 1 882 будинках (за даними, наданими у додатку до листа від 17 березня 2009 року № 187). У листі від 17 листопада 2009 року № 300 ТОВ "ПТС" повідомило, що "дислокацію телекомунікаційної мережі ...було надіслано листом від 17.03.2009 № 187.... Протягом 1-го півріччя 2009 року дислокація телекомунікаційної мережі практично не змінилася".

Тобто, програмну послугу, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі, до 1 липня 2009 року одноосібно надавало ПП "ТРК "Поіск-ТВ", а з 1 липня 2009 року надавало ТОВ "ПТС" щонайменше у 1 564 будинках.

Станом на 1 січня 2010 року ТОВ "ПТС" надавало програмну послугу, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі у 1 873 будинках міста Полтави (за наданими даними листом від 16 вересня 2010 року).

Станом на 1 вересня 2010 року ТОВ "ПТС" надає програмну послугу, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі у 1 889 будинках міста Полтави (за наданими даними листом від 16 вересня 2010 року).

Отже, не всі споживачі, які мають можливість користуватися програмною послугою, що надається Суб'єктом господарювання з використанням багатоканальної кабельної телемережі, мають можливість користуватися цією послугою, що надається іншими провайдерами програмної послуги. Так, лише мешканці не більше 16 відсотків будинків, де розташована багатоканальна кабельна телемережа, яку використовує Суб'єкт господарювання для надання програмної послуги, можуть мати можливість альтернативного вибору програмної послуги, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі іншим суб'єктом господарювання.

Оскільки, ринок програмної послуги, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі, є ринком з досить сталою структурою, становище Суб'єкта господарювання у 2010 році не змінилось.

Характерною особливістю взаємодії попиту і пропозиції на ринку програмної послуги, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі, є обмеженість можливостей переміщення попиту географічно, оскільки, для отримання послуги необхідна наявність телемережі, яку споживач не може самостійно розширити. Тобто, саме воля провайдера щодо побудови телемережі є визначальною для створення можливостей для споживачів у задоволенні потреб у використанні програмної послуги, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі.

Внаслідок того, що кількість споживачів Провайдера програмної послуги, які мають можливість користуватись програмною послугою, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі іншими провайдерами, є незначною, наявність такої можливості у окремих споживачів не впливає на загальну оцінку становища Суб'єкта господарювання на ринку, зокрема монопольного (домінуючого) становища.

Оскільки, ринок програмної послуги, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі, є ринком з досить сталою структурою, становище Суб'єкта господарювання дотепер не змінилось.

Враховуючи викладене вище суд вважає, що, відповідно до статті 12 Закону України "Про захист економічної конкуренції", становище Суб'єкта господарювання на ринку програмної послуги, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі, в межах території міста Полтави та села Розсошенці, де розташована багатоканальна кабельна телемережа, що використовується Суб'єктом господарювання для надання програмної послуги, за результатом діяльності у період з 1 червня 2008 року та у 2009-2010 роках (по дату прийняття рішення у справі), визнано монопольним (домінуючим) правомірно.

Будь-якого контррозрахунку частки на ринку Позивачами під час розгляду справи не надано.

Щодо аналізу дій Позивачів, які визнано порушенням законодавства про захист економічної конкуренції слід зазначити наступне:

Вартість програмної послуги, що надавалась з використанням багатоканальної кабельної телемережі ПП "ТРК "Поіск-ТВ" відповідно до "соціального пакету" (аналогове телебачення), а з 1 липня 2009 року надається ТОВ "ПТС", починаючи з 1 березня 2008 року становила 3 грн. (з урахуванням ПДВ) (при забезпеченні перегляду 15 телепрограм (з 1 серпня 2009 року - 16 телепрограм) для визначеної категорії споживачів).

Вартість "базового пакету" аналогового телебачення, при забезпеченні до перегляду 45 телепрограм (з 1 лютого 2009 року - 46 телепрограм, азі серпня 2009 року - 50 телепрограм), становила:

з 1 травня 2008 року до 31 січня 2009 року - 24 грн. (з урахуванням ПДВ) на місяць;

з 1 лютого до 31 липня 2009 року - 29,55 грн. (з урахуванням ПДВ) на місяць.

ТОВ "ПТС" з 1 серпня 2009 року підвищило вартість "базового пакету" аналогового телебачення до 33,0 грн. (з урахуванням ПДВ) на місяць.

Після 1 серпня 2009 року по дату прийняття рішення ТОВ "ПТС" не змінювало вартість "базового пакету" аналогового телебачення.

Вартість "соціального пакету" (аналогове телебачення) було змінено з 01.09.2010 та встановлено у розмірі 6 грн.

З 1 липня 2008 року ПП "ТРК "Поіск-ТВ" надавало програмну послугу, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі програм у цифровому форматі відповідно до таких пакетів: "базовий пакет" (63 канали) за тарифом у розмірі 36,0 грн., "фільмовий пакет" (6 каналів) - 38,0 грн., пакет "спортивний" (8 каналів) - 18,0 грн., пакет "планета знань" (6 каналів) -18,0 грн., пакет "стиль життя" (7 каналів) - 18,0 грн., пакет "нічний" (3 канали) - 15,0 грн.

Відповідно до наказу від 18 червня 2009 року № 5 "Про затвердження та введення в дію "Загальної інформації про послугу доступу до телепрограм у цифровому форматі" та Пакетів програм послуги доступу до телепрограм у цифровому форматі", який введено в дію з 1 липня 2009 року, ТОВ "ПТС" надавало програмну послугу, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі програм у цифровому форматі відповідно до таких пакетів: "Поіск-Цифровий базовий пакет" (66 каналів) за тарифом у розмірі 36,0 грн., пакет "Поіск-Фільмовий" (6 каналів) - 38,0 грн., пакет "Поіск-Спортивний" (8 каналів) - 18,0 грн., пакет "Поіск-Планета знань" (6 каналів) - 18,0 грн., пакет "Поіск-стиль життя" (7 каналів) - 18,0 грн., пакет "Поіск-Нічний" (3 канали) - 15,0 грн.

Відповідно до наказу від 17 липня 2009 року № 21, який введений в дію з 1 серпня 2009 року, ТОВ "ПТС" надавало програмну послугу, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі програм у цифровому форматі відповідно до таких пакетів: пакет "Поіск-Україна" (47 телепрограм) - 24,0 грн., пакет "Поіск-Базовий цифровий" (66 телепрограм) - 36,0 грн., пакет "Поіск-Фільмовий" (6 каналів) - 38,0 грн, пакет "Поіск-Спортивний" (8 каналів) - 20,0 грн., пакет "Поіск-Планета знань" (6 каналів) - 20,0 грн., пакет "Поіск-стиль життя" (7каналів) - 20,0 грн., пакет "Поіск-Нічний" (3 канали) - 20,00 грн.

Відповідно до наказів від 21 вересня 2009 року № 36 та № 37, які введено в дію з 1 жовтня 2009 року, ТОВ "ПТС" надає програмну послугу, що надається з використанням багатоканальної кабельної у цифровому форматі за такими тарифами: Соціальний пакет "Україна" (51 телепрограма) - 24,0 грн., базовий пакет "Україна і світ" (85 телепрограм) - 39,90 грн., пакет "Всесвіт" (98 каналів) - 69,0 грн., пакет "Спорт" (8 каналів) - 20,0 грн., пакет "Планета знань" (6 каналів) - 20,0 грн., пакет "Стиль життя" (7 каналів) -20,0 грн., пакет "Нічний" (3 канали) - 20,0 грн., пакет "Кіно" (8 телепрограм) - 20,0 грн., пакет "VIP-кіно" (4 телепрограми) - 38,0 грн.

На даний час вартість послуги, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі програм у цифровому форматі відповідно до пакетів є такою: пакет "Україна" (53 телепрограми) - 24,00 грн., пакет "Україна і світ" (93 телепрограми) - 45,00 грн., пакет "Всесвіт" (115 каналів) - 77,00 грн., додатковий пакет "Поіск-Планета знань" (12 каналів) - 20,00 грн., додатковий пакет "Стиль життя" (8 каналів) - 20,00 грн., додатковий пакет "Меломан" (5 каналів) - 10 грн.,

додатковий пакет "Кіно" (8 каналів) - 20 грн., додатковий пакет "Віп-кіно" (4 канали) - 38 грн., додатковий пакет "Спорт" (8 каналів) - 20 грн., додатковий пакет "Нічний" (3 канали) - 20,00 грн.

ПП "ТРК "Поіск-ТВ" та ТОВ "ПТС" при розрахунку постійних витрат на одного абонента послуги доступу до телепрограм враховували питому вагу цих абонентів у загальному обсязі споживачів, що користуються послугою доступу до телепрограм та послугою доступу до Інтернет.

За інформацією Одеської національної академії зв'язку ім. О.С. Попова (лист від 21січня 2009 року № 04-09/12), обсяг надання абоненту доступу до програм у мережах кабельного телебачення можна вимірювати натуральним показником - кількістю каналів, доступ до яких забезпечується, обсяг надання послуг доступу абоненту до мережі Інтернет можна вимірювати швидкістю доступу до мережі Інтернет та обсягом прийнятої та/або переданої інформації; для надання послуг доступу до програм та послуг доступу до мережі Інтернет може використовуватись одне і те саме середовище передавання (транспортна мережа оператора), однак технології надання цих послуг є відмінними.

Також у зазначеному листі вказано: "...якщо мова йде про доходи від послуг доступу до телепрограм (кабельного телебачення) та послуг доступу до мережі Інтернет, то обсяг буде вимірюватись у гривнях. У разі визначення щільності цих послуг, то обсяг буде вимірюватися у кількості абонентів. Якщо визначати собівартість цих послуг, то з економічної точки зору (не за даними бухгалтерського обліку) собівартість визначатиметься як співвідношення витрат на виробництво до обсягу наданих послуг. Одиницею виміру обсягу наданих послуг у такому разі буде відповідно кількість телевізійних каналів та швидкість з'єднання (Мбіт/с) або (для мережі Інтернет) обсяг завантажених даних у Мбайт".

Крім того, Одеська національна академія зв'язку ім. О.С. Попова у листі від 23 березня 2009 року № 1-25-151 зазначає, що базовими елементами типової схеми надання послуг доступу до мережі Інтернет та послуг кабельного телебачення, що надаються з використанням спільної мережі абонентського доступу, є: абонентське обладнання, абонентська мережа (мережа, що забезпечує транспортування MPEG-навантаження) та центр абонентського доступу, який реалізує надання послуг обох типів. Все обладнання центру абонентського доступу можна умовно поділити на два класи: обладнання надання послуг доступу до мережі Інтернет (в тому числі додаткових інфокомунікаційних послуг) та обладнання надання послуг кабельного телебачення. До типового обладнання надання послуг доступу до мережі Інтернет в цьому випадку можна віднести: прикінцевий пристрій кабельних модемів CMTS, сервери послуг, сервери мережевих служб, маршрутизатори, комутатори, апаратні брандмауери та інше обладнання, що може використовуватися для комутації мережевого навантаження та організації каналів доступу до інших мереж (мережі провайдерів більш високих рівнів, паритетні підключення до"мереж інших місцевих провайдерів, тощо).

Національна комісія з питань регулювання зв'язку України листом від 22січня 2009 року № 1-175/114 повідомила, що обсяг надання послуги доступу до телепрограм (кабельного телебачення) вимірюється за кількістю каналів, доступ до яких забезпечується; обсяг наданих послуг із постійного та сеансного доступу до мережі Інтернет може вимірюватись швидкістю доступу до мережі Інтернет, об'ємом спожитого трафіку та тривалістю надання; послуга доступу до телепрограм (кабельного телебачення)та послуга доступу до мережі Інтернет відрізняються за технологією надання цих послуг.

За висновками Київського національного торговельно-економічного університету лист від 31 березня 2009 року № 775/23) "... розподіл витрат різних видів послуг, що вимірюється різними натуральними показниками, є пропорційним лише єдиній базі розподілу, а саме: кількості абонентів, не є виправданим. Необхідно у цьому випадку використати комплексний показник інтегрованої оцінки обсягу послуг у натуральному вираженні".

Програмна послуга, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі, та послуга доступу до мережі Інтернет є різними за технологією надання, не всі натуральні показники вимірювання цих послуг є однаковими (так, показником вимірювання послуги доступу до мережі Інтернет може бути обсяг завантажених даних у Мбайт, а програмної послуги - кількість каналів, доступ до яких забезпечується).

За результатами дослідження з метою встановлення механізмів розподілу витрат, що здійснюється іншими суб'єктами господарювання, в тому числі й тими, які здійснюють діяльність в умовах конкуренції, встановлено, що суб'єкти господарювання для розподілу непрямих витрат використовують інші бази розподілу, ніж ті, які використовує Провайдер програмної послуги.

Враховуючи наведене, а також розміри питомої ваги доходів від надання програмної послуги, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі й послуги доступу до мережі Інтернет, використання ПП "ТРК "Поіск-ТВ" та ТОВ "ПТС" обсягу наданих послуг в натуральних показниках (кількість абонентів) як бази розподілу не є економічно обґрунтованим та призводить до штучного завищення непрямих витрат на програмну послугу, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі.

Як свідчать матеріали справи ТОВ "Телесвіт" надавало ПП "ТРК "Поіск-ТВ", а з 1 липня 2009 року ТОВ "ПТС" послугу з оренди телекомунікаційних мереж, необхідну для надання програмної послуги, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі у місті Полтава та в селі Розсошенці.

Відповідно до статті 63 Закону України "Про захист економічної конкуренції" суб'єкти господарювання, пов'язані відносинами контролю відповідно до статті 1 цього Закону, зобов'язані забезпечувати обмін інформацією між собою та вживати інших заходів у такий спосіб та у такому обсязі, які б забезпечували запобігання вчиненню порушень законодавства про захист економічної конкуренції; невиконання суб'єктами господарювання вимог частини першої цієї статті не звільняє інших суб'єктів господарювання, яким повинна бути надана інформація чи які повинні були вжити інших заходів, від відповідальності.

Отже, Провайдер за встановлення тарифів на програмну послугу на економічно необґрунтованому рівні в разі, якщо це спричинене, зокрема, встановленням завищених цін (тарифів) на послуги, що надаються суб'єктом господарювання, пов'язаним із Провайдером програмної послуги відносинами контролю, не звільняється від відповідальності, передбаченої законодавством про захист економічної конкуренції.

У загальному обсязі витрат на надання програмної послуги, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі, наприклад, запроваджених з 1 серпня 2009 року витрати на послугу з оренди телекомунікаційних мереж становлять 24 відсотка.

З 1 січня 2009 року плата за оренду телекомунікаційної мережі в місяць встановлена у розмірі 501 220,0 грн. (з ПДВ).

Додатком № 2 до договору оренди телекомунікаційних мереж від 1 січня 2009 року № 11-09/8, укладеного ПП "ТРК "Поіск-ТВ" з ТОВ "Телесвіт", була калькуляція орендної плати, в якій міститься інформація про такі витрати: амортизація - 59 670,0 грн., заробітна плата та нарахування на ФОП - 69 614,15 грн., страхування майна - 39 779,52 грн., накладні витрати -39 779,52 грн., тобто витрати на надання послуги загалом становлять - 208 843,19 грн., а також запланований прибуток у розмірі 208 840,14 грн.

Тобто, рівень рентабельності діяльності ТОВ "Телесвіт" з надання в оренду телекомунікаційних мереж у місті Полтава, відповідно до зазначеної калькуляції, становить 99,99 відсотка.

За інформацією, що міститься у листі ТОВ "Телесвіт" від 22 вересня 2009 року № 44-03, розмір амортизаційних відрахувань у першому півріччі 2009 року за всіма телекомунікаційними мережами, що надаються ТОВ "Телесвіт" в оренду, становив 7 545 921,0 грн.; розмір амортизаційних відрахувань за телекомунікаційною мережею в місті Полтава становив 599 988,0 грн. За інформацією, що міститься у листі ТОВ "Телесвіт" від 28.09.2009 № 44-1, фактичні витрати ТОВ "Телесвіт" у першому півріччі 2009 року на надання в оренду телекомунікаційних мереж становили 15 641 220,0 грн. (в тому числі витрати на амортизацію у розмірі 7 666 990,0 грн.).

Як випливає з інформації, що міститься у листі ТОВ "Телесвіт - від 05 листопада 2009 року № 57-1, до витрат ТОВ "Телесвіт" за статтею "амортизація", інформація про які міститься у листі ТОВ "Телесвіт" від 28 вересня 2009 року № 44-1, відносяться витрати на амортизацію не тільки телекомунікаційних мереж, а й інших основних засобів.

Якщо розрахувати фактичні середньомісячні витрати на надання послуги з оренди телекомунікаційних мереж у місті Полтава за питомою вагою відрахувань на амортизацію телекомунікаційної мережі в місті Полтава у загальних витратах на амортизацію телекомунікаційних мереж у першому півріччі 2009 року (8,0 відсотка (599 988,0 грн./ 7545 921,0 грн * 100 відсотків), з урахуванням фактичних витрат ТОВ "Телесвіт" на надання в оренду телекомунікаційних мереж у першому півріччі 2009 року без витрат на амортизацію, інформація про які надається у листі ТОВ "Телесвіт" від 28 вересня 2009 року № 44-03 у розмірі 8 095 299,0 грн. (15 641 220,0 грн-7 545 921,0 грн.), зазначені витрати без врахування витрат на амортизацію становитимуть 107 937,3 грн. (8 095 299,0 грн*0,08/6 місяців), з урахуванням середньомісячних витрат на амортизацію у розмірі 99 998,0 грн. (599 988,0 грн./ 6 місяців) - 207 935,3 грн. (тобто, розрахунковий фактичний розмір прибутку ТОВ "Телесвіт" від надання послуги з оренди телекомунікаційних мереж у місті Полтава в першому півріччі 2009 року становив 209 748,0 грн. (417 683,3 грн. - 207 935,3 грн.) (рівень рентабельності - 100,9 відсотка (209 748,0 грн/207 935,3 грн.* 100 відсотків).

У листі від 05 листопада 2009 року № 57-1 надається інформація про середньомісячну балансову вартість телекомунікаційних мереж ТОВ "Телесвіт", розмір амортизаційних відрахувань за 9 місяців 2009 року та про фактичні витрати ТОВ "Телесвіт" на надання в оренду телекомунікаційних мереж за 9 місяців 2009 року.

Якщо розрахувати фактичні середньомісячні витрати на надання послуги з оренди телекомунікаційних мереж у місті Полтава на підставі інформації, що міститься у листі ТОВ "Телесвіт" від 05 листопада 2009 року № 57-1, шляхом множення суми фактичних витрат за 9 місяців 2009 року ТОВ "Телесвіт" (без витрат на амортизацію), що припадає на одну гривню середньомісячної балансової вартості телекомунікаційних мереж ТОВ "Телесвіт" за 9 місяців 2009 року у розмірі 0,084 грн. ((24 783 671,0 грн-11 564 446,0 грн.)/158 145 213,0 грн.) на суму середньомісячної балансової вартості телекомунікаційної мережі в місті Полтава за 9 місяців 2009 року, зазначені витрати становили 228 191,2 грн. ((13 072 827,0 грн. *0,084 грн+955 603,0 грн.)/9 місяців).

Тобто, розрахунковий середньомісячний фактичний розмір прибутку ТОВ "Телесвіт" від надання послуги з оренди телекомунікаційних мереж у місті Полтава за 9 місяців 2009 року становив 189 492,1 грн. (417 683,33 грн-228 191,2 грн.), а рівень рентабельності - 83,0 відсотка (189 492,1 грн. /228 191,2 грн. *100 відсотків).

Рівень рентабельності операційної діяльності в галузі зв'язку по Україні в 2008 році не перевищував 20 відсотків, у першому півріччі 2009 року рівень рентабельності операційної діяльності в галузі зв'язку в Україні (без врахування результатів діяльності малих підприємств) становив 16,4 відсотка, рівень рентабельності операційної діяльності у сфері радіомовлення та телебачення - -43,0 відсотка (збиток).

Відповідно до інформації, наданої Головним управлінням статистики у Полтавській області (лист від 28 жовтня 2009 року № 1-1492/03/2-13/131) у 2008 році, рівень рентабельності операційної діяльності підприємств зв'язку в Полтавській області у 2008 році становив 2,5 відсотка, у першому півріччі 2009 року - 2,0 відсотка.

Державним комітетом статистики України, зокрема, у листі від 24.06.2009 № 04/46/311, надається статистична інформація щодо рівня рентабельності операційної діяльності підприємств (відношення фінансового результату від операційної діяльності до витрат операційної діяльності) за окремими видами економічної діяльності.

Рівень рентабельності діяльності ТОВ "Телесвіт" з надання в оренду телекомунікаційної мережі в місті Полтаві був визначений як відношення прибутку від надання цієї послуги до витрат на її надання, тобто, з використанням показників, які використовує Державний комітет статистики України для визначення рівня рентабельності операційної діяльності підприємств.

Суттєве перевищення рівня рентабельності діяльності з надання послуг від середнього рівня рентабельності в галузі свідчить про встановлення тарифів на економічно необґрунтованому рівні, зокрема, оскільки середній рівень рентабельності в галузі - це рівень рентабельності з урахуванням рентабельності діяльності суб'єктів, що працюють в умовах конкуренції.

Отже, ПП "ТРК "Поіск-ТВ" з 1 лютого 2009 року, а ТОВ "ПТС" з 1 липня 2009 року встановили тарифи на програмну послугу, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі, з урахуванням витрат на послуги ТОВ "Телесвіт", рівень рентабельності діяльності з надання яких суттєво перевищував рівень рентабельності в галузі зв'язку.

Крім того, в листах, надісланих ТОВ "Телесвіт" на адреси територіальних відділень Антимонопольного комітету України, це товариство надало розрахунок орендної плати, встановленої з 1 січня 2009 року в договорах оренди телекомунікаційних мереж, укладених з провайдерами програмної послуги в різних містах України. Аналіз цих розрахунків свідчить, що ТОВ "Телесвіт", при розрахунку орендної плати для різних підприємств, не мало єдиних підходів для визначення вартості оренди і застосовувало різні розміри середньомісячних витрат ТОВ "Телесвіт" на 2009 рік та вартості майна.

За інформацією ТОВ "Телесвіт", що міститься у листах ТОВ "Телесвіт" від 5 листопада 2009 року № 57-01, від 1 березня 2010 року № 93-01, від 28 вересня 2009 року № 44-01 витрати на амортизацію телекомунікаційних мереж ТОВ "Телесвіт" у місті Полтава за 9 місяців 2009 року становили 955 603, 0 грн., за 2009 рік - 5 139 384, 0 грн.; балансова вартість телекомунікаційної мережі ТОВ "Телесвіт" у місті Полтава станом на 1 січня 2009 року становила - 35 886 837, 35 грн., середньомісячна балансова вартість телекомунікаційної мережі у місті Полтава за 9 місяців 2009 року - 13 072 827, 0 грн., середньомісячна балансова вартість телекомунікаційної мережі у місті Полтава в 2009 році становила 32 419 253, 0 грн.

Балансова вартість всіх телекомунікаційних мереж ТОВ "Телесвіт" станом на 1 січня 2009 року становила 149 479 834,0 грн., середньомісячна балансова вартість всіх телекомунікаційних мереж ТОВ "Телесвіт" за 9 місяців 2009 року - 158 145 213,0 грн., у четвертому кварталі 2009 року - 490 468 863,0 грн., у 2009 році - 461 589 518,0 грн.

У листі від 5 лютого 2010 року № 85-02 ТОВ "Телесвіт" повідомило, що зростання вартості телекомунікаційних мереж відбулося у зв'язку з проведенням робіт з удосконалення телемережі (модернізації, реконструкції, добудовою і т. д.) відповідно до наказу ТОВ "Телесвіт" від 2 січня 2009 року "Про модернізацію Телекомунікаційних мереж" та у зв'язку з переоцінкою об'єктів основних засобів, для визначення справедливої вартості об'єктів основних засобів підприємством був залучений суб'єкт оціночної діяльності, документом, який підтверджує справедливу вартість майна, є "Звіт про оцінку майна", у додатку до листа надало копію Звіту про оцінку справедливої вартості основних засобів "Телесвіт" станом на 31.12.2008 консалтингової компанії "Увекон".

Відповідно до результатів оцінки, зазначених у вказаному Звіті, справедлива вартість всіх активів ТОВ "Телесвіт", що відносяться до групи "Кабельні мережі" станом на 31 грудня 2008 року становила 425 364 963,21 грн., активів ТОВ "Телесвіт", що відносяться до групи "Кабельні мережі", розташованих у місті Полтава - 29 360 384, 03 грн.

Відповідно до інформації, що міститься у зазначеному Звіті станом на 31 грудня 2008 року первісна вартість активів, що відносяться до групи "Кабельні мережі" станом на 31 грудня 2008 року становила 149 479 836,99 грн., активів ТОВ "Телесвіт", що відносяться до групи "Кабельні мережі", розташовані у місті Полтава - 11 999 761, 78 грн.

Тобто, справедлива вартість телекомунікаційних мереж ТОВ "Телесвіт", визначена консалтинговою компанією "Увекон", у 2,8 рази вище, ніж первісна вартість всіх телекомунікаційних мереж ТОВ "Телесвіт" станом на 31 грудня 2008 року та їх балансова вартість станом на 1 січня 2009 року; справедлива вартість телекомунікаційних мереж ТОВ "Телесвіт" у місті Полтава, визначена консалтинговою компанією "Увекон" у 2 рази вище ніж первісна вартість телекомунікаційних мереж станом на 31 грудня 2008 рокита їх балансова вартість станом на 1 січня 2009 року.

Тобто, проведена ТОВ "Телесвіт" переоцінка об'єктів основних засобів мала суттєвий вплив на зростання їх вартості та відповідно на зростання витрат на амортизацію цих мереж.

Проведення переоцінки основних засобів не призвело до виникнення витрат на телекомунікаційні мережі ТОВ "Телесвіт" та відповідно не могло призвести до зростання витрат на надання послуг з оренди телекомунікаційних мереж.

Оскільки, проведена ТОВ "Телесвіт" переоцінка об'єктів основних засобів мала суттєвий вплив на зростання їх вартості, зростання вартості телекомунікаційних мереж, пов'язане з іншими чинниками, не мало значного впливу зростання собівартості надання послуг з оренди телекомунікаційних мереж.

Згідно з абзацом 4 підпункту 5.3.9 пункту 5.3 статті 5 Закону "Про оподаткування прибутку підприємств" (надалі - Закон) не належать до складу валових витрат будь-які витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення податкового обліку.

Державна податкова адміністрація України у листі від 19.03.2010 № 3079/5/15-0316 зазначила, що підпунктом 8.3.3 цього Закону передбачено, що платники податку всіх форм власності мають право застосовувати щорічну індексацію балансової вартості груп основних фондів та нематеріальних активів на коефіцієнт індексації за формулою, визначеною цим підпунктом. Нарахування амортизації на суми будь-якої іншої дооцінки основних фондів суперечить Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" (коефіцієнт індексації відповідно до підпункту 8.3.3 Закону визначається за формулою: Кі = [І(а-1) - 10]: 100, де І(а-1) - індекс інфляції року, за результатами якого провадиться індексація, якщо значення Кі не перевищує одиниці, індексація не провадиться).

Відповідно до наказу ТОВ "Телесвіт" від 3 січня 2009 року №1 "Про організацію бухгалтерського обліку" установлений термін корисного використання з дати введення в експлуатацію телекомунікаційних мереж в розмірі 10 років. Витрати на амортизацію ТОВ "Телесвіт", розрахунок яких здійснювався з метою визначення витрат на надання в оренду телекомунікаційних мереж (що містяться у листах ТОВ "Телесвіт" від 28 травня 2009 року № 18-01 та від 4 червня 2009 року №22-01) визначаються з урахуванням строку корисного використання мереж у розмірі 10 років (розрахункова планова сума середньомісячної амортизації розраховувалась за формулою: вартість об'єктів основних засобів/10 років/12 місяців).

За інформацією Державного підприємства "Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів" (лист від 11 грудня 2008 року № 2441/50-14), "...Національні стандарти на телекомунікаційне обладнання відсутні. Таке обладнання виготовляється згідно з технічними умовами, узгодженими і зареєстрованими в установленому порядку. При цьому мають бути враховані вимоги міждержавних стандартів: ГОСТ 11216-83 "Сети распределительные приемных систем телевидения и радиовещания. Основные параметры, технические требования, методы измерений и испытаний", ГОСТ 28324-89 "Сети распределительные приемных систем телевидения и радиовещания. Классификация приемных систем, основные параметры и технические требования", інших стандартів та нормативно-правових документів, які встановлюють вимоги до розподільчих систем телебачення і радіомовлення. Згідно з пунктом 3.8 ГОСТ 11216-83 "...элементы распределительной сети рассчитываются на непрерывную работу. Срок службы должен быть не менее 10 лет". Таким чином, строк служби обладнання повинен відповідати встановленому в нормативній документації (технічних умовах.) на конкретний вид телекомунікаційного обладнання, але не повинен бути меншим ніж 10 років".

Якщо розрахувати витрати на амортизацію телекомунікаційних мереж ТОВ "Телесвіт" у місті Полтаві за жовтень-грудень 2009 року, з урахуванням середньомісячної балансової вартості телекомунікаційних мереж у четвертому кварталі 2009 року, інформація про яку надана ТОВ "Телесвіт", та того, що строк корисного використання обладнання становить 10 років, ці витрати становили б 874 122, 83 грн. (34 964 913, 0 грн/10 років/12 місяців*3 місяці); витрати на амортизацію за 2009 рік становили б: 1 829 725, 83 грн. (874 122, 83 грн. + 955 603, 0 грн.).

Тобто, навіть якщо припустити, що середньомісячна балансова вартість телекомунікаційних мереж ТОВ "Телесвіт" у місті Полтаві у четвертому кварталі 2009 року була такою, інформація про яку надається у листі ТОВ "Телесвіт" від 1 березня 2010 року № 93-01 (34 964 913, 0 грн.), витрати на амортизацію цих мереж у 2009 році були б значно нижчими, ніж ті, інформація про які надається у зазначеному листі ТОВ "Телесвіт" (5 139 384,0 грн.).

Крім того, відповідно до інформації, що міститься у листі ТОВ "Телесвіт" від 15 червня 2009 року № 2602 телекомунікаційні кабельні мережі відносяться до першої групи основних фондів, згідно з підпунктом 8.6.1 пункту 8.6 Закону для цієї групи установлена норма амортизації, у відсотках до балансової вартості групи основних фондів на початок звітного (податкового) періоду, яка становить 2 відсотки (в розрахунку на податковий квартал).

Як вбачаться з Договору № 01/10-8 від 1 січня 2010 року, відповідно до якого ТОВ "Телесвіт" надає в оренду ТОВ "ПТС" телекомунікаційну мережу, до складу цієї мережі відноситься, зокрема, Головна станція Інтернет (м. Полтава, вул. Нікітченка, 9; м. Полтава, вул. Паркова, 5; м. Полтава, пров. Рибальський, 22). Зазначене обладнання не використовується для надання програмної послуги, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі. Тобто, витрати на утримання обладнання (в тому числі і на його амортизацію), яке не використовується для надання цієї послуги включаються у тарифи на ці послугу, що надається ТОВ "ПТС".

На підставі вищевикладеного, дії Суб'єкта господарювання, до складу якого входять, зокрема, приватне підприємство "Телерадіокомпанія "Поіск-ТВ" та товариство з обмеженою відповідальністю "Київ Глобал Телеком", з 1 січня 2009 року приватне підприємство "Телерадіокомпанія "Поіск-ТВ" та товариство з обмеженою відповідальністю "Телесвіт", з 1 липня 2009 року товариство з обмеженою відповідальністю "Полтавські телекомунікаційні системи", приватне підприємство "Телерадіокомпанія "Поіск-ТВ", товариство з обмеженою відповідальністю "Телесвіт", а з 19 жовтня 2009 року входять товариство з обмеженою відповідальністю "Полтавські телекомунікаційні системи" та товариство з обмеженою відповідальністю "Телесвіт", які полягають у встановленні таких цін (тарифів) на програмну послугу, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі, внаслідок:

- використання, як бази розподілу непрямих витрат, питомої ваги абонентів;

- врахування витрат на послуги ТОВ "Телесвіт", рівень рентабельності діяльності з надання яких суттєво перевищує рівень рентабельності в галузі зв'язку,які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку, слід кваліфікувати як порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачене пунктом 2 статті 50, пунктом 1 частини другої статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку програмної послуги, що надається з використанням багатоканальної кабельної телемережі, шляхом встановлення таких цін (тарифів) реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку.

Таким чином, рішення Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України є правомірним, тому у суду відсутні підстави для його скасування.

Враховуючи вищенаведене, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог ТОВ “Полтавські телекомунікаційні системи” та ТОВ “Телесвіт” повністю.

Керуючись ст.ст. 32-33, 43, 49, 82-85 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити в позові ТОВ “Полтавські телекомунікаційні системи” та ТОВ “Телесвіт” до Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України.

Суддя Босий В.П.

Повне рішення складено 05.09.2011р.