Справа № 2-а-391 2009 рік
30 вересня 2009 року Коломийський міськрайонний суд
Івано-Франківської області
в складі:
головуючого-судді Кавацюк М.Ф.
секретаря Гайової Г.Ф.
позивачки ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Коломиї справу за
позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення
Коломийської районної ради про визнання дій неправомірними та перерахунок сум
допомоги, -
встановив:
позивачка в судовому засіданні позовні вимоги підтримує та просить визнати дії управління праці та соціального захисту населення Коломийської районної ради щодо відмови їй у виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі не менше від прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку - незаконними; зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Коломийської районної ради здійснити їй перерахунок допомоги по догляду за ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею трирічного віку в розмірі не менше від прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років та стягнути в її користь розмір перерахованої допомоги.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила та просить в його задоволенні відмовити.
Суд вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи вважає, що позов слід задоволити частково з наступних підстав.
Позивачка є матір'ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" позивачка має право на допомогу по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Однак, в даному випадку, відповідачем здійснюється виплата позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до розміру, передбаченого ч. 1 ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" в редакції змін, внесених Законом № 489-V від 19 грудня 2006 року "Про Державний бюджет на 2007 рік".
Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року положення ст. 56 Закону України № 489-V від 19 грудня 2006 року "Про Державний бюджет України на 2007 рік", якими передбачались зміни до вказаного закону, були визнані неконституційними.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Оскільки, після винесення Рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року подальших змін до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" Верховною Радою України не вносилось, то на даний час чинною є редакція Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" без змін, внесених Законом України "Про державний бюджет на 2007 рік".
Крім того, Рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку із правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей, що визнані неконституційними.
Проте, відповідачем здійснюється виплата позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірах, які є меншими за ті, що передбачені чинним законодавством.
Відповідно, було порушено ст. 1 Протоколу 1 до Конвенції з прав людини, на що звернув увагу Європейський суд з прав людини і вказав, що реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань, судами не повинні прийматись до уваги.
У випадках, коли з набуттям чинності певним законом, його нормами призупиняється дія положень закону, що був прийнятий раніше, до спірних правовідносин застосовується закон, що діяв на момент виникнення у особи відповідного права.
Посилання відповідача на те, що вони діяли відповідно до Закону України "Про державний бюджет" судом до уваги не приймаються і спростовуються вищенаведеними доказами.
На підставі ст. 152 Конституції України, Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік" від 19.12.2006 року, Закону України "про державну допомогу сім'ям з дітьми", ст.ст. 49, 51, 104, 105 КАС України та керуючись ст.ст. 159-163 КАС України, суд, -
Постановив:
позов задоволити частково.
Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Коломийської районної ради щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі не менше від прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку - незаконними.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Коломийської районної ради здійснити ОСОБА_1 перерахунок допомоги по догляду за ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року та стягнути в користь ОСОБА_1 розмір перерахованої допомоги.
В решті позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Коломийський міськрайонний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а потім шляхом подачі апеляції протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.