29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"22" вересня 2011 р.Справа № 6/5025/949/11
За позовом Аграрного Союзу України м. Київ
За участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача -Професійної спілки працівників агропромислового комплексу України м. Київ
до 1. Асоціації сільськогосподарських підприємств Хмельницької області м. Хмельницький
2. Колективного санаторно-курортного підприємства санаторій "Товтри" смт. Сатанів Городоцького району Хмельницької області
про - витребування у відповідача-1 частки в розмірі 13 913 000,00 грн., що становить 93% статутного капіталу Колективного санаторно-курортного підприємства санаторій "Товтри";
- зобов'язання відповідача-1 передати Аграрному Союзу України частку в розмірі 13 913 000,00 грн., що становить 93% статутного капіталу Колективного санаторно-курортного підприємства санаторій "Товтри"
Головуючий суддя Танасюк О.Є.
Суддя: Муха М.Є.
Суддя: Смаровоз М.В.
За участю представників сторін:
позивача: ОСОБА_1 -представник за довіреністю № 06 від 28.01.2011 р.
Відповідача 1: ОСОБА_2 - представник за довіреністю від 06.01.2011 р.
Відповідача 2: ОСОБА_2 - представник за довіреністю від 14.01.2011 р.
Смиц О.Р. -директор КСКП „Санаторій „Товтри””.
Третьої особи: не з'явився
Суть спору: Позивач звернувся з позовом до Асоціації сільськогосподарських підприємств Хмельницької області м. Хмельницький та Колективного санаторно-курортного підприємства санаторій "Товтри" смт. Сатанів Городоцького району Хмельницької області про витребування у відповідача-1 частки в розмірі 13 913 000,00 грн., що становить 93% статутного капіталу Колективного санаторно-курортного підприємства санаторій "Товтри" та зобов'язання відповідача-1 передати Аграрному Союзу України частку в розмірі 13 913 000,00 грн., що становить 93% статутного капіталу Колективного санаторно-курортного підприємства санаторій "Товтри"
Повноважний представник позивача в судовому засіданні в обґрунтування позовних вимог вказує, що відповідно до п.1.1. Статуту Колективного санаторно-курортного підприємства санаторій „Товтри” (далі -Санаторій), затвердженого Зборами уповноважених представників засновників (протокол № 7 від 06.12.1995 р.), Санаторій засновано на колективній власності шляхом об'єднання на добровільних засадах частки майна, фінансових, матеріально-технічних і трудових ресурсів колективних сільськогосподарських підприємств (колгоспів) Хмельницької області, дольової участі коштів Централізованого фонду соціального страхування колгоспів та коштів інших підприємств, організацій, тощо.
Згідно спільної постанови Президії Ради колгоспників Української РСР та Президії Українського республіканського комітету профспілки працівників агропромислового комплексу №9 від 04.07.1989р. Раді колгоспів Хмельницької області (на даний час -Асоціація сільськогосподарських підприємств Хмельницької області) була передана в управління вище згадана частка в сумі 13 913 000 крб. в статутному капіталі без права відчуження.
Однак, відповідачем-1 було перевищено повноваження, надані йому по управлінню часткою, а саме було фактично привласнено значну частку в статутному капіталі Санаторію, що дає підстави стверджувати про неналежне виконання відповідачем-1 своїх функцій по управлінню переданою йому в управління часткою в майні Колективного санаторно-курортного підприємства санаторій „Товтри” та вимагати її повернення.
Зазначає, що 27.01.2011 р. відповідачу-1 була направлена лист-вимога за № 17 про повернення частки в розмірі 13913000,00 грн., що становить 93% статутного капіталу КСКПС „Товтри”, однак дана вимога була проігнорована.
14.04.2011р. Аграрним союзом України та Профспілкою працівників АПК України було прийнято спільну постанову №3-В-5/1П-4-4, відповідно до якої було скасовано рішення про передачу Раді колгоспників Хмельницької області в управління частки майна, створеного за рахунок коштів ЦФФСК в розмірі 13913000,00 крб. без права відчуження, оформлене постановою Президії Ради колгоспників УРСР та Президії українського республіканського комітету профсоюзу працівників агропромислового комплексу № 9 від 04.06.1989 р., а також про передачу та реєстрацію за Аграрним союзом України частки в розмірі 13913000,00 грн., що становить 93% статутного капіталу КСКПС „Товтри”, створену за кошти ЦФССК для здійснення в подальшому реформування КСКРС „Товтри” з розподілом часток відповідно до Спільних постанов та рекомендацій по реформуванню міжгосподарських підприємств.
05.05.2011р. позивачем повторно було направлено вимогу № 64 про повернення частки, яка залишена без відповіді.
Також представником позивача в даному судовому засіданні подано заяву про збільшення позовних вимог, в якій просить разом із раніше заявленими позовними вимогами розглянути позовну вимогу про визнання недійсним (неправомірним) передачу відповідачем -1 частки, отриманої в управління без права відчуження, до статутного фонду КСКП „Санаторій „Товтри””.
Однак, вказана заява судом не приймається, оскільки суперечить приписам ст.22 ГПК України, відповідно до якої, позивач вправі до прийняття рішення по справі збільшити розмір позовних вимог за умови дотримання встановленого порядку досудового врегулювання спору у випадках, передбачених статтею 5 цього Кодексу в цій частині, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог. Зазначена вимога є самостійною і не може трактуватись як збільшення наявних позовних вимог.
Крім того, позивачем також заявлено усне клопотання про витребування у відповідача-1 доказів на підтвердження факту правомірності передачі відповідачем -1 частки статутного капіталу до статутного фонду КСКП „Товтри”.
Вказане клопотання також судом відхилено, з мотивів суперечності його вимогам ст.38 ГПК України.
Відповідачі у відзиві на позовну заяву та їх повноважні представники в судовому засіданні проти позову заперечують, вказуючи, що: позивачем при зверненні з позовом не доведено наявності у нього відповідного порушеного права та не вказано підстави виникнення такого права (правочин, акт цивільного законодавства тощо. При цьому, зазначає, що відповідно до Постанови КМУ від 27.06.98р. №972 „Про організаційні питання діяльності Фонду соціального страхування України”, ліквідовано централізований фонд соціального страхування колгоспників УРСР, однак не вирішено питання щодо правонаступництва та передачі майна ЦФССК.
На думку відповідачів, позивачем невірно обрано спосіб захисту свого права, оскільки такий спосіб як витребування частки із статутного фонду в статутному капіталі КСКП „Товтри” не передбачений ч.2 ст.6 ЦК України. Крім того позивачем не конкретизовано ким із відповідачів має здійснюватися таке повернення.
Також, позивачем не подано доказів про передачу в управління Відповідачу-1 частки належного йому майна.
Згідно Статуту, санаторій „Товтри” засновано на колективній власності шляхом об'єднання на добровільних засадах частки майна, фінансових, матеріально-технічних і трудових ресурсів КСП (колгоспів) Хмельницької області. Позивач згідно Статуту не входить до складу засновників Відповідача-1, тому позивачем не зазначено правої норми на підставі якої йому має бути повернена частка з статутного капіталу товариства, оскільки він не є учасником цього товариства;
позивачем не вказано, в чому саме полягає перевищення відповідачем -1 повноважень щодо управління часткою, що належить Відповідачу-2.
Оскільки позивач не звертався до суду із вимогою про визнання недійсним Статуту Відповідача-1, то на думку відповідачів, погоджується із тим фактом, що Відповідач-1 є власником своєї частки, оскільки п.3.1.-3.2. Статуту передбачено, що засновниками санаторію є колективні сільськогосподарські підприємства в особі обласної Ради колективних сільськогосподарських підприємств, міжгосподарські організації (агробуд, тепличний комбінат), обласна державна адміністрація, які є юридичними особами та внесли матеріальні ресурси і грошові кошти після введення санаторію в експлуатацію.
Крім того, у поданому в судовому засіданні 13.09.11р. доповненні до відзиву на позовну заяву, представник відповідачів зазначає, що жодна із редакцій Статутів, на підставі яких функціонував відповідач-2, починаючи з 1989р., позивач не зазначений учасником чи розпорядником майна санаторію або розпорядником будь-якої частки у його майні, а в установчих документах Санаторію не зазначено про наявність у позивача будь-яких повноважень щодо управління майном, що утворилося в результаті будівництва або коштів, виділених на будівництво санаторію „Товтри” з ВФССК, оскільки:
а) відповідно до п.п.1,7,35,36 Статуту обласного міжколгоспного санаторію „Товтри”, в редакції, затв. зборами представників господарств-учасників від 03.07.89р. і зареєстрованого виконкомом Хмельницької обласної ради від 05.07.89р. №108, зазначений санаторій створено за рахунок відрахувань коштів колгоспів та дольових внесків підприємств і організацій агропромислового комплексу та їх сімей за рішенням зборів уповноважених представників радгоспів, колгоспів та інших організацій;
б) відповідно до п.1 Статуту обласного міжколгоспного санаторію „Товтри”, в редакції зареєстрованій рішенням виконкому Городоцькою районної ради від 19.12.91р. №275, зазначено, що санаторій було створено за рахунок відрахувань коштів колгоспів та дольових внесків підприємств і організацій для організації санаторно-курортного лікування колгоспників. При цьому, п.2 Статуту передбачено, що санаторій здійснює оперативне управління з правом володіння, користування і розпорядження закріпленим за ним майном. Вищим органом управління санаторію є збори уповноважених представників господарств -учасників;
в) п.3.2. нової редакції Статуту КСКП „Товтри”, затв. на зборах уповноважених представників засновників від 06.12.95р. (протокол №7), зареєстрованій розпорядженням голови райдержадміністрації, засновниками санаторію є юридичні особи, які внесли матеріальні ресурси та грошові кошти після введення санаторію в експлуатацію. Згідно п.6.1. Статуту, санаторій створений за рішенням президії Хмельницької обласної ради колгоспів і президії обкому профспілки робітників та службовців сільського господарства і заготівель від 08.09.72р. №10 „Про будівництво в с. Кринцілові Городоцького району обласного міжколгоспного санаторію”. П. 9.2. Статуту визначено склад його 4-х засновників: Обласна Рада КСГП (розмір 93%), облагробуд -(2%), тепличний комбінат -(0,2%) та Хмельницька обласна державна адміністрація - (4,8%).
г) п.1.1. Статуту, в редакції затв. рішенням зборів уповноважених представників засновників 05.04.11р. (протокол №7), зареєстрований держ. реєстратором 15.04.11р. визначено, що підприємство засноване на колективній власності шляхом об'єднання на добровільних засадах частки майна, фінансових, матеріально-технічних і трудових ресурсів сільськогосподарських підприємств (колгоспів) Хмельницької області та коштів інших підприємств, установ, організацій.
Виходячи з аналізу вищезазначених норм Статутів санаторію „Товтри”, відповідачі стверджують, що позивач з моменту створення санаторію не мав до нього жодного юридичного чи організаційного відношення, тому позовні вимоги щодо витребування частки в статутному капіталі вважає безпідставними.
Крім того, зазначає, що відповідно до п.4 Положення про Раду колгоспів УРСР, затв. Постановою РМ УРСР від 13.01.72р. №15, Рада Колгоспів УРСР, зокрема, разом із Українським республіканським комітетом профспілки працівників сільського господарства розглядає та вирішує питання, пов'язані з використанням коштів, виділених з централізованого союзного фонду соціального страхування колгоспників.
При цьому, в даному нормативному акті не зазначено, що Рада колгоспів УРСР вирішуючи питання про використання коштів набуває якісь права на кошти Фонду чи майно, створене за рахунок цих коштів.
Відповідно до Інструкції про утворення, планування, використання і обліку коштів централізованого фонду соціального страхування колгоспників на Раду колгоспів та профспілкові комітети покладалися лише функції контролю за своєчасним та повним надходженням внесків до вказаного фонду.
При цьому, звертає увагу суду на те, що з листа Міністерства юстиції України №19.91-1202 від 12.01.08р., виготовленого за дорученням КМУ, вбачається, що правонаступників Централізованого фонду соціального страхування колгоспників не було визначено, що на думку відповідачів, підтверджує безпідставність позовних вимог позивача.
Також відповідач наголошує на тому, що обласна Рада колективних сільськогосподарських підприємств Хмельницької області, правонаступником якої є Асоціація сільськогосподарських підприємств Хмельницької області, була включена до складу засновників санаторію „Товтри” лише у 1995р., про що свідчить зміст нової редакції Статуту санаторію від 06.12.95р. Тому вважає незрозумілим той факт, у який спосіб відповідач здійснював управління набутою від Позивача часткою в майні відповідача-2.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:
Відповідно до Постанови Совміна СРСР, ВЦСПС від 27.03.70р., Радою Міністрів СРСР та Всесоюзною центральною Радою профспілок №214 від 27.03.70р. „О мерах по осуществлению социального страхования членов колхозов” прийнято рішення про створення Всесоюзного фонду соціального страхування колгоспників.
В свою чергу, постановою РМ УРСР та Ради федерації незалежних профспілок України №25 від 11.02.91р. (втратила чинність) створено з 01.01.91р. централізований фонд соціального страхування колгоспників УРСР, що здійснює свою діяльність на підставі Положення про нього, основною сферою діяльності якого було визначено акумуляцію коштів для соціального страхування та оздоровлення колгоспників та членів їх сімей.
П.2 Положення про централізований фонд соціального страхування колгоспників УРСР визначено, що вказаний фонд знаходиться в розпорядженні ЦК профспілки працівників агропромислового комплексу та Ради колгоспів УРСР.
Згідно постанови Ради Міністрів УРСР №54 від 06.02.85р. було затверджено Положення про Раду колгоспів Української РСР, з якого вбачається, що Рада колгоспів є республіканським виборним громадським органом.
П.4 вказаного Положення на Раду колгоспів УРСР, зокрема, покладено обов'язок разом із Українським комітетом профспілки працівників сільського господарства розглядати та вирішувати питання, пов'язані з використанням коштів, виділених з централізованого союзного фонду соціального страхування колгоспників.
Як вбачається з виписки із протоколу Установчої конференції уповноважених представників рад сільськогосподарських підприємств АР Крим та областей України від 23.02.01р., Всеукраїнська Рада колективних сільськогосподарських підприємств реорганізована і на її базі утворено Всеукраїнський союз сільськогосподарських підприємств (ВССП), яке визнається правонаступником всіх майнових і немайнових прав та обов'язків Всеукраїнської ради колективних сільгосппідприємств.
Постановою Ради Всеукраїнського союзу сільськогосподарських підприємств №З.Р.-6 від 30.10.09р., затверджено нову назву Всеукраїнської ради колективних сільгосппідприємств -Аграрний союз України.
Аграрний союз України -є юридичною особою, що діє на підставі Статуту, затв. рішенням Конференції уповноважених представників Засновників від 06.11.09р., згідно п.1.1 ст.1 якого є правонаступником Всеукраїнського союзу сільськогосподарських підприємств і є недержавною, неприбутковою, незалежною, самоврядною та добровільною організацією, яка утворена за рішенням засновників, з метою сприяння сільськогосподарським підприємствам у нарощуванні обсягів виробництва продукції, підвищення ефективності господарювання та представництва інтересів учасників АСУ перед державними органами, підприємствами, установами, організаціями та іншими юридичними і фізичними особами.
Згідно ст.5 п.5.1. вказаного Статуту, АСУ є власником майна колишньої Всеукраїнської ради колективних сільськогосподарських підприємств, майна Всеукраїнського союзу сільськогосподарських підприємств та майна, переданого засновниками.
Як вбачається із п.1 установчого договору „Про створення Асоціації сільськогосподарських підприємств Хмельницької області, затв. протоколом установчих зборів №3 від 29.06.01р.”, колективними сільськогосподарськими підприємствами Хмельницької області створено Асоціацію сільськогосподарських підприємств Хмельницької області (надалі АСП) на шляхом реорганізації Ради колективних сільськогосподарських підприємств Хмельницької області, яка є правонаступником всіх її майнових прав та обов'язків.
П.8 установчого договору АСП надається право здійснювати управління корпоративними правами сільськогосподарських підприємств, які вони мають в корпораціях „Сільгоспздравниця” та „Украгробуд” та інших структурах, створених за кошти сільськогосподарських підприємств. Без згоди АСП їх майно не відчужується та нікому не передається.
Станом на 31.05.11р. Асоціація сільськогосподарських підприємств Хмельницької області (АСП) зареєстроване як юридична особа та внесене до ЄДРПОУ, що підтверджується витягом із ЄДРПОУ від 31.05.11р., направленим на запит суду.
03.07.1989р. Хмельницька обласна Рада колгоспів та обком профспілок працівників агропромислового комплексу звернулися з листом (№143 від 03.07.89р.) про надання дозволу на реєстрацію обласного міжколгоспного санаторію „Товтри” (смт. Сатанів Городоцького району Хмельницької області).
Спільною постановою президії Ради колгоспів УРСР та президії Українського республіканського профсоюзу працівників агропромислового комплексу від 04.07.89р. №9 „Про реєстрацію обласного міжколгоспного санаторію „Товтри” (смт. Сатанів Городоцького району)” така згода була надана. (п.1).
П.2. вказаної Постанови, управління майном, створеним за рахунок капітальних вкладень з ЦФССК в будівництво санаторію в сумі 13 913 тис. руб. передано Раді колгоспів Хмельницької області без права відчуження.
Відповідно до постанови КМУ від 30.08.00р. №1349 „Деякі питання забезпечення виплат за соціальним страхуванням працівникам сільськогосподарського виробництва та рибного господарства”, спільною постановою президії Всеукраїнської ради сільськогосподарських підприємств та ЦК Профспілки працівників АПК України №П-2 від 26.09.00р., ліквідовано Централізований Фонд соціального страхування колгоспників (ЦФССК) з 01.12.00р.
Як вбачається із наявного в матеріалах справи листа Мінюсту України № 19.91-1202 від 12.01.08р., Мін'юст України здійснивши аналіз чинного законодавства, дійшло до висновку про те, що вказаними в листі актами законодавства не було визначено правонаступників Централізованого фонду соціального страхування колгоспників. Аналогічного висновку дійшло і Міністерство праці та соціальної політики в листі №9701/0/1407/020 від 27.12.07р.
Спільною Постановою Всеукраїнського союзу сільськогосподарських підприємств та ЦК профспілки працівників агропромислового комплексу України №2/10-П-7 від 20.02.02р. „Про реформування відносин власності санаторію „Товтри” Хмельницької області”, прийнятою на підставі висновку комісії з визначення часток засновників майна санаторію „Товтри”, яким встановлено, що вартість майна санаторію, створена за рахунок коштів ЦФССК складає 93% його загальної вартості, вирішено реформувати відносини власності вищезазначеного санаторію та створити на його базі ТОВ „Санаторій „Товтри””.
При цьому, спільною Постановою Всеукраїнського союзу та ЦК профспілки працівників агропромислового комплексу України №2/11-П-7 від 20.02.02р. „Про передачу в управління майна, створеного за кошти ЦФССК, санаторію „Товтри” Хмельницької області та внесення їх до установчих документів по створенню ТОВ „Санаторій „Товтри””, 51% від вартості всього майна санаторію передано в спільне управління: Всеукраїнському союзу сільськогосподарських підприємств (35% вартості майна), ЦК профспілки працівників АПК (8%) та корпорації „Сільгоспздравниця” (8%), а 49% - в управління Обласній асоціації сільськогосподарських підприємств, обкому профспілки, облсільгоспздравниці та трудовому колективу, у розмірах, визначених відповідним рішенням обласної асоціації сільськогосподарських підприємств та обкому профспілки.
Спільною Постановою ВК Аграрного Союзу України та Президії ЦК Профспілки працівників АПК України №3.В-2/1П-19 від 04.02.10р. затверджено висновки, рішення та рекомендації комісії з реформування відносин власності колективного санаторно-курортного підприємства санаторій „Товтри”, проведено розподіл часток в його статутному капіталі: Аграрний союз України - 35%, Профспілка працівників АПК України - 16%, Асоціації сільськогосподарських підприємств Хмельницької області -23,2%, трудовому колективу санаторію „Товтри” - 19% та реформовано КСКП санаторій „Товтри” у Товариство з обмеженою відповідальністю „Санаторій „Товтри””.
Пізніше, спільною Постановою виконкому Аграрного Союзу України та Президії ЦК Профспілки працівників АПК України №3В-5/1П-4-4 від 14.04.11р. скасовано постанову №9 від 04.06.89р., якою оформлено рішення про передачу Раді колгоспів Хмельницької області в управління частки майна санаторію „Товтри”, створеного за рахунок коштів ЦФССК; спільну Постанову ВССП та Президії ЦК профспілки працівників АПК України №2/10-П-7 від 20.02.02р.; спільну Постанову ВССП та Президії ЦК профспілки працівників АПК України №2/11-П-7 і спільну Постанову виконкому Аграрного союзу України та президії ЦК профспілки працівників АПК України №3В-2/4П-19 від 04.02.10р., а також вирішено частку статутного капіталу КСКПС „Товтри” в розмірі 93%, створену за кошти ВФССК передати та зареєструвати в подальшому за Аграрним Союзом України для реформування КСКПС „Товтри”.
В зв'язку з цим, листом №17 від 27.01.11р. та повторно листом №64 від 05.05.11р. позивач направив відповідачу -1 вимогу із забороною вчинення будь-яких дій по реорганізації та відчуженню майна Санаторію та про повернення йому з оперативного управління частку в розмірі 93% статутного капіталу санаторію „Товтри” в розмірі 13 913 000,00 грн., що становить 93% статутного капіталу КСКП „Санаторій „Товтри””.
Рішенням зборів учасників КСКП „Санаторій „Товтри”” (протокол №1 від 10.01.02р.) утворено ТОВ „Санаторій „Товтри”” та затверджено його Статут.
Рішенням господарського суду Хмельницької області від 01.10.08р. по справі №12/21/2328, залишеним без змін постановою Житомирського апеляційного господарського суду від 01.12.09р.та постановою ВГСУ від 10.03.10р. вищезазначене рішення зборів учасників та затверджений ними статут визнано недійсним.
Рішенням зборів учасників ТОВ „Санаторію „Товтри””, оформленим протоколом №1 від 06.09.05р., відмінено постанову зборів учасників ТОВ „Санаторій „Товтри”” від 18.09.03р. „Про внесення зміни до Статуту ТОВ санаторію „Товтри”” в частині п.1 і 2.
В результаті відміни вказаних пунктів рішення зборів учасників від 18.09.03р., частки учасників склали: Асоціація сільськогосподарських підприємств (74,2%), спілка громадян співвласників ТОВ санаторій „Товтри” -19%, ТОВ „Хмельницькагробуд” -2%, управління по мінеральних ресурсах, курортах і туризму Хмельницької області -4,8%.
Згідно протоколу загальних зборів уповноважених представників засновників КСКП „Санаторій „Товтри”” від 11.05.10р., вбачається, що засновниками підприємства є Асоціація сільськогосподарських підприємств Хмельницької області, як правонаступник реорганізованої обласної Ради колективних сільськогосподарських підприємств, ТОВ „Хмельницькагробуд”, як правонаступник Облагробуду, Хмельницька ОДА, Хмельницький міжгосподарський тепличний комбінат (визнано банкрутом та ліквідовано ухвалою суду), частку якого передано ТОВ „Гід ізоляційні системи”.
Таким чином, згідно витягу з ЄДРПОУ від 31.05.11р. №02-03-717, наданого на вимогу суду, станом на 31.05.11р., Колективне санаторно-курортне підприємство санаторій „Товтри” -зареєстроване як юридична особа, внесене до ЄДРПОУ та діє на підставі Статуту.
З моменту створення КСКП „Санаторій „Товтри””, редакції Статуту кілька разів змінювалися.
Так, згідно п.п.1,7,35,36 статуту обласного міжколгоспного санаторію «Товтри», затвердженого зборами уповноважених представників господарств-учасників від 03.07.1989р. (протокол №1) і зареєстрованого у виконкомі Хмельницької обласної ради від 05.07.1989р. №108, зазначений санаторій створено за рахунок відрахувань коштів колгоспів та дольових внесків підприємств і організацій агропромислового комплексу та їх сімей за рішенням зборів уповноважених представників радгоспів, колгоспів та інших організацій АПК.
Згідно цього ж Статуту, міжколгоспний санаторій входить до складу обласного об'єднання «Хмельницькколгоспздравниця», зберігає господарську самостійність і право на юридичну самостійність. Вищим органом управління міжгосподарського санаторію є збори уповноважених представників господарств-учасників, що обираються строком на три роки в рівних кількостях від кожного господарства незалежно від дольової участі. Збори уповноважених представників господарств-учасників затверджують статут санаторію, а також вносять в нього необхідні зміни і доповнення з послідуючою реєстрацією їх у виконкомі обласної Ради народних депутатів.
У відповідності до п.46 згаданого Статуту реорганізація і припинення діяльності санаторію здійснюється за рішенням зборів уповноважених представників господарств-учасників за погодженням обласної Ради колгоспів та виконкому Обласної Ради народних депутатів. Згідно із п.48. статуту майно і грошові кошти, що залишилися після погашення кредитів Агробанку і Будбанку і іншої заборгованості санаторію розподіляються між господарствами-учасниками у відповідності з діючим законодавством.
Згідно з п.1 Статуту обласного міжколгоспного санаторію «Товтри», зареєстрованого рішенням виконавчого комітету Городоцької районної ради від 19.12.1991р. №275, реєстраційний номер 72, обласний міжколгоспний санаторій «Товтри»було створено за рахунок відрахувань коштів колгоспів та дольових внесків підприємств і організацій для організації санаторно-курортного лікування колгоспників, членів їх сімей працівників АПК та інших підприємств. Згідно п.2 статуту санаторій здійснює оперативне управління з правом володіння, користування і розпорядження закріпленим за ним майном путівок, які належать на правах загальної власності колгоспам та іншим господарствам-дольовикам У п.3 статуту перелічені колгоспи та інші підприємства, які приймали участь у будівництві санаторію та є його учасниками. Вищим органом управління міжколгоспного санаторію «Товтри» є збори уповноважених представників господарств-учасників, які обираються строком на 3 роки в рівних кількостях від кожного господарства незалежно від суми дольової участі. Реорганізація та припинення діяльності санаторію відповідно до п.7.2. статуту здійснюється за рішенням уповноважених представників господарств-учасників за погодженням обласної Ради колгоспів та виконкому Обласної Ради народних депутатів. Згідно із п.7.3. статуту майно і грошові кошти, що залишилися після погашення кредитів Агробанку і Будбанку і іншої заборгованості санаторію розподіляються між господарствами-учасниками у відповідності з діючим законодавством.
Протоколом №7 зборів уповноважених представників засновників санаторію «Товтри»від 06.12.1995р., був затверджений статут колективного санаторно-курортного підприємства «Санаторій «Товтри», викладений в новій редакції, який зареєстровано розпорядженням голови райдержадміністрації від 26.03.1996 р. №128. Зборами уповноважених представників засновників санаторію «Товтри»погоджено пропозиції державних підприємств про передачу їх частки в будівництві санаторію обласній державній адміністрації.
Пунктом 3.2 цього статуту передбачено, що засновниками санаторію є юридичні особи, які внесли матеріальні ресурси та грошові кошти після введення санаторію в експлуатацію. У пункті 6.1 статуту зазначено, що санаторій створений за рішенням президії Хмельницької обласної ради колгоспів і президії обкому профспілки робітників та службовців сільського господарства і заготівель від 08.09.1972 р. №10 «Про будівництво в селі Кринцілові Городоцького району обласного міжколгоспного санаторію, затвердженого постановою виконкому Хмельницької обласної ради народних депутатів трудящих та президії обласної Ради профспілок від 20.11.1972р. з цього питання.
Відповідно до п.9.2. статуту вищим органом санаторію є збори уповноважених представників засновників.
У пункті 9.2.2. статуту санаторію «Товтри» визначено склад його 4-х засновників серед яких:
1. Обласна Рада КСГП, розмір її внеску складає 93,0%.
2. Облагробуд -2,0%.
3. Тепличний комбінат -0,2%.
4. Обласна державна адміністрація -4,8%.
За змістом п.13.1 статуту ліквідація і реорганізація (злиття, приєднання, поділ, виділення, перетворення) санаторію проводиться за рішенням вищого органу чи за рішенням суду або арбітражного суду. Відповідно до п.13.7. цього ж статуту наявні грошові кошти санаторію, включаючи надходження від розпродажу його майна після розрахунків з бюджетом, банками та іншими кредиторами, розподіляється ліквідаційною комісією між засновниками і учасниками пропорційно до належних їм пайових внесків відповідно до чинного законодавства.
Пунктом 1.1. статуту колективного санаторно-курортного підприємства санаторій «Товтри», затвердженого рішенням зборів уповноважених представників засновників 05.04.2011р. (протокол №7), зареєстрований державним реєстратором Городоцької районної державної адміністрації 15.04.2011 року, визначено, що колективне санаторно-курортного підприємство санаторій «Товтри»діє у відповідності до законодавства України і цього статуту. Згідно статуту підприємство засноване на колективній власності шляхом об'єднання на добровільних засадах частки майна , фінансових, матеріально-технічних і трудових ресурсів сільськогосподарських підприємств (колгоспів) Хмельницької області та коштів інших підприємства, установ, організацій. Відповідно до п.6.1 Статуту вищим органом Підприємства є збори уповноважених представників засновників. Відповідно до п.11.1 Статуту ліквідація та реорганізація (злиття, приєднання, поділ, виділення, перетворення) проводиться за рішенням вищого органу -зборів уповноважених представників засновників або на підставі рішення суду, що набрало законної сили.
Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги наступне.
Під корпоративними відносинами маються на увазі відносини, що виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав.
Відповідно до ч.1 ст. 167 ГК України корпоративними є права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Згідно із ч.1 ст.16 ЦК України України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до п.11 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 р. №13 „Про практику розгляду судами корпоративних спорів”, ВСУ, зобов'язує господарський суд при вирішенні корпоративного спору встановити наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або законного інтересу, на захист якого подано позов, а також з'ясувати питання про наявність чи відсутність факту їх порушення або оспорювання.
З огляду на вищезазначене, судом враховується, що із п.1.1. ст.1 Статуту Аграрного союзу України, затв. рішенням Конференції уповноважених представників Засновників від 06.11.09р. вбачається, що АСУ є правонаступником Всеукраїнського союзу сільськогосподарських підприємств, який в свою чергу створений шляхом реорганізації Всеукраїнської Ради сільськогосподарських підприємств, що утворилася після реорганізації Ради колгоспів УРСР (затв. постановою Ради Міністрів УРСР №54 від 06.02.85р. ).
Відповідно до п.1 Положення про Раду колгоспів Української РСР, затвердженого Постановою Ради Міністрів УРСР від 13.01.1972р. №15 Рада колгоспів Української РСР є республіканським виборним громадським органом колгоспів, утвореним з метою подальшого розвитку колгоспної демократії, підвищення творчої активності колгоспного селянства … Згідно із п.4 цього ж положення Рада колгоспів Української РСР, зокрема, разом із Українським республіканським комітетом профспілки працівників сільського господарства розглядає і вирішує питання, пов'язані з використанням коштів, виділених з централізованого союзного фонду соціального страхування колгоспників.
При цьому, Положення не містить припису про те, що Рада колгоспів Української РСР та/або Український республіканський комітет профспілки працівників сільського господарства розглядаючи і вирішуючи питання, пов'язані з використанням коштів, виділених з централізованого союзного фонду соціального страхування колгоспників набувають будь-яких прав на такі кошти або майно, яке за такі кошти створено. Вказаний нормативно-правовий акт не передбачає покладення на зазначені органи функції розпорядника майна, створеного за кошти централізованого союзного фонду соціального страхування колгоспників.
Факт виділення коштів на будівництво обласного міжколгоспного санаторію „Товтри” саме із ЦФССК підтверджується п.2 Спільної постанов президії Ради колгоспів УРСР та президії Українського республіканського профсоюзу працівників агропромислового комплексу від 04.07.89р. №9 „Про реєстрацію обласного міжколгоспного санаторію „Товтри” (смт. Сатанів Городоцького району”, відповідно до якого, управління майном, створеним за рахунок капітальних вкладень з ЦФССК в будівництво санаторію в сумі 13 913 тис. руб. передано Раді колгоспів Хмельницької області без права відчуження.
Судом враховується, що відповідно до постанови КМУ від 30.08.00р. №1349 „Деякі питання забезпечення виплат за соціальним страхуванням працівникам сільськогосподарського виробництва та рибного господарства”, спільною постановою президії Всеукраїнської ради сільськогосподарських підприємств та ЦК Профспілки працівників АПК України №П-2 від 26.09.00р., ліквідовано Централізований Фонд соціального страхування колгоспників (ЦФССК) з 01.12.00р.
При цьому, як вбачається із наявного в матеріалах справи листа Мінюсту України № 19.91-1202 від 12.01.08р., Мін'юст України здійснивши аналіз чинного законодавства, дійшло до висновку про те, що вказаними в листі актами законодавства не було визначено правонаступників Централізованого фонду соціального страхування колгоспників. Аналогічного висновку дійшло і Міністерство праці та соціальної політики в листі №9701/0/1407/020 від 27.12.07р.
Крім того, судом враховується, що підставою виникнення свого права на спірну частку у статутному капіталі КСКП „Товтри”, яка на думку позивача становить, 93% статутного капіталу КСКП „Товтри”, і задля захисту якого він звернувся з позовом до господарського суду, позивач вказує Постанову №9 Президії Ради колгоспів Української РСР та Президії Українського республіканського комітету профспілки працівників агропромислового комплексу від 4.07.1989р «Про реєстрацію обласного міжколгоспного санаторію «Товтри»смт. Сатанів Городоцького р-ну.»
Відповідно до якої, управління майном, створеним за рахунок капітальних вкладень Централізованого фонду соціального страхування колгоспників у будівництво санаторію в сумі 13.913тис. рублів передано Раді колгоспів Хмельницької області без права відчуження, а Рада колгоспів УРСР та Український республіканський комітет профспілки працівників агропромислового комплексу, залишили за собою право розглядати і вирішувати майнові питання, пов'язані з використанням коштів, виділених з Централізованого фонду соціального страхування колгоспників.
Однак, як вбачається із змісту вказаної постанови, цей документ не містить переліку майна, що було створене за рахунок коштів Централізованого фонду соціального страхування колгоспників при будівництві санаторію «Товтри»у смт. Сатанів Городоцького району і управління яким, як стверджує позивач, було передано Раді колгоспів Хмельницької області без права відчуження.
Також, як зазначається у вказаній вище постанові, сума капітальних вкладень у будівництво санаторію «Товтри»склала 13.913тис. рублів. В той же час, вартість частки, яку позивач просить витребувати у відповідача-1, згідно позовної заяви, складає 13.913.000грн. При цьому позивачем, незважаючи на вимогу суду, не надано розрахунку заявлених позовних вимог, який дозволив би суду встановити спосіб, за яким позивачем було здійснено перерахунок 13.913тис. радянських карбованців у 13.913.000грн.
При цьому, позивачем не надано будь-яких документів (актів приймання-передачі, передавальних відомостей тощо), складених за участю представників Асоціації сільськогосподарських підприємств Хмельницької області (організацій, правонаступником яких вона є), або представників КСКП санаторій «Товтри»(підприємств, правонаступником яких він є), які б підтверджували факт передачі майна або коштів в управління відповідача-1 та дозволяли б ідентифікувати таке майно та його вартість. За відсутності переліку майна та його вартості у постанові, на яку посилається позивач, та відсутності у позивача зазначених вище документів, заявлені позивачем вимоги не можуть вважатися обґрунтованими.
Також, в матеріалах справи відсутні будь-які докази, які б свідчили про здійснення ним вкладів до статутного фонду (капіталу) та/або інших фондів санаторію «Товтри»у грошовій або натуральній формі або передачі санаторію майна або коштів на іншій правовій підставі, які б дозволили обґрунтовано стверджувати про те, що у статутному капіталу відповідача-2 сформована належна позивачу частка, а, відтак, у нього виникло право вимагати її повернення.
Судом враховується, що відповідно до п.п. 1,7,35,36 статуту обласного міжколгоспного санаторію «Товтри», затвердженого зборами уповноважених представників господарств-учасників від 03.07.1989р. (протокол №1) і зареєстрованого у виконкомі Хмельницької обласної ради від 05.07.1989р. №108, зазначений санаторій створено за рахунок відрахувань коштів колгоспів та дольових внесків підприємств і організацій агропромислового комплексу та їх сімей за рішенням зборів уповноважених представників радгоспів, колгоспів та інших організацій АПК.
Згідно цього ж статуту міжколгоспний санаторій входить до складу обласного об'єднання «Хмельницькколгоспздравниця», зберігає господарську самостійність і право на юридичну самостійність. Вищим органом управління міжгосподарського санаторію є збори уповноважених представників господарств-учасників.
У відповідності до п.46 згаданого Статуту, реорганізація і припинення діяльності санаторію здійснюється за рішенням зборів уповноважених представників господарств-учасників за погодженням обласної Ради колгоспів та виконкому Обласної Ради народних депутатів. Згідно із п.48. статуту майно і грошові кошти, що залишилися після погашення кредитів Агробанку і Будбанку і іншої заборгованості санаторію розподіляються між господарствами-учасниками у відповідності з діючим законодавством.
Згідно з п.1 Статуту обласного міжколгоспного санаторію «Товтри», зареєстрованого рішенням виконавчого комітету Городоцької районної ради від 19.12.1991р. №275, реєстраційний номер 72, обласний міжколгоспний санаторій «Товтри»було створено за рахунок відрахувань коштів колгоспів та дольових внесків підприємств і організацій для організації санаторно-курортного лікування колгоспників, членів їх сімей працівників АПК та інших підприємств. Згідно п.2 статуту санаторій здійснює оперативне управління з правом володіння, користування і розпорядження закріпленим за ним майном путівок, які належать на правах загальної власності колгоспам та іншим господарствам-дольовикам У п.3 статуту перелічені колгоспи та інші підприємства, які приймали участь у будівництві санаторію та є його учасниками. Вищим органом управління міжколгоспного санаторію «Товтри» є збори уповноважених представників господарств-учасників, які обираються строком на 3 роки в рівних кількостях від кожного господарства незалежно від суми дольової участі. Реорганізація та припинення діяльності санаторію відповідно до п.7.2. Статуту здійснюється за рішенням уповноважених представників господарств-учасників за погодженням обласної Ради колгоспів та виконкому Обласної Ради народних депутатів. Згідно із п.7.3. статуту майно і грошові кошти, що залишилися після погашення кредитів Агробанку і Будбанку і іншої заборгованості санаторію розподіляються між господарствами-учасниками у відповідності з діючим законодавством.
Із затвердженого протоколом №7 зборів уповноважених представників засновників санаторію «Товтри»від 06.12.1995р., Статуту колективного санаторно-курортного підприємства «Санаторій «Товтри», викладеного в новій редакції, зареєстров. розпорядженням голови райдержадміністрації від 26.03.1996р. №128. вбачається, що зборами уповноважених представників засновників санаторію «Товтри»погоджено пропозиції державних підприємств про передачу їх частки в будівництві санаторію обласній державній адміністрації.
Пунктом 3.2 цього Статуту передбачено, що засновниками санаторію є юридичні особи, які внесли матеріальні ресурси та грошові кошти після введення санаторію в експлуатацію. У пункті 6.1 статуту зазначено, що санаторій створений за рішенням президії Хмельницької обласної ради колгоспів і президії обкому профспілки робітників та службовців сільського господарства і заготівель від 08.09.1972 р. №10 «Про будівництво в селі Кринцілові Городоцького району обласного міжколгоспного санаторію, затвердженого постановою виконкому Хмельницької обласної ради народних депутатів трудящих та президії обласної Ради профспілок від 20.11.1972р. з цього питання.
У пункті 9.2.2. Статуту санаторію «Товтри» визначено склад його 4-х засновників серед яких:
1. Обласна Рада КСГП, розмір її внеску складає 93,0%.
2. Облагробуд -2,0%.
3. Тепличний комбінат -0,2%.
4. Обласна державна адміністрація -4,8%.
Пунктом 1.1. Статуту колективного санаторно-курортного підприємства санаторій «Товтри», затвердженого рішенням зборів уповноважених представників засновників 05.04.2011р. (протокол №7), зареєстрований державним реєстратором Городоцької районної державної адміністрації 15.04.2011 року, визначено, що КСКП „Санаторій „Товтри””, діє у відповідності до законодавства України і цього статуту. Згідно статуту підприємство засноване на колективній власності шляхом об'єднання на добровільних засадах частки майна, фінансових, матеріально-технічних і трудових ресурсів сільськогосподарських підприємств (колгоспів) Хмельницької області та коштів інших підприємства, установ, організацій.
Таким чином, з аналізу змісту вищезазначених документів вбачається, що статути, на підставі яких функціонував Відповідач-2 з моменту його створення, тобто з 1989 року, не містять положень, відповідно до яких позивач є або був учасником (засновником) санаторію «Товтри», розпорядником його майна чи коштів, не має жодного юридичного або організаційного відношення до відповідача-2, його органів управління, не міг впливати на порядок ухвалення рішень, в т.ч. щодо ліквідації відповідача-2 та розподілу його майна, яке може залишитися в результаті такої ліквідації, оскільки із змісту всіх зазначених Статутів, майно відповідача-2 після ліквідації розподіляється між засновниками, до складу яких Позивач не входить.
Також у вказаних установчих документах Відповідача-2 не зазначається про те, що позивач набув будь-яких повноважень щодо управління коштами або майном, що утворилося в результаті освоєння таких коштів (тобто в результаті будівництва), що були виділені на будівництво санаторію «Товтри»з Централізованого фонду соціального страхування колгоспників.
При цьому, судом звертається увага на те, що позивач не звертався до суду з позовом про визнання недійсними установчих документів Відповідача-2 з підстав, що вони не містять приписів щодо тих прав позивача, порушенням якими обґрунтовано заявлений позов.
Вказані обставини дають суду підстави для висновку, про те, що позивач, який не є учасником (засновником) Відповідача-2, не має повноважень щодо ухвалення відносно Відповідача-2 будь-яких рішень, не здійснив вклад до статутного фонду (капіталу) відповідача-2, не має відповідних правових підстав для витребування у відповідача-1 частки в статному капіталі відповідача-2.
Судом приймається до уваги також і та обставина, що, як вбачається із змісту установчих документів відповідаяа-2, Обласна Рада колективних сільськогосподарських підприємств, правонаступником якої є Асоціації сільськогосподарських підприємств Хмельницької області, була включена до складу засновників Відповідача-2 лише у 1995 році, про що свідчить зміст нової редакції статуту санаторію «Товтри», затвердженого протоколом №7 зборів уповноважених представників засновників санаторію «Товтри»від 06.12.1995р. В той же час, позивач зазначає у позовній заяві, що передача в управління відповідача-1 частки в сумі 13.913.000 грн., сформованої за рахунок коштів централізованого союзного фонду соціального страхування колгоспників відбувалася 4.07.1989р. на підставі постанови №9, ухваленої Радою колгоспів Української РСР та Українським республіканським комітетом профспілки працівників сільського господарства. При цьому позивач на обґрунтував свою позицію щодо можливості Відповідача-1 здійснювати управління набутою від позивача часткою в статутному капіталі санаторію «Товтри»з 1989 року, не перебуваючи при цьому в складі засновників санаторію. Таких доказів не було здобуто судом і під час судового розгляду.
Відповідно до ч 2 ст.16 ЦК України способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Так, судом враховується, що позивачем у позовній заяві обрано способом захисту порушеного права: витребування у відповідача-1 частки в розмірі 13 913 000,00 грн., що становить 93% статутного капіталу Колективного санаторно-курортного підприємства санаторій "Товтри" та зобов'язання відповідача-1 передати Аграрному Союзу України частку в розмірі 13 913 000,00 грн., що становить 93% статутного капіталу Колективного санаторно-курортного підприємства санаторій "Товтри", тобто способи захисту не передбачені ст.16 ЦК України. При цьому, позивачем не зазначається, яким із законів передбачено такий спосіб захисту права, яке позивач вважає порушеним.
Звертаючись із позовом до суду про витребування у Асоціації сільськогосподарських підприємств Хмельницької області частки в розмірі 13.913.000грн., що становить 93% статутного капіталу КСКП санаторій «Товтри»та зобов'язання передати позивачу зазначену частку, позивач посилається на приписи, що містяться в ст.ст.1212,1213 Цивільного кодексу України, якими встановлюється обов'язок особи, що набула майно без достатньої правової підстави, повернути таке безпідставно набуте майно потерпілому.
З огляду на вищезазначене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги позивача щодо витребування у відповідача-1 частки в розмірі 13 913 000,00 грн., що становить 93% статутного капіталу Колективного санаторно-курортного підприємства санаторій "Товтри" та зобов'язання відповідача-1 передати Аграрному Союзу України частку в розмірі 13 913 000,00 грн., що становить 93% статутного капіталу Колективного санаторно-курортного підприємства санаторій "Товтри" не підтверджені належними доказами, не базуються на нормах чинного законодавства, належним чином не необґрунтовані, тому задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України при відмові в позові витрати по справі покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 22, 38, 44, 49, 82-84, 85 Господарського процесуального кодексу України, СУД, -
В позові Аграрного Союзу України м. Київ за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача -Професійної спілки працівників агропромислового комплексу України м. Київ до Асоціації сільськогосподарських підприємств Хмельницької області м. Хмельницький та Колективного санаторно-курортного підприємства санаторій "Товтри" смт. Сатанів Городоцького району Хмельницької області про витребування у відповідача-1 частки в розмірі 13 913 000,00 грн., що становить 93% статутного капіталу Колективного санаторно-курортного підприємства санаторій "Товтри", зобов'язання відповідача-1 передати Аграрному Союзу України частку в розмірі 13 913 000,00 грн., що становить 93% статутного капіталу Колективного санаторно-курортного підприємства санаторій "Товтри" відмовити.
Головуючий суддя О.Є. Танасюк
Суддя: М.Є. Муха
Суддя: М.В. Смаровоз
Повний текст рішення підписано: 23.09.2011р.
Віддруковано 5 примірників:
1-.до справи,
02-позивачу,
3-4- відповідачам.
5- третій особі.