79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
05.06.08 Справа№ 4/26 А
Господарський суд Львівської області в складі судді Гриців В.М. при секретарі Москалі Р.М. з участю представників позивача Оприск Л.Є., відповідача Палій М.В. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Львівського міського комунального підприємства “Львівводоканал» до державної податкової інспекції у м. Львові про скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій
Львівське міське комунальне підприємство «Львівводоканал» звернулося з адміністративним позовом до державної податкової інспекції у місті Львові, з урахуванням уточнень просить суд скасувати рішення державної податкової інспекції у м.Львові про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000162201/0/10897 від 19.06.2007р., №0000162201/1/15785 від 03.09.2007р., № 0000162201/2/21283 від 22.11.2007р., № 000162201/3/1414 від 24.01.2008р., які прийняті за результатами адміністративного розгляду скарги про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000162201/0/10897 від 19.06.2007року.
В судовому засіданні представник позивача вимоги підтримав повністю. В обгрунтування позовних вимог позивач вказує, що застосовані до підприємства суми санкцій стосуються виконання контрактів №LP-WW-02 від 25.10.2005р. та №LP-OF-02-C від 23.06.2005р. з фірмами, укладених в рамках Угоди про позику (Проект водопостачання та каналізації м. Львова) між державою Україна та Міжнародним банком реконструкції та розвитку.
Угода про позику (Проект водопостачання та каналізації м. Львова) між державою Україна та Міжнародним банком реконструкції та розвитку була підписана 27.08.2002р. в м. Вашингтон, США. Відповідно до ст. VI Угоди про позику однією із умов набрання чинності цією Угодою було підписання в цей же день Угоди про впровадження Проекту між Банком, містом Львів та ЛМКП «Львівводоканал», відповідно до якої Львівська міська рада та ЛМКП «Львівводоканал» погодяться взяти на себе зобов'язання щодо Банку.
Відповідно до Додатку 1 Угоди про впровадження проекту закупівля послуг консультантів здійснюється згідно з положеннями Вступу та Розділу IV документа «Керівні положення щодо відбору та залучення консультантів Позичальниками світового банку», опублікованого Банком у січні 1997р. і переглянутих у вересні 1997р. та січні 1999р. (Керівні положення щодо залучення консультантів) та наступних положень Розділу II цього Додатку.
Згідно з Керівними положеннями Світового Банку щодо залучення консультантів при підписанні договору з консультантами в рамках Проекту повинна використовуватись форма Контракту, передбачена Світовим Банком.
Згідно з підпунктом «с» пункту 2 статті 7 Закону України «Про міжнародні договори України» від 22.12.1993р. №3767 міжнародні договори, виконання яких обумовлює зміну діючих чи ухвалення нових законів України потребують ратифікації Верховною Радої України.
Угода про позику була ратифікована шляхом прийняття Закону України від 28.12.2002р. №137 «Про ратифікацію угоди про позику (Проект водопостачання та каналізації міста Львова) між Україною та Міжнародним банком реконструкції та розвитку».
Відповідно до частини 5 ст. 94 Конституції України, закон набирає чинності через 10 днів з дня його офіційного оприлюднення якщо інше не передбачено цим законом, але не раніше дня його опублікування.
Закон України «Про ратифікацію угоди про позику (Проект водопостачання та каналізації міста Львова) між Україною та Міжнародним банком реконструкції та розвитку» було опубліковано 27.12.2002р. в газеті «Урядовий Кур'єр» №243.
Згідно ст. 17 Закону України «Про міжнародні договори України» від 22.12.1993р. укладені і належним чином ратифіковані міжнародні договори України становлять невід'ємну частину національного законодавства України і застосовуються у порядку, передбаченому для норм національного законодавства. Якщо міжнародним договором України, укладення якого відбулось у формі закону, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені законодавством України, то застосовуються правила міжнародного договору України.
Відповідно до Розділу VII Закон України "Про міжнародні договори України" від 29.06.2004р. №31906 -втратив чинність Закон України "Про міжнародні договори України" від 22.12.1993р. №3767.
Відповідно до ст. 19 Закон України "Про міжнародні договори України" від 29.06.2004р. №31906 чинні міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства і застосовуються у порядку, передбаченому для норм національного законодавства. Якщо міжнародним договором України, який набрав чинності в установленому порядку, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені у відповідному акті законодавства України, то застосовуються правила міжнародного договору.
На виконання вимог Розділу 6.01 та Частини D Додатку 2 Угоди про позику та керуючись положеннями Розділу 3.04 Угоди про Позику ЛМКП «Львівводоканал» були укладені контракти №LP-WW-02 від 25.10.2005р. та №LP-OF-02-C від 23.06.2005р. з компаніями RMT Industrie -und Elektrotechnic GmBX (Rhein), Німеччина, і фірмою Technidata AG Munchen, Німеччина (використовуючи типову форму контракту).
Позивач вказує, що керувався нормами міжнародних договорів України, які набули чинності у встановленому законом порядку, тому не порушив встановленого національним законодавством граничного строку розрахунків з нерезидентами в іноземній валюті.
Представник відповідача позовні вимоги не визнає, просить суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог. ДПІ у м. Львові вважає, що позовна заява Львівського міського комунального підприємства "Львівводоканал" у даній справі є безпідставною та необґрунтованою.
Відповідач посилається на ст.2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" від 23.09.1994 р. № 185/94-ВР (із змінами і доповненнями), відповідно до якої імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 90 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують індивідуальної ліцензії Національного банку України.
Відповідач посилається на ст. 4 Закону України від 23.09.94р. №185/94-ВР "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (із змінами і доповненнями), відповідно до якої порушення резидентами термінів, передбачених статтею 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3% від суми несвоєчасно отриманих послуг в іноземній валюті, перерахованої в грошову одиницю України за валютним курсом НБУ на день виникнення заборгованості.
На підставі вищенаведених порушень та у відповідності до розрахунку пені по ЛМКП "Львівводоканал" за період з 01.04.2006 по 31.12.2006 року загальна сума пені по імпортних операціях становить 649501,83 грн. (рішення ДПІ у м. Львові про застосування штрафних санкцій від 19.06.2007 р. № 0000162201/0/10897), в тому числі по фірмі Technidata AG Munchen Німеччина по контракту № LP-OF-02C від 23.06.2005 року - 57718,99 грн. та по контракту № LP - WW 02C від 25.10.2005 року з фірмю RMT Industrie - und Electrotechik GmbH Німеччина - 591782,84грн.
Також відповідач наголошує що Угода про позику (Проект водопостачання та каналізації міста Львова) між Україною та Міжнародним банком реконструкції та розвитку від 27.08.2002 р. була ратифікована шляхом прийняття Закону України "Про ратифікацію Угоди про позику (Проект водопостачання та каналізації міста Львова) між Україною та Міжнародним банком реконструкції та розвитку" від 28.11.2002 p. № 317-IV. Однак, дана Угода не встановлює інші правила, зокрема, для проведення розрахунків в іноземній валюті ніж ті, які передбачено законодавством України, оскільки дане питання не висвітлено в Угоді про позику, яка ратифікована Законом України від 28.11.2002 р. №317-IV.
Розглянув матеріали справи, заслухав пояснення представників сторін, дослідив надані докази в їх сукупності суд вважає, що позов слід задовольнити повністю.
Державною податковою інспекцією у м. Львові 06 червня 2007 року складено Акт №119/23-2/03348471 «Про результати виїзної планової документальної перевірки Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал»код ЄДРПОУ -03348471 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2006р. по 31.12.2006р.»(в подальшому Акт перевірки).
В даному Акті перевірки вказано, що в порушення статті 2 Закону України від 23.09.94р. №185/94-ВР "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (із змінами і доповненнями) були проведені наступні розрахунки по контракту № LP-WW-02 С від 25.10.2005 року, укладеному з фірмою нерезидентом RMT Industrie - und Electrotechik GmBH. Kehl (Rhein), Німеччина, згідно виписки банку від 24.03.2006 року була здійснена передоплата в сумі 205600,00 євро за поставку насосів та супутнього обладнання до головної насосної станції каналізаційних очисних споруд. На виконання контракту обладнання та матеріали, згідно вантажно-митних декларацій, почали надходити на митну територію України починаючи з 20.11.2006 року з порушенням законодавчо встановлених термінів. По контракту № LP-OF-02C від 23.06.2005 року, укладеному з фірмою-нерезидентом Technidata AG Munchen, Німеччина на поставку та монтаж системи контролю "SCADA". По акту попередньої перевірки від 12.07.2006 року № 36/23-0/03348471 станом на 15.11.2005р. виникла прострочена дебіторська заборгованість, яка станом на кінець перевіряємого періоду не було погашена.
За період, що перевірявся встановлено, що згідно ВМД №6731 від 02.06.2006 року позивачем було отримано систему контролю "SCADA" з порушенням законодавчо встановлених термінів, тому відповідно до ст.4 Закону України від 23.09.94р. №185/94-ВР "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (із змінами і доповненнями) порушення резидентами термінів, передбачених статтею 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3% від суми несвоєчасно отриманих послуг в іноземній валюті, перерахованої в грошову одиницю України за валютним курсом НБУ на день виникнення заборгованості.
На підставі даного Акту перевірки відповідачем 19 червня 2007року винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000162201/0/10897, яким встановлено порушення позивачем ст.2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» та на підставі п.11 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»та згідно з ст.4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податку перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 від 21.12.2000 року застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій 649501грн. 83коп.
За результатами розгляду первинної скарги на підставі Акту перевірки та рішення ДПІ у м.Львові про результати розгляду первинної скарги №15440/25-005/171 від 29.08.2007р. відповідачем 03 вересня 2007р. прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000162201/1/15785, яким встановлено порушення позивачем ст.2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» та на підставі п.11 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»та згідно з ст.4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податку перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 від 21.12.2000 року застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій 649501,83 грн.
За результатами розгляду повторної скарги на підставі Акту перевірки та рішення ДПА у Львівській області про результати розгляду повторної скарги №22494/10/25-005/1241 від 09.11.2007р. відповідачем 22 листопада 2007р. прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000162201/1/15785, яким встановлено порушення позивачем ст.2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» та на підставі п.11 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»та згідно з ст.4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податку перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 від 21.12.2000 року застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій 649501грн. 83коп.
Крім того, відповідачем прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000162201/3/1414 від 24.01.2008р. на підставі Акту перевірки та рішення Державної податкової адміністрації України № 317/6/25-0115 від 16.01.2008 року «Про результати розгляду повторних скарг», яким застосовано суму штрафної санкції у розмірі 649501,83грн.
З долучених до матеріалів справи доказів випливає, що 27 серпня 2002 року між державою Україна та Міжнародним банком реконструкції та розвитку була підписана Угода про позику (Проект водопостачання та каналізації м. Львова).
Відповідно до ст. VI Угоди про позику однією із умов набрання чинності цією Угодою є укладення або ратифікування Угоди про впровадження Проекту між Банком, містом Львів та ЛМКП «Львівводоканал».
В Додатку 1 до Угоди про впровадження проекту (Проект водопостачання та каналізації міста Львова Міжнародним банком реконструкції та розвитку, містом Львів, Львівським міським комунальним підприємством «Львівводоканал»від 27 серпня 2002 року передбачено, що закупівля товарів та робіт здійснюється згідно з положеннями Частини I "Керівних положень щодо проведення закупівель у рамках позик Міжнародного банку реконструкції та розвитку та кредитів Міжнародної асоціації розвитку", опублікованих Банком у січні 1995 року і переглянутих у січні 1996 р., серпні 1996 р., вересні 1997 р. та січні 1999 р. (Керівні положення) та закупівля послуг консультантів здійснюється згідно з положеннями Вступу та Розділу IV документа “Керівні положення щодо відбору та залучення консультантів Позичальниками Світового банку», опублікованого Банком у січні 1997 року і переглянутих у вересні 1997 року та січні 1999 року (Керівні положення щодо залучення консультантів), та наступних положень Розділу ІІ цього Додатка та наступних положень Розділу І та II цього Додатку.
Згідно з наведеними вище керівними положеннями Світового Банку щодо проведення закупівель та щодо залучення консультантів при підписанні договору з консультантами в рамках Проекту повинна використовуватись форма Контракту передбачена Світовим Банком.
На виконання вимог Розділу 6.01 та Додатку 2 Угоди про позику та керуючись положеннями Розділу 3.04 Угоди про Позику позивачем укладено контракт №LP-WW-02 від 25.10.2005р. з компанією RMT Industrie -und Elektrotechnic GmBX (Rhein), Німеччина, відповідно до якого 24.03.2006р. була здійснена передоплата в сумі 205600,00євро за поставку насосів та супутнього обладнання до головної насосної станції каналізаційних очисних споруд, що становить 10% від ціни контракту відповідно до п.11 Спеціальних умов даного Контракту. Поставка даного обладнання та матеріалів почала здійснюватися з 20.11.2006р. Дана обставина сторонами не заперечується.
Відповідно до Контракту №LP-OF-02-C від 23 червня 2005 року, «Поставка і монтаж системи контролю SCADA»укладеного з фірмою Technidata AG Munchen, Німеччина, укладеного на виконання вимог Розділу 6.01 та Частини D Додатку 2 Угоди про позику та на виконання положень Розділу 3.04 Угоди про Позику, по акту попередньої перевірки від 12.07.2006р. №36/23-0/03348471 станом на 15.11.2005р. виникла прострочена дебіторська заборгованість, яка станом на перевіряємий період не була погашена.
Винесені за наслідками вказаної вище перевірки податкові повідомлення-рішення, якими за порушення термінів розрахунків в іноземній валюті застосовано штрафні санкції, визнані нечинними Постановою господарського суду Львівської області від 30 березня 2007 року, яка залишена без змін Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 10 вересня 2007 року.
Таким чином, застосовані до підприємства суми санкцій стосуються виконання контрактів №LP-WW-02 від 25.10.2005р. та №LP-OF-02-C від 23.06.2005р., укладених в рамках Угоди про позику (Проект водопостачання та каналізації м. Львова) між державою Україна та Міжнародним банком реконструкції та розвитку.
Згідно з підпунктом «с» пункту 2 статті 7 Закону України «Про міжнародні договори України» від 22.12.1993р. №3767 міжнародні договори, виконання яких обумовлює зміну діючих чи ухвалення нових законів України потребують ратифікації Верховною Радою України.
Враховуючи, що Угода про позику була ратифікована шляхом прийняття Закону України від 28.12.2002р. №137 «Про ратифікацію угоди про позику (Проект водопостачання та каналізації мста Львова) між Україною та Міжнародним банком реконструкції та розвитку, (опублікований 27.12.2002р. в газеті «Урядовий Кур'єр» №243), відповідно дана угода є частиною національного законодавства України.
Статтею 19 Закон України "Про міжнародні договори України" від 29.06.2004р. №31906 передбачено, що чинні міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства і застосовуються у порядку, передбаченому для норм національного законодавства. Якщо міжнародним договором України, який набрав чинності в установленому порядку, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені у відповідному акті законодавства України, то застосовуються правила міжнародного договору.
Оскільки контракти №LP-WW-02 від 25.10.2005р. та №LP-OF-02-C від 23.06.2005р. укладені і виконувалися в рамках Угоди про позику (Проект водопостачання та каналізації м. Львова) між державою Україна та Міжнародним банком реконструкції та розвитку, ратифікованої шляхом прийняття Закону України від 28.12.2002р. №137, тому правомірним є застосування позивачем норм міжнародних договорів, які набрали чинності у визначеному законом порядку.
При цьому, помилковим є твердження відповідача про необхідність отримання позивачем індивідуальної ліцензії Національного банку України при умові відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 90 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу, оскільки позивач у своїй діяльності керується положеннями чинних міжнародних договорів України та порушення терміну розрахунків у сфері зовнішньоекономічноїт діяльності стосовно 90 календарних днів не відбулося, оскільки норма міжнародного договору має силу закону і в ній не передбачено отримання ліцензії Національного банку України.
За таких обставин, відповідачем протиправно застосовано ст.2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» при винесенні оспорюваних рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Відповідно до вимог ст.71 КАСУ кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Оцінивши наявні в справі докази суд вважає, що спірні рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій підлягають скасуванню, оскільки викладені відповідачем мотиви їх прийняття не відповідають фактичним обставинам справи. Оспорювані рішення не грунтуються на нормах чинного законодавства, порушують права позивача, а тому такі визнаються судом протиправними та скасовуються..
Керуючись ст.ст. 2, 69, 70, 86, 87, 94, 138, 143, 158-163, п.6 розділу VІІ Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000162201/0/10897 від 19.06.2007року Державної податкової інспекції у місті Львові.
Визнати протиправним та скасувати Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000162201/1/15785 від 03.09.2007року Державної податкової інспекції у місті Львові.
Визнати протиправним та скасувати Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000162201/2/21283 від 22.11.2007р. Державної податкової інспекції у місті Львові.
Визнати протиправним та скасувати Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000162201/3/1414 від 24.01.2008р. Державної податкової інспекції у місті Львові.
Стягнути з Державного бюджету України на користь позивача 3,40 грн. судового збору.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня проголошення постанови і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Гриців В.М.