Рішення від 08.07.2008 по справі 17/167/08

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" липня 2008 р. Справа № 17/167/08

Господарський суд Миколаївської області,

головуючий суддя Коваль С.М.,

при секретарі Колесниковій В.В.,

з участю представників сторін:

від позивача - Шинкаренко Ю.В., довіреність № 356 від 31.12.2007 року;

від відповідача -Ботик Р.О., довіреність № 37 від 04.01.2008 року;

від 3-ї особи на боці позивача -Зайцев С.М., довіреність № 3834/15/14-08 від 26.05.2008 року;

від 3-ї особи на боці відповідача - Ботик Р.О., довіреність № 163/20/43 від 06.03.2008 року;

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 17/167/08

за позовом Одеської залізниці, м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, 19,

до Виконавчий комітет Миколаївської міської ради, м. Миколаїв, вул. Адміральська, 20,

3-тя особа без самостійних вимог на стороні позивача: Міністерство транспорту та зв»язку України, м. Київ, пр. Перемоги, 14,

3-я особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: комунальне підприємство “Миколаївське міжміське бюро технічної інвентаризації», м. Миколаїв, вул. Шевченка, 40,

про: визнання права власності,-

ВСТАНОВИВ:

Одеська залізниця (надалі - позивач) звернулася до господарського суду з Миколаївської міської ради, 3-тя особа на боці позивача - Міністерство транспорту та зв»язку про визнання права власності.

Ухвалою господарського суду від 22.05.2008 року до участі у справі у якості належного відповідача було залучено Виконавчий комітет Миколаївської міської ради та у якості 3-ї особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на боці відповідача - комунальне підприємство “Миколаївське міжміське бюро технічної інвентаризації».

Позивач обґрунтовує позовні вимоги наступним:

З метою проведення державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна - комплекс будівель-приміщень, розташований за адресою: м. Миколаїв, вул. Новозаводська, 1а/1 (надалі - об'єкт), позивач (в особі свого відокремленого структурного підрозділу - вагонного депо Херсон) листом від 03.09.2007 року за № 232 звернувся до відповідача із проханням оформити свідоцтво про право власності на зазначений об'єкт.

Листом від 17.09.2007 року № 10411/050317 виконавчим комітетом Миколаївської міської ради надано відповідь про можливість розгляду питання щодо оформлення права власності лише після надання акту державної комісії про прийняття об'єкта по вул. Новозаводська, 1 а/1 і введення його в експлуатацію.

Листом від 21.02.2007 року № 123 архівний відділ виконавчого комітету Миколаївської міської ради повідомив позивача про відсутність актів введення до експлуатації адміністративно-побутової будівлі вагонного депо Херсон Одеської залізниці по вул. Новозоводська,1а/1.

Адміністративно-побутова будівля за адресою: м. Миколаїв, вул. Новозоводська, 1а/1 знаходиться на балансі відокремленого підрозділу "вагонне депо Херсон Одеської залізниці" Державного підприємства "Одеська залізниця" і відображений в самостійному балансі підприємства.

На адміністративну-побутову будівлю ведеться інвентарна картка для обліку основних засобів. Вагонне депо Херсон Одеської залізниці за власний рахунок утримує зазначений об'єкт, самостійно здійснює його обслуговування та ремонт.

Крім того, відповідно до рішення Миколаївської міської ради народних депутатів від 24 лютого 2000 року, Одеській залізниці, як землекористувачу, виданий Державний акт на право постійного користування землею (серія І-МК № 001647) та надано у постійне користування землі в межах згідно з планом землекористування. Землі надано у постійне користування для виробничої діяльності.

На замовлення позивача комунальним підприємством «Миколаївське міжміське бюро технічної інвентаризації»було проведено інвентаризаційні роботи та виготовлено технічний паспорт від 17.03.2007 на об'єкт.

Жодна фізична чи юридична особа не заявляла про порушення своїх прав чи охоронюваних законом інтересів до Одеської залізниці, щодо здійснення нею права володіння чи користування даним об'єктом нерухомого майна.

Відповідач у відзиві на позовну заяву проти позову заперечує, посилаючись на те, що у позивача відсутні правоустановлюючі документи на спірне майно.

Вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Частиною 5 ст. 22 Господарського кодексу України передбачено, що держава реалізує право державної власності у державному секторі економіки через систему організаційно-господарських повноважень відповідних органів управління щодо суб'єктів господарювання, які належать до цього сектору і здійснюють свою діяльність на основі права господарського відання або права оперативного управління.

Право господарського відання і оперативного управління становлять основу правового режиму майна державних юридичних осіб.

Право господарського відання згідно із ч. 1 ст. 136 Господарського кодексу України є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами.

Відповідно до п. 1 свого Статуту Позивач є статутним державним підприємством, яке підпорядковане Державній адміністрації залізничного транспорту України, та входить до сфери управління Міністерства транспорту та зв'язку України.

Згідно ч. 3 ст. 73, ч. 2 ст. 74 Господарського кодексу України, майно позивача є державною власністю і закріплене за ним на праві господарського відання.

Відповідно до ст. ст. З, 4 Закону України «Про управління об'єктами державної власності»Міністерство транспорту та зв'язку України є суб'єктом управління майном, що закріплене за позивачем на праві господарського відання.

Пунктом 1.1. Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, яке затверджене наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 року № 7/6 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 28.01.2003 року) (далі - Положення), передбачено, що дане Положення визначає порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно в Україні та спрямоване на забезпечення визнання та захисту цих прав.

Речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави в особі органів, уповноважених управляти державним майном, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних " осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, відповідно до ч. 1 ст.4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»та п. 1.5 Положення, підлягають обов'язковій державній реєстрації.

Згідно з ч. 8 ст. З Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень проводиться місцевим органом державної реєстрації прав того реєстраційного (кадастрового) округу, в якому розміщена нерухомість або більша за площею її частина.

Реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють комунальні підприємства бюро технічної інвентаризації (далі - БТІ) (п.1.3 Положення).

Пунктом 1.4. Положення визначено, що реєстрація прав власності на нерухоме майно - це внесення запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно у зв'язку з виникненням, існуванням або припиненням права власності на нерухоме майно, що здійснюється БТІ за місцезнаходженням об'єктів нерухомого майна на підставі правовстановлювальних документів.

Державна реєстрація прав власності, інших речових прав на нерухомість, їх обмежень, правочинів щодо нерухомого майна або відмова в такій реєстрації безпосередньо здійснюється державним реєстратором прав, що є працівником БТІ, у межах своїх повноважень (п. 2 ст. 8 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», п. 1.12 Положення). Відповідно до ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", підставою для державної реєстрації прав, що посвідчують виникнення, перехід, припинення речових прав на нерухоме майно, обмежень цих прав, є у т.ч. інші акти органів державної влади або органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, прийнятих у межах повноважень, визначених законом.

Згідно з п. 3.5. Положення, реєстрації підлягають виключно заявлені права за умови їх відповідності чинному законодавству України і пред'явленим правовстановлювальним документом, разом з тим, реєстратору забороняється самостійне тлумачення прав власності на майно.

Відповідно п. 6.1. Положення оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна проводиться з видачею свідоцтва про право власності. Положенням передбачено обов'язкову реєстрацію права власності на підставі правовстановлюючих документів (згідно Додатку №1 до даного Положення), одним з яких є свідоцтво на право власності на об'єкти нерухомого майна, видані органами місцевого самоврядування та місцевими державними адміністраціями, а також рішення суду про визнання права власності (п. 2.1. Положення).

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 49, 80, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд,-

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги Одеської залізниці задовольнити повністю.

2. Визнати за Державою в особі Міністерства транспорту та зв'язку України право державної власності на адміністративно-побутову будівлю (літера А-2) загальною площею 497 квадратних метрів, за адресою: м. Миколаїв, вул. Новозоводська, 1а/1, що перебуває в повному господарському віданні Державного підприємства "Одеська залізниця".

Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного господарського суду протягом 10 днів з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя С.М.Коваль