"09" серпня 2011 р. м. Київ К-46071/09
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого: Маринчак Н.Є.
Суддів: Голубєвої Г.К., Костенка М.І., Островича С.Е., Рибченка А.О.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Віндекс»
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.11.2008р.
та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 22.09.2009р.
у справі № 2а-780/08
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Віндекс»
до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська
третя особа Державна податкова адміністрація у Дніпропетровській області
про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Віндекс»звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом, в якому з урахуванням поданих уточнень просило визнати протиправним та нечинним рішення Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська №0002692303 від 05.10.07р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 20600,00грн.
Позовні вимоги обґрунтовані відсутністю повноважень ДПІ у Дніпропетровській області на проведення перевірки та складання акту перевірки. Позивач зазначає, що йому не було надано направлень на перевірку та копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової перевірки, тому перевірка є незаконною, рішення від 05.10.2007р. є таким, що прийняте з порушенням діючого законодавства і підлягає скасуванню.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.11.08р. залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 22.09.2009р., в задоволенні позовних вимог відмовлено в повному обсязі.
Не погоджуючись з постановленими рішеннями Товариство з обмеженою відповідальністю «Віндекс»звернулося із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій просить скасувати вищевказані рішення попередніх інстанцій та прийняти нову ухвалу якою визнати протиправним та нечинним рішення відповідача про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 20600,00грн.
Посилається на порушення судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, а саме: ст.ст.9, 11-1, 11-2 Закону України “Про державну податкову службу”, ст.70 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.19 Конституції України.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій було встановлено наступне.
На підставі плану, затвердженого 30.08.2007р. головою ДПА у Дніпропетровській області 12 вересня 2007 року у магазині-складі Товариства з обмеженою відповідальністю «Віндекс», розташованому по вул.Короленка, 17 у місті Дніпропетровську, старшими держподатревізор-інспекторами відділу оперативного контролю управління аудиту юридичних осіб ДПА у Дніпропетровській області Гуденко П.П., Полуніним Ю.О. була здійснена перевірка щодо додержання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахункових операцій за товари (послуги), наявністю торгових патентів та ліцензій, в ході якої встановлено порушення п.1, п.2, п.13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». За насідками перевірки був складений Акт № 002934, на підставі якого ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська прийняте рішення № 0002692303 від 05.10.2007 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 20600,90 грн.
Відмовляючи в задоволені позовних вимог суди попередніх інстанцій виходили з того, що повноваження органів державної податкової служби України визначені Законом України "Про державну податкову службу в Україні", а правомірність проведення перевірки доведена відповідачем та третьою особою письмовими доказами, а саме: планом проведення перевірок щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій відділу оперативного контролю ДПА у Дніпропетровській області на вересень 2007р., затвердженим 30.08.2007 року головою ДПА у Дніпропетровській області, направленнями на перевірку №3507, №3508, виданими 03 вересня 2007 року Головою ДПА у Дніпропетровській області, розпискою директора Іванової Є.А. від 12.09.2007 року про ознайомлення з направленнями на проведення перевірки.
Колегія суддів касаційної інстанції погоджується з вищевикладеними висновками попередніх інстанцій, вважає, що судами попередніх інстанцій були застосовані саме ті норми закону, які підлягали застосуванню.
Відповідно до ст.1 Законом України "Про державну податкову службу в Україні" до системи органів державної податкової служби віднесено Державну податкову адміністрацію України, державні податкові адміністрації в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах (далі - органи державної податкової служби).
Згідно статті 8 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" на Державну податкову адміністрацію України покладено функцію безпосереднього виконання, а також організації роботи державних податкових адміністрацій та державних податкових інспекцій, пов'язану з проведенням роботи здійсненням контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), контролю за валютними операціями, контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, а також контролю за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності та ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів.
Відповідно до п.п.2.2.1 п.2 Положення про державну податкову адміністрацію в Автономній Республіці Крим, області, місті Києві та Севастополі, затвердженого наказом ДПА України № 601 від 23.10.2007 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.11.2007 року за № 1261/14528, регіональна ДПА виконує безпосередньо, а також організовує роботу підпорядкованих ДПІ, пов'язану із здійсненням контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків, інших платежів, контролю за валютними операціями, за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, а також за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів господарювання та ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів.
Таким чином, суди попередніх інстанцій правомірно прийшли до висновку, що ДПА у Дніпропетровській області, проводячи перевірку позивача з питань додержання порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) діяла у межах повноважень та у спосіб, що передбачений зазначеними вище нормативно-правовими актами.
Крім того, судами попередніх інстанцій було встановлено, що факт порушення позивачем вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»мав місце, цей факт не заперечувався позивачем, штрафні (фінансові) санкції застосовано відповідачем у розмірах та у порядку, що передбачені названим вище Законом.
Отже, суди попередніх судових інстанцій, виконавши всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили справу у відповідності з нормами матеріального права, постановили обгрунтовані рішення, в яких повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки судів про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційній скарзі не вбачається.
Керуючись ст.ст.220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ухвалив:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Віндекс»-залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.11.2008 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 22.09.2009 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Верховного Суду України з підстав та в порядку передбаченому ст.ст.236-238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: ___________________Н.Є. Маринчак
Судді: ___________________Г.К. Голубєва
___________________М.І. Костенко
___________________С.Е. Острович
___________________А.О. Рибченко
Суддя Н.Є. Маринчак