"09" серпня 2011 р. м. Київ К-35556/09
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого: Маринчак Н.Є.
Суддів: Голубєвої Г.К., Костенка М.І., Островича С.Е., Рибченка А.О.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Дружківка Донецької області
на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 03 лютого 2009 року
та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 17 липня 2009 року
у справі №2а-12101/08
за позовом Закритого акціонерного товариства «Продовольча спілка»(ЗАТ «Продовольча спілка»)
до відповідача Державної податкової інспекції у м.Дружківка Донецької області (надалі -ДПІ у м.Дружківка)
про скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -
встановив:
Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом в якому, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог, поставлено питання про скасування рішень ДПІ у м.Дружківка про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001222330 від 28.11.2007р. в частині застосування санкцій у сумі 265038,50грн. та рішення №0001222330/2 від 12.05.2008р. повністю в сумі 265038,50грн.
Обґрунтовуючи вимоги позову зазначає, що ЗАТ «Продовольча спілка»в підтвердження виконання розрахункових операцій на суму покупки 57007,70грн. роздруковувались відповідні розрахункові документи, отже, підстави для притягнення позивача до відповідальності, встановленої п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»у відповідача були відсутні. При цьому, позивач зазначає, що твердження податкового органу стосовно того, що відповідним розрахунковим документом вважається лише такий документ, який відповідає формі та змісту розрахункового документу, встановленим Положенням про зміст та форму розрахункових документів, затвердженим наказом ДПА України №614 від 01.12.2000р., є безпідставним. Також позивач вказує, що господарська одиниця ЗАТ «Продовольча спілка», відносно якої є спір, закінчила функціонувати 22.07.2005р. Підставою для застосування оскаржуваних фінансових санкцій стали дані Z-звітів за квітень та травень 2005р., тобто з дня порушення минуло понад два. Оскільки фінансові санкції, застосовані до позивача, є адміністративно-господарськими, пропуск річного строку застосування адміністративно-господарських санкцій, який встановлено ст. 250 Господарського кодексу України, унеможливлює застосування таких фінансових санкцій.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 03 лютого 2009р. залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 17 липня 2009р., адміністративний позов задоволено повністю. Скасовано рішення ДПІ у м.Дружківка про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001222330 від 28.11.2007р. в частині застосування до ЗАТ «Продовольча спілка»штрафних санкцій у сумі 265038,50грн. та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001222330/2 від 12.05.2008р. в сумі 265038,50грн.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції, з яким погодилась судова колегія суду апеляційної інстанції, виходив з того, що адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані лише з дотриманням строків, установлених ст. 250 Господарського кодексу України.
Не погоджуючись з рішенням судів попередніх інстанцій, вказуючи на порушення норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права, відповідач звернувся із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та відмовити у задоволенні позову ЗАТ «Продовольча спілка».
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій було встановлено наступне.
Контролюючим органом було проведено виїзну планову перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.04.2005р. по 30.06.2007р., про що складений акт №200/2300/23779799 від 16.11.2007р.
В ході проведення перевірки встановлено, що відповідно до контрольних стрічок реєстратора розрахункових операцій (надалі -РРО), які містять копії надрукованих цим реєстратором розрахункових операцій розрахункових документів, Z-звітів РРО за перевірений період розрахункові операції через реєстратор розрахункових операцій проводились ЗАТ «Продовольча спілка»з наданням розрахункових документів на загальну суму 53007,70грн. із зазначенням на них невідповідної назви господарської одиниці -«ринок «Ювілейний», тоді як згідно реєстраційного посвідчення від 10.01.2001р. №0510000321 реєстратор розрахункових операцій був зареєстрований на господарську одиницю «магазин «Універсам», розташовану за адресою: м. Дружківка, вул. Космонавтів, 67. Розрахункові документи, які видавались покупцям, були оформлені з порушенням приписів Положення про зміст та форму розрахункових документів, затвердженого наказом ДПАУ №614 від 01.12.2000р., та, на думку податкового органу, є невідповідними розрахунковими документами, отже, проведення розрахункових операцій через РРО з роздрукуванням розрахункових документів невідповідного зразку на повну суму покупки 53007,70 грн. призвело до порушення ЗАТ «Продовольча спілка»п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», що зумовило застосування до позивача фінансових санкцій на підставі п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»у п'ятикратному розмірі покупки в сумі 265038,50грн.
На підставі зазначених висновків прийнято рішення №0001222330 від 28.11.2007р., яким до позивача застосовано фінансові санкції на підставі п. п. 1, 4 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»у сумі 265616,10грн.
За наслідками адміністративного оскарження, вищевказане рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001222330 від 28.11.2007р. було скасовано в частині застосування фінансових санкцій у сумі 577,60грн., в іншій частині -залишено без змін. З урахуванням часткового скасування первісного рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій ДПІ у м.Дружківка було прийняте рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001222330/2 від 12.05.2008р., яким до позивача застосовані фінансові санкції на підставі п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»у сумі 265038,50грн.
Судом встановлено, що підставою для застосування штрафних санкцій слугувало встановлене актом перевірки порушення п.1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме проведення розрахункових операцій на повну суму покупки 53007,70грн. через зареєстрований РРО з роздрукуванням розрахункових документів невідповідного зразку, саме відповідно реєстраційного посвідчення №0510000321 від 10.01.2001р., який зареєстрований відповідно до заяви ЗАТ «Продовольча спілка»та рішення на розміщення об'єктів торгівлі та сфери послуг виданого Дружківською міською радою від 28.03.2000р. №53, на господарську одиницю: «магазин «Універсам» за адресою м.Дружківка, вул. Космонавтів,67.
З матеріалів справи вбачається, що наведене порушення мало місце у квітні, травні 2005р. Зазначені обставини відповідачем не оспорюються.
При вирішенні питання правомірності застосування до відповідача адміністративно-господарської санкції належить керуватися нормою права, передбаченою статтею 250 Господарського кодексу України.
Статтею 238 Господарського кодексу України встановлюється, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
Згідно ст. 239 Господарського кодексу України, якою встановлено перелік (види) адміністративно-господарських санкцій, які можуть застосовуватися до суб'єкта господарювання, адміністративно-господарський штраф є одним з видів адміністративно-господарських санкцій.
Як визначено ст. 241 Господарського кодексу України адміністративно-господарський штраф -це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності. Перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення.
Фінансові санкції, встановлені ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», застосовуються до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України за порушення вимог цього закону. Характерними ознаками фінансових санкції, встановлених ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», є те, що вони можуть бути застосовані уповноваженими державними органами; застосовуються лише у разі порушення суб'єктом господарювання правил здійснення господарської діяльності, встановлених законодавчими актами; встановлені законом України, отже, дані санкції відповідають визначенню поняття адміністративно-господарських санкцій, наведеному в частині першій ст. 238 Господарського кодексу України, та, відповідно, належать до адміністративно-господарських санкцій.
Таким чином, оскільки до позивача були застосовані штрафні санкції за порушення, які мали місце у квітні, травні 2005р., колегія суддів касаційної інстанції погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій щодо порушення відповідачем встановлених ст.250 Господарського кодексу України строків застосування таких санкцій.
Доводами касаційної скарги зазначені висновки суду не спростовані.
За таких обставин, судами першої та апеляційної інстанцій виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, вирішено справу у відповідності з нормами матеріального права, постановлено обґрунтовані рішення, в яких повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційній скарзі не вбачається.
Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ухвалив:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Дружківка Донецької області -залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 03 лютого 2009 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 17 липня 2009 року -залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Верховного Суду України з підстав та в порядку передбаченому ст.ст.236-238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: ___________________Н.Є. Маринчак
Судді: ___________________Г.К. Голубєва
___________________М.І. Костенко
___________________С.Е. Острович
___________________ А.О. Рибченко
Суддя Н.Є. Маринчак