Ухвала від 09.08.2011 по справі К-37441/09-С

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА

"09" серпня 2011 р. м. Київ К-37441/09

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Головуючого: Маринчак Н.Є.

Суддів: Голубєвої Г.К., Костенка М.І., Островича С.Е., Рибченка А.О.,

розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 27 квітня 2009 року

та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 24 липня 2009 року

у справі №2-а-50/09/0570

за позовом суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (надалі -СПД ОСОБА_1.)

до Державної податкової адміністрації України (надалі -ДПА України) та Кабінету Міністрів України

про визнання протиправною бездіяльність, -

встановив:

Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом, в якому поставлено питання про визнання протиправною бездіяльності ДПА України, яка полягає у невиконанні Указу Президента України в редакції від 28 червня 1999 року №746/99 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва»та визнання протиправною бездіяльності Кабінету Міністрів України, яка полягає у невиконанні Указу Президента України в редакції від 28 червня 1999 року №746/99 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва».

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що з 16.01.2002р. позивач зареєстрований суб'єктом підприємницької діяльності на спрощеній системі оподаткування відповідно до п.2 Указу Президента України від 28.06.1999р. №746/99 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва»(надалі -Указ №746/99). В порядку отримання свідоцтва про сплату єдиного податку він подав відповідну заяву по формі згідно із додатком №1 до «Порядку видачі Свідоцтва про сплату єдиного податку», що затверджений наказом ДПА України від 29.10.1999р. №599 (надалі -Порядок). При цьому, позивач вказує на протиправність дій податкового органу щодо змушення його, як суб'єкта підприємницької діяльності, повторно кожний рік подавати заяву по формі згідно із додатком №1.

Позивач зазначає, що ні Указом №746/99, а ні Порядком не встановлено вимоги щодо підтвердження кожного року раніше вже обраної системи оподаткування і взагалі відсутня норма, яка б регламентувала порядок продовження терміну дії на наступний рік Свідоцтва про сплату єдиного податку або його видачі суб'єкту підприємницької діяльності, який постійно працює за спрощеною системою оподаткування.

Позивач вказує, що вимушений був звернутися 12.04.2008р. до відповідача з проханням внести доповнення до Порядку та надати законне роз'яснення.

Також, позивач 12.04.2008р. звернувся до Президента України з проханням про внесення доповнень до Указу №746/99.

Крім того, позивач вказує, що звернувся до прем'єр-міністра України для отримання офіційного роз'яснення Указу №746/99.

Листом ДПА України від 05.09.2008р. №8365/А/17-0116 позивачу було надано роз'яснення, яке останній не вважає офіційним, тому що воно надано органом, який не має цього робити.

Зазначену обставину позивач вважає підтвердженням протиправної бездіяльності, яку допустив Кабінет Міністрів України, оскільки на час звернення до суду він не отримав офіційного роз'яснення Кабінету Міністрів України по вказаному питанню.

На підставі викладеного позивач вважає, що його примушують роботи те, що не передбачено законодавством. Такі дії позивач вважає протиправними та незаконними, оскільки Порядок, встановлює вимоги для отримання Свідоцтва тільки при переході на спрощену систему оподаткування, а позивач постійно працює на спрощеній системі оподаткування.

На думку позивача бездіяльність ДПА України полягає в тому, що досі не розроблено та не прийнято форму заяви «Про видачу або продовження терміну дії Свідоцтва про сплату єдиного податку на наступний рік»для суб'єктів підприємницької діяльності, які один раз вже обрали та постійно працюють за спрощеною системою оподаткування, які не подавали жодного разу заяву про відмову від спрощеної системи оподаткування, досі не розроблено та не прийнято форму заяви «Про відмову від спрощеної системи оподаткування».

Бездіяльність Кабінету Міністрів України, за твердженням позивача, полягає в ненаданні офіційного роз'яснення Указу Президента України в редакції від 28.06.1999 року №746/99 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва»в частині законності використання форми заяви згідно з додатком №1 до «Порядку видачі Свідоцтва про сплату єдиного податку». Така бездіяльність, на думку позивача, призводить до порушення його права вільно самостійно обирати спосіб оподаткування.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 27 квітня 2009р. залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 24 липня 2009р., у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено у повному обсязі.

Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову суд першої інстанції, з яким погодилась судова колегія суду апеляційної інстанції, виходив з того, що твердження позивача про те, що йому, як суб'єкту підприємницької діяльності, який обрав та постійно працює за спрощеною системою оподаткування, не потрібно кожного року подавати заяву за формою згідно з додатком №1 до «Порядку видачі Свідоцтва про сплату єдиного податку»не ґрунтується на вимогах законодавства.

Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, вказуючи на порушення норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права, позивач звернувся із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій просить скасувати рішення попередніх судових інстанцій та прийняти у справі нове рішення по суті заявлених вимог.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судами попередніх інстанцій було встановлено наступне.

Позивач, як фізична особа - підприємець, зареєстрований виконавчим комітетом Авдіївської міської ради Донецької області 16.01.2002р., що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи -підприємця НОМЕР_1

З матеріалів справи вбачається, що позивач звертався до Кабінету Міністрів України з письмовими зверненнями з питань спрощеної системи оподаткування фізичних осіб-підприємців.

На підставі положень ч.3 ст.7 Закону України «Про звернення громадян», оскільки питання, порушені в одержаному органом державної влади, не входять до їх повноважень, таке звернення направлено за належністю відповідному органу -ДПА України. Останнім звернення позивача розглядалися і про результати розгляду письмово повідомлялось позивачу, що підтверджується листами ДПА України від 21.05.2008р. №4256/А/17-0116, від 05.08.2008р. №5859/А/17-0415, від 05.09.2008р. №8365/А/17-0116.

02.08.2008р. позивач звернувся до Прем'єр-міністра України із письмовим зверненням з питанням щодо надання роз'яснення на підставі п.3 Указу Президента України № 746/99 від 28.06.1999р. «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва».

Листом від 11.08.2008р. №41-А-054406/05 звернення позивача Кабінетом Міністрів України для розгляду направлено до ДПА України.

ДПА України листом від 05.09.2008р. № 8365/А/17-0116 позивачу надано відповідь, в якій зазначено, що реалізація пропозиції позивача стосовно одноразового подання заяви до податкового органу про право застосування суб'єктами малого підприємництва - фізичними особами спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності можлива у разі законодавчого затвердження нових норм, що регулюватимуть положення спрощеної системи оподаткування.

Так, згідно до ст.2 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва», суб'єкти малого підприємництва - фізичні особи мають право самостійно обрати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку.

Форма та порядок видачі свідоцтва про право сплати єдиного податку встановлюються Державною податковою адміністрацією України і є єдиними на всій території України.

Згідно до абз.4 п.2 Порядку видачі Свідоцтва про сплату єдиного податку, свідоцтво видається на зазначений в заяві термін, але в межах календарного року.

Постановою від 16.03.2000р. №507 Кабінет Міністрів України роз'яснив, що в Указі Президента України від 03.07.1998р. №727 (727/98) «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва»статті 1 під словом «рік»розуміється календарний рік.

Враховуючи, що статтею 4 Указу №727/98 Державну податкову адміністрацію України було уповноважено встановити форму та порядок видачі свідоцтва про право сплати єдиного податку, що було ними виконано шляхом видання наказу від 29.10.1999р. №599 «Про затвердження Свідоцтва про сплату єдиного податку та Порядку його видачі», який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 02.11.1999р. за №752/4045, судова колегія касаційної інстанції погоджується із висновками судів попередніх інстанцій про необґрунтованість позовних вимог.

За таких обставин, судами першої та апеляційної інстанцій виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, вирішено справу у відповідності з нормами матеріального права, постановлено обгрунтовані рішення, в яких повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційній скарзі не вбачається.

Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ухвалив:

Касаційну скаргу суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 -залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 27 квітня 2009 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 24 липня 2009 року -залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Верховного Суду України з підстав та в порядку передбаченому ст.ст.236-238 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: ___________________Н.Є. Маринчак

Судді: ___________________Г.К. Голубєва

___________________М.І. Костенко

___________________С.Е. Острович

___________________А.О. Рибченко

Суддя Н.Є. Маринчак