Справа № 2а-2470/186/11
Головуючий у 1-й інстанції: Брезіна Т.М.
Суддя-доповідач: Боровицький О. А.
27 вересня 2011 року м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого-судді: Боровицького О. А. , суддів: Гонтарука В. М., Сторчака В. Ю., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Чернівецької обласної громадської організації "Калинка" та ОСОБА_3 на постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 23 червня 2011 року у справі за адміністративним позовом заступника прокурора Садгірського району м. Чернівці в інтересах держави в особі Головного управління юстиції у Чернівецькій області до Чернівецької обласної громадської організації "Калинка", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_3 про примусовий розпуск громадського об'єднання шляхом ліквідації , -
В січні 2011 року Заступник прокурора Садгірського району м. Чернівці в інтересах держави в особі Головного управління юстиції у Чернівецькій області звернувся в суд з адміністративним позовом до Чернівецької обласної громадської організації "Калинка", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_3 з вимогами про примусовий розпуск громадського об'єднання шляхом ліквідації.
Позов обгрунтовано тим, що перевіркою статутної діяльності Чернівецької обласної громадської організації "Калинка", за результатами якої складено акт від 02.11.2010 року, виявлено і зафіксовано порушення: статті 15 Закону України “Про об'єднання громадян”, а саме: організацією до ГУ юстиції в Чернівецькій області не подавались документи щодо зміни керівника та керівних органів організації; статті 25 цього ж Закону, а саме: відповідач відмовився надати ГУ юстиції протоколи конференції та правління організації. На підставі вищезазначеного акту перевірки ГУ юстиції у Чернівецькій області вдруге винесено попередження від 20.12.2010 року № 04-26-1338 відповідачу. Крім того, відповідач не вніс зміни до установчих документів про зміну юридичної адреси з вул. Миргородської, 9/18 м. Чернівці на вул. Головну, 187/38 м. Чернівці, як того вимагає Закон. У зв'язку з цим, позивач просить припинити діяльність Чернівецької обласної громадської організації “Калинка” шляхом її ліквідації.
Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 23 червня 2011 року позов задоволено: припинено діяльність Чернівецької обласної громадської організації "Калинка" шляхом її ліквідації, зобов'язано держаного реєстратора Чернівецької міської ради вчинити всі необхідні реєстраційні дії, пов'язані з припиненням юридичної особи.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням відповідач - Чернівецька обласна громадська організація "Калинка" та третя особа - ОСОБА_3 оскаржили його в апеляційному порядку та посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права простять скасувати незаконну на їх думку постанову та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
У зв'язку з неприбуттям жодної з осіб, які беруть участь у справі у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, відповідно до пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України.
Відповідно до частини 1 статті 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 12.05.2005 року, згідно з протоколом установчої конференції Чернівецької обласної громадської організації “Калинка” (далі -ЧОГО “Калинка”), було вирішено створити ЧОГО “Калинка”, затверджено статут організації та обрано правління організації у складі, президента організації ОСОБА_5, віце -президента ОСОБА_6 та секретаря ОСОБА_7
25.05.2005 року на підставі заяви поданої засновниками Чернівецької обласної громадської організації “Калинка” ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_5 про створення ЧОГО “Калинка” для всебічного сприяння членам об'єднання в здійсненні ними підприємницької діяльності, а також захисту законних інтересів своїх членів, разом з установчими документами (статутом), Чернівецьким міським управлінням юстиції видано свідоцтво про державну реєстрацію об'єднання громадян № 366.
В довідці з ЄДР вказано місцезнаходження ЧОГО “Калинка”: м. Чернівці, вул. Миргородська, 9/18. Відповідач є неприбутковою організацією.
Провідним спеціалістом ГУ юстиції в Чернівецькій області Кузнецовим В. на підставі статті 25 Закону України “Про об'єднання громадян” проведено перевірку діяльності ЧОГО “Калинка” за період з 01.06.2005 року по 20.02.2006 року, за додержанням нею статутних положень та встановлено, що були внесені зміни до статуту, які, в порушення вимог Закону України “Про об'єднання громадян” не були подані на реєстрацію до ГУ юстиції Чернівецької області. Крім того, встановлено що відповідачі змінили юридичну адресу, однак не повідомили реєструючий орган. На підставі вищевикладеного ЧОГО “Калинка” було винесено та направлено 28.02.2006 року за вихідним № 04-39-90 попередження в якому зазначено про обов'язок відповідача усунути виявлені перевіркою порушення, однак порушення відповідачем не були усунені .
12.10.2010 року до прокуратури Садгірського району з прокуратури м. Чернівці надійшло для розгляду колективне звернення 304 приватних підприємців МТК “Калинівський ринок” з приводу вжиття заходів реагування до ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_3 які діючи нібито від імені всіх підприємців МТК “Калинівський ринок”, без відповідних на те повноважень щодо представництва їх інтересів, в особі ЧОГО “Калинка” протягом 5 років спрямовують до правоохоронних органів численні звернення про порушення прав підприємців, жахливі та небезпечні умови праці на ринку, заборону торгівлі в секторах та інше.
В свою чергу, ОСОБА_10 надала пояснення щодо заданих їй питань оперуповноваженим УДСБЕЗ УМВС України в Чернівецькій області капітаном міліції Олексюком Р.М. в яких зазначила, що у жовтні 2005 року рішенням конференції було змінено склад об'єднання та обрано її Президентом ЧОГО “Калинка”, однак рішення цих зборів не надала, мотивуючи це тим, що всі документи затоплені під час повені 2008 року.
Колишній секретар ЧОГО “Калинка” ОСОБА_15 в своїх письмових поясненнях зазначила, що в її обов'язки, як секретаря об'єднання, зокрема, входило реєстрація членів об'єднання, зберігання документації об'єднання та збір членських внесків, які вона передавала ОСОБА_10 Крім того, зазначила, що на початку січня 2006 року ОСОБА_10 відібрала в неї документацію об'єднання під приводом перевірки, більше цих документів вона не бачила. Вона писала заяву про її вихід з членів організації, однак цього питання Правління об'єднання так і не вирішувало.
Разом з тим, ОСОБА_16, ОСОБА_7, ОСОБА_17, ОСОБА_18 ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_4, в своїх письмових поясненнях зазначили, що 12.05.2005 року серед підприємців ринку була утворена ЧОГО “Калинка”, в той час до складу об'єднання входило близько 200 підприємців МТК “Калинівський ринок”. Спочатку її утворення Президентом вказаного об'єднання був ОСОБА_5, який потім передав документацію та печатку ОСОБА_10 25.10.2005 року відбулась конференція ЧОГО “Калинка”на якій було обрано нового президента організації ОСОБА_10 По даним зборам зазначили, що були присутні приблизно 50 членів. Крім того, вищезазначені члени організації зазначили, що ОСОБА_10 самовільно звільняє членів об'єднання без скликання зборів, як це передбачено статутом ЧОГО “Калинка”та надалі пише різні листи від їх імені без їхньої на те згоди .
Провідним спеціалістом Роскрут В.В. проведено перевірку статутної діяльності ЧОГО “Калинка”, за результатами якої складено акт перевірки від 02.11.2010 року в якому зафіксовані порушення: статті 15 Закону України “Про об'єднання громадян”, а саме: організацією до ГУ юстиції в Чернівецькій області не подавались документи щодо зміни юридичної адреси з вул. Миргородської, 9/18 м. Чернівці на вул. Головну, 187/38 м.Чернівці, керівника та керівних органів організації, а саме: президента, віце -президента та секретаря; статті 25 цього ж Закону, а саме: відповідач відмовився надати ГУ юстиції протоколи конференції та правління організації; та статті 18 вищезазначеного Закону, а саме: використання символіки, яка не зареєстрована належним чином. Разом з тим, до ГУ юстиції надано, для ознайомлення, виписка з Протоколу № 1 конференції від 15.10.2009 року, Голова конференції ОСОБА_10, секретар ОСОБА_11, загальна кількість членів 30, з яких присутні 17 та надано опис протоколів правління організації за 2010 рік на яких були присутні всього 3 члени об'єднання. Від отримання та підписання акту перевірки ОСОБА_10 відмовилась, про що свідчить відмітка на останньому аркуші акта.
На підставі вищезазначеного акту перевірки, ГУ юстиції у Чернівецькій області винесено та надіслано 20.12.2010 року за вихідним № 04-26-1338 попередження відповідачу.
Згідно з довідкою з ЄДРПОУ ЧОГО “Калинка” значиться за адресою вул. Миргородська, 9/18, м. Чернівці. 12.03.2011 року провідними спеціалістами ГУ юстиції в Чернівецькій області Бабиною Ю.В., Лошневським А.Л. в присутності засновника та колишнього президента ЧОГО “Калинка” ОСОБА_5, який підписався в акті, складено акт про відсутність громадської організації за юридичною адресою, а саме по вул. Миргородській, 9/18 в м. Чернівці.
ЧОГО “Калинка” винесено два попередження, однак виявлені ГУ юстиції в Чернівецькій області порушення, всупереч вимог законодавства, громадською організацією не були усунуті, ні під час здійснення перевірки і накладення стягнень, ні під час розгляду справи в суді.
Статтею 36-1 Закону України “Про прокуратуру” визначено, що представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Відповідно до абзацу 8 пункту 3 положення про Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в АРК, головні управління юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства юстиції України №47/5 від 14.02.2007 року, основними завданнями управління юстиції є здійснення легалізації місцевих об'єднань громадян та реєстрації інших юридичних осіб у порядку встановленому чинним законодавством, здійснення в межах компетенції контролю за їх діяльністю.
Відповідно до абзацу 10 пункту 3 вищевказаного Положення одним з основних завдань органів юстиції є легалізація місцевих громадських організацій, місцевих осередків всеукраїнських та міжнародних громадських організацій (крім місцевих громадських організацій та місцевих осередків всеукраїнських і міжнародних громадських організацій, легалізація яких віднесена до делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад), реєстрація (державна реєстрація) місцевих благодійних організацій, інших юридичних осіб та статутів юридичних осіб у випадках та в порядку, встановлених законодавством.
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про об'єднання громадян» визначено, що об'єднання громадян є добровільне громадське формування, створене на основі єдності інтересів для спільної реалізації громадянами своїх прав і свобод.
Відповідно до статті 14 Закону України «Про об'єднання громадян», легалізація (офіційне визнання) об'єднання громадян є обов'язковою і здійснюється шляхом їх реєстрації або повідомлення про заснування. Діяльність об'єднань громадян, які не легалізовані або примусово розпущені за рішенням суду, є протизаконною. Після реєстрації об'єднання громадян набуває статус юридичної особи. Легалізація громадської організації здійснюється відповідно Міністерством юстиції України, місцевими органами державної виконавчої влади, виконавчими комітетами сільських, селищних, міських Рад.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 25 Закону України «Про об'єднання громадян», державний контроль за діяльністю об'єднань громадян здійснюється державними органами у порядку, передбаченому законодавством України. Органи, що проводять легалізацію об'єднань громадян, здійснюють контроль за додержанням ними положень статуту. Представники цих органів мають право бути присутніми на заходах, що проводяться об'єднаннями громадян, вимагати необхідні документи, одержувати пояснення.
Частиною 4 статті 6 вищезазначеного Закону передбачено, що об'єднання громадян повинно регулярно обнародувати свої основні документи, склад керівництва, дані про джерела фінансування та витрати.
Відповідно статті 13 того ж Закону, об'єднання громадян діє на основі статуту або положення (далі - статутний документ). Статутний документ об'єднання громадян повинен містити: назву об'єднання громадян (повну, а також скорочену відповідно до частини третьої статті 121 цього Закону), його статус та юридичну адресу; мету та завдання об'єднання громадян; умови і порядок прийому в члени об'єднання громадян, вибуття з нього; права і обов'язки членів (учасників) об'єднання; порядок утворення і діяльності статутних органів об'єднання, місцевих осередків та їх повноваження; джерела надходження і порядок використання коштів та іншого майна об'єднання, порядок звітності, контролю, здійснення господарської та іншої комерційної діяльності, необхідної для виконання статутних завдань; порядок внесення змін і доповнень до статутного документа об'єднання; порядок припинення діяльності об'єднання і вирішення майнових питань, пов'язаних з його ліквідацією.
У відповідності із частиною 3 статті 4 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців”, зокрема, зміни до установчих документів юридичної особи підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Однак, в порушення вищезазначених норм Закону ЧОГО “Калинка”, після винесення попереджень від 28.02.2006 року та від 20.12.2010 року, не усунула виявлених контролюючим органом порушень. Згідно з підпункту 7.2 розділу 7 Статуту ЧОГО “Калинка” зміни, що сталися в Статуті об'єднання, підлягають обов'язковій реєстрації, однак відповідач, не надавав для реєстрації ГУ юстиції в Чернівецькій області зміни, що відбулися в керівному складі та місці розташування організації.
Статтею 19 Закону України «Про об'єднання громадян» визначено, що припинення діяльності об'єднання громадян може бути проведено шляхом його реорганізації або ліквідації (саморозпуску, примусового розпуску). Ліквідація об'єднання громадян здійснюється на підставі статуту або рішення суду.
За порушення законодавства, згідно положень статті 28 Закону України «Про об'єднання громадян», до об'єднання громадян можуть бути застосовані такі види стягнення: попередження; штраф; тимчасова заборона (зупинення) окремих видів діяльності; тимчасова заборона (зупинення) діяльності; примусовий розпуск (ліквідація).
Статтею 29 вищезазначеного Закону передбачено, що при вчиненні об'єднанням громадян правопорушення, яке не тягне за собою обов'язкового застосування іншого виду стягнення, передбаченого цим Законом, відповідний легалізуючий орган виносить письмове попередження.
На підставі сттаттей 28, 29 Закону України «Про об'єднання громадян» ГУ юстиції в Чернівецькій областікій області неодноразово виносились попередження про усунення порушень законодавства ЧОГО “Калинка”, проте, відповідачем зазначені порушення не усунуто.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 32 того ж Закону, примусовий розпуск (ліквідація) об'єднань громадян за поданням реєструючого органу або прокурора, здійснюється за рішенням суду у разі продовження протиправної діяльності після накладення стягнень передбачених вищезгаданим законом.
Відповідно до пункту 13 Положення про порядок легалізації об'єднань громадян, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №140 від 26.02.1993 року, у разі припинення діяльності об'єднання громадян реєструючий орган приймає рішення про скасування запису в Реєстрі об'єднання громадян.
Частиною 3 статті 32 вищезазначеного Закону встановлено, що про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян реєструючий орган протягом п'ятнадцяти днів після набрання рішенням суду законної сили повідомляє у засобах масової інформації.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що відповідачем після накладення стягнень не виконані вимоги ГУ юстиції в Чернівецькій області щодо виправлення виявлених порушень, а саме: - не надає реєструючому органу відомості про зміну юридичної адреси; відомості про зміну керівника та керівних органів організації, чим порушує власний статут та Закон України «Про об'єднання громадян».
На думку колегії суддів, суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку, про допущені грубі і систематичні порушення законодавства з продовженням протиправної діяльності, не зважаючи на вимоги позивача про її припинення, що є порушенням Закону України «Про об'єднання громадян». Доказів про усунення всіх порушень, виявлених під час проведення перевірок, відповідачем не було надано.
Судом першої інстанції, проаналізувавши положення діючого законодавства, обґрунтованого зроблено висновок про необхідність задоволення позовних вимог.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 198, статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на вищевказане колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив зазначену постанову з додержанням норм матеріального та процесуального права. Підстав для скасування або зміни вказаної постанови колегія суддів не вбачає, а доводи апеляційних скарг суттєвими не являються та висновків суду першої інстанції не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 197,198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Чернівецької обласної громадської організації "Калинка" та ОСОБА_3, - залишити без задоволення, а постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 23 червня 2011 року, - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст 212 КАС України.
Головуючий суддя /підпис/ Боровицький О. А.
Судді /підпис/ Гонтарук В. М.
/підпис/ Сторчак В. Ю.
З оригіналом згідно:
секретар