Справа № 2-а-478/11
09.08.2011 смт. Нова Ушиця
Суддя Новоушицького районного суду Хмельницької області Стефанишин С.Л.,
розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Новоушицькому районі Хмельницької області про перерахунок пенсії та стягнення недоплаченої щомісячної державної пенсії за віком, -
25 липня 2011 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Новоушицькому районі Хмельницької області про зобов'язання провести перерахунок пенсії. На обґрунтування позовних вимог зазначила, що з 18 жовтня 2005 року отримує пенсію за віком в управлінні Пенсійного фонду України в Новоушицькому районі і продовжує працювати. 15 червня 2011 року вона подала заяву до відповідача про перерахунок пенсії згідно ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та врахування при перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2010 рік. Проте, управління Пенсійного фонду України в Новоушицькому районі відмовило у задоволенні заяви про перерахунок пенсії, провівши перерахунок пенсії, із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік, в той час, коли розрахунок слід було проводити із застосуванням такого показника за 2010 рік, про що позивач дізналася із листа відповідача від 24 червня 2011 року № 2486/П-7.
Просить задовольнити її позов, визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Новоушицькому районі Хмельницької області щодо застосування під час перерахунку пенсії у 2011 році показника середнього заробітку за 2007 рік та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії, з 01 січня 2011 року, у відповідності до ч. 4 ст. 42 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яку враховують для перерахунку пенсії за 2010 рік.
Заперечення проти позову відповідач у встановлений законом строк не надав, тому суд розглядає справу за наявними матеріалами справи.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Як вбачається з листа управління Пенсійного фонду України в Новоушицькоу районі, направленого позивачу, відповідач здійснив перерахунок пенсії за віком з 01 червня 2011 року по стажу відповідно до ч. 3 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та відмовив у перерахунку пенсії виходячи із показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2010 рік.
Розпорядження про перерахунок та рішення про відмову в перерахунку пенсії позивач не оскаржив.
Правові наслідки для позивача створює розпорядження, та рішення а не дії, внаслідок чого має місце неправильно визначений предмет спору. Розпорядження та рішення у межах спірних відносин є способом реалізації відповідачем владних управлінських функцій, як суб'єктом владних повноважень.
Перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється статтею 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”№1058, частина 4 якої передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.
Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом “б” підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-6 і визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008.
Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону №1058 доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Тобто, правила частини першої статті 40 при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).
Частина перша статті 40 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-12 (надалі Закон 1788) та Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 9 липня 2003 року.
З огляду на зазначене та керуючись положеннями принципу законності закріпленого в статті 9 КАС України, приписи постанови № 530 від 28 травня 2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» не можуть застосовуватись до спірних відносин, відтак правові підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні так і середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2010 рік відсутні. Останній із наведених показників застосовується виключно для призначення пенсії, застосування його для перерахунку є безпідставним.
Керуючись ст..ст.6,11,12 160-163, 183-2 КАС України, ч.4 ст. 42, ст.. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Новоушицькому районі Хмельницької області про перерахунок пенсії та стягнення недоплаченої щомісячної державної пенсії за віком - відмовити.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Новоушицький районний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови, з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції . Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з ти, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя:С. Л. Стефанишин