10.07.08р.
Справа № 32/196-07
За позовом: Заступника прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради , м. Дніпропетровськ
До: Товариства з обмеженою відповідальністю проектно-будівельної фірми «ТАПС», м. Дніпропетровськ
Про: спонукання повернути земельну ділянку
Cуддя Васильєв О.Ю.
Від прокурора : Кузьменгко С.В. ( сл.посв. № 57 ) ;
Від позивача : Мудрак О.Ю. ( дов. № 4/11-558 від 28.12.07 р. ) ;
Від відповідача : не з'явився
Заступник прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради в травні 2007 р. звернувся з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю проектно-будівельної фірми «ТАПС»про зобов'язання відповідача звільнити самовільно зайняту земельну ділянку розміром 0,35 га , розташовану в м. Дніпропетровську , за адресою : вул. Робоча ,23-а ; повернути її державі в особі Дніпропетровської міської ради ; привести зазначену земельну ділянку у придатний для використання стан , знести самовільно збудовану на ній будівлю .Позовні вимоги обґрунтовані посиланням прокурора на відсутність у відповідача право встановлювальних документів ,які б надавали право користування спірною земельною ділянкою для будівництва житлового комплексу.
Дніпропетровська міська рада ( позивач ) підтримала позовні вимоги прокурора з підстав , зазначених в позовній заяві.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував , зазначаючи , що ним не порушуються вимоги чинного законодавства України під час користування спірною земельною ділянкою ,оскільки наявні рішення Дніпропетровської міської ради від 20.04.05 р. № 200/26 ( відповідно до якого дозволено ТОВ ВКФ «ТАПС» продовжити проектно-вишукувальні роботи щодо розташування станції технічного обслуговування, автомагазину і автосалону на території ( код ДЗК 78050027 ) по вул. Робочій у районі буд. № 23 А на один рік ; надано згоду на розробку проекту відведення земельної ділянки для розташування об'єкта , тощо ) ; рішення виконкому Дніпропетровської міської ради від 11.10.07 р . № 3435 ( згідно з яким виконком погодився з проектом рішення міської ради «Про погодження ТОВ ВКФ «ТАПС» місця розташування житлового комплексу по вул. Робочій ,23-А» та вирішив винести це питання на розгляд міської ради ) ; та рішення Дніпропетровської міської ради від 21.05.08 р. № 123/32 ( яким затверджено містобудівне обґрунтування розташування житлового комплексу , погоджено ТОВ ВКФ «ТАПС» місце розташування житлового комплексу на території по вул. Робочій , 23-А . та т.і. ).На думку відповідача , наявність вищезазначених рішень надає йому право користування спірною земельною ділянкою ; а тому провадження у справі підлягає припиненню у зв'язку із відсутністю спору.
Ухвалою суду від 21.06.07 р. провадження у справі зупинялося до часу набрання чинності рішенням у справі № А30/306-06 ,яка розглядалася Дніпропетровським апеляційним господарським судом .За заявою прокурора ухвалою суду від 09.04.08 р. провадження у справі було поновлено .За заявою сторін строк вирішення спору у справі було продовжено до 19.07.08 р.
Дослідивши матеріали справи , заслухавши пояснення представників прокурора та сторін , господарський суд , -
Перевіркою , проведеною прокуратурою Дніпропетровської області із залученням фахівців Управління з контролю за використанням та охороною земель у Дніпропетровській області встановлено , що ТОВ ВКФ «ТАПС» самовільно ( без відповідних право встановлювальних документів ) використовується для будівництва житлового комплексу земельна ділянка площею 0,35 га по вул. Робоча,23-а в м. Дніпропетровську .Зазначений факт підтверджується актами перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 29.11.06 р. та від 24.04.07 р. ; протоколом про адміністративне правопорушення від 10.05.07 р.; приписом про усунення порушень земельного законодавства від 24.04.07 р. ( а.с. 5-12 ) За даними Державного земельного кадастру відомості про відведення спірної земельної ділянки площею 0,35 га будь-кому відсутні. Згідно до пояснень представника Дніпропетровської міської ради ( а.с. 48 ) спірна земельна ділянка ніколи не надавалася в оренду ТОВ ВКФ «ТАПС», відповідач не намагався узаконити користування даною земельною ділянкою .
Відповідачем в обґрунтування заперечень проти задоволення позовних вимог були надані наступні рішення : рішення Дніпропетровської міської ради від 20.04.05 р. № 200/26 ( відповідно до якого дозволено ТОВ ВКФ «ТАПС» продовжити проектно-вишукувальні роботи щодо розташування станції технічного обслуговування, автомагазину і автосалону на території ( код ДЗК 78050027 ) по вул. Робочій у районі буд. № 23 А на один рік ; надано згоду на розробку проекту відведення земельної ділянки для розташування об'єкта , тощо ) ; рішення виконкому Дніпропетровської міської ради від 11.10.07 р . № 3435 ( згідно з яким виконком погодився з проектом рішення міської ради «Про погодження ТОВ ВКФ «ТАПС» місця розташування житлового комплексу по вул. Робочій ,23-А» та вирішив винести це питання на розгляд міської ради ) ; та рішення Дніпропетровської міської ради від 21.05.08 р. № 123/32 ( яким затверджено містобудівне обґрунтування розташування житлового комплексу , погоджено ТОВ ВКФ «ТАПС» місце розташування житлового комплексу на території по вул. Робочій , 23-А . та т.і. ).На думку відповідача , наявність вищезазначених рішень надає йому право користування спірною земельною ділянкою ; а тому провадження у справі підлягає припиненню у зв'язку із відсутністю спору.
Але ці твердження відповідача є помилковими та не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства України ,виходячи із наступного .
Приписи статей 13 і 41 Конституції України ( 254к/96-ВР ) визначають, що від імені Українського народу права власності здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією, і усі суб'єкти права власності рівні перед законом. Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Відповідно до статей 142-145 Конституції України ( 254к/96-ВР ) до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.
Статтею 116 Земельного кодексу України ( 2768-14 ) визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
В силу статті 124 Земельного кодексу України ( 2768-14 ) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до статті 125 цього Кодексу право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону ( ст.126 ЗК України ) .
Згідно зі статтею 16 Закону України "Про оренду землі" ( 161-14 ) особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки. Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України . У разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір оренди землі відповідно до вимог цього Закону.
Стаття 12 Земельного кодексу України ( 2768-14 ) визначає повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, до яких, зокрема, належить розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до пункту тридцять четвертого статті 26, пункту другого статті 77 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» ( 280/97-ВР ) питання надання земельної ділянки в оренду вирішується на пленарному засіданні ради - сесії, а спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.
Відповідно до приписів ст.27 Закону України «Про планування і забудову територій» : фізичні та юридичні особи, які отримали дозвіл на будівництво об'єкта містобудування, або юридичні особи, які отримали рішення сільської, селищної, міської ради чи уповноваженого на те виконавчого органу про погодження місця розташування об'єкта, мають право на одержання вихідних даних на проектування цього об'єкта та здійснення проектно-вишукувальних робіт.
Судом при розгляді даної справи встановлено, що міською радою не приймалося рішення про надання спірної земельної ділянки відповідачу ,а тому слід дійти висновку , що ТОВ ВКФ «ТАПС» незаконно використовує самовільно зайняту земельну ділянку .
Відповідно до приписів ст.212 ЗК України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Враховуючи вищезазначене , позовні вимоги заступника прокурора Дніпропетровської області підлягають задоволенню в повному обсязі ; з тих же підстав заперечення відповідача суд вважає хибними .
На підставі вищевикладеного , керуючись вимогами ст.ст.49,82-85 ГПК України , господарський суд , -
1. Позовні вимоги заступника прокурора Дніпропетровської області задовольнити в повному обсязі .
2. Зобов'язати відповідача : Товариство з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційну фірму «ТАПС» ( 49000, м. Дніпропетровськ , вул. Свердлова, буд. 26 , поз. 4 ; код ЄДРПОУ 21917079 ) на протязі 10 днів з часу набрання рішенням чинності звільнити самовільно зайняту земельну ділянку розміром 0,35 га , розташовану в м. Дніпропетровську по вул. Робоча ,23-а ; повернути її державі в особі Дніпропетровської міської ради ; привести зазначену земельну ділянку у придатний для використання стан , знести самовільно збудовану на ній будівлю .
3. Стягнути з відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю виробничо- комерційну фірму «ТАПС» ( 49000, м. Дніпропетровськ , вул. Свердлова, буд. 26 , поз. 4 код ЄДРПОУ 21917079 ; пот./рах . № 2600101393343 в ТОВ «Діалогбанк» , МФО 307112) на користь держбюджету 85,00 грн. -витрат на сплату держмита та 118,00 грн. -витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу .
Видати відповідні накази після набрання рішенням чинності .
Суддя О.Ю.Васильєв