Постанова
Іменем України
16 липня 2008 року
Справа № 2-1/4668-2008
Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Лисенко В.А.,
суддів Заплава Л.М.,
Прокопанич Г.К.,
за участю представників сторін:
позивача: Сидоренко О.В., довіреність № 28-43/212 від 08.05.2008,
відповідача - Ялтинської міської ради: не з'явився,
відповідача - Виконавчого комітету Ялтинської міської ради: не з'явився,
3 особи - Міністерство культури і мистецтв Автономної Республіки Крим: Єрмачков О.Л., міністр,
3 особи - Фонд майна Автономної Республіки Крим: Мельніков І.В., довіреність № 01/4371 від 27.09.2007,
розглянувши апеляційну скаргу Ялтинської міської ради на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Ковтун Л.О.) від 27.05.2008 у справі №2-1/4668-2008
за позовом Верховної Ради Автономної Республіки Крим (вул. К. Маркса, 18, місто Сімферополь, 95000)
до Ялтинської міської ради (пл. Радянська, 1, місто Ялта, 98600)
Виконавчого комітету Ялтинської міської ради (пл. Радянська, 1, місто Ялта, 98600)
3 особи: Міністерство культури і мистецтв Автономної Республіки Крим (пр. Кірова, 13, місто Сімферополь, 95005)
Фонд майна Автономної Республіки Крим (вул. Севастопольська, 17, місто Сімферополь, 95015)
про визнання незаконним рішення, визнання права власності та спонукання до виконання певних дій
Верховна Рада Автономної Республіки Крим звернулась до господарського суду Автономної Республіки Крим з позовною заявою та просить визнати недійсним рішення Ялтинської міської ради від 31.03.2005 № 52 (в редакції відповідно до рішення від 13.04.2005 № 265) «Про скасування пункту 2 рішення 21 сесії 24 скликання № 1 від 23.06.2004 та пункту 2 22 сесії 24 скликання № 221 від 30.07.2004, визнати право власності (майно, що належить Автономній Республіці Крим) на майно комплексу літнього концертного залу «Ювілейний» за Автономною Республікою Крим в особі Верховної Ради Автономної Республіки Крим та примусити Виконавчий комітет Ялтинської міської ради здійснити у встановленому законодавством порядку передачу комунальної власності територіальної громади міста Ялти до складу майна, що належить Автономній Республіці Крим, майнового комплексу концертного залу «Ювілейний».
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач - Ялтинська міська рада, порушив вимоги діючого законодавства в частині безпідставного скасування прийнятого ним в межах повноважень рішення.
Відповідач позов не визнав.
Рішенням господарського суду Автономної Республіки Крим від 27.05.2008 (суддя Ковтун Л.О.) у справі № 2-1/4668-2008 позов задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення Ялтинської міської ради від 31.03.2005 № 52 (в редакції відповідно до рішення від 13.04.205 № 265), яким скасовані пункт 2 рішення 21 сесії 24 скликання № 1 від 23.06.2004 «Про передачу будівель і споруд театру ім. А.П.Чехова в комунальну власність Ялтинської міської ради і дачу згоди на передачу майнового комплексу літнього концертного залу «Ювілейний» до складу майна Автономної Республіки Крим» та пункт 2 рішення 22 сесії 24 скликання № 221 від 30.07.2004 «Про прийом будівель і споруд театру ім. А.П.Чехова в комунальну власність Ялтинської міської ради та передачу майнового комплексу літнього концертного залу «Ювілейний» до складу майна Автономної Республіки Крим».
Визнано право власності (майном, що належить Автономній Республіці Крим) на майно комплексу літнього концертного залу «Ювілейний» за адресою: місто Ялта, пров.Чорноморський, 2, за Автономною Республікою Крим в особі Верховної Ради Автономної Республіки Крим.
В іншій частині провадження у справі припинено.
Стягнуто з відповідача на користь позивача 85,00 грн. судових витрат по сплаті державного мита та 118,00 грн. витрат на інформаційне-технічне забезпечення судового процесу .
Рішення суду мотивовано тим, що прийнятими рішеннями щодо прийому будівель і споруд театру ім. Чехова в комунальну власність та передача майнового комплексу літнього концертного залу «Ювілейний» до складу майна Автономної Республіки Крим фактично змінено форму власності зазначеного майна.
Відповідно до статей 26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» № 280/97-ВР від 21.05.1997 місцеві ради в межах своїх повноважень приймають нормативні та інші акти у формі рішень.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 10 статті 59 Закону № 280/97-ВР від 21.05.1997 акти органів місцевого самоврядування за мотивів їх невідповідності Конституції України або законам України визнаються незаконними у судовому порядку. Лише стосовно рішень виконавчого комітету з питань, віднесених до власної компетенції виконавчих органів ради, частиною 9 статті 59 Закону передбачена можливість скасування їх відповідною радою.
Таким чином, судом зроблено висновок, що діючим законодавством не передбачені повноваження місцевих рад щодо скасування своїх же рішень (нормативних та інших актів).
Згідно зі статтею 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання, а стаття 16 Цивільного кодексу України передбачає право особи на звернення до суду за захистом свого особистого немайнового чи майнового права і інтересу. Частиною 2 цієї статті визначені способи захисту цивільних прав та інтересів, серед яких названий і такий спосіб, як визнання незаконним рішення органу місцевого самоврядування.
Зважаючи на відсутність жодних поважних причин, з яких міська рада скасувала власні рішення, суд констатував, що оскаржуване рішення Ялтинської міської ради від 31.03.2005 № 52 (в редакції відповідно до рішення від 13.04.2005 № 265) є незаконним і порушує права позивача як суб'єкта права власності майна, що належить Автономній Республіці Крим, що є підставою для його скасування.
Спір у частині спонукання Виконавчого комітету Ялтинської міської ради здійснити у встановленому порядку передачу комунальної власності територіальної громади міста Ялта до складу майна, що належить Автономній Республіці Крим, майнового комплексу літнього концертного залу «Ювілейний», припинено за тих обставин, що вказані правовідносини підвідомчі адміністративному суду.
Не погодившись з вказаним рішенням, Ялтинська міська рада звернулась з апеляційною скаргою, у якій просить скасувати рішення суду, як не відповідне фактичним обставинам справи.
Доводи скарги мотивовані тим, що між позивачем та відповідачем відбувся договір міни театру ім. Чехова на концертний комплекс «Ювілейний», але потім, за взаємною згодою сторін, домовленості були змінені.
06.06.2008 в юридичний відділ Ялтинської міської ради на письмовий запит від 25.05.2008 поступили документи щодо передачі театру ім.А.П.Чехова та майнового комплексу концертного залу «Ювілейний», які не могли бути надані на засідання суду 27.05.2008.
Згідно з постановою Верховної Ради Автономної Республіки Крим № 624-5/07 від 24.10.2007 пункт 1 постанови Верховної Ради Автономної Республіки Крим від 15.07.2004 № 1012-3/04 «Про деякі питання передачі майна» був скасований, тобто безпідставним є придбання Ялтинською міською радою права власності на будівлю театру ім. А.П.Чехова і Ялтинська міська рада згодна повернутись у початкове становище, тобто передати до власності Верховної Ради Автономної Республіки Крим театр ім. А.П.Чехова, про що повинно бути винесено рішення на сесії міської ради.
Але, порушуючи усі домовленості, Верховною Радою Автономної Республіки Крим окрім скасування своєї постанови щодо передачі до комунальної власності Ялтинської міської ради театру ім. А.П.Чехова, подані також і вимоги до суду про визнання права власності на концертний комплекс «Ювілейний».
Згідно зі статтею 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» № 280/97-ВР від 21.05.1997 основою для надбання права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування у порядку, встановленому законом.
Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону реалізують повноваження відносно володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, у тому числі виконують усі майнові операції.
Доцільність, порядок та умови відчуження об'єктів права комунальної власності визначаються відповідною радою.
Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах із правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад та передані іншим суб'єктам права власності безпосередньо без згоди територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органа, окрім випадків, передбачених законом.
Пунктом 30 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» № 280/97-ВР від 21.05.1997 передбачено, що питання про відчуження комунальної власності вирішуються виключно на пленарних засіданнях міської ради.
Згідно з постановою Пленуму Верховного Суду України № 11 від 29.12.1976 «Про судове рішення» рішення є законним, якщо суд, виконавши усі вимоги процесуального законодавства і всебічно перевіривши обставини, вирішив справу відповідно до норм матеріального права, які підлягають застосуванню у даних правовідносинах. Обґрунтованим вважається рішення, у якому повно відображені обставини, які мають значення по даній справі, висновки суду про встановлені обставини та правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності та підтверджуються достовірними доказами.
Ялтинська міська рада вважає, що у даному випадку оскаржуване рішення суду було постановлено не враховуючи обставини справи, що привело до винесення судом рішення, яке не відповідає фактичним обставинам справи.
Більш детальніші доводи вказані у скарзі.
У запереченнях на апеляційну скаргу позивач просить відмовити у задоволенні скарги.
Розпорядженням заступника голови Севастопольського апеляційного господарського суду від 16.07.2008 змінено склад судової колегії, суддів Маслову З.Д. та Антонову І.В. замінено на суддів Заплава Л.М. та Прокопанич Г.К.
В судове засідання представники відповідачів не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Судова колега розглядає справу за відсутністю вказаних сторін, за наявними матеріалами у справі.
Повторно, відповідно до статті 101 Господарського процесуального кодексу України розглянувши справу, судова колегія встановила таке.
23.06.2004 Ялтинською міською радою було прийняте рішення 21 сесії 24 скликання № 1 «Про передачу будівель і споруд театру ім. А.П.Чехова в комунальну власність Ялтинської міської ради і дачу згоди на передачу майнового комплексу літнього концертного залу «Ювілейний» до складу майна Автономної Республіки Крим», Згідно пункту 1 вказаного рішення Ялтинська міська рада вирішила просити Верховну Раду Автономної республіки Крим передати будівлі і споруди театру ім. А.П. Чехова, розташовані за адресою: місто Ялта, вул.Єкатерининська, 13 зі складу майна, що належить Автономній Республіці Крим, у комунальну власність Ялтинської міської ради.
Пунктом 2 вказаного рішення Ялтинська міська рада дала згоду на передачу майнового комплексу (будівлі та устаткування літнього концертного залу «Ювілейний», розташованого за адресою: місто Ялта, пров.Чорноморський, 2 із комунальної власності Ялтинської міської ради до складу майна, що належить Автономній Республіці Крим.
Відповідно до підпункту 3.1. пункту 3 рішення Виконавчому комітету Ялтинської міської ради доручено здійснити прийом-передачу майна відповідно до чинного законодавства.
На виконання зазначених рішень 22.09.2004 підписаний акт прийому-передачі зі складу майна, що належить Автономній Республіці Крим, з оперативного управління Ялтинського відділення Кримської державної філармонії в комунальну власність Ялтинської міської ради в оперативне управління (на баланс) установи культури «Ялтинський центр культури» театру ім. А.П.Чехова (місто Ялта, вул.Єкатерининська,13).
27.09.2004 акт прийому-передачі затверджено міським головою міста Ялта.
Таким чином, Верховна Рада Автономної Республіки Крим виконала взяті на себе зобов'язання щодо передачі майна шляхом обміну і передала зі складу майна, що належить Автономній Республіці Крим, у комунальну власність територіальної громади міста Ялта будівлі і споруди театру ім. А.П. Чехова.
Постановою від 15.09.2004 № 1051-4/04 «Про питання управління майном, що належить Автономній Республіці Крим» (у редакції відповідно до постанови від 16.02.2005 № 1200-4/05) Верховна Рада Автономної Республіки Крим включила до складу майна, що належить Автономній Республіці Крим, Комунальне підприємство «Театрально-концертний комплекс» на базі майнового комплексу літнього концертного залу «Ювілейний» (місто Ялта, пров.Чорноморський, 2), визначивши Міністерство культури Автономної Республіки Крим органом, уповноваженим здійснювати управління даним майном.
Відповідно до частини 6 статті 4 Конституції Автономної Республіки Крим нормативно-правові акти Верховної Ради Автономної Республіки Крим обов'язкові для виконання на території Автономної Республіки Крим.
На виконання зазначених постанов Міністерством культури і мистецтв Автономної Республіки Крим виданий наказ від 11.03.2005 № 33 «Про створення комісії з прийому та включення до складу майна, що належить Автономній Республіці Крим, підприємства на базі цілісного майнового комплексу концертного залу «Ювілейний».
Робочою групою Міністерства культури і мистецтв Автономної Республіки Крим проведені заходи, направлені на передачу з комунальної власності територіальної громади міста Ялти до складу майна, що належить Автономній Республіці Крим, підприємства на базі цілісного комплексу концертного залу «Ювілейний», підготовлено і направлено у Виконавчий комітет Ялтинської міської ради проект акта прийому-передачі вказаного майна.
Проте, представники Виконавчого комітету Ялтинської міської ради від підписання акту прийому-передачі відмовились.
Одностороння відмова від виконання своїх договірних зобов'язань діючим законодавством не передбачена. Таким чином, Ялтинська міська рада порушила норми чинного цивільного законодавства.
Відповідно до статей 26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» № 280/97-ВР від 21.05.1997 місцеві ради в межах своїх повноважень приймають нормативні та інші акти у формі рішень.
Чинним законодавством до повноважень місцевих рад не віднесено безпідставне скасування своїх же рішень (нормативних та інших актів).
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Проте, 31.03.2005 Ялтинська міська рада безпідставно прийняла рішення № 52 (в редакції відповідно до рішення від 13.04.2005 № 265), яким без зазначення причини скасувала пункт 2 рішення від 23.06.2004 № 1 та пункт 2 рішення від 30.07.2004 № 221.
Судова колегія вважає, що рішення Ялтинської міської ради від 31.03.2005 № 52 прийнято з перевищенням повноважень у порушення вимог частини 2 статті 19 Конституції України, статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» № 280/97-ВР від 21.05.1997, статей 5, 7 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» № 147/98-ВР від 03.03.1998, статті 4 Конституції Автономної Республіки Крим і порушує право власності Автономної Республіки Крим. Тому, господарський суд першої інстанції зробив правильні висновки, визнавши рішення Ялтинської міської ради від 31.03.2005 № 52 противоправним та скасувавши його. Також правильними є висновки суду першої інстанції щодо визнання права власності (майном, що належить Автономній Республіці Крим) на майно комплексу літнього концертного залу «Ювілейний» за Автономною Республікою Крим в особі Верховної Ради Автономної Республіки Крим.
Судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції щодо припинення в іншій частині провадження у справі, оскільки спір у цій частині пов'язаний з реалізацією компетенції суб'єктів владних повноважень у сфері управління, а тому справа підвідомча адміністративному суду.
Доводи апеляційної скарги не приймаються до уваги у зв'язку з їх необґрунтованістю. Посилання апеляційної скарги на постанову Верховної Ради Автономної Республіки Крим № 624-5/07 від 24.10.2007 є безпідставними, оскільки на момент прийняття оскаржуваного рішення її не існувало. Сторона не позбавлена можливості для подальшого оскарження цього рішення у судовому порядку.
Керуючись статтями 101, 103 (пункт 1), 105 Господарського процесуального кодексу України, суд
Апеляційну скаргу Ялтинської міської ради залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 27.05.2008 у справі № 2-1/4668-2008 залишити без змін.
Головуючий суддя підпис В.А. Лисенко
Судді підпис Л.М. Заплава
підпис Г.К. Прокопанич