79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
16.07.08 Справа № 24/0254
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії :
головуючого-судді - Юркевича М.В.
суддів Городечної М.І.
Кузя В.Л.
розглянув апеляційне подання заступника прокурора Львівської області в інтересах держави в особі Львівської обласної ради та обласного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства «Галсільліс»м. Львів
на ухвалу господарського суду Львівської області від 02.06.2008 року
у справі № 24/0254
за позовом : заступника прокурора Львівської області в інтересах держави в особі Львівської обласної ради та обласного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства «Галсільліс»м. Львів
до відповідача: Львівської обласної державної адміністрації м. Львів
за участю 3-іх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Миколаївське ДЛГП ЛГП «Галсільліс»обласного комунального спеціалізованого підприємства «Галсільліс»м. Миколаїв
Яворівське ДЛГП ЛГП «Галсільліс»обласного комунального спеціалізованого підприємства «Галсільліс»м. Яворів
Буське ДЛГП «Галсільліс»обласного комунального спеціалізованого підприємства «Галсільліс»смт. Олесько
Славське ДП ЛГП «Галсільліс»обласного комунального спеціалізованого підприємства «Галсільліс»смт. Славсько
Перемишлянське ДЛГП ЛГП «Галсільліс»обласного комунального спеціалізованого підприємства «Галсільліс»м. Перемишляни
Пустомитівське ДЛГП ЛГП «Галсільліс»обласного комунального спеціалізованого підприємства «Галсільліс»с. Оброшино
про визнання незаконним та скасування розпорядження голови Львівської обласної державної адміністрації № 1370 від 14.12.2007 року «Про виділення лісових ділянок в довгострокове тимчасове користування»та № 153/0/ц5-08 від 27.02.2008 року «Про
внесення змін до доповнень до розпорядження голови облдержадміністрації від 14.12.2007 року № 1370»
за участю представників :
від прокуратури: не з'явився
від позивача-1: не з'явився
від позивача-2: Мочарський Й.С. -ген. директор, Шенгерр В.О. -представник
від відповідача : Снігур Р.Я. -юрисконсульт
від 3-іх осіб : Шенгерр В.О. -представник
Права та обов'язки сторін, передбачені ст. ст. 22, 28 ГПК України роз'яснено, заяви про відвід суддів не поступали, клопотання про фіксацію судового процесу не надходили.
Ухвалою господарського суду Львівської області від 02.06.2008 року у справі №24/0254 заступнику прокурора Львівської області в порядку п. 1 ч. 1 ст. 62 ГПК України відмовлено в прийнятті позовної заяви заявленої в інтересах держави в особі Львівської обласної ради та обласного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства «Галсільліс»м. Львів до Львівської обласної державної адміністрації м. Львів про визнання незаконним та скасування розпорядження голови Львівської обласної державної адміністрації № 1370 від 14.12.2007 року «Про виділення лісових ділянок в довгострокове тимчасове користування»та №153/0/ц5-08 від 27.02.2008 року «Про внесення змін до доповнень до розпорядження голови облдержадміністрації від 14.12.2007 року № 1370». Третіми особами, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачів виступили: Миколаївське ДЛГП ЛГП «Галсільліс»обласного комунального спеціалізованого підприємства «Галсільліс»м. Миколаїв, Яворівське ДЛГП ЛГП «Галсільліс»обласного комунального спеціалізованого підприємства «Галсільліс»м. Яворів, Буське ДЛГП «Галсільліс»обласного комунального спеціалізованого підприємства «Галсільліс»смт. Олесько, Славське ДП ЛГП «Галсільліс»обласного комунального спеціалізованого підприємства «Галсільліс»смт. Славсько, Перемишлянське ДЛГП ЛГП «Галсільліс»обласного комунального спеціалізованого підприємства «Галсільліс»м. Перемишляни та Пустомитівське ДЛГП ЛГП «Галсільліс»обласного комунального спеціалізованого підприємства «Галсільліс»с. Оброшино .
З даною ухвалою не погоджується заступник прокурора Львівської області, тому у своєму апеляційному поданні просить переглянути її в порядку апеляційного провадження, скасувати та прийняти постанову, якою позовну заяву та додані до неї матеріали повернути до господарського суду Львівської області для розгляду їх по суті, з огляду на наступні обставини і підстави:
- Згідно п. 1 ч. 1 ст. 62 ГПК України суд відмовляє в прийнятті позовної заяви, якщо заява не підлягає розгляду в господарських судах України. Судом першої інстанції при прийнятті оскарженої ухвали встановлено, що заявлений заступником прокурора позов про визнання незаконним та скасування розпорядження голови Львівської ОДА є справою адміністративної юрисдикції в силу ст. 3 КАС України;
- Предметом спору у даній справі є право користування лісами та лісовими ділянками. По своїй суті, даний предмет спору зводиться до необхідності поновлення прав Львівської обласної ради на розпорядження об'єктами комунальної власності (лісовими ділянками), а не реалізації компетенції суб'єктів владних повноважень. Тобто, між учасниками процесу існує спір про право, який слід розглядами в порядку ГПК України.
Обласне комунальне спеціалізоване лісогосподарське підприємство «Галсільліс»(позивач-2 у даній справі) проти доводів апеляційного подання заперечує, оскаржену ухвалу вважає такою, що ґрунтується на чинному законодавстві, відповідає фактичним обставинам та матеріалам справи.
Крім того, Обласне комунальне спеціалізоване лісогосподарське підприємство «Галсільліс»звертає увагу Львівського апеляційного господарського суду на те, що доводи позовної заяви не відповідають дійсним обставинам справи. У спірних правовідносинах права позивача-2 ніяким чином не порушені, а оскаржені заступником прокурора розпорядження голови Львівської ОДА були прийняті у відповідності до вимог ст. 18 та ст. 31 Лісового кодексу України.
Про час і місце розгляду справи сторони повідомлені ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 01.07.2008 року, направленою рекомендованою кореспонденцією.
Заступник прокурора Львівської області та Львівська обласна рада явку своїх представників в призначене судове засідання не забезпечили, хоча належним чином були повідомлені про час та місце його проведення, про що свідчать поштові повідомлення про вручення. Клопотання про відкладення розгляду справи вони не подавали.
Розглянувши доводи апеляційного подання, вивчивши матеріали справи, наявні в ній докази, заслухавши пояснення представників сторін, судова колегія Львівського апеляційного господарського суду прийшла до висновку, що оскаржену ухвалу місцевого господарського суду слід залишити без змін, а апеляційну скаргу -без задоволення. При цьому, судова колегія виходить із наступного:
Статтею 8 Конституції України кожному гарантовано право звернення до суду для захисту його конституційних прав і свобод безпосередньо на підставі Конституції України.
Частиною 2 статті 124 Конституції України передбачено, що юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Заступник прокурора Львівської області, звертаючись в суд першої інстанції в інтересах держави в особі Львівської обласної ради та обласного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства «Галсільліс»до Львівської обласної державної адміністрації просив визнати незаконними та скасувати розпорядження голови Львівської обласної державної адміністрації № 1370 від 14.12.2007 року «Про виділення лісових ділянок в довгострокове тимчасове користування»та №153/0/ц5-08 від 27.02.2008 року «Про внесення змін до доповнень до розпорядження голови облдержадміністрації від 14.12.2007 року № 1370».
Як вбачається із наявних матеріалів справи, доводи позовної заяви ґрунтуються на тому, що оскаржені розпорядження голови Львівської ОДА прийняті з перевищенням меж повноважень, визначених ст. 30 Лісового кодексу України та без відповідної компетенції. Заступник прокурора у своїй позовній заяві звертає увагу суду на тому, що прийняття рішення про виділення в установленому порядку для довгострокового тимчасового користування лісами лісових ділянок на землях спільної власності відповідних територіальних громад належать до компетенції обласної ради, а не до компетенції обласної державної адміністрації.
Суд першої інстанції при винесенні оскарженої ухвали, дослідивши позовну заяву та додані до неї матеріали, прийшов до висновку відмовити в її прийнятті, так як заявлені позовні вимоги не підлягають розгляду в господарських судах України, оскільки стосуються реалізації компетенції суб'єктів владних повноважень у сфері управління, а тому даний предмет спору відноситься до компетенції адміністративних судів України.
Перевіривши таку правову оцінку, колегія Львівського апеляційного господарського суду повністю погоджується з позицією господарського суду Львівської області. При цьому, колегія звертає увагу скаржника на наступне:
Приписами п. 3 ч. 1 ст. 17 КАС України встановлено, що компетенція адміністративних судів поширюється на спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів.
При дослідженні наявних матеріалів справи, Львівський апеляційний господарський суд прийшов до висновку, що заступником прокурора заявлено позов саме щодо правовідносин між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, зокрема щодо компетенції прийняття рішення Львівською обласною радою чи Львівською обласною державною адміністрацією про виділення лісових ділянок в довгострокове тимчасове користування, що є обов'язковою підставою у відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 17 КАС України для розгляду спору за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень;
Виходячи з критеріїв суб'єктного складу учасників процесу та із предметної підсудності спору, заявлені позовні вимоги не можуть розглядатись у господарських судах.
Більше того, як з'ясовано судом, заступник прокурора Львівської області звертаючись в господарський суд Львівської області з позовними вимогами до відповідача - Львівської обласної державної адміністрації невірно визначив і територіальну підсудність даної справи. В силу ст. 16 ГПК України справи у спорах, у яких відповідачем є вищий чи центральний орган виконавчої влади, Національний банк України, Рахункова палата, Верховна Рада Автономної Республіки Крим або Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські ради або обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, а також справи, матеріали яких містять державну таємницю, розглядаються господарським судом міста Києва.
Враховуючи вище наведене, апелянт при наданих йому апеляційним господарським судом можливостях наявності підстав скасування оскарженої ухвали місцевого господарського суду не довів.
Згідно ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
З огляду на викладене, доводи наведені в апеляційному поданні не можуть слугувати правовими підставами для скасування чи зміни оскарженої ухвали.
Керуючись ст.ст. 99, 101, 102, 103, 105, 106 Господарського процесуального кодексу України, Львівський апеляційний господарський суд, -
1. В задоволені апеляційного подання заступника прокурора Львівської області в інтересах держави в особі Львівської обласної ради та обласного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства «Галсільліс»м. Львів відмовити.
2. Ухвалу господарського суду Львівської області від 02.06.2008 року у справі № 24/0254 залишити без змін.
3. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
4. Матеріали справи № 24/0254 повернути в господарський суд Львівської області.
Головуючий-суддя М.В.Юркевич
Суддя М.І.Городечна
Суддя В.Л.Кузь