м. Львів, вул. Чоловського, 2
про повернення позовної заяви
23 вересня 2011 р..2а-10333/11/1370
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Коморний О.І., одержав позовну заяву Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Онур Конструкціоні Інтернешнал»штрафу.
Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області звернулась 20.09.2011 року до суду з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Онур Конструкціоні Інтернешнал» у розмірі 850 грн.
Юрисдикція адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ (підвідомчість справ) визначена ст. 17 КАС України.
Питання про відкриття провадження в адміністративній справі суддя, відповідно до ч.4 ст. 107 КАС України, вирішує протягом трьох днів з дня надходження позовної заяви до адміністративного суду або закінчення строку, встановленого для усунення недоліків позовної заяви, у разі залишення позовної заяви без руху.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі згідно із ч.2 ст.107 КАС України, на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.
При цьому, відповідно до п.4, п.6 ч. 1 ст. 107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи:
- належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства;
- немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Закріплений у КАС України принцип інстанційної підсудності розмежовує справи, підвідомчі адміністративним судам, у межах системи адміністративних судів між окремими її елементами. Відповідно до ст. ст. 18, 19, 20 КАС України встановлено предметну, територіальну та інстанційну підсудність.
Територіальна підсудність, врегульована положеннями ст. 19 КАС України, розмежовує предметну компетенцію адміністративних судів одного рівня залежно від місця розгляду справи.
Загальна територіальна підсудність формує основне правило розмежування компетенції однорівневих адміністративних судів. Відповідно до цього правила, закріпленого у ч.1 ст.19 КАС України, адміністративні справи вирішуються адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Виняток з цього правила складають категорії справ, зазначених у ч. 2 ст. 19, а саме, адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача, або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування, знаходження) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
Крім того, законодавцем у ч. 3 ст. 19 КАС України встановлено виключну територіальну підсудність справ, з приводу оскарження нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, міністерства чи іншого центрального органу виконавчої влади, Національного банку України чи іншого суб'єкта владних повноважень, повноваження якого поширюються на всю територію України, крім випадків, передбачених цим Кодексом, адміністративні справи, відповідачем у яких є закордонне дипломатичне чи консульське представництво України, його посадова чи службова особа, а також адміністративні справи про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії, про заборону (примусовий розпуск, ліквідацію) політичної партії вирішуються окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.
І лише у разі невизначеності цим Кодексом територіальної підсудності адміністративної справи така справа відповідно до ч.4 ст. 19 КАС України розглядається місцевим адміністративним судом за вибором позивача.
Як встановлено судом при вирішенні питання про відкриття провадження у справі, відповідач зареєстрований за вказаною позивачем у позовній заяві адресою -м. Київ, вул. Грушевського 28/2-А,43., предметом заявленого позову є стягнення з відповідача суми штрафу, відтак справа повинна вирішуватися адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача.
Вищенаведене унеможливлює відкриття провадження у справі, оскільки в силу імперативної норми закріпленої у п.6 ч.3 ст.108 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Враховуючи наведене, а також те, що відповідно до ч.6 ст. 108 КАС України повернення позовної заяви, не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом, а отже суддя за відсутності перешкод вирішуватиме питання щодо відкриття провадження в адміністративній справі як за новою позовною заявою, позовну заяву слід повернути позивачеві.
Керуючись ст. ст., 108, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
1. Позовну заяву Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Онур Конструкціоні Інтернешнал»штрафу - повернути позивачу.
2. Копію ухвали про повернення позовної заяви невідкладно надіслати позивачу разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.
Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Коморний О.І.
З оригіналом згідно
Суддя Коморний О.І.