Ухвала від 26.09.2011 по справі 2а-7409/11/1370

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

УХВАЛА

про закриття провадження у справі

26.09.2011 р. м. Львів № 2а-7409/11/1370

Львівський окружний адміністративний суд в складі колегії: головуючого судді Москаля Р.М., суддів Лунь З.І. та Сподарик Н.І., за участю секретаря судового засідання Панчишин Н.Я., представника позивача Критовича В.М., представників відповідачів Павлишина О.С., Кучабського М.І., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом спільного українсько-канадського підприємства «Студія Лева»до Державної податкової адміністрації України та Державної податкової адміністрації України у Львівській області про скасування рішення, зобов'язання прийняти рішення по суті скарги, встановлення відсутності компетенції щодо внесення змін до рішення,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом спільного українсько-канадського підприємства «Студія Лева»(Позивач). З урахуванням численних заяв про зміну та доповнення підстав позовної заяви позовні вимоги звернено до Державної податкової адміністрації України (Відповідач-1) та Державної податкової адміністрації України у Львівській області (Відповідач-2). Позивач просить суд:

- скасувати рішення Відповідача-1 № 10486/6/25-0215 від 06.06.2011 року про залишення скарги Позивача без розгляду та зобов'язати його розглянути скаргу Позивача від 04.04.2011 року № 47 у порядку ст. 56 Податкового кодексу України по суті;

- встановити відсутність компетенції Відповідача-2 щодо внесення змін до рішення №6262/10/25-005/512 від 10.03.2011 року після його складення, надіслання та закінчення законодавчо встановлених строків на його складення і надсилання.

Представники відповідачів просять суд закрити провадження у справі з мотивів непідвідомчості даного спору адміністративному суду. Представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити. Вважає клопотання про закриття провадження необґрунтованим.

За наслідками підготовки справи встановлено наступні фактичні обставини справи:

В ході невиїзної документальної перевірки спільного українсько-канадського підприємства «Студія Лева»ДПІ у Галицькому районі м. Львова встановила факт несвоєчасного подання податкової звітності. Результати перевірки було оформлено актом № 5431/1677/151/04957350 від 30.09.2010 року, на підставі якого ДПІ у Галицькому районі м. Львова винесла податкове повідомлення-рішення № 0018561511/0/1860 від 18.10.2010 р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 170 грн., яке позивач оскаржив в адміністративному порядку. Не погодившись з рішенням ДПІ у Галицькому районі м. Львова про результати розгляду первинної скарги та прийнятим на його підставі податковим повідомленням-рішенням № 0018561511/1 від 31.12.2010 р., позивач подав скаргу до ДПА у Львівській області. За результатами її розгляду ДПА у Львівській області винесла рішення № 6262/10/25-005/512 від 10.03.2011 року про залишення без задоволення повторної скарги ПП «Студія Лева». Одночасно позивачу було роз'яснено його право на оскарження рішення ДПА у Львівській області та податкового повідомлення рішення № 0018561511/0/1860 від 18.10.2010 р. до ДПА України протягом тридцяти календарних днів, наступним за днем отримання цього рішення, прийнятим за розглядом повторної скарги. Пізніше, ДПА у Львівській області прийняла рішення № 8888/10/25-005/697 від 01.04.2011 року «Про внесення змін до рішення від 10.03.2011 № 6262/10/25-005/512 про результати розгляду повторних скарг»в частині строку оскарження, зокрема зазначила про те, що СП «Студія Лева»у разі незгоди зі згаданим рішенням ДПА у Львівській області від 10.03.2011 року вправі його оскаржити до ДПА України протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання такого рішення, прийнятим за розглядом повторної скарги.

Чергова скарга генерального директора СП «Студія Лева»від 04.04.2011 року надійшла до ДПА України 06.04.2011 р., у якій позивач просив скасувати попередні рішення за наслідками розгляду його скарг та згадані вище податкові повідомлення-рішення від 18.10.2010 р. та від 31.12.2010 р. За наслідками розгляду скарги позивача від 04.04.2011 р. ДПА України прийняла рішення № 10486/6/25-0215 про залишення її без розгляду, яке позивач оскаржив у судовому порядку.

Отже, позивач не погоджується з діями та рішеннями податкових органів, прийнятими в результаті розгляду його скарг на податкове повідомлення - рішення ДПІ у Галицькому районі м. Львова № 0018561511/0/1860 від 18.10.2010 р. в адміністративному порядку.

Вирішуючи питання про юрисдикцію адміністративного суду розглядати позовну вимогу щодо законності рішень органів ДПС, прийнятих в процедурі адміністративного оскарження податкових повідомлень -рішень, суд дійшов наступного висновку:

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно - правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Визначення поняття «нормативно-правового акта»наведено у «Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та проведення їх державної реєстрації», затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.04.2005р. №34/5 (далі - Інструкція № 34). Згідно з наведеного у п. 1.4 Інструкції № 34 визначення, нормативно - правовий акт -це офіційний письмовий документ, прийнятий уповноваженим на це суб'єктом нормотворення у визначеній законодавством формі та за встановленою законодавством процедурою, спрямований на регулювання суспільних відносин, що містить норми права, носить загальний чи локальний характер та застосовується неодноразово. Щодо актів ненормативного характеру (актів індивідуальної дії), то вони породжують права і обов'язки тільки для того суб'єкта, якому вони адресовані.

Відповідно до вимог ст. 56 Податкового кодексу України, рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку. У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення. Скарги на рішення державних податкових інспекцій подаються до державних податкових адміністрацій в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Скарги на рішення державних податкових адміністрацій в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі подаються до Державної податкової адміністрації України. Рішення Державної податкової адміністрації України, прийняте за розглядом скарги платника податків, є остаточним і не підлягає подальшому адміністративному оскарженню, але може бути оскаржене в судовому порядку.

Процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішення спору. Процедура адміністративного оскарження закінчується в т.ч. днем отримання платником податків рішення Державної податкової адміністрації України. День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов'язання платника податків. З урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання у будь-який момент після отримання такого рішення.

Системний аналіз наведених норм ст. 56 Податкового кодексу України дозволяє зробити висновок, що в день прийняття ДПА України рішення за наслідками розгляду скарги платника податку завершується процедура досудового оскарження та розпочинається перебіг строку звернення до суду про скасування податкового повідомлення -рішення.

Отже, в розумінні ст. 17 КАС України рішення податкових органів за наслідками розгляду скарг платника податків на податкове повідомлення -рішення не є тими актами індивідуальної дії, що можуть бути предметом оскарження в порядку адміністративного судочинства, оскільки самі по собі не зумовлюють виникнення певних обов'язків у того суб'єкта, щодо якого воно прийняте.

З огляду на викладене, нові обов'язки для позивача породжує податкове повідомлення - рішення ДПІ у Галицькому районі м. Львова № 0018561511/0/1860 від 18.10.2010 р (№ 0018561511/1 від 31.12.2010 р.).

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства. Враховуючи, що позивач оскаржує рішення та дії ДПА у Львівській області та ДПА України, які з наведених вище підстав не можуть бути предметом розгляду в порядку адміністративного судочинства, провадження у справі слід закрити. Така правова позиція суду узгоджується з правовою позицією Вищого адміністративного суду України, висловленою в ухвалі № К-16050/07 від 06.10.2009 р. (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/8033496).

Суд роз'яснює позивачу, що він вправі оскаржити в порядку адміністративного судочинства податкові повідомлення -рішення ДПІ у Галицькому районі м. Львова № 0018561511/0/1860 від 18.10.2010 р (№ 0018561511/1 від 31.12.2010 р.)..

Керуючись ст.ст. 2, 3, 17, 157 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Провадження у справі за позовом спільного українсько-канадського підприємства «Студія Лева»до Державної податкової адміністрації України та Державної податкової адміністрації України у Львівській області про скасування рішення, зобов'язання вчинити дії та встановлення відсутності компетенції щодо внесення змін до рішення -закрити.

Ухвала суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня її проголошення шляхом подання апеляційної скарги. Ухвала суду набирає законної сили в строк та в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Головуючий суддя Москаль Р.М.

Суддя Лунь З.І.

Суддя Сподарик Н.І.

З оригіналом згідно

Суддя Москаль Р.М.