Постанова від 06.05.2008 по справі 2-а-507/08

справа № 2-а-507/08

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 травня 2008 року

14 год. 40 хв.

м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд

під головуванням судді Боймиструка С.В.

за участю секретаря судового засідання Маньковського Д.В.

представника позивача Івашиної С.Г.

представника відповідача Красовського В.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Відділу культури і туризму Сарненської районної державної адміністрації до Виконавчої дирекції Рівненського обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування рішення № 778 від 05 листопада 2007 року, -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням № 778 від 05 листопада 2007 року про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності і сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відділу культури і туризму Сарненської райдержадміністрації Рівненської області донараховано страхових внесків в сумі 660 грн. 04 коп., пені 41 грн., не прийняті до заліку витрати 246 грн. 21 коп. та застосовано штрафні санкції в сумі 21587 грн. 17 коп.. ( в т. ч. 19413 грн.30 коп. за неповну сплату страхових внесків, 2050 грн. 76 коп. за несвоєчасну сплату страхових внесків, 123 грн. 11 коп. за порушення витрачання страхових коштів.

Позивач- Відділ культури і туризму Сарненської районної державної адміністрації, звернувшись до суду просить визнати протиправним та скасувати рішення № 778 від 05 листопада 2007 року в частині донарахування відділу культури і туризму Сарненської райдержадміністрації Рівненської області страхових внесків в сумі 660 грн. 04 коп. і застосування штрафної санкції в сумі 19413 грн. 30 коп. за неповну сплату страхових внесків.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі та пояснила, що Постановою КМ України від 25 травня 2006 року № 745 «Деякі питання, пов'язані із сплатою страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страху­вання» було доповнено Порядок погашення кредиторської заборгованості державного бюд­жету педагогічним і науково - педагогічним працівникам навчальних закладів та установ ос­віти з виплати надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2005 року № 934. Пунктом 3-2 цієї Постанови КМ стало передбачатися, що страхові внескина загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та по­хованням, на випадок безробіття і від нещасного випадку на виробництві та професій­ного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на ці виплати не нарахо­вуються.

В грудні 2005 року відділ культури і туризму Сарненської райдержадміністрації нарахував та перерахував страхові внески на виплату надбавок за вислугу років та допо­могу на оздоровлення, передбаченими ст. 57 Закону України «Про освіту». Проте Фондом соціального з тимчасової втрати працездатності ці кошти були повернуті відділу культури і туризму Сарненської райдержадміністрації із вказівкою, що ці кошти були перераховані помилково.

У зв'язку із наведеним відділ культури і туризму Сарненської райдержадмі­ністрації припинив нарахування страхових внесків на надбавку за вислугу років та допомогу на оздоровлення, які передбачені ст. 57 Закону України «Про освіту».

В Законах України «Про Державний бюджет України» починаючи з 2005 року кошти на виплату страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття не передбачаються, тому в діях Відділу культури і туризму Сарненської районної державної адміністрації протиправності не вбачає. Просить позовні вимоги задоволити в повному обсязі.

Представник відповідачав судовому засіданні позов не визнав, надав письмові заперечення в яких пояснив, що Міністерство юстиції України листом від 25.01.06 № 21-46-734 підтвердило правомірність позицій Фонду, щодо необхідності нарахування страхових внесків на вказані виплати та визнало спільний лист Міністерства освіти і науки та Міністерства фінансів від 30.11.05 №№ 3117000-02-5/2800, 1/9-681 нечинним та таким, що підлягає відкликанню з місць застосування органами, які його видали. Однак, суперечки щодо необхідності нарахування страхових внесків до соціальних Фондів продовжувалися із врахуванням того, що кошторисами та планами асигнувань на проведення виплат заборгованості із надбавки за вислугу років не передбачалося коштів, які можуть бути спрямовані на здійснення відрахувань до соціальних Фондів.

Кабінетом Міністрів України 25 травня 2006 року було прийнято постанову № 745 "Деякі питання, пов'язані із сплатою страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", яка набрала чинності 02.06.2006 року, якою чітко передбачено не нарахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності на виплату надбавки за вислугу років педагогічним працівникам. Дана постанова КМУ прийнята до виконання органами Фонду в частині припинення нарахування страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на виплати передбачені Законом України "Про реструктуризацію заборгованості із виплат, передбачених статтею 57 Закону України "Про освіту" педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів", які виплачуються після 2 червня 2006 року. А тому порушень з боку Виконавчої дирекції Рівненського обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності не вбачає. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.

Заслухавши учасників процесу, повно і всебічно дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову слід відмовити з таких підстав.

Відповідно до ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на якихґрунтуються її вимоги тазаперечення, крім випадків, встановленихстаттею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На думку суду, представником відповідача правомірність дій Виконавчої дирекції Рівненського обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності доказана повністю.

Відповідно до п. 2,3 ч. 2 ст. 27 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" (закон № 2240) відділ культури і туризму Сарненської районної державної адміністрації є страхувальником, який зобов'язаний нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески, надавати застрахованим особам матеріальне забезпечення та вести облік коштів Фонду.

Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" (закон № 108/95) визначено структуру заробітної плати, яка складається з основної, додаткової заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат.

Зі змісту статті вбачається, що додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість, особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством.

Згідно п.1,2 ч. ст. 21 Закону № 2240 та абз.2,5 п. 1 ст. 1 ЗУ "Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування" (закон № 2213) страхові внески нараховуються у відсотках від суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інші заохочувальні і компенсаційні виплати, в т.ч. в натуральній формі, які визначаються згідно із нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці" та підлягають обкладенню податком з доходів фізичних осіб.

Статтею 57 Закону України "Про освіту" (закон №1060) встановлені державні гарантії педагогічним, науково-педагогічним працівникам іншим категоріям працівників навчальних закладів щодо виплати цим працівникам надбавок за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки.

Відповідно до ст.. 2 ЗУ "Про оплату праці" та п. 2.2.2, 2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року № 5, зазначені виплати відносяться до фонду оплати праці, а тому згідно із ЗУ «Про податок з доходів фізичних осіб» (закон № 889) з таких виплат утримується податок з доходів фізичних осіб.

Отже, у періоді, що ревізувався з 01.01.2006 року по 30.06.2007 року, на суми погашення заборгованості з виплати надбавки за вислугу років працівникам установ освіти повинні були нараховуватися та утримуватися із цих сум страхові внески до Фонду.

Постанова КМУ №745, на яку посилається позивач в обґрунтування своїх вимог, набрала чинності 02.06.2006 року і згідно ст.58 Конституції України та п.5 Указу Президента України від 10 червня 1997 року № 503/97 «Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів…» зворотної дії у часі не має та її положення не можуть бути застосовані до правовідносин, які існували у оспорюваний позивачем період - з 01.01.2006 року по 02.06.2006 року.

Таким чином, на суми, нараховані і виплачені у відповідності до Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2005 року № 934, страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням не нараховуються починаючи тільки з 2 червня 2006 року.

За наведених обставин позовні вимоги не підтверджені належними та допустимими доказами та не підлягають до задоволення.

Керуючись ст.ст. 160-163 суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити в задоволенні позову Відділу культури і туризму Сарненської районної державної адміністрації до Виконавчої дирекції Рівненського обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування рішення № 778 від 05 листопада 2007 року про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності і сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства на загальнообов'язкове державне страхування в частині донарахування відділу культури і туризму Сарненської райдержадміністрації Рівненської області страхових внесків в сумі 660 грн. 04 коп. і нарахування штрафної санкції в сумі 19413 грн. 30 коп. за неповну сплату страхових внесків.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий: