Постанова від 23.01.2008 по справі 2-а-347/2008

справа № 2-а- 347/08

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2008 року 17 год. 30 хв. м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд

під головуванням судді Боймиструка С.В.

за участю секретаря судового засідання Таустік Л.Г.

представника позивача Фаєвського Ю.Ф.

представника відповідача Кота В.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Закритого акціонерного товариства - 10 «Рівнеагроспецмонтаж» до Дубенської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинними податкові повідомлення-рішення від 06 квітня 2007 року № 0000571550/0, від 09 серпня 2007 року № 0000741850/0, №0000551850/0, № 00005211850/0, від 27 квітня 2007 року за № 0000681550/0, № 0000671550/0, №0000661550/0, від 19 липня 2007 року за № 0004371750/0,

ВСТАНОВИВ:

Позивач- Закрите акціонерне товариство «Рівнеагроспецмонтаж» звернулось до суду із позовом до Дубенської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень форми «Ш»:

- податкове повідомлення - рішення від 06.04.07 року за № 0000571550/0 згідно якого підприємство зобов'язано сплатити штраф в сумі 182 грн. 36 коп. за платежем податок на прибуток приватних підприємств;

- податкове повідомлення - рішення від 09.08.2007 року за № №0000741850/0 згідно якого підприємство зобов'язано сплатити штраф в сумі 89 грн. за платежем земельний податок;

- податкове повідомлення - рішення від 09.08.2007 року №0000551850/0 згідно якого підприємство зобов'язано сплатити штраф в сумі 6479 грн. 96 коп. за платежем земельний податок;

- податкове повідомлення - рішення від 09.08.2007 року №0000521850/0 згідно якого підприємство зобов'язано сплатити штраф в сумі 22 грн. 46 коп. за платежем земельний податок;

- податкове повідомлення - рішення від 27.04.2007 року за № 0000681550/0 згідно якого підприємство зобов'язано сплатити штраф в сумі 124 грн. 47 коп. за платежем податок на додану вартість;

- податкове повідомлення - рішення від 27.04.2007 року за №0000671550/0 згідно якого підприємство зобов'язано сплатити штраф в сумі 201 грн. 21 коп. за платежем податок додану вартість;

- податкове повідомлення - рішення від 27.04.2007 року за №0000661550/0 згідно якого підприємство зобов'язано сплатити штраф в сумі 4972 грн. 75 коп. за платежем податок на додану вартість;

- податкове повідомлення - рішення від 19.07.2007 року за № 0004371750/0 згідно якого підприємство зобов'язано сплатити штраф в сумі 1750 грн. 02 коп. за платежем податок з власників транспортних засобів - юридичних осіб.

Закрите акціонерне товариство - 10 «Рівнеагроспецмонтаж» не погодилось з прийнятими податковими повідомленнями - рішеннями, оскільки вважає їх прийнятими з порушенням норм матеріального права та не у спосіб встановленні законодавством з порушенням норм ст.. 19 Конституції України тап. п 15.1.1 п.15. 1 ст. 15, п.п.17 п.1.7 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», вимог п. 10 та 11 "Інструкції про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби", затвердженої Наказом ДПА України від 17.03.2001 року № 110, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23 березня 2001 року за № 268/5459 із змінами та доповненнями.

Позивач зазначає, що в порушення зазначених норм законодавства податковим органом не надано актів, які б фіксували порушення податкового законодавства з боку Товариства, що в свою чергу позбавило Товариства надати свої заперечення щодо сум визначених в оскаржуваних податкових повідомленнях - рішеннях. Окремі податкові повідомлення - рішення взагалі не містять посилання на акти перевірки, що не дає підстав вважати оскаржувані податкові повідомлення - рішення, як такі що прийняті у відповідності до норм законодавства.

Відсутність актів перевірок та розрахунків штрафних санкцій не дає можливості довести, чи спростувати правомірність донарахованих штрафів за несвоєчасну сплату з огляду на норми п. п 15.1.1 п.15. 1 ст. 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Відповідач- Дубенська ОДПІ (Радивилівське відділення) позов не визнала та заперечує його також посилаючись на ст.17.1.7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», п.п.6.1.7 п.6.1 ст.6 Інструкції Про порядок застосування штрафних(фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 17.03.2001 року № 110 та Порядок направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 року № 253, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 06.07.2001 за № 567/5758 (зі змінами та доповненнями).

Зазначає. що в разі несплати узгодженої суми штрафу в установлений термін така сума визнається сумою податкового боргу і до неї застосовуються процедури стягнення на загальних підставах.

Вважає, що податковим органом правомірно, у встановленому законом порядку, застосовано до позивача суми штрафних санкцій у зв'язку із несвоєчасною оплатою сум податкових зобов'язань.

Податковим органом складено акти про допущені позивачем порушення податкового законодавства, на підставі яких прийнято спірні податкові повідомлення-рішення. Із змістом порушень та актів перевірок позивача ознайомлено.

Заслухавши учасників процесу, дослідивши та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд вважає, що позов слід задоволити частково з таких підстав.

Відповідно до ст.. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на якихґрунтуються її вимоги тазаперечення, крім випадків, встановленихстаттею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На думку суду відповідачами частково доказана правомірність своїх дій.

Вирішуючи цей спір суд виходить з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи як позивач так і відповідач свої вимоги і заперечення обґрунтовують тими ж самими нормативними актами, які тлумачать кожен на свою користь.

Позивач посилається на порушення процедури застосування штрафних санкцій, а саме не складення актів перевірки, які б фіксували порушення податкового законодавства з боку Товариства та відсутність розрахунків штрафних санкцій на підтвердження правомірності донарахованих штрафів.

Також вказує на відсутність в податкових повідомленнях - рішеннях посилання на акти перевірки.

Однак, в кожному з восьми оскаржуваних податкових повідомленнях - рішеннях є посилання на акти перевірки ( а. с. 4 - 11).

В матеріалах справи містяться акти перевірок, розрахунків штрафних санкцій та актів про відмову від підпису керівника позивача під цими актами ( а. с. 17 - 53 ), що спростовує твердження позивача.

Відповідач посилається на те що строки давності до штрафних санкцій не застосовуються.

Відповідно до п.17.3 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.

За таких обставин в даному випадку застосування строків давності є правомірним.

Позивач в суді настоює на тому, що відповідачем пропущено строк, коли увідповідності до п. п 15.1.1 п.15. 1 ст. 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання.

На думку суду, інших підстав для задоволення вимог позивача, крім передбаченої цією нормою - не має, отже вона може бути застосована тільки до тих податкових повідомлень-рішень, по яким сплив строк давності, зокрема:

- податкові повідомлення-рішення від 06 квітня 2007 року № 0000571550/0 та від 19 липня 2007 року за № 0004371750/0 ( а. с. 4, 11) з яких вбачається що з дати нарахування та сплати податкових зобов'язань до нарахування штрафних санкцій визначених в цих повідомленнях минуло понад 1095 днів ( а. с. 18, 34).

Частково строки давності підлягають застосуванню до:

- повідомлень - рішень від 27 квітня 2007 року №0000661550/0 на суму 4972 грн. 75 коп. із зменшенням штрафу до суми 2780 грн.25 коп. та від 09 серпня 2007 року №0000551850/0 на суму 6479 грн. 96 коп. із зменшенням штрафу до суми 1639 грн.77 копійок ( а. с. 10, 6) в частині нарахувань штрафних санкцій, що виходять за межі 1095 днів з моменту сплати податкових зобов'язань ( а. с. 23, 39).

Підстав для визнання інших податкових повідомлень - рішень не чинними не має.

Керуючись статтями 160-163, КАС України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задоволити частково.

Визнати нечинними податкові повідомлення-рішення від 06 квітня 2007 року № 0000571550/0, від 19 липня 2007 року за № 0004371750/0.

частково не чинними: від 27 квітня 2007 року №0000661550/0 на суму 2780 грн.25 копійок, та від 09 серпня 2007 року №0000551850/0 на суму 1639 грн.77 копійок.

В іншій частині позовних вимог - відмовити за безпідставністю позовних вимог.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий: