про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
06 вересня 2011 р. м. Чернівці Справа № 2а/2470/2115/11
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Скакун О.П., розглянувши скаргу ОСОБА_1
до Військової прокуратури Чернівецького гарнізону
про скасування постанови прокурора та повернення матеріалів для проведення додаткової перевірки.
встановив:
ОСОБА_1 звернувся зі скаргою до Військової прокуратури Чернівецького гарнізону про скасування постанови від 18 липня 2011 року про відмову в порушенні кримінальної справи за його заявою за фактами шахрайства, порушення порядку зайняття господарською діяльністю, самоуправства, зловживання владою, перевищення влади, підроблення документів та їх використання, службової недбалості, зловживання військової службовою особою владою, недбалого ставлення до військової служби, бездіяльності військової влади посадовими особами КЕВ м.Чернівці та БУ №1 КЕВ м.Чернівці та повернення матеріалів для проведення додаткової перевірки.
Суд вважає, що необхідно відмовити у відкриті провадження в адміністративній справі з наступних підстав.
У відповідності до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження. Цю норму слід розуміти в системному зв'язку із частиною першою тієї самої статті, з якої випливає, що захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб шляхом оскарження до адміністративного суду будь -яких рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень можливий лише у сфері публічно-правових відносин.
Пунктом 1 ч. 1 ст.3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п.2 ч.2 ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи, що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства.
Суд вважає, що кримінальне судочинство -це врегульований нормами Кримінально-процесуального кодексу України порядок діяльності органів дізнання, попереднього слідства, органів прокуратури і суду щодо порушення, розслідування, розгляду і вирішення кримінальних справ, а також діяльність інших учасників кримінального процесу -підозрюваних, обвинувачених, підсудних, потерпілих, цивільних позивачів і відповідачів, їх представників та інших осіб з метою захисту своїх конституційних прав, свобод та законних інтересів.
Захист прав і свобод людини не може бути надійним без надання їй можливості оскаржити до суду окремі процесуальні акти, дії чи бездіяльність органів дізнання, попереднього слідства і прокуратури. Однак, таке оскарження може здійснюватися у порядку, встановленому Кримінально-процесуальним кодексом України, оскільки діяльність таких посадових осіб має певні особливості та не належить до сфери управлінської діяльності.
Повноваження органів прокуратури при вирішенні питання про порушення кримінальної справи регламентовані нормами Кримінально -процесуального кодексу України, що виключає можливість розгляду поданого позивачем позову в порядку адміністративного судочинства.
Таким чином, суд доходить висновку, що розглядуваний спір не є публічно-правовим та не підпадає під визначення справи адміністративної юрисдикції (адміністративної справи), а отже компетенція адміністративних судів на нього не поширюється.
Суд роз'яснює позивачу, що він може звернутися з позовом до суду в порядку, передбаченому Кримінально -процесуальним кодексом України.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.109 Кодексу адміністративного судочинства України, у випадку якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, суд відмовляє у відкритті провадження у справі.
На підставі вищевикладеного, керуючись ч.1 ст.2, ч.2 ст.2, п.1 ч. 1 ст.3, п.2 ч.2 ст.17, п.1 ч.1 ст.109 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі.
2. Копію ухвали невідкладно надіслати позивачу разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя О.П. Скакун