Постанова від 13.09.2011 по справі 8289/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

13 вересня 2011 р. № 2-а- 8289/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Чалого І,С.,

при секретарі судового засідання Елоян Ж.Г.,

за участю сторін:

позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Харківської районної державної адміністрації Харківської області про визнання протиправною відмови та стягнення суми,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд визнати протиправною відмову відповідача щодо виплати при звільненні грошової допомоги у розмірі 10 посадових окладів. Стягнути з відповідача 13тис. 340 грн. грошової допомоги.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що вона перебувала на державній службі з 05.02.1982 р. по 07.09.2000 р. та з 09.10.2003 р. по 31.01.2011 р., всього 25 років, 10 місяців, при загальному трудовому стажі 37 років, 2 місяці. Розпорядженням голови Харківської районної державної адміністрації № 24 - к від 31 січня 2011 року вона була звільнена з посади заступника начальника відділу освіти Харківської районної державної адміністрації у зв'язку з виявленою невідповідністю виконуваній роботі за станом здоров'я, п.2 ст.40 КЗпП України. Відповідно до ст. 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні»позивач з 01.02.2011 р. оформила та отримує пенсію державного службовця, не працює. 22 лютого 2011 року вона звернулась до відповідача з заявою про виплату грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів у зв'язку з виходом на пенсію з державної служби, додавши довідку про отримання пенсії з Управління Пенсійного фонду Київського району № 443 від 17.02.2011. На вказаний лист отримала відповідь за № М-86, датовану 08.04.2011 про відмову у виплаті зазначеної суми коштів. Обґрунтовуючи свою відмову у виплаті грошової допомоги, відповідач, зокрема, зазначає, що враховуючи обов'язковість додержання вимог Закону України «Про державну службу», а також той факт, що підставою для звільнення за п. 2 ст. 40 КЗпП не є вихід на пенсію, державному службовцю не виплачується передбачена ст. 37 цього Закону грошова допомога у розмірі 10 місячних посадових окладів, з чим позивач погодиться не може та звертається до суду.

В судовому засіданні позивач повністю підтримала позовні вимоги, надала аналогічні обставинам справи пояснення та просила позов задовольнити в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином та своєчасно, про причини своєї неявки суду не повідомив, заяви про відкладення розгляду справи чи розгляд справи за його відсутністю не надавав.

Згідно з ст.35 КАС України відповідач є належно повідомлений про дату, час та місце судового засідання. Відповідач відзив на позов не надав, правом участі в судовому засіданні не скористався.

Суд вважає, що не явка відповідача у судове засідання не перешкоджає розгляду справи за наявними в ній матеріалами.

Вислухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідно до розпорядження голови Харківської районної державної адміністрації Харківської області № 24-к від 31.01.2011 р. ОСОБА_1 було звільнено з посади заступника начальника відділу освіти райдержадміністрації за пунктом 2 частин 1 статті 40 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України), у зв'язку з виявленою невідповідністю виконуваній роботі за станом здоров'я.

Підставою для звільнення ОСОБА_1 за пунктом 2 частин 1 статті 40 КЗпП України стала заява позивача, медична довідка, витяг з протоколу профспілкового комітету, погодження Головного управління освіти і науки Харківської облдержадміністрації.

Відповідно до довідки № 443 від 17.02.2011 р. ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова та отримує пенсію держслужбовця.

ОСОБА_1 звернулась до голови Харківської районної державної адміністрації Харківської області с заявою, в якій зазначила, що у зв'язку з оформленням пенсії державного службовця просить виплатити їй грошової допомоги у розмірі десяти посадових окладів згідно з Законом України "Про державну службу".

Першим заступником голови Харківської районної державної адміністрації Харківської області 08.04.2011р. ОСОБА_1 було надано відповідь на заяву, з якої вбачається, що ОСОБА_1 відмовлено у виплаті грошової допомоги у розмірі 10 місячних посадових окладів, в зв'язку з додержанням вимог Закону України «Про державну службу», а також те, що підставою для звільнення за п. 2 ст. 40 КЗпП не є вихід на пенсію.

Також позивачем було отримано лист Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації від 12.05.2011 року № м-954/04-44/35 у якому зазначено, що позивач має право на отримання грошової допомоги у розмірі 10 місячних посадових окладів.

Згідно положень ст.. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках передбачених законом.

Статтею 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні»передбачено, що особам передпенсійного віку, трудовий договір з якими було розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, а також виявленою невідповідністю працівників обійманій посаді за станом здоров'я, гарантується право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законодавством строку, якщо вони мають потрібний трудовий стаж, у тому числі на пільгових умовах.

Як було встановлено судом позивача остаточно звільнено за п. 2 ст. 40 КЗпП України у зв'язку з невідповідністю займаній посаді внаслідок стану здоров'я тобто за ініціативою власника.

Згідно зі статтею 37 Закону України «Про державну службу»на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі-стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають неменше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - не залежно від місця роботи на час досягнення пенсійного-віку.

Державним службовцям у разі виходу на пенсію при наявності стажу державної служби не менше 10 років виплачується грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів.

Виходячи з аналізу положень ст. 37 Закону України «Про державну службу»суд зазначає, що законодавець чітко визначив вичерпний перелік підстав за якими державний службовець має право на отримання грошової допомоги в розмірі 10 мінімальних посадових окладів, а саме : вихід на пенсію; наявність стажу державної служби не менше 10 років.

Як було встановлено судом позивач має стажу державної служби більш, як 10 років.

Крім того суд аналізуючи положення ч.1 ст. 37 Закону України "Про державну службу", якою визначено, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок

- не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями,

- у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, отже суд зазначає, що законодавець право на отримання грошової допомоги пов'язує з самим фактом одержання пенсії державного службовця, а не тільки з підставами виходу на пенсію.

Як було встановлено судом, позивач отримує пенсію державного службовця.

Крім того, суд зазначає, що Закон України "Про державну службу" вичерпного переліку підстав виходу на пенсію, а лише визначає, що особи які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, в свою чергу Законом України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні»передбачено, що особам передпенсійного віку, трудовий договір з якими було розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, а також виявленою невідповідністю працівників обійманій-посаді за станом здоров'я, гарантується право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законодавством строку, якщо вони мають потрібний трудовий стаж, у тому числі на пільгових умовах, а отже в даному випадку, оскільки позивач є ветераном праці, то суд приходить до висновку, що позивач згідно законодавства України вийшла на пенсію державного службовця.

Отже суд приходить, що посилання відповідача на обов'язковість додержання вимог Закону України «Про державну службу», а також ту обставину, що звільнення за пунктом 2 статті 40 КЗпП України не є підстава для виходу на пенсію, є безпідставним як вже зазначалось судом вище.

Виходячи з вище викладеного суд приходить до висновку, що Харківською районною державною адміністрацією Харківської області було порушено право позивача передбачене ст. 37 Закону України "Про державну службу".

Разом з цим суд зазначає, що до матеріалів справи було надано довідку відділу освіти Харківської районної державної адміністрації Харківської області, про те що ОСОБА_1 працювала на посаді заступника начальника у відділі освіти Харківської районної державної адміністрації Харківської області та її посадовий оклад на 31.01.2011 р. складав 1334 грн.

На підставі вищезазначеного та відповідно до вимог ст. 37 Закону України «Про державну службу», відповідач повинен сплатити позивачу 13340 грн. грошової допомоги.

Таким чином суд вважає позов законним і обґрунтованим, та таким що підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на корить сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні неню документально підтверджені судові витрати з державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 6-14, 71, 94, 159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Харківської районної державної адміністрації Харківської області про визнання протиправною відмови та стягнення суми - задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправною відмову Харківської районної державної адміністрації Харківської області щодо виплати при звільненні грошової допомоги у розмірі 10 посадових окладів.

Стягнути з Харківської районної державної адміністрації Харківської області (61034, м. Харків, Комсомольське шосе, 52) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) грошову допомогу в розмірі 13340 грн. (тринадцять тисяч 340 гривень).

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) судовий збір в розмірі 3,40 грн. (три гривні 40 коп.)

Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено 14 вересня 2011 року.

Суддя І.С.Чалий