Постанова від 07.09.2011 по справі 10200/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

"07" вересня 2011 р. № 2а- 10200/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шляхова О.М.,

за участі секретаря - Беззубко А.О.,

за участі : представника позивача -ОСОБА_1 (довіреність № 61 від 27.01.2011р.);

представника Прокуратури - ОСОБА_2.(посвідчення № 161 від 22.09.2010р.),

представника відповідача - ОСОБА_3(довіреність №75 від 02.03.2011р.),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Прокурора Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до Державного підприємства "Енергохімпром" про стягнення штрафу,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд стягнути з Державного підприємства "Енергохімпром" (64104, Харківська область. м. Первомайський, рр 26003301817786 в БВ № 1 філії відділення Промінвестбанк м.Харків, МФО 351458, код 34971044) в доход держбюджету штраф у сумі 5100 (п'ять тисяч сто) грн. Одержувач: р/р 31111106700019 УДК в м. Первомайський та Первомайському районі, Харківська обл., МФО 851011, код ЄДРПОУ 24134432, код платежу до держбюджету 21081100.

В обґрунтування заявлених вимог позивач - Прокурор Червонозаводського району м. Харкова, зазначив наступне, що 23.09.2009р. у ході перевірки відповідача за дотриманням чинного законодавства встановлено інспекцією з енергетичного нагляду проведено обстеження з виконання комплексу заходів із забезпечення стійкої роботи електроенергетичного господарства відповідача, про що складено акт обстеження № 07/11-0308. За результатами обстеження відповідачу видано обов"язковий до виконання припис №07/11-0308 від 23.09.2009р. про усунення виявлених порушень, який відповідач не виконав та у зв"язку з чим видано припис № 07/11-021 від 09.02.2010р.

15.10.10р. інспекцією з енергетичного нагляду проведено перевірку виконання припису №07/11-021 від 09.02.10р., у ході якої виявлено не виконання цього припису та видано новий припис № 07/11-0187 від 15.10.10р.

10.05.2011р. інспекцією з енергетичного нагляду проведено перевірку виконання припису № 07/11-0187 від 15.10.10р., у ході якої виявлено не виконання цього припису, що підтверджується актом перевірки №07/11-03-007. У зв"язку з чим за порушення законодавства про електроенергетику та за невиконання припису на нього накладено штраф у розмірі 5100 грн., про що винесено постанову №7/10-02-029 від 18.05.11р. До теперішнього часу штраф до держбюджету відповідачем не перераховано. Посилаючись на вказані обставини, позивач у судовому засіданні підтримав позов та просив суд ухвалити рішення про задоволення позову.

Представник позивача - Державне підприємство національної енергетичної компанії "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні", підтримав вимоги та обґрунтування позову представника Прокуратури та у судовому засіданні просив суд задовольнити позов у повному обсязі.

Відповідач у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог. У своєму письмовому запереченні проти задоволення позову зазначив, що відповідач не мав можливості виконати вимоги припису, оскільки у підприємства не було фінансової можливості виконати припис оскільки з 05.12.2008р. по 04.12.2009р. підприємство припинило свою діяльність та з 04.11.2009р. підприємство перебуває у процедурі санації . Тому вимоги позивача щодо стягнення з нього штрафу є безпідставними .

Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши думку позивачів, пояснення представників сторін, встановив наступне

Відповідно до ст.5 Закону України “Про електроенергетику” однією із засад державної політики в енергетиці є створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів. Згідно зі ст. 9 зазначеного закону та п.1 Положення “Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії”, затвердженого постановою КМУ від 07.08.1996р. №929 державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі державного підприємства, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління об'єднаною енергетичною системою України, та його територіальних структурних підрозділів.

Згідно з Указом Президента України “Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади”від 15.12.1999р. №1573/99 Міністерство палива та енергетики України входить до складу органів виконавчої влади України.

Відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України №422 від 3 листопада 2006 р. Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 № 929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (НЕК "Укренерго"). Особа в інтересах якої заявлено позов щодо стягнення штрафних санкцій є суб'єктом владних повноважень в розумінні ст. 3 КАС України, оскільки здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.

Правовідносини сторін є публічними. Стосуються стягнення санкцій за порушення встановленого державою порядку у енергетичних відносинах (адміністративно-господарські санкції).

ДП “НЕК “Укренерго” у спірних правовідносинах виступає не як господарюючий суб'єкт, а як особа, до складу якої входить Держенергонагляд, що здійснює контролюючі функції. Суду до позову були надані документи (Статут, Довідка з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України) підтверджуючи наявність у складі позивача підрозділу Держенергонагляду.

Таким чином, позивач є суб'єктом, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства і є суб'єктом владних повноважень.

Судом встановлено, що 23.09.2009р. у ході перевірки відповідача за дотриманням чинного законодавства встановлено інспекцією з енергетичного нагляду проведено обстеження з виконання комплексу заходів із забезпечення стійкої роботи електроенергетичного господарства відповідача, про що складено акт обстеження № 07/11-0308. За результатами обстеження відповідачу видано обов"язковий до виконання припис №07/11-0308 від 23.09.2009р. про усунення виявлених порушень, який відповідач не виконав та у зв"язку з чим видано припис № 07/11-021 від 09.02.2010р.

15.10.10р. інспекцією з енергетичного нагляду проведено перевірку виконання припису №07/11-021 від 09.02.10р., у ході якої виявлено не виконання цього припису та видано новий припис № 07/11-0187 від 15.10.10р., який отримано відповідачем, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення.

10.05.2011р. інспекцією з енергетичного нагляду проведено перевірку виконання припису № 07/11-0187 від 15.10.10р., у ході якої виявлено не виконання цього припису, що підтверджується актом перевірки №07/11-03-007.

Відповідно до ст. ст. 9, 26, 27 Закону України “Про електроенергетику” державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів . Оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку. Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України. Громадяни та службові особи несуть адміністративну відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у вигляді штрафу у розмірі до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в порядку, встановленому законом.

За невиконання вимог припису № 07/11-0187 від 15.10.10 року старшим інспектором України з енергонагляду у Харківській області та за порушення законодавства в галузі електроенергетики на відповідача, згідно ст.27 Закону України "Про електроенергетику" та "Положення про порядок накладання на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання", затвердженого Постановою КМУ №1312 від 30.07.99 року, накладено штраф, про що було винесено постанову № №7/10-02-029 від 18.05.11 року у розмірі 5100 грн., яка отримана відповідачем, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення.

Відповідно до п. 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у визначений термін він стягується в судовому порядку.

Відповідачем по справі у добровільному порядку не було сплачено штрафні санкції у встановлений термін.

Суд зазначає, що не бере до уваги посилання відповідача на той факт, що він не міг погасити штраф у встановлений термін у зв"язку з тим, що у підприємства не було на це грошей, оскільки законодавством не передбачено звільнення від сплати штрафу у зв"язку з невистачанням на це грошей.

Що стосується посилань відповідача на те , що з 2009р. підприємство перебуває у стані санації, суд зазначає наступне. Ухвалою Господарського суду Харківської області від 04.11.2009р. порушено справу про банкротство та відкрито процедуру санації Державного підприємства "Енергохімпром". Суд зазначає, що в процедурі санації боржник продовжує здійснювати господарську діяльність з урахуванням деяких особливостей , а порушення у відповідача виникли до початку процедури санації та на момент подачі позову не розпочато процедуру по ліквідації підприємства .

До теперішнього часу штраф до бюджету у розмірі 5100 грн. відповідачем не перераховано.

Враховуючи викладене вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а відповідач належними доказами не довів факту погашення штрафу у розмірі 5100 грн., суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову.

Відповідно ч.4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст.8-14,35,71,160-163,185-186 КАС України суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Прокурора Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до Державного підприємства "Енергохімпром" про стягнення штрафу -задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Державного підприємства "Енергохімпром" (64104, Харківська область. м. Первомайський, рр 26003301817786 в БВ № 1 філії відділення Промінвестбанк м.Харків, МФО 351458, код 34971044) в доход держбюджету штраф у сумі 5100 (п'ять тисяч сто) грн. Одержувач: р/р 31111106700019 УДК в м. Первомайський та Первомайському районі, Харківська обл., МФО 851011, код ЄДРПОУ 24134432, код платежу до держбюджету 21081100.

Постанова може бути оскаржена.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено 13 серпня 2011 року.

Суддя Шляхова О.М.