Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
05 вересня 2011 р. № 2-а- 5769/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - Судді Бездітка Д.В.,
при секретарі судового засідання - Підгороному М.І.,
за участю: представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Баранова Б. І.,
представника третьої особи - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові адміністративну справу
за позовом ОСОБА_4
до Комунального підприємства "Харківське міське бюро технічної інвентаризації",
треті особи Фізична особа - підприємець ОСОБА_5, Харківська міська рада
про скасування рішення,
Позивач, ОСОБА_4, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відповідача, Комунального підприємства "Харківське міське бюро технічної інвентаризації", за участю третіх осіб - Харківської міської ради та Фізичної особи - підприємця ОСОБА_5, в якому, з урахуванням уточнень до позовної заяви, просить суд скасувати рішення державного реєстратора КП "Харківське міське бюро технічної інвентаризації" від 16.05.2011 р. про реєстрацію права власності на квартири АДРЕСА_1 за ОСОБА_5; зобов'язати КП "Харківське міське бюро технічної інвентаризації" скасувати державну реєстрацію права власності на квартири АДРЕСА_1 за ОСОБА_5
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 29.06.2011р. закрито провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_6, ОСОБА_4, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 до Комунального підприємства "Харківське міське бюро технічної інвентаризації", третя особа Фізична особа - підприємець ОСОБА_5 про скасування рішення в частині позовних вимог про скасування рішення державного реєстратора КП "Харківське міське бюро технічної інвентаризації" від 17.05.2011 року про реєстрацію права власності на квартири АДРЕСА_2 за ОСОБА_5; зобов'язання КП "Харківське міське бюро технічної інвентаризації" скасувати державну реєстрацію права власності на квартири АДРЕСА_2 за ОСОБА_5
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 29.06.2011р. залучено до участі у справі Харківську міську раду (юридична адреса: майдан Конституції 7, м. Харків, 61200) - як третю особу без самостійних позовних вимог на стороні відповідача.
В обґрунтування позовної заяви ОСОБА_4 посилається на положення Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», зазначаючи, що у відповідача не було законних повноважень на підставі рішень Господарського суду Харківської області та Харківського апеляційного господарського суду реєструвати право власності на вказані в позові квартири за ОСОБА_5
Крім того, суд звертає увагу, що відповідно до поданої уточненої позовної заяви ОСОБА_4 вказав, що до позову помилково включені квартириАДРЕСА_3 та АДРЕСА_4.
Відповідно до положень ст. 137 КАС України позивач може протягом всього часу судового розгляду збільшити або зменшити розмір позовних вимог, подавши письмову заяву, яка приєднується до справи.
Відповідач та третя особа заперечували проти задоволення позовних вимог, посилаючись на письмові заперечення, вказуючи, що дії відповідача відповідають вимогам чинного законодавства України.
Представник третьої особи, Харківської міської ради, в судове засідання не прибув, подавши заяву про розгляд справи за його відсутністю на підставі доказів, які містяться в матеріалах справи.
Заслухавши пояснення представників позивача, відповідача та третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог, керуючись наступним.
Відповідно матеріалів справи, судом встановлено, що на підставі договору купівлі-продажу №3900 від 15.12.2009р., що посвідчений приватним нотаріусом ХМНО ОСОБА_10 вказані вище квартири у житловому будинку літ. "В-5" по АДРЕСА_1 були передані у власність позивачу. Вказані обставини підтверджуються копією листа відповідача від 29.03.2011р. та витягу з Державного реєстру правочинів станом на 15.12.2009р. та витягами про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 17.12.2009р.
Згідно пояснень представників сторін, інформаційних довідок з Реєстру прав власності на нерухоме майно судом встановлено, що 16.05.2011р. відповідачем внесено запис до Реєстру прав власності на нерухоме майно про перехід права власності на вказані у позові квартири до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_5, окрім квартир АДРЕСА_5, право власності на які перейшло до ТОВ з обмеженою відповідальністю «АЛІМА-Т»19.05.2011р.
Позивачем оскаржуються рішення відповідача про реєстрацію права власності за ОСОБА_5, щодо реєстрації права власності за ТОВ з обмеженою відповідальністю «АЛІМА-Т»позовних вимог не заявлено.
Слід звернути увагу на те, що відповідно ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.
Отже справа розглядається в межах позовної заяви, оскільки суд на знайшов підстав для виходу за межі позовних вимог.
Виходячи з інформаційних довідок з Реєстру прав власності на нерухоме майно вбачається, що право власності на вищевказані квартири та внесення відомостей до Реєстру прав власності на нерухоме майно відбулося на підставі постанови Харківського апеляційного господарського суду від 12.04.2011р. по справі №29/132-10, згідно якою рішення Господарського суду Харківської області від 27.01.2011р. по даній справі залишено без змін. Згідно вказаних рішень суду права власності на вказані квартири визнано за ФОП ОСОБА_5
Згідно приписам ст. 254 КАС України судове рішення суду першої інстанції, якщо його не скасовано, набирає законної сили після набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Відповідно п. 9 ч. 2 ст. 129 Конституції України основною засадою судочинства є обов'язковість рішення суду, а в ст. 124 Конституції України записано, що судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України.
Згідно ст. 255 КАС України Постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
В наказі Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.02 р. (у редакції наказу Міністерства юстиції України № 1692/5 від 28.07.10 р.) вказано, що до 1 січня 2012 року державна реєстрація права власності та права користування (сервітут) на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельних ділянках; права користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; права власності на об'єкти незавершеного будівництва, а також облік безхазяйного нерухомого майна, довірче управління нерухомим майном проводиться реєстраторами бюро технічної інвентаризації (далі - БТІ), створеними до набрання чинності Законом України від 11.02.2010 N 1878-VI "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" та інших законодавчих актів України" та підключеними до Реєстру прав власності на нерухоме майно.
Законом України від 11.02.2010 N 1878-VI "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" та інших законодавчих актів України" встановлено, що державна реєстрація прав на нерухоме майно в порядку, визначеному цим Законом, здійснюється з 1 січня 2012 року.
Враховуючи викладене суд не приймає до уваги посилання позивача на порушення Комунальним підприємством "Харківське міське бюро технічної інвентаризації", а саме державним реєстратором, положень Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", оскільки в даних правовідносинах повинне застосовуватись Тимчасове положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно.
Відповідно п. 1.3 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.02 р. (у редакції наказу Міністерства юстиції України № 1692/5 від 28.07.10 р.) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України № 582/17877 від 30.07.10 р. державна реєстрація прав проводиться реєстраторами бюро технічної інвентаризації (далі - БТІ) у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць, обслуговування на території яких здійснюється БТІ, створеними до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" та інших законодавчих актів України" та підключеними до Реєстру прав власності на нерухоме майно.
Згідно п. 1.4 вищезазначеного Положення обов'язковій державній реєстрації підлягають право власності та інші речові права на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування.
В п. 1.8. вказано, що Реєстр прав власності на нерухоме майно (далі - Реєстр прав) є єдиною державною інформаційною системою, що містить відомості про зареєстровані права, суб'єктів прав, об'єкти нерухомого майна та незавершеного будівництва (далі - об'єкти, права щодо яких підлягають державній реєстрації), правовстановлювальні документи та документи, на підставі яких проведено державну реєстрацію права власності на об'єкт незавершеного будівництва.
Приписами п. 2.1 та п. 2.2 Тимчасового положення встановлено, що для проведення державної реєстрації виникнення, переходу або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно власник (власники), інший правонабувач (правонабувачі) або уповноважена ним (ними) особа подає реєстратору БТІ заяву про державну реєстрацію прав за формою, визначеною у додатку 1. Заява про державну реєстрацію прав подається реєстратору того БТІ, яке здійснює свою діяльність відповідно до договору з Адміністратором Реєстру прав на території адміністративно-територіальної одиниці, на якій розташований об'єкт, права щодо якого підлягають державній реєстрації. До заяви про державну реєстрацію прав додаються правовстановлювальні документи (додаток 2), їх нотаріально засвідчені копії, документи, що підтверджують оплату за проведення державної реєстрації прав та видачу витягу про державну реєстрацію прав, а також інші документи, визначені Положенням.
Відповідно до п. 10 Тимчасового положення одним з правовстановлювальних документів є рішення суду про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна, про встановлення факту права власності на об'єкти нерухомого майна, про передачу безхазяйного нерухомого майна до комунальної власності.
Під час розгляду справи, судом не встановлено порушень чинного законодавства України збоку відповідача під час реєстрації права власності на квартири, що є предметом розгляду даної справи, в житловому будинку літ. "В-5" по АДРЕСА_1 за ОСОБА_5
Також суд звертає увагу на те, що а ні в позові, а ні в поясненнях позивач та представник позивача не навили ніяких доводів та не надали доказів щодо порушення прав ОСОБА_4 збоку Комунального підприємства "Харківське міське бюро технічної інвентаризації".
Відповідно ст. 71 КАС України Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Будь-яке рішення чи дії суб'єкта владних повноважень має бути законними та обґрунтованими , прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, мати під собою конкретні об'єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено, а суд, відповідно до п. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, перевіряє чи прийнято такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Отже, дослідивши вказані обставини справи, необхідно зробити висновок, що рішення державного реєстратора КП "Харківське міське бюро технічної інвентаризації" від 16.05.2011 р., є таким, що відповідає вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги позивача є необґрунтованими, спростовуються зібраними доказами по справі та не підлягають задоволенню.
Відповідно до ст..94 КАС України судовий збір позивачу не повертається.
На підставі викладеного та керуючись ст., ст. 160,161,162,163 КАС України, суд,-
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_4 до Комунального підприємства "Харківське міське бюро технічної інвентаризації", треті особи Фізична особа - підприємець ОСОБА_5, Харківська міська рада про скасування рішення - відмовити в повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову подається до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення або, в разі оголошення у судовому засіданні вступної та резолютивної частини -протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду. В разі прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлений 09 вересня 2011 року.
< Сума задоволення > < Текст >
Суддя Д.В. Бездітко