"09" серпня 2011 р. м. Київ К-33311/09
Вищий адміністративний суд України у складі:
головуючого суддіРозваляєвої Т. С. (суддя-доповідач),
суддівГоловчук С. В.,
Зайця В. С.,
Кочана В. М.,
Цвіркуна Ю. І.,
секретаря судового засідання Парадюка А. І.,
за участю: представника відповідача -Медведєвої С. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Луганської обласної державної адміністрації на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 червня 2009 року у справі за позовом Луганської обласної державної адміністрації до Міністерства економіки України, третя особа - ОСОБА_1 про визнання протиправними дій та скасування наказу,
встановив:
Луганською обласною державною адміністрацією подано позов до Міністерства економіки України про визнання протиправними дій Міністерства економіки України щодо призначення ОСОБА_1 на посаду начальника Луганського обласного відділу з питань банкрутства та скасування наказу.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 30 січня 2009 року позов задоволено.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 червня 2009 року скасовано постанову Луганського окружного адміністративного суду від 30 січня 2009 року та ухвалено нове рішення, яким в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, позивач звернувся з касаційною скаргою, в якій просив його скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
В запереченнях відповідач просив залишити скаргу без задоволення, а рішення апеляційного суду -без змін.
Заслухавши доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, колегія суддів вважає, що скарга підлягає задоволенню.
Судами встановлено, що наказом Міністерства економіки України від 30 вересня 2008 року ОСОБА_1 з 01 жовтня 2008 року призначено на посаду начальника Луганського обласного відділу з питань банкрутства -територіального органу Державного департаменту з питань банкрутства -урядового органу державного управління у складі Мінекономіки.
Не погоджуючись з цим наказом, Луганська обласна державна адміністрація звернулась з цим позовом.
Суд першої інстанції дійшов висновку про обґрунтованість заявленого позову.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції прийшов до висновку, що підстави для задоволення позову відсутні.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду апеляційної інстанції.
Відповідно до частини 2 статті 36 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»керівники підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, призначаються та звільняються з посад за погодженням з головою відповідної місцевої державної адміністрації, крім керівників установ, підприємств і організацій Збройних Сил та інших військових формувань України, а також керівників навчальних закладів, що призначаються на посаду за умовами конкурсу.
Судами встановлено, що згідно із пунктом 1 Положення про Луганський обласний відділ з питань банкрутства, затвердженого наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 05 листопада 2004 року № 400, Луганський обласний відділ з питань банкрутства є територіальним органом Державного департаменту з питань банкрутства, що діє у складі Мінекономіки та підзвітний і підпорядкований Державному департаменту з питань банкрутства.
Згідно із пунктом 1 Положення про Державний департамент з питань банкрутства, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2006 № 533, Державний департамент з питань банкрутства (далі - Департамент) є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінекономіки та йому підпорядковується.
Пунктом 6 Указу Президента України від 15 грудня 1999 року № 1572/99 "Про систему центральних органів виконавчої влади" установлено, що Кабінет Міністрів України в межах коштів, передбачених на утримання органів виконавчої влади, може утворювати урядові органи державного управління (департаменти, служби, інспекції). Ці органи утворюються і діють у складі відповідного центрального органу виконавчої влади.
Керівники урядових органів державного управління призначаються на посади та звільняються з посад Кабінетом Міністрів України за поданням керівника відповідного центрального органу виконавчої влади.
Суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що законодавством не визначено поняття належності підприємств, установ та організацій до сфери управління міністерств. При цьому суд робить висновок про те, що до сфери управління міністерства відносяться ті підприємства, установи та організації, які йому не підпорядковуються безпосередньо і не входять до його складу. Отже, Луганський обласний відділ з питань банкрутства не відноситься до сфери управління міністерства, і положення частини 2 статті 36 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»на нього не розповсюджуються.
Такий висновок є помилковим.
Положення частини 2 статті 36 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»слід застосовувати у системному зв'язку з положеннями пункту 3 частини 2 статті 24 та абзацу 5 пункту 3 частини 1 статті 46 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» № 279-VI від 16 травня 2008 року (діючий на час виникнення спірних відносин), за якими Кабінет Міністрів України розглядає питання щодо надання у разі вмотивованої відмови голови обласної державної адміністрації або підтримки головою обласної державної адміністрації вмотивованої відмови голови районної державної адміністрації погодити призначення керівника територіального органу міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, керівника підприємства, установи, організації, що перебуває в управлінні міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, згоди на призначення відповідного керівника; Міністр України вносить на розгляд Кабінету Міністрів України пропозиції - у разі вмотивованої відмови голови обласної державної адміністрації (підтримки головою обласної державної адміністрації вмотивованої відмови голови районної державної адміністрації) погодити призначення керівника територіального органу міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується міністром, урядового органу в системі міністерства або керівника підприємства, установи, організації, що належить до сфери управління такого міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, - про надання Кабінетом Міністрів України згоди на призначення такого керівника
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що питання призначення керівника Луганського обласного відділу з питань банкрутства потребувало погодження з головою відповідної місцевої державної адміністрації.
Суд апеляційної інстанції безпідставно скасував правильне рішення суду першої інстанції.
Згідно із статтею 226 КАС України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.
Враховуючи викладене, та керуючись ст. ст. 220, 221, 223, 226, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Касаційну скаргу Луганської обласної державної адміністрації задовольнити.
Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 червня 2009 року скасувати та залишити в силі постанову Луганського окружного адміністративного суду від 30 січня 2009 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237, 238, 239-1 КАС України.
Судді: