Постанова від 09.08.2011 по справі 2а/2370/6257/2011

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 серпня 2011 року Справа № 2а/2370/6257/2011

09.08.11

11 год. 50 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Руденко А.В.,

при секретарі -Чемерин І.В.,

за участю:

позивача -не з'явився,

відповідача -ОСОБА_1 (за довіреністю),

представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору -Головного управління Державного казначейства України у Черкаській області -ОСОБА_2 (за довіреністю);

представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору -управління Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ в Черкаській області -не з'явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Черкаси адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Державного казначейства України у Черкаській області, управління Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ в Черкаській області про визнання дій неправомірними та стягнення з Державного бюджету України 7479 грн. збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, суд, -

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернувся ОСОБА_3, в якому просить визнати дії управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси щодо неповернення помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при придбанні автомобіля неправомірними та стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державного казначейства України у Черкаській області 7479 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до п. 7 статті 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є юридичні та фізичні особи при відчуженні легкових автомобілів. Тобто, платниками збору є юридичні та фізичні особи, які продають або іншим чином відчужують автомобіль. При купівлі автомобіля позивач не відчужував автомобіль, у зв'язку з чим ним помилково сплачено вищевказаний збір. Згідно статті 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»суми надміру сплачених чи помилково сплачених страхових внесків повертаються платникам.

Представник відповідача проти заявленого адміністративного позову заперечує, мотивуючи це тим, що згідно п. 7 статті 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є юридичні та фізичні особи при відчуженні легкових автомобілів. За змістом п. 5 статті 2 цього Закону об'єктом оподаткування для перелічених платників збору є вартість легкового автомобіля. Ставка збору на обов'язкове державне пенсійне страхування становить 3 відсотки від об'єкта оподаткування. Відповідне положення міститься також в постанові Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку сплати збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій» № 1740 від 03.11.1998р., згідно п. 12 якої платниками збору з операцій з відчуження легкових автомобілів є підприємства, установи, організації всіх форм власності, а також фізичні особи, які набувають права власності на легкові автомобілі шляхом, зокрема купівлі легкових автомобілів, у тому числі у виробників або торгівельних організацій. При цьому під відчуженням слід розуміти купівлю-продаж, міну, дарування.

Представник третьої особи управління Державної автомобільної інспекції управління Міністерства внутрішніх справ в Черкаській області належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи в судове засідання не з'явився, на адресу суду направив клопотання про розгляд справи за відсутності представника управління, в якому проти задоволення позову заперечує, пояснюючи це тим, що справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з відчуження легкових автомобілів є встановленим державною обов'язковим платежем у зв'язку з чим органи Державтоінспекції здійснюють реєстрацію транспортних засобів лише за умови сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що підтверджується документом про сплату цього збору.

Представник третьої особи Головного управління Державного казначейства України у Черкаській області проти позову заперечив з тих підстав, що позивач згідно п. 7 статті 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Заслухавши пояснення та доводи представників відповідачів, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, 30.07.2010р. товариство з обмеженою відповідальністю «Український автомобільний холдинг»та ОСОБА_3 уклали договір купівлі-продажу легкового автомобіля Hyundai 1X 35 кузов 028368 колір «темно-синій»за ціною 249300 грн. з ПДВ, переданий покупцю згідно акту приймання-передачі того ж дня.

При реєстрації даного автомобіля в органах державної автомобільної інспекції, згідно квитанції № 96.1 від 30.07.2010р. позивач сплатив на відповідний рахунок в управлінні Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси обов'язковий збір при відчуженні легкового автомобіля в розмірі 3 % вартості автомобіля без ПДВ у сумі 6232 грн. 50 коп.

Вказані обставини визнаються представниками відповідачів та підтверджуються доказами, наявними в матеріалах справи.

Оцінюючи встановлені обставини справи, суд виходить з наступного.

Згідно з пунктом 7 статті 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»№ 400/97-ВР від 26.06.1997р. платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є юридичні та фізичні особи при відчуженні легкових автомобілів, крім легкових автомобілів, якими забезпечуються інваліди, та тих автомобілів, які переходять у власність спадкоємцям за законом. При цьому об'єктом оподаткування для перелічених платників збору є вартість легкового автомобіля (п. 6 статті 2 вищезазначеного Закону), ставка збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування становить 3 відсотки від об'єкта оподаткування, визначеного п. 6 статті 2 Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до пункту 12 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1740 від 03.11.1998р., суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з відчуження легкових автомобілів є підприємства, установи та організації всіх форм власності, а також фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі шляхом купівлі легкових автомобілів, у тому числі у виробників або торгівельних організацій (крім випадків забезпечення автомобілями інвалідів згідно із законодавством).

Реєстрація легкових автомобілів здійснюється відповідно до Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причіпів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998р. №1388, згідно з пунктом 8 якого державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів.

Таким чином, обов'язок зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при відчуженні автомобілів покладається на юридичних та фізичних осіб, які набувають права власності на автомобілі.

Суд відкидає посилання позивача на покладення обов'язку щодо сплати збору на продавця автомобіля з огляду на таке.

Указом Президента України 31 серпня 1998 року №957/98 з метою забезпечення погашення заборгованості з виплати пенсій, збільшення надходжень до Пенсійного фонду України та відповідно до пункту 4 розділу XV "Перехідні положення" Конституції України на Кабінет Міністрів України було покладено обов'язок визначити порядок сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при відчуженні легкових автомобілів підприємствами, установами та організаціями всіх форм власності та фізичними особами.

На виконання зазначеного Указу Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 03.11.1998р. №1740, якою затвердив Порядок сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій.

Таким чином, поняття «відчуження автомобілів»та суб'єкти, на яких покладено обов'язок сплати, для мети сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначені пунктом 12 Порядку.

Приписи пункту 12 Порядку не суперечать нормам пункту 7 статті 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»№ 400/97-ВР від 26.06.1997р., оскільки вказаний пункт містить формулювання «платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є юридичні та фізичні особи при відчуженні легкових автомобілів», тобто передбачає широке коло платників збору: як осіб, що відчужують автомобіль, так і осіб, що набувають право власності на автомобіль. Відтак, конкретний платник збору визначений саме пунктом 12 Порядку.

За встановлених обставин суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 12.08.2011р.

Суддя А.В. Руденко