27 липня 2011 року Справа № 2а/2370/5814/2011
27.07.11
16год. 45 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі: головуючого-судді Новікової Т.В., при секретарі -Білоус А.М., за участю представника позивача - ОСОБА_1 за (довіреністю), за участю відповідача -ОСОБА_2 (особисто), розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Черкаського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення коштів,-
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом від 11.07.2011р., в якому просить стягнути з ОСОБА_2 кошти в сумі 1403 грн. 76 коп. Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що відповідач в порушення вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»не виконала обов'язку щодо сплати до Черкаського міського центру зайнятості допомоги, виплаченої по безробіттю у сумі 1403 грн. 76 коп.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Відповідач до зали судового засідання з'явився, проти позову не заперечував.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову з огляду на таке.
Відповідно до законів України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", «Про зайнятість населення»та згідно заяви від 06.08.2009р. ОСОБА_2 надано статус безробітного.
Відповідно до ст. 2 Закону № 803-ХІІ, ст.ст.22, 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000р. № 1533-ІІІ (далі - Закон №1533-ІІІ) та згідно заяви від 06.08.2009р. ОСОБА_2 надано статус безробітного та виплачено допомогу по безробіттю в сумі 1403 грн. 76 коп.
Згідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців вбачається, що ОСОБА_2 зареєстрована 26.12.2006р. як фізична особа -підприємець, про що не повідомлено Черкаський міський центр зайнятості при оформленні статусу безробітного.
Черкаським міським центром зайнятості відповідача було знято з обліку згідно наказу № НТ091130 від 30.11.2009 р., у зв'язку з поданням безробітним письмової відмови від послуг служби зайнятості.
За результатами перевірки встановлено прихований факт незаконного перебування ОСОБА_2 на обліку в центрі зайнятості, оскільки відповідач зареєстрований як фізична особа-підприємець з 26.12.2006р., згідно акта перевірки №72 від 18.02.2011р. Тому Черкаським міським ЦЗ винесено наказ від 18.02.2009р. №133 про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю.
В період перебування на обліку в державній службі зайнятості, а саме з 06 серпня 2009р. по 30 листопада 2009р. відповідачу було виплачено допомогу по безробіттю в сумі 1403 грн. 76коп.
Оскільки відповідачем добровільно не сплачено кошти до Черкаського міського ЦЗ виплачені як допомога по безробіттю, позивач правомірно звернувся до суду про стягнення вказаних коштів у сумі 1403 грн. 76 коп.
Згідно Закону №1533-ІІІ джерела коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття формуються із страхових внесків страхувальників. Фонд є цільовим централізованим страховим органом та створюється для збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг.
З врахуванням викладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог з огляду на таке.
Згідно ст.1 п.3 пп. «б»Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.
Законом №1533-ІІІ надано право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальних послуг громадян, які є застрахованими чи незастрахованими особами - військовослужбовці звільнені у зв'язку із скороченням чисельності штату без права на пенсію, в тому числі особи, які вперше шукають роботу та інші незастраховані особи, у разі їх реєстрації в установленому порядку як безробітних.
До зайнятого населення належать та не можуть бути безробітними і отримувати допомогу по безробіттю громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві (пп.б п.3 ст.1 Закон №803-ХІІ).
Статтею 2 Закону №803-ХІІ визначено, що безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Відповідно до пп.8 п.1 ст.31 Закону №1533-ІІІ виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі: призначення виплати на підставі документів, що містять неправдиві відомості.
Зокрема, застраховані особи зобов'язані у повному обсязі повідомляти про обставини, що спричиняють зміни розміру матеріального забезпечення та порядку його надання. Сума вартості матеріального забезпечення та соціальних послуг, наданих застрахованій особі внаслідок зловживання або невиконання нею своїх обов'язків, стягується з цієї особи в судовому порядку (п. 6.14. Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Мінпраці та соціальної політики України від 20.11.2000р. №307).
Дослідивши та проаналізувавши надані суду докази по справі, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
На підставі ч.3 ст.160 КАС України в судовому засіданні 27.07.2011р. проголошено вступну та резолютивну частину постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі здійснюватиметься з урахуванням вимог ст.167 КАС України, про що повідомлено в судовому засіданні.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, ст.ст. 158-159, ст.ст. 161-163 КАС України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Черкаського міського центру зайнятості (18015, м. Черкаси, вул. Гоголя, 330) кошти, виплачені як допомога по безробіттю у сумі 1403 грн. 76 коп. (одна тисяча чотириста три гривні 76 коп.).
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому ст. ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлений 02.08.2011р.
Суддя Т.В. Новікова